Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 

mostenire pasiv

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
nastasaalex

nastasaalex

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.12.2010
Am si eu o intrebare. am citit in mai multe locuri si tot nu am inteles exact. Ma tot streseaza o firma de recuparare EOS KSI cu instiintari despre o datorie a tatalui meu. Tatal meu este decedat de 7 ani. am inteles ca se mosteneste atat activul cat si pasivul, da tatal meu nu a avea nimic pe numele lui, nici telefon , nici apartament, nici masina, nimic. in cazul asta mostenesc numai pasivul si sunt obligat sa platesc datoria?

Edited by nastasaalex, 03 December 2010 - 19:47.


#2
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2007
Spune-le sa-ti suga .... acadeaua, ca nu au ce sa-ti faca. Numai in America ramai dator daca parintii au datorii, la noi legea e altfel. ;) Stai linistit. Asculta la baiatu, ca-s patit. Eu am datorie reala la banca si tot nu au ce sa-mi faca, ca nu am averi.  :notangel: Si pe mine ma sunau...pana mi-am schimbat telefonul. ;) Daca insista, te duci la procuratura si rogi sa-ti intercepteze telefonul si sa vezi cum fac aia puscarie pentru hartuire. :naughty:

#3
nastasaalex

nastasaalex

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.12.2010
asa ma gandeam si eu.  :D  nu mi se parea normal sa platesc pt ceva ce nu am facut sau nu era al meu. merci pt raspuns !  :worthy:

Edited by nastasaalex, 03 December 2010 - 20:58.


#4
sosu

sosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 13.12.2009

View Postnastasaalex, on 3rd December 2010, 20:57, said:

asa ma gandeam si eu.  :D  nu mi se parea normal sa platesc pt ceva ce nu am facut sau nu era al meu. merci pt raspuns !  :worthy:

Te-ai cam pripit cu aceasta concluzie.
Spune mai bine daca ai facut succesiunea dupa tatal tau?

#5
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View Postsosu, on 4th December 2010, 11:42, said:

Te-ai cam pripit cu aceasta concluzie.
Spune mai bine daca ai facut succesiunea dupa tatal tau?

subscriu si eu,... nu te lua dupa toti papagalii care dau cu parerea. Daca dupa decesul tatalui tau ai fost la notar si ai acceptat mostenirea (ai semnat pt certificatul de calitate de mostenotor) atunci trebuie sa stii si tu si ceilalti datatori cu parerea ca si minusurile (datorii) se mostenesc deci poti fi chemat in judecata si executat pt datoriile decedatului. Daca ai semnat ca renunti la mostenire sau nu te-ai prezentat in termen de 6 luni de la deces pt acceptarea mostenirii atunci NU esti mostenitor legal si ai scapat.

#6
nastasaalex

nastasaalex

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.12.2010
nu am semnat nimic la nici n notar.el nu a decedat in tara, si pe vremea aia aveam a7 ani deci eram minor.

#7
sosu

sosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 13.12.2009

View Postnastasaalex, on 5th December 2010, 13:44, said:

nu am semnat nimic la nici n notar.el nu a decedat in tara, si pe vremea aia aveam a7 ani deci eram minor.
Cu privire la acceptarea mostenirii, aceasta poate fi facuta in mod expres (de ex. la notarul public) sau in mod tacit prin efectuarea unor acte pe care succesibilul nu le/ar fi putut efectua numai in calitate de mostenitor acceptant.
Dar nu cred ca este cazul la dvs. Oricum, legea prevede ca minorii pot accepta mostenirea numai sub beneficiu de inventar. Adica raspund de datoriile defunctului numai in limita activului succesoral dobandit (al averii).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate