Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Nokia C7 vs Nokia N8

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,031
  • Înscris: 14.08.2007

View PostMUR_I0NUT, on 28th February 2011, 13:26, said:

Pai cam asta se intampla, in caz ca nu observi trend-ul. Uite aici pe forum ( un simplu ex) vezi tu la versus sa aiba dubii cineva intre N8 si alte telefoane? Foarte rar, who cares about N8? Si acelasi lucru se observa pe toate forumurile, topic-uri de 6 pagini (ca si aici, daca nu eram eu si steauaboy) unde singurele intrebari sunt cand vine PR-ul ala al vietii, ca deja ma dispera telefonul asta iar raspunsurile sunt va veni, va veni, am vazut eu un demo pe youtube la o prezentare in China. Iti suna :naughty:  
Intr-un fel, mi-e si mila de voi, :console:  dar ce-si face omul cu mana lui se numeste lucru manual. Spor la  :photo:
Da, trendul e anti-Nokia, dar cui ii pasa de trenduri (poate actionarilor)? Mie imi pasa sa am un telefon care sa faca ce vreau eu sa faca, nu de trenduri si alte prostii. Iar HTC-urile, iPhone-urile si Samsungurile nu fac tot ce vreau eu sa faca, pe cand N8 face tot ce vreau eu sa faca. Ca ii vor imbunatati interfata, bravo lor, mai mult sunt curios sa o vad decat sa-i simt nevoia (exista tot felul de interfete peste cea standard, m-am uitat peste cateva dar tot la cea originala am ramas). Eu vreau sa faca miscarile astea cat mai repede ca sa recupereze Nokia cat mai mult din diferenta de interfata a software-ului, nu pentru mine in mod special. Din punctul meu de vedere PR 1.1 e interesant pentru ca face zoom-ul mai fin (chestie pentru care oricum exista un MOD deja), in rest nu prea ma intereseaza update-urile pe care le aduce (corectiile de buguri sunt evident intotdeauna bine venite). Iar la PR 2.0 sper sa aduca imbunatatiri interfetei camerei - pentru a fi mai rapid de setat (daca nu voi folosi aplicatii care fac asta gen CamPro), ma doare undeva de tastatura QWERTY portret (si asa e ingust ecranul pentru asa ceva), iar browserul oricum folosesc Opera si se pare ca in curand vom avea Opera Mobile 11 cu multi-touch si flash, deci probabil voi folosi tot Opera in continuare. Cat despre interfata noua din PR 3.0 care va aduce a Android, e bine venita si ea - mie personal nu imi e necesara, dar va face Symbian-ul mai atractiv pentru altii (inclusiv dezvoltatori). Vreau sa-i vad ca lucreaza in continuare si dezvolta, nu atat pentru mine cat pentru viitorul lor. Problema cea mai mare a Nokia e ca se misca prea incet si nu-s in stare sa-si tina promisiunile, in plus au un PR dezastruos. Altfel tot cele mai bune/complete telefoane le fac din punctul meu de vedere.

Eu am mai zis, dupa 6 luni de utilizare zilnica 8-10 ore pe zi a Windows 7 inca nu i-am descoperit marile avantaje fata de XP (dimpotriva, are cateva buguri naspa prin niste aplicatii pe care le folosesc) si cand ma duc acasa la XP-ul vechi nu simt ca ar fi cu ceva inferior (nici macar nu m-am obosit sa-mi instalez Win 7 acasa desi calculatorul e destul de nou si performant). Stiu, pentru cei multi, care fac trendul, conteaza chestiile astea de interfata ... pe mine ma intereseaza sa functioneze bine si sa faca ce imi trebuie.

Cat despre aplicatii, se va ajunge sa fie facute toate in anumite scule si portate pe toate platformele ... de exemplu deja se pot pune aplicatii facute in Qt pe Android: http://labs.qt.nokia.../28/necessitas/ ... aceiasi aplicatie, cu mici modificari, o publici pe Symbian sau MeeGo sau alte platforme ... pretty cool stuff.

Edited by utopium, 28 February 2011 - 16:23.


#38
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Postutopium, on 28th February 2011, 14:03, said:

Mie imi pasa sa am un telefon care sa faca ce vreau eu sa faca, nu de trenduri si alte prostii.
@utopium, ti-am mai zis de 1000 de ori ca nimanui nu-i pasa de ce iti place tie sau nu. Sau mie. Trendul e cel care e si nu e asa degeaba, poti sa procesezi corect ce zic eu? Ca vad ca tu tot o dai inainte cu ale tale. Deja devii paranoic, pe bune. Ce naiba, tu incerci sa ma convingi PE MINE ca daca TU nu ti-ai instalat acasa pe calculator Windows 7 ci contiunui sa foloseti XP-ul, gata, XP-ul e mai bun. Ca zici tu. Ii irelevant ce zici tu.
Dar, cand ceea ce zici tu o zice 80% din populatie, inseamna ca chiar e asa.

Tu stii ce faci? Vezi ca toata lumea are o parere, dar tu contra acelei pareri vii tot timpul cu aceeasi penibila scuza: pt mine e bine si asa. Dar aici nu vb despre ce e bine pt tine sau pt mine, ci despre ceea ce e bine pt majoritatea user-ilor. Understand?
Sper ca odata si odata sa intelegi ca aici pe forum nu ne referim la ce ii place unei persoane sau doua (tu sau eu) ci la ce ii place majoritatii. Iar acelei majoritati nu ii place ce iti place tie.

#39
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,031
  • Înscris: 14.08.2007

View PostMUR_I0NUT, on 28th February 2011, 17:56, said:

Iar acelei majoritati nu ii place ce iti place tie.
Niciodata nu o sa existe 100% oameni carora sa le placa aceleasi telefoane ... unii vor merge in continuare pe iOS, altii pe Android, altii pe Symbian, altii pe WP7, Bada, WebOS, Blackberry, etc. Symbian-ul a avut vremea lui cand a fost majoritar, acum urmeaza vremea Android-ului, dar multe alte platforme vor avea in continuare suficienti adepti, mi se pare o utopie sa crezi ca Android-ul va ajunge la 80% vreodata. Trendul e doar o directie a unei majoritati, dar nu inseamna ca e directia mai buna. Problemele Nokia de imagine se aseamana cu probleme Toyota, aia nu inseamna ca daca Dacia creste si Toyota scade ca ar fi mai bune Daciile. Tine pur si simplu de diverse conditii de piata din momentul respectiv. Acum Nokia e intr-o pozitie mai slaba dupa ce a avut multi ani de pozitie puternica, vor avea cativa ani mai slabi, apoi vor avea iar ani buni, etc. Momentan eu nu am gasit nici un motiv pentru care as trece la alti producatori. Si cred ca ti-ai dat seama pana acum ca nu ma intereseaza parerea majoritatii cat timp sunt capabil sa-mi formez singur o parere.

#40
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Postutopium, on 28th February 2011, 16:47, said:

Niciodata nu o sa existe 100% oameni carora sa le placa aceleasi telefoane ...
Majoritatea nu inseamna 100%. Dar oricum nu imi mai pierd timpul cu tine, se vede ca ai idei fixe, nu am cu cine povesti. Nici nu ma mir ca esti asa de disperat dupa telefonul ala, venind de pe prastia de 6120 :puke:

View Postutopium, on 28th February 2011, 16:47, said:

Si cred ca ti-ai dat seama pana acum ca nu ma intereseaza parerea majoritatii...
Foarte rau faci. Mie cand unul imi zice ca-s prost, eu ii zic ca ii tampit. Cand imi mai zice unul acelasi lucru, ii raspund ca ii nebun. Si la al 3-lea, la fel. Si la al 4-lea etc, dar deja cand 10 imi zic ca-s prost, ar trebui sa ma puna pe ganduri. Pe mine ma pune, pe altii se pare ca nu.
Pe ei nu-i intereseaza parerea majoritatii....

#41
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,031
  • Înscris: 14.08.2007

View PostMUR_I0NUT, on 28th February 2011, 19:23, said:

Majoritatea nu inseamna 100%. Dar oricum nu imi mai pierd timpul cu tine, se vede ca ai idei fixe, nu am cu cine povesti.
Nope, tu ai idei fixe. Daca tu esti fan Android si telefoane cu ecrane de 4" si procesoare de 1 Ghz, atunci toti trebuie sa caute doar asa ceva doar pentru ca o "majoritate" (care momentan e pe la 30%) vor asa ceva. La fel majoritatea asculta manele, dar nu inseamna ca trebuie sa ascult si eu. Nu inteleg de ce tot insisti cu ideile tale ca majoritatea are dreptate, majoritatea da trendul ... who cares? Nu tin neaparat sa fac parte dintr-o minoritate, dar nici nu ma incanta sa fac parte dintr-o majoritate.

6120 a fost un telefon foarte bun raportat la pretul lui si perioada cand a aparut.

Edited by utopium, 28 February 2011 - 22:24.


#42
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010
Bine.

#43
stylus93

stylus93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 26.09.2008
Bestiale replay-urile!  :roflmaofast:

#44
velescuioan

velescuioan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.03.2011
De cateva zile ma confrunt si eu cu aceasi problema.
Astfel m-am apucat sa studiez f. bine cele doua telefoane si am ajuns la concluzia: Daca cumpar N8 dau cam 300ron in plus si am inca 8GB de memorie, o camera mai buna, o gama mai larga de culori, iesire HDMI si zic eu un telefon cu un design mai frumos (C7 e mai mult pt fete...).
Astfel m-am hotarat sa cumpar N8.

#45
stylus93

stylus93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 26.09.2008
Buna alegere. Sa-l folosesti sanatos. ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate