Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 nume strazi

Fundație casa

Cadastru pentru vanzare apartament

Cantarete care v-au placut si ca ...
 

pot sa patesc ceva ?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
brosqua

brosqua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.03.2007
salutare  !


Ieri am primit un colet ce contine 2 incinte acustice.....

Valoare pe site'ul firmei  pe  una bucata este de 700 ron cu TVA inclus......... deci perechea este in valoare de 1400 ron

Initial am primit pe mail o factura proforma..cu suma de 1465 ron ( transport  plus taxa de ramburs )

A trebuit sa depun un avans de 200 ron in contul firmei............,, am depus suma respectiva

Acum cateva zile am fost instiintat pe mail  ca, coletul meu o sa ajunga in ziua urmatoare...urmand ca eu sa achit ramburrsul in valoare de 565 ron

Ieri a ajuns coletul si am platit acest ramburs de 565 lei...., in factura era trecuta  decat o bucata.,,, iar eu am primit 2..., in factura suma este de 565 ron inclus transport si taxa de ramburs...

Daca cei de la firma respectiva isi dau seama de greseala facuta...,, pot sa'mi ceara banii pentru a acoperi paguba ?

eu daca refuz sa achit suma ceruta pot sa patesc ceva ?

Mentionez ca firma respectiva detine datele mele..... CNP..adresa etc

O zi buna !!

#2
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Asa-i ca, de nu ti-ar fi frica de potentialele urmari, n-ai mai fi deschis subiectul?
Variante:
- te gandesti ca cineva de la firma respectiva va suporta pierderea si-i informezi ca ti-au facturat doar o incinta, ti-o factureaza si pe a doua, o platesti
- te bucuri ca ai primit doua la pret de una si mergi pe burta; daca se sesizeaza, bine, le platesti; daca nu-si dau seama, te-ai scos
- le faci reclamatie ca ai cerut doua, ai primit doar una (conform facturii) si-i pui sa-ti trimita inca una; apoi le scrii ca renunti la comanda
Ar mai fi si varianta in care perechea costa de fapt 700 lei si n-ai vauzut tu bine.

#3
dvlsim

dvlsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 28.09.2007
Sa o luam logic si sa simplificam

Ai comandat 1 bucata produs care te costa 700 ron. Ai depus un avans de 200 ron.
Tu ai primit un colet ce contine 2 produse si te costa 1400ron.

Pai daca e asa suna la firma respectiva, spune-le ca s-a produs o greseala de facturare si le spui ca comandat doar un 1 singur produs si platesti doar pentru un singur produs. Celalalt in plus il returnezi si cu asta basta, evident pe cheltuiala de transport a firmei respective.

#4
nexus_3

nexus_3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 16.01.2007

View Postbrosqua, on 25th November 2010, 14:23, said:

salutare  !


Ieri am primit un colet ce contine 2 incinte acustice.....

Valoare pe site'ul firmei  pe  una bucata este de 700 ron cu TVA inclus......... deci perechea este in valoare de 1400 ron

Initial am primit pe mail o factura proforma..cu suma de 1465 ron ( transport  plus taxa de ramburs )

A trebuit sa depun un avans de 200 ron in contul firmei............,, am depus suma respectiva

Acum cateva zile am fost instiintat pe mail  ca, coletul meu o sa ajunga in ziua urmatoare...urmand ca eu sa achit ramburrsul in valoare de 565 ron

Ieri a ajuns coletul si am platit acest ramburs de 565 lei...., in factura era trecuta  decat o bucata.,,, iar eu am primit 2..., in factura suma este de 565 ron inclus transport si taxa de ramburs...

Daca cei de la firma respectiva isi dau seama de greseala facuta...,, pot sa'mi ceara banii pentru a acoperi paguba ?

eu daca refuz sa achit suma ceruta pot sa patesc ceva ?

Mentionez ca firma respectiva detine datele mele..... CNP..adresa etc

O zi buna !!

cel mai bine este sa fi corect
poate ca astazi te vei simti oarecum castigat daca te dai la fund, dar pe termen lung ai sa realizezi ca nu asta este calea corecta.

suna-i si spune-le ca au facut o greseala, vei dormi incomparabil mai bine noaptea.

#5
brosqua

brosqua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.03.2007
daca cei de la firma sesizeaza greseala facuta de ei............. ma pot obliga in vreun fel sa platesc ?

daca refuz sa platesc  ce se poate intampla ?

este greseala lor... nu a mea..

#6
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007

View Postbrosqua, on 25th November 2010, 14:37, said:

este greseala lor... nu a mea..
Fireste. Cum spuneam, mergi pe burta si vezi ce/daca se intampla. Eu unul sunt mai prost de felul meu si-l sesizez pe ala de-a gresit ca sa nu am pareri de rau ca a intrat omul in belea din cauza mea.

#7
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006

View Postbrosqua, on 25th November 2010, 14:37, said:

daca cei de la firma sesizeaza greseala facuta de ei............. ma pot obliga in vreun fel sa platesc ?

daca refuz sa platesc  ce se poate intampla ?

este greseala lor... nu a mea..

Mentalitate romaneasca.

#8
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 10.10.2005
Pai da vina aici nu e a firmei de curierat, e a firmei ce a dat boxele. Aia scriu factura si daca ii zice curierului sa ia 50 de ron de la tine atat ia.

#9
Sharkye

Sharkye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 27.01.2010
cel mai bine nu faci nimic , daca te contacteaza bine , daca nu fi multumit ca ai primit 2 la pretz de 1 :))

#10
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Ia-i la maciuci ca ai primit numai o boxa, sa ti-o trimita si pe a doua. Ameninta-i ca ii reclami la Protectia Consumatorului si ca ii dai in judecata. Cere-le despagubiri si daca nu vor sa faca bara-bara, da-i in judecata si le ceri daune- zici ca din cauza ca nu ti-au trimis a doua boxa, te-a lasat nevasta, ai dat faliment, ai capatat hipoacuzie la o ureche ca nu ai ascultat stereo ci mono, etc. Evident, iti scoti si certificat medical pentru spitalizare pe 90 de zile :naughty:
Cu putin noroc, scoti de vila  si Ferrarri. Pacat ca nu traim i SUA - acolo, luai si pielea de pe ei, fara sa fie vinovati :thumbup:

#11
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Si sa nu mai spunem ca noi nu avem (in general) o mentalitate de 2 lei.
Am ajuns sa ne bucuram de paguba altuia, iar cand ne loveste pe noi, sarim repede sa strigam: ''hotii'', dar atunci nu o sa ne ajute nimeni, ca asta-i obiceiul...

#12
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
:))atata bun simt si modestie pe forum aici..pff oameni cinstiti! de ce nu as comanda si eu un laptop si sa primesc 2 sony vaio acasa? sa vad atunci care mai trimite inapoi!

Cand mi s-a furat telefonul,bicicleta, mi s-a zgariat masina,furat capace oglinzi,tratat cu indiferenta pe la banci,birouri unde se platesc facturi ?atunci unde "pana" mea mai e calea corecta!

Omul cand greseste plateste si punct! aia daca dorm de la receptie platesc, cand iti iei teapa pe  site-uri de cumparaturi licatii, dai o parte din bani inainte si nu mai primesti produsul care pare a fi o mocaciune,superoferta etc? a cui e vina??

Eu unul,as sta pe burta cum s-a zis daca o fi platesc daca nu...ce o sa ma "bata" dumnezeu..?

Iar cei dintre voi care probabil o sa ma faca cocalar si altea alea..mutati-va in USA! sa scapati de toate lucrurile WRONG de aici!

#13
dvlsim

dvlsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 28.09.2007
Curios sunt de cei care au declarat mai sus referitor sa ramana cu ambele boxe platind doar una.

Ce varsta si ce ocupatie au. asa ca fapt divers.


Mai e o vorba in popor, Bucuria ta- necazul celuilalt.

Totusi sunt si pareri demne de apreciat, in consecinta e mult mai onest/omeneste/firesc bla bla, sa anunti greseala lor produsa si sa returnezi boxa in plus, platind doar pentru ce ai comandat.

#14
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Legal, nu au ce sa iti faca.
Moral, tu decizi.

#15
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007

View PostAl3csutzul, on 25th November 2010, 15:23, said:

Cand mi s-a furat telefonul,bicicleta, mi s-a zgariat masina,furat capace oglinzi,tratat cu indiferenta pe la banci,birouri unde se platesc facturi ?atunci unde "pana" mea mai e calea corecta!
Nu cred ca e cazul sa ma apuc de morale si discursuri moralizatoare. Am sa zic doar ca ochi pentru ochi e involutie. Evolutia mai are de asteptat.

#16
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postalexx1402, on 25th November 2010, 08:26, said:

Legal, nu au ce sa iti faca.
Moral, tu decizi.
+1

#17
brosqua

brosqua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.03.2007

View PostSuperDuper, on 25th November 2010, 15:34, said:

+1



daca legal nu  au ce sa'mi faca .e bine

...moral.......... nu'mi place situatia..........

1 :  banii sunt luati cu imprumut

2:  azi am lovit masina


daca erau banii mei...si masina era in regula....mai mult ca sigur ii returnam...............am mai facut pana acum gesturi de genu !!!

#18
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
In cazul asta e perfect justificat. Am sa-mi iau si eu casa cu bani de imprumut da' o platesc numai pe jumatate ca am facut o gaura in talpa pantofului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate