Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?
 Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 

Realitatea pe care omul o traieste e un fenomen strict informational?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
67 răspunsuri în acest subiect

#55
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.730
  • Înscris: 03.12.2006

View Postaltnume, on 9th December 2010, 17:02, said:

Nu.

Nu.

Problema e cu mult mai simplu de trait decat de explicat.
Tu iti dai seama de tine ca esti? (nu in sensul de existi, adica fara sa te raportezi la ceea ce ai invatat si trait, pur si simplu sa iti dai seama cine esti atunci cand la modul constient taci si de ganduri si de trairi, si de imaginatie sau de orice activitate constienta care nu e vitala)
Cand omul reuseste sa faca abstractie de senzatii, perceptii, trairi.....nu mai le insir iar, ramane singur cu sine si isi da seama ca tot ce stie, pur si simplu a aflat, adica a receptionat informatii (inclusiv trairile sunt informatii).
Altfel zis daca putem accepta ca totul e in mintea noastra (in cap, creier), de ce nu putem accepta ca si cunoasterea de orice tip referitoare la creier sau orice altceva fizic, a ajuns la tine (mine) tot ca informatii ....nu mai continui ca nu o sa ma fac inteles nicicum.... :confuzzled:

Mi/a venit o idee, am revenit si constat ca mai pot modifica postarea.
Daca vrei sa ma ajuti "itika", sau oricine, da exemple de ceva ce stiu eu (sau tu) care sa nu fi ajuns la mine (tine) pe cale informationala?

Pierzi esentialul. Creierul tau nu e asa dintotdeauna. Nu te nasti cu el in stadiul asta. Si nici stramosii tai nu au avut aceeasi structura, dar care a evoluat ca urmare a stimulilor exteriori care l-au modelat. Trebuie sa existe o cauza exterioare pentru aceasta evolutie pentru ca nu s-a intamplat de la sine. Deci modul in care percepi tu lumea e rezultatul interactiunii dintre exterior si interior. Nu poate fi toata realitate un produs strict al mintii tale. Iar din moment ce modul de perceptie e lumii a evoluat, desi unele lucruri au ramas la fel, o intrebare se impune : cand s-a produs ruptura de perceptia nealterata a exteriorului?

#56
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postarchaeus5, on 9th December 2010, 18:20, said:

cand s-a produs ruptura de perceptia nealterata a exteriorului?
Nu exista perceptie nealterata. :)

#57
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.730
  • Înscris: 03.12.2006

View Post654321, on 9th December 2010, 20:14, said:

Nu exista perceptie nealterata. :)


Ma rog ... In asa masura incat sa fie semnificativ diferita de ce e in exterior. Ceva de genul, sa vedem patratul ca un cerc si invers.

Editat de archaeus5, 09 decembrie 2010 - 20:37.


#58
askey

askey

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 894
  • Înscris: 31.08.2005

View Postaltnume, on 9th December 2010, 18:02, said:

Cand omul reuseste sa faca abstractie de senzatii, perceptii, trairi.....

... nu mai e om


View Postaltnume, on 9th December 2010, 18:02, said:

Daca vrei sa ma ajuti "itika", sau oricine, da exemple de ceva ce stiu eu (sau tu) care sa nu fi ajuns la mine (tine) pe cale informationala?

Daca constati lipsa totala a informatiei, e tot o informatie ? :)

#59
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postarchaeus5, on 9th December 2010, 18:20, said:

Pierzi esentialul. Creierul tau nu e asa dintotdeauna. Nu te nasti cu el in stadiul asta. Si nici stramosii tai nu au avut aceeasi structura, dar care a evoluat ca urmare a stimulilor exteriori care l-au modelat. Trebuie sa existe o cauza exterioare pentru aceasta evolutie pentru ca nu s-a intamplat de la sine. Deci modul in care percepi tu lumea e rezultatul interactiunii dintre exterior si interior. Nu poate fi toata realitate un produs strict al mintii tale. Iar din moment ce modul de perceptie e lumii a evoluat, desi unele lucruri au ramas la fel, o intrebare se impune : cand s-a produs ruptura de perceptia nealterata a exteriorului?
Nu pierd nimic, numai ca in continuare suntem "off topic", :confuzzled: , revenind "on topic": cum de stii toate astea daca ele nu au ajuns la tine ca informatii? De ce oare nu reusesti deloc sa nu te mai identifici cu ceea ce stii, constata/te pur si simplu fara sa gandesti, acela esti tu indeosebi, si deabia apoi tu ganditorul.

View Postaskey, on 10th December 2010, 05:02, said:

... nu mai e om
Nu ma refeream la o etapa de aducere in inconstienta, ci la o stare contemplativa (fara ganduri si alte trairi constiente)


Quote

Daca constati lipsa totala a informatiei, e tot o informatie ? :)
Daca intrebarea ta se refera la ce cred eu, in principiu, da, (zic 1/2 da, deoarece ne apropiem de marginea celor in care ma aflu si ma intreb, va intreb in acest topic)
Eu ca cel ce ma constat a fi, am momente in care singura receptionare pe care o fac este sa ma constat "a fi", care e cu totul altceva decat sa ma constat "ca exist".
Deci putem sa o numim informatie, anume "informatia care ma activeaza sa fiu".

#60
itika

itika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 134
  • Înscris: 07.04.2010

View Postaltnume, on 10th December 2010, 08:03, said:

Nu pierd nimic, numai ca in continuare suntem "off topic", :confuzzled: , revenind "on topic": cum de stii toate astea daca ele nu au ajuns la tine ca informatii? De ce oare nu reusesti deloc sa nu te mai identifici cu ceea ce stii, constata/te pur si simplu fara sa gandesti, acela esti tu indeosebi, si deabia apoi tu ganditorul.


Nu ma refeream la o etapa de aducere in inconstienta, ci la o stare contemplativa (fara ganduri si alte trairi constiente)



Daca intrebarea ta se refera la ce cred eu, in principiu, da, (zic 1/2 da, deoarece ne apropiem de marginea celor in care ma aflu si ma intreb, va intreb in acest topic)
Eu ca cel ce ma constat a fi, am momente in care singura receptionare pe care o fac este sa ma constat "a fi", care e cu totul altceva decat sa ma constat "ca exist".
Deci putem sa o numim informatie, anume "informatia care ma activeaza sa fiu".

Daca pui problema asa, poti sa consideri ca pentru a fi posibila fotosinteza si frunzele primesc informatii de la soare. Exista un circuit al informatiei in natura chiar si la organismele unicelulare. Asta doreai de fapt demonstrezi?  :mellow:

#61
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postitika, on 10th December 2010, 09:16, said:

Daca pui problema asa, poti sa consideri ca pentru a fi posibila fotosinteza si frunzele primesc informatii de la soare. Exista un circuit al informatiei in natura chiar si la organismele unicelulare. Asta doreai de fapt demonstrezi? :mellow:
Eu nu ma refer decat la starea de "a fi" a omului, ceea ce ai adus ca argument este "off topic" si e o informatie pe care ai receptionato auditiv, vizual.
Nu vreau sa demonstrez nimic, vreau sa inteleg daca e asa sau nu (asa cum am intrebat in deschiderea topicului).

Editat de altnume, 10 decembrie 2010 - 12:35.


#62
itika

itika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 134
  • Înscris: 07.04.2010

View Postaltnume, on 10th December 2010, 12:30, said:

Eu nu ma refer decat la starea de "a fi" a omului, ceea ce ai adus ca argument este "off topic" si e o informatie pe care ai receptionato auditiv, vizual.
Nu vreau sa demonstrez nimic, vreau sa inteleg daca e asa sau nu (asa cum am intrebat in deschiderea topicului).

Starea de "a fi a omului" , hmmm.... <_< Totusi titlul pe care l-ai dat topicului sugereaza cu totul altceva...si nu e de mirare ca nimeni de pe-aici nu "pricepe" ce vrei tu sa transmiti de fapt. O ultima incercare: omul = informatie?!  :w00t:

#63
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postitika, on 10th December 2010, 13:00, said:

Starea de "a fi a omului" , hmmm.... <_< Totusi titlul pe care l-ai dat topicului sugereaza cu totul altceva...si nu e de mirare ca nimeni de pe-aici nu "pricepe" ce vrei tu sa transmiti de fapt. O ultima incercare: omul = informatie?! :w00t:

Pai nu mai pot sa ma raportez la ce am intrebat initial deoarece nimeni nu intelege, atunci m/am gandit sa definim starea de "a fi" versus cea de "a exista" (am mai incercat de cateva ori fara rezultat) pt. a putea intelege intrebarea-denumire de topic.
Daca "eu sunt" altceva decat "eu exist" intelegi la ce ma refer?
In esenta omul si lumea sunt informatie.
Informatia de "a fi" care ma face sa imi dau seama de mine, care ma "emana" si informatia supercomplexa pe care o receptionez ca fiind lumea fizica, psihica si cum o mai fi posibil.

#64
itika

itika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 134
  • Înscris: 07.04.2010

View Postaltnume, on 10th December 2010, 13:32, said:

Pai nu mai pot sa ma raportez la ce am intrebat initial deoarece nimeni nu intelege, atunci m/am gandit sa definim starea de "a fi" versus cea de "a exista" (am mai incercat de cateva ori fara rezultat) pt. a putea intelege intrebarea-denumire de topic.
Daca "eu sunt" altceva decat "eu exist" intelegi la ce ma refer?
In esenta omul si lumea sunt informatie.
Informatia de "a fi" care ma face sa imi dau seama de mine, care ma "emana" si informatia supercomplexa pe care o receptionez ca fiind lumea fizica, psihica si cum o mai fi posibil.

Nu e gresit ce spui, poti sa privesti lumea si din perspectiva asta.  :photo:

#65
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postitika, on 10th December 2010, 13:54, said:

Nu e gresit ce spui, poti sa privesti lumea si din perspectiva asta. :photo:
Dupa atata amar de postari imi permit asta :bicycle:
Gata, mi/a trecut.
Dar oare ai inteles la ce ma refer?
Daca ai inteles si nu ma contrazici trimite pe cineva care sa inteleaga la ce ma refer si are argumente contra ca sa o testam :ciocan:

#66
itika

itika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 134
  • Înscris: 07.04.2010

View Postaltnume, on 10th December 2010, 14:06, said:

Dar oare ai inteles la ce ma refer?

Omul si toate organismele vii sunt rezultatul schimbului de informatie permanent la care sunt supuse. Acest schimb permanent de informatie reprezinta esenta vietii.

#67
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.291
  • Înscris: 10.05.2005
Probabil ma insel iar.

Pare mai mult o intrebare moderna legata de starea de nirvana (sensul original nu deviatiile multe pe langa).
Eul eliberat de ganduri (si dorinte, ca sunt aproape sinonime).

Ma rog...

#68
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postitika, on 10th December 2010, 14:32, said:

Omul si toate organismele vii sunt rezultatul schimbului de informatie permanent la care sunt supuse. Acest schimb permanent de informatie reprezinta esenta vietii.
Hai ca te apropii, daca mai ai putina rabdare poate ma fac inteles si poti sa ma combati, chiar te rog.
Fac abstractie de orice altceva deoarece ne dispersam in "of topic" (ca sa ma exprim si eu intr/un fel) si ma refer numai la om.
Omul e rezultatul informatiei (necunoscutului) care il potenteaza sa fie, in sensul de al face sa "isi da seama de sine" dincolo de orice aspect de "a exista".
Acest "sine" (a nu se confunda cu aspecte spirituale, vorbesc despre ceva foarte concret de care oricine isi da seama daca vrea) e permanent accesat de informatii: iata eu in aceste clipe ale fluxului de prezent, primesc informatii vizuale si cutanate (respectiv tactile) si altele care reprezinta un PC, mainii, picioare, corp fizic, tel. mobil, camara, mobila, tastatura, degete care apasa tastatura, displey pe care apare scris s.a.m.d, de asemenea primesc informati audio de la ceva si alta informatie gand care con tine mesajul ca ceea ce aud e ventilatorul PC-ului, o alta informatie audio care e urmata la scurt timp de informatiile gand ca acel semnal audio e un croncanit de ciori de undeva dintr/o lume fizic despre care sunt informat permanent de cate ori receptionez vre/un semnal ca e in legatura cu acea lume care ar avea existenta in mine si in afara mea.
Toata informatia vizuala (video), auditiva (audio), cutanata, sub forma gandurilor si imaginatiei si orice altceva ce noi numim fizic/psihic/spiritual parvine lui "a fi".
Toate organismele vii le constatam ca exista deoarece suntem contactati de acest gen de informatii enumerate (catelusa meu e de fapt o informatie video tridimensionala (o holograma), care e uneori insotita de semnale sonore (latrat), care uneori atingando constat si un semnal cutanat (tactil si chiar termic) etc., pe care acum am receptionato ca informatie/gand/imaginatie.

Nici cel putin nu am siguranta unui feedback cu informatia sau cu o sursa a ei, pur si simplu constat un f. mare flux informational de toate felurile care ma bombardeaza. Nu am inca puterea de a procesa toata aceasta informatie recenta referitor la ce scriu si de aceea nu sunt poate suficient de clar.

View Postcuculili, on 10th December 2010, 14:34, said:

Probabil ma insel iar.

Pare mai mult o intrebare moderna legata de starea de nirvana (sensul original nu deviatiile multe pe langa).
Eul eliberat de ganduri (si dorinte, ca sunt aproape sinonime).
Ma rog...
Pe undeva asa e, numai ca nu are nici o legatura nici cu nirvana, nici cu ceva asemanator, e cunoasterea mea indiferent cu ce seamana si postez ca sa ma edific, eventual sa ne edificam.

Editat de altnume, 10 decembrie 2010 - 17:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate