Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

Proiect - infiintarea unei plantatii

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Salut! Incepand de astazi am inceput lucurul la proiectul (pe baza de nota) la Cultura pomilor si arbustilor fructiferi. Asa ca am hotarat sa incerc sa infiintez pe foaie o plantatie de par. Trebuie sa ne alegem 3 soiuri de par. Ce soiuri imi recomandati (de preferabil mai rezistente) ca sa se completeze si polenizarea sau autopolenizarea?  
Orice informatie despre cultura, soi, specie, cerinte climatice,particularitatile speciei, descrierea soiurilor etc este bine venita! Si sper ca informatiile primite de la voi + ce mai detin io sa imi fie de folos.
Multumesc!

#2
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
O idee despre ce specii sa aleg?

#3
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postodo_robert, on 23rd November 2010, 22:54, said:

O idee despre ce specii sa aleg?
Specii?
Soiuri poate.
Argessis,Trivale,Carpica,Napoca,Monica,Untoasa de Geoagiu,Williams ,Untoasa Hardy,Untoasa Bosc,Cure,Conference.
Alege soiuri romanesti despre care vei putea obtine si alte informatii de la statiunile de cercetare.In afara de polenizare trebuie sa  ai in vedere Erwinia,Psylla,rapanul,compatibilitatea cu gutuiul.

#4
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Eu stiam ca pe aria asta sunt oameni asa, mai practici...  Acum s-a ajuns sa se ceara aici consultatii pentru proiecte de scoala ???  :o

#5
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007

View PostDDuras, on 23rd November 2010, 23:37, said:

Eu stiam ca pe aria asta sunt oameni asa, mai practici...  Acum s-a ajuns sa se ceara aici consultatii pentru proiecte de scoala ???  :o
Mai si ceri daca ai nevoie de informatii... Si in plus nu v-am cerut voua sa imi faceti proiectul, daca aveti informatii bine si doriti sa ma ajutati, daca nu iara-si bine...
ps: este vorba de un proiect pt facultate :)) nu cel pentru fonduri si infiintarea, intrarea intr-o asocoatie ;)

#6
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmircea11s, on 24th November 2010, 00:31, said:

Specii?
Soiuri poate.
...
....compatibilitatea cu gutuiul.

Care sunt dezavantajele altoirii pe franc sau salbatic, si care sunt dezavantajele la altoirea pe gutui - in afar' de perioada mai scurta de viata ?

#7
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Altoirea pe gutui se face pentru a reduce vigoarea pomilor, pentru o fructificare mai rapida si pentru productivitate/unitatea de suprafata.Sunt doi portaltoi vegetativi folositi la noi gutuiul de tip A si BN70.Ultimul este cel mai putin viguros ,dar diferentele intre cei doi nu sunt mari.  
Dezavantajul major al altoiri pe gutui este compatibilitatea mai redusa a unor soiuri.Nu vorbesc despre cele care sunt date ca incompatibile ca alea pepinieristii nu le altoiesc sigur pe gutui.Desi soiul Argessis este dat ca si compatibil ,am avut surpriza sa rup vreo cativa doar incercand sa-i scot de la stratificare din nisip.Este posibil ca doar la acei pomi sudarea la punctul de altoire sa fi fost deficitara.

#8
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
ce pot sa mai adaug e faptul ca cei altoiti pe gutui sunt mai sensibili la seceta si prefera irigatii, gutuiul avand radacinile mai la suprafata.

#9
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Gutuiul are si o sensibilitate mai mare la calcar.Pentru soluri mai calcaroase se alege ca portaltoi salbaticul.Tin minte ca am citit intr-o carte ca si castanul comestibil se altoia pe stejar tot pentru a scapa de sensibilitatea castanului la calcar.

#10
Pelasg

Pelasg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 15.04.2007
Am o intrebare la cei care exploateaza plantatii pomicole?
Care este suprafata minima, viabil economic pentru o plantatie pomicola (ex. par, cires etc)
Intrebarea vine ca urmare a unui raspuns al unui consultant in obtinere fonduri pe mas. 121, care spunea ca nu se poate demonstra eficienta economica pt o ferma pomicola de semisubzistenta de 2- 3ha.

Multumesc!

#11
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View PostPelasg, on 16th January 2011, 11:19, said:

Am o intrebare la cei care exploateaza plantatii pomicole?
Care este suprafata minima, viabil economic pentru o plantatie pomicola (ex. par, cires etc)
Intrebarea vine ca urmare a unui raspuns al unui consultant in obtinere fonduri pe mas. 121, care spunea ca nu se poate demonstra eficienta economica pt o ferma pomicola de semisubzistenta de 2- 3ha.

Multumesc!

Depinde de sistemul de cultura - clasic,intensiv,superintesiv.

#12
Pelasg

Pelasg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 15.04.2007

View Postmircea11s, on 22nd January 2011, 11:17, said:

Depinde de sistemul de cultura - clasic,intensiv,superintesiv.

Da, aveti dreptate.
Sa consideram modul de cultura intensiv.

#13
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View PostPelasg, on 23rd January 2011, 07:52, said:

Da, aveti dreptate.
Sa consideram modul de cultura intensiv.

Pentru par sau pentru cires ? Care dintre ele ?

Chiar daca nu o sa-ti raspund concret intrebarii tale incerc sa-ti fac cunoscute intai de toate unele impedimente majore.

Parul- focul bacterian!
Acest argument sau aceasta temere face ca numarul celor care au /isi doresc livezi de par este redus .

Cires - culesul !
Necesita personal mult.Gasirea fortei de munca este problematica.Sunt situatii in care culesul nu poate fi amanat nici macar o singura zi.

Edited by mircea11s, 26 January 2011 - 17:24.


#14
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postmircea11s, on 26th January 2011, 17:23, said:

Parul- focul bacterian!
Acest argument sau aceasta temere face ca numarul celor care au /isi doresc livezi de par este redus .

Cum se poate preveni ?
Am 15 peri , soiuri diferite , in livada .
Zona este Snagov .

#15
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postmotanul13, on 26th January 2011, 17:46, said:

Cum se poate preveni ?
Am 15 peri , soiuri diferite , in livada .
Zona este Snagov .

Se poate preveni prin distante de izolare fata de posibile surse de infectie si tratamente.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate