Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Amenda pe S-bahn in Berlin - urgent

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
alexalex1002

alexalex1002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.01.2007
Salut!

Prin septembrie am fost in Berlin si in drum spre aeroport mi-am luat biletul gresit de S-bahn (pt zona mai mica) si cand m-au controlat au zis ca tb sa platesc o amenda de 40euro in 2 sapt, mi-au dat o hartie care ziceau ca e pt transfer international.

Insa eu am mai plecat din tara in perioada urmatoare si nu am apucat sa platesc. Mi-au venit 2 scrisori acasa (pt ca mi-au luat datele si adresa de pe buletin) in care mi se zice sa platesc 80euro (cu tot cu penalizari si intarzieri si etc.)

Din cauza ca nu mai am chef sa am probleme, am zis ca o sa platesc pana la urma. Insa nu stiu exact cum sa fac acest lucru. As putea face un transfer international desigur - am IBAN si BIC, insa nu stiu exact numele beneficiarului - Compania de S-bahn sau compania care e angajata sa colecteze amenzile? (Sistemul e mai complicat si sunt putin confuza din aceasta cauza..)

Alta problema este ca mi-au trimis prin scrisoare un fel de hartie care vrea sa fie ca un ordin de plata cu datele lor - doar ca mi s-a spus ca sunt date intern pt transfer in Germania si nu sunt sigura daca o pot folosi. Am fost la BCR si mi-au zis ca nu au habar ce sa fac cu ea, sa fac pur si simplu transferul. Dar asa nu pot fi sigura ca au primit banii si i-au procesat asa cum trebuie.

A mai fost cineva intr-o situatie similara sau aveti ceva idei despre cum as putea rezolva situatia??

Mai mentionez ca scrisorile primite sunt in germana si eu nu cunosc limba germana (de aici mai multe confuzii, chiar daca am incercat sa traduc cu google sau am intrebat niste persoane) si ca deadline-ul urmator este pe 4.11.2010 -- maine! :))

Atasez scanata ultima scrisoare primita si apreciez orice fel de ajutor.. cat mai repede!

Multumesc mult!

Attached Files



#2
Whiteboy2010

Whiteboy2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 27.05.2010
Dacă nu  intentionezi sa te duci in Germania, in urmatorii 3 ani(dupa 3 ani se prescrie), las-o balta...incearcă si ei sa roadă un os...la noi, nu ține!  :thumbup:

#3
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
vorba lui Whiteboy... :coolspeak:
pune mana si frige-le un fax ca vad ca au si numar de fax acolo si trimite-i la plimbare pe la bancile din Romania care nu stiu cum sa incaseze banii.plus ca nu e obligatoriu sa le cunosti limba lor,asa ca obliga-i sa-ti raspunda in cel putin o limba de circulatie internationala foarte cunoscuta (engleza).sunt obligati sa o faca si sa iti trimita instructiuni precise unde poti plati hartia aia igienica in tara ta!ei vor bani,sa puna curu' la munca si sa se intereseze.oricate deadline-uri ti-ar da,nu pot trece cu penalitatile mai mult de 100% din suma initiala.
sa mai intreb de ce naiba n-ai platit-o la ei acolo si scapai de bataia de cap?baga mare cu ce ti-am spus mai sus si nu-i lasa sa te frece cum vor ei.ori explica asa cum trebuie pe intelesul oricui si dau detalii exacte ori le dai cu "hai sictir".trimite-le hartia inapoi cu mentiunea "Translate in English please,I'm not supposed to know your language!"
si sa mai caut ceva si iti atasez,sa te si distrezi un pic.
LE: daca astia de la Renault au cerut lamuriri unde nu au stiut sa traduca :thumbup: fa-o si tu...cu toata scrisoarea!

Attached Files


Edited by dygey, 04 November 2010 - 02:10.


#4
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 dygey, on 4th November 2010, 02:03, said:

LE: daca astia de la Renault au cerut lamuriri unde nu au stiut sa traduca :thumbup: fa-o si tu...cu toata scrisoarea!
Daca e adevarata , e tare de tot . Am ras cu lacrimi .

#5
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 alexalex1002, on 4th November 2010, 01:26, said:

Alta problema este ca mi-au trimis prin scrisoare un fel de hartie


si daca au trimis ... ce? inseamna ca ai si primit ?
mai da-i in cacat, mai ales ca ti-ai si luat bilet ...

parerea mea uita de amenda ...

altceva n-o sa faca pt cei 40 eur

#6
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Niciodata nu-i subestima pe nemti. Au retea informatizata care stie inclusiv la ce ore te-ai dus la wc, nu mai vorbim de cand si unde ai intrat la ei in tara.

Orice polizei de comuna, scoate PDA-ul din buzunar, scrie numele tau si ii apare cu rosu acolo ca esti bun de plata.

Edited by Dragon Warrior, 04 November 2010 - 07:27.


#7
ole

ole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 10.07.2003
Raspunsurile astea demonstreaza inca o data, daca mai era nevoie ca diferenta dintre noi si nemti este incomensurabila.  :sadwalk:

#8
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003

 ole, on 4th November 2010, 08:42, said:

Raspunsurile astea demonstreaza inca o data, daca mai era nevoie ca diferenta dintre noi si nemti este incomensurabila.  :sadwalk:
indubitabil.

#9
Kaskadoru

Kaskadoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 20.02.2010
Evident ca trebuia sa astepti pana in ultima zi :P

Eu vad ca ti-au trimis un ordin de plata pe care este deja completat beneficiarul, banca beneficiarului, contul beneficiarului. Deci ai tot ce-ti trebuie.

Cred ca orice banca te poate ajuta sa faci aceasta plata.

Oricum, daca nu poti plati azi, macar sa-i contactezi.

Acum vad ca zici ca nu stii germana:

Beneficiar: Infoscore ForderungsManagement
Cont beneficiar: 25403755
Numar banca: 66010075
Nume Banca: POSTBANK
Numar referinta client: S.10.3189110.01.7 24 ?
(? apare de in doua variante, pe scrisoare si pe ordinul de plata unde pare ca s-a dat cu corector)

Nu prea am completat ordine de plata la viata mea, si nu imi dau seama ce sunt toate acele numere, dar la banca te vor ajuta. Si daca mergi la o sucursala mai mare nu cred ca cineva nu stie nemteste ca sa se lamureasca si ei.

Si mai este si un mic formular cu adresa gata completata, care zic sa-l trimiti catre ei, un fel de declaratie ca accepti suma si datoria ca fiind corecte si comunici modalitatea de plata. Eu as baga in acelasi plic copia dupa ordinul de plata.

Edited by Kaskadoru, 04 November 2010 - 09:16.


#10
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Plătești și anunți c-ai virat banii, care-i problema?

#11
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 ole, on 4th November 2010, 08:42, said:

Raspunsurile astea demonstreaza inca o data, daca mai era nevoie ca diferenta dintre noi si nemti este incomensurabila.  :sadwalk:

corect, CFR Cluj - Bayern Munchen 0-4  :thumbup:

#12
johannaa

johannaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.09.2010
pana la urma ai platit?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate