Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 

Cum sa nu superi oamenii cu personalitate care iti pare dificila

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Sigur, nu este vorba de personalitati care sunt ele dificile, ci care iti par tie dificile

Spre exemplu in discutia de aici:
http://forum.softped...p;#entry8974442

Am spus "pentru amatori". Am sugerat - fara a emite vreo parere despre el - un sistem de operare free.

Iata ce primesc:

 mdionis, on 25th October 2010, 14:03, said:

Imi e greu sa imi reprezint pe ce baze incerci dumneata sa prezinti CERN-ul "tinerilor" si ce anume percepi dumneata din activitatea persoanelor implicate in proiectele de la CERN.

 Gurban_Dan, on 25th October 2010, 13:30, said:

Eu sunt simplul cetatean care a deschis site-ul CERN !
Spun asta pentru ca stiu ca va face referire la titlurile mele stiintifice ca antiteza.


 mdionis, on 25th October 2010, 14:03, said:

Da, observ ca dumneata esti "un simplu cetatean" care iti propui sa faci o "prezentare" (dupa propriile dumitale afirmatii) a activitatii de la CERN in conditiile in care ai lacune serioase in cunostintele de fizica de baza (inclusiv cele de liceu), iar fizica particulelor si a energiilor inalte este totusi un domeniu care se studiaza serios incepand cu anii de specializare de la facultatile de profil. Fara a sti realmente despre ce vorbesti nu poti sa "prezinti" nimic din postura de persoana care da sfaturi "tinerilor", poti cel mult sa "aduci in discutie" cateva aspecte marginale din activitatea CERN. Cu alte cuvinte, "prezentarea" dumitale nu poate avea de la bun inceput mare legatura cu ceea ce se ocupa colegii ce colaboreaza la proiectele CERN: dumneata esti in pozitie asemanatoare unui scolar din cursul primar care vrea sa faca o expunere in public despre ecuatiile lui Maxwell fara sa aiba idee de calculul diferential si de notiunea de camp, insa e convins ca a surprins esentialul.

iar eu NU te-am criticat pe dumneata ci am exprimat serioase dubii[..]

Repet, ceea ce poti face mod decent in conditiile de fapt actuale este sa propui discutii in jurul unor aspecte ale muncii cercetatorilor de la CERN, nu sa le expui. Pe de alta parte, stiinta se face la vedere: poti gasi material informativ cat doresti pe site-ul CERN si poti sa propui aici ca subiecte de discutie orice nelamurire ai asupra acestora.

Insa daca vei insista in continuare sa pozezi in cunoscatorul care expune "tinerilor" ce se face la CERN, nu vei reusi decat sa te acoperi de penibil. Asta e tot.

In locul dumitale as multumi pentru observatia facuta (care nu e critica)


#2
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Sa preciez intrebarea:

1. Cum poti discta un subiect fara sa superi astfel de personalitati ?
2. Ce trebuie sa le spui cand nu esti de acord cu ei ? Pentru ca daca le spui ca nu esti de acod, incep sa se supere si se cunoste asta prin intentia de a te leza pe tine.

#3
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Mie nu mi se pare ca s-a suparat ci doar a atras atentia asupra unor lucruri, dar asta este parerea mea.
Ce nu inteleg este partea cu titlurile stiintifice ca antiteza.

#4
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Pai ce are daca ii superi?

#5
SkeTches

SkeTches

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 785
  • Înscris: 17.04.2008

 Gurban_Dan, on 25th October 2010, 18:30, said:

Sa preciez intrebarea:

1. Cum poti discta un subiect fara sa superi astfel de personalitati ?
2. Ce trebuie sa le spui cand nu esti de acord cu ei ? Pentru ca daca le spui ca nu esti de acod, incep sa se supere si se cunoste asta prin intentia de a te leza pe tine.

1.Pupatu' in fund e cel mai eficient. Formuleaza parerile pe un ton mai moale : Eu cred ca ( s-ar putea sa gresesc ) ...
2.Cand nu esti de acord te impui - daca ai posibilitati, daca nu taci si gata.

#6
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 Gurban_Dan, on 25th October 2010, 18:30, said:

Sa preciez intrebarea:

1. Cum poti discta un subiect fara sa superi astfel de personalitati ?
2. Ce trebuie sa le spui cand nu esti de acord cu ei ? Pentru ca daca le spui ca nu esti de acod, incep sa se supere si se cunoste asta prin intentia de a te leza pe tine.
Nu poti. Daca esti mai informat poti sa ii dovedesti, dar in orgoliu tot il ranesti asa ca nu va accepta.
Nu fac aprecieri ref. la persoana indicata, pe mine m/a ajutat cu cateva raspunsuri folositoare pt. nivelul meu, dar ..., si tac, nu voi permite propiei mele personalitati, orgolioasa si ea, sa judece la altii ce nu e in stare sa controleze la sine.
Daca nu esti de acord cu "ei" (oricine ar fi acesti ei), si "tribul lor" e mai puternic, esti mancat.
Eu am infiintat un forum, pe care insa l/am sters, daca ti/as spune cum il denumisem cred ca ar fi posibil sa ma tratezi si tu pe mine cu aroganta (ai avea stapanirea de sine sa nu ma judeci, dar mai ales ai putea sa ma intelegi si sa ma accepti asa cum poate ca se cuvine sa ne acceptam unii pe altii, ca cetateni simpli, indiferent cat de "oameni mari" ne pare noua ca am fi?)
De obicei, nu stiu cum se face dar oamenii inteleg mai mereu cu totul altceva decat am vrut eu sa spun, mea culpa, mea culpa dar si ceilalti se ascund in spatele propriilor concepte (dogme), se lasa tarati de mentalitatea lor habotnica.
E si dificil sa constati superioritatea ta (sau sa crezi tu asta) fata de altul, altii, si sa nu te ia valul vanitatii, orgoliului, arogantei etc. Parerea de sine e mai primejdioasa decat parerea celorlati despre tine (mine).

Edited by altnume, 29 October 2010 - 14:39.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate