Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Intrebare generala cont bancar Ro...

Iesirea din coproprietate
 

Alarma casa de vacanta

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
sorin2014

sorin2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.01.2014
Am cautat si eu o alarma pentru o casuta de vacanta si am cumparat una PG-500 cu apelator GSM, de la PGST. I-am bagat un SIM si merge foarte bine, suna si trimite SMS daca nu raspund. Din fericire n-am avut niciun incident pana acum si sper nici sa nu apara vreunul.

Edited by sorin2014, 25 January 2014 - 18:24.


#20
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,199
  • Înscris: 12.03.2008
Nu mai recomandati chinezisme din astea care se dezactiveaza cu o lovitura de ciocan.Daca nu vreti neplaceri mergeti pe DSC sau Paradox

#21
mariusene

mariusene

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 16.11.2005
Ceea ce vrea sa spuna "tc2007" este faptul ca nu sunt recomandate sistemele de alarma all-in-one (cu tastatura si centrala in aceeasi cutie) deoarece esti obligat sa o montezi la vedere si atunci vine omul cu ciocanul si o rezolva. In situatia in care tastatura este montata langa usa iar centrala intr-un loc ferit, mai greu accesibil, poate fi deteriorata tastatura dar centrala functioneaza in continuare. Sistemele serioase de la producatorii consacrati (Texecom - Anglia, Paradox si DSC - Canada, Cerber - Romania, Jablotron - Cehia, ...) respecta acest principiu. Doar Paradox are doua modele all-in-one, dar nu am vazut pe nimeni recomandandu-le pe aici.

Ceea ce vreau eu sa spun, este faptul ca pretul este suspect de mic, adica de aprox. 3-4 ori mai mic decat cele de la producatorii de mai sus.
Nu poti sa-ti iei masina la pret de scuter si sa mai ai si pretentii de la ea.

#22
YO6OEV

YO6OEV

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.05.2014
cel mai nou sistem de securitate ce actioneaza activ si instant!
bariere de sunet INFERNO! Folosite de ambasadele SUA!

www.celemaitarialarme.ro

Edited by ggelu, 22 November 2014 - 15:03.


#23
YO6OEV

YO6OEV

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.05.2014
vezi INFERNO- ultima aplicatie in sisteme de securitate!
produs suedez si aplicat in ambasadele SUA!
Acum si in Romania


www.celemaitarialarme.ro

Eu zic ca e destul o reclama intr-o zi. A doua aduce puncte  de penalizare .

Edited by ggelu, 22 November 2014 - 15:12.
reclama


#24
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

 YO6OEV, on 01 mai 2014 - 20:43, said:

vezi INFERNO-
www.celemaitarialarme.ro

M-am uitat pe site, am vazut cam cum sta treaba. Pentru o casa de la tara (unde locuieste si bunica), nu e o idee prea buna.


Asa cum scrie si pe site:

Quote

Protectia unitatilor speciale cu grad sporit de securitate
Ca parte a unui sistem de protecție activ unitățile Inferno pot fi folosite la o dimensiune mai larga pentru a oferi o barieră solidă care sa respinga orice atac sau risc de securitate .
Se pot folosi in

-Instituții de cercetare sensibile
-Depozite de armament
-Centrale nucleare
-anti-terorism
-Aeroporturi, Docuri si retele feroviare


Aplicatii militare si guvernmentale
Inferno poate fi utilizat ca si instrument de prevenire a unor manifestatii cu caracter violent. Se inlocuieste astfel forta bruta cu cea non-letala si se evita orice confruntare fizica! Scutul Inferno, conceput si proiectat  ca arma non-violenta, poate  fi utilizat de fortele de ordine la manifesttii cu caracter  violent. Are ca efect imediat dispersarea multimilor  si restabilirea ordinii si linistii publice.

Iar tiltlul topicului e altul, "Alarma casa de vacanta"

Daca noul nostru coleg mai stia si altceva decat sa se iti dea un link  fii sigur ca iti dadea o solutie. Asa e doar la vanatoare de  fr_ieri.  Un fel de : cauta tu acolo si apoi sari cu banul . Oricum tine minte ai la cine apela ca la primul depozit de armament pe care il faci .

Edited by ggelu, 22 November 2014 - 15:08.


#25
panouneamt

panouneamt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.03.2014
Buna seara, sunt nou pe acest topic, dar am o problema cu o centrala wireless gsm Forteza GSM-M1L  imi da  alarme la senzorii pe fir. Senzorii sunt PRESTIGE MR,  de la texecom. Sa nu fie compatibilli cu acest tip de alarma? Ce parere aveti ? ce parere aveti de aceasta centrala?

#26
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Stimate domn, de la centrala de alarma pe care o detineti, din pacate nu va puteti
astepta la o fiabilitate mare. Pretul cu care se vinde un astfel de kit wireless, cu
2 telecomenzi, senzor radio, contact magnetic radio si comunicator GSM inclus, spune
totul avand in vedere ca la o unitate de alarma "adevarata" doar un modul GSM sau GPRS,
costa aproape cat kitul d-voastra. Intradevar pretul este foarte ok pentru ce stie sa
faca Fortezza GSM-M1L, dar un produs care se vinde in magazin si e destinat instararii
oricarei persoane care nu necesita cunostinte tehnice (dupa cum spune chiar distribuitorul)
n-ar trebui sa faca parte din gama sistemelor de securitate.
Acum sa revenim la problema: senzorul Prestige IR, pe care il folositi este compatibil cu
alarma (de altfel cam toti detectorii conventionali pe fir, care se folosesc in prezent),
asa ca daca problema nu apare din  cauza unitatii centrale (caz in care ar trebui schimbata
unitatea) trebuie vazut daca unul sau mai multi senzori nu sunt montati in zone cu risc
mare de generare a alarmelor false (curenti de aer, aparate sau tevi care degaja caldura,
"animale nedorite", panza de paianjen pe senzor sau in fata lui etc.) Daca aceste
probleme au fost eliminate mai exista posibilitatea conectarii gresite a senzorului. Acest
senzor are niste jumperi (J3 si J4) care sunt folositi pentru a selecta iesirile de contacte
ale releelor de tamper si alarma.J3 selecteaza rezistenta de capat de linie EOL sau contact
tamper No-EOL si J4 selecteaza rezistenta numai pentru releul de alarma. In cazul de fata,
in functie de modalitatea de conectare J4 inchis jumper sus ( 0k) EOL sau No-EOL si J3
inchis jumper sus (EOL). Daca conectarea senzorilor s-a facut corect, mai puteti selecta
la toti senzorii pe cablu JP2 pe 3 pulsuri pentru a reduce incidenta alarmelor false.
Iti trimit si un manual pdf. al acestui detector pentru a intelege mai usor tot ce am
spus aici.
Oricum sa nu ai asteptari mari de la aceasta alarma, parerea mea este ca problemele apar
de la alarma si nu de la detectori.
Toate cele bune.

Attached Files



#27
panouneamt

panouneamt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.03.2014
Bine si frumos scris. Multumesc Mateos. De unde sunteti? Imi permiteti sa va mai deranjez pe un e-mail? Poate imi recomandati un sistem accesibil ca pret pt o casa

#28
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Ma gasiti aproape oricand aici pe forum, va ajut cu mare placere cu orice sfat aveti nevoie legat de sistemele de alarma.
E-mail puteti trimite ....dupa ce il contactati pe PM .

Mateus13 - nu-i interesul SPD sa goneasca userii , cu atat mai putin pe cai care dau continutul sitului .  Dar  poti fi contactat pe PM in loc de e-mail.  Multumesc !

Edited by ggelu, 23 November 2014 - 20:25.


#29
panouneamt

panouneamt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.03.2014
I-a uitati ce mi-a scris firma care mi-a vandut alarma  
Sensibilitatea detectorului poate fi reglata din jumper-ul JP2 aflat pe placa detectorului. Setati-l pe 3 pulsuri (scoateti de tot jumper-ul).
Testati-l!

Ce parere aveti? Din pacate eu nu inteleg ce sunt jumperii, este pe placa senzorului, cum se seteaza? este pe un soclu? Va multumesc.

#30
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Iti trimit o poza cu senzorul cu explicatii in limba romana:
Trebuie sa scoti Jumperul de la JP2 sa lasi pinii in aer pentru reducerea sensibilitatii.

Attached Files


Edited by mateus13, 22 November 2014 - 07:00.


#31
panouneamt

panouneamt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.03.2014
Multumesc probez si va tin la curent cu problema.

Multumesc probez si va tin la curent cu problema.

#32
panouneamt

panouneamt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.03.2014
Mateus, revin cu problema mea legata de sistemul de alarma, deci am redus sensibilitatea prin scoaterea JP2  de la cei 2 senzori si aceeasi problema, pe la ora 1 noaptea a inceput din nou sa sune telefonul aceeasi senzori de pe fir, unul dintre ei. Am anuntat firma care mi-a vandut sistemul si mi-a zis ca este din cauza senzorilor si mi s-a recomandat un senzor DSC, adica acesta http://www.atelieral...-dsc.html  Nu stiu cum sa procedez. Astept o parere si multumesc inca odata pentru asistenta.

#33
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Detectorul recomandat este un sensor LC 100PCI produs de DSC Canada, pot sa te asigur ca este foarte bun, dar la
tine nu este sigura cauza alarmelor false. Eu ti-am spus parerea mea despre alarma aia, in rest decizia iti apartine.
Primul model de sensor nu tot ei ti l-au recomandat? Daca ei l-au si montat si nu a trecut mai mult de 12 luni
de atunci, ar trebui sa beneficiezi si de garantie.

Edited by mateus13, 28 November 2014 - 21:53.


#34
panouneamt

panouneamt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.03.2014
Nu,  senzorii sunt cumparati de mine, din alta parte, nu de la ei. Am sa mai incerc si cu acel senzor recomandat, dar Probabil ca trebuie sa ma orientez spre un alt sistem de alarmare. Ma incanta idea semnalului sms cand am o violare pe senzor. Am sa mai incerc cu schimbarea senzorului si daca nu am sa o trimit inapoi la firma care a vandut-o.

Toata instalatia eu am facut-o .

#35
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Pai in cazul acesta trebuie sa te asiguri ca ai facut toate conexiunile firelor dintre sensor si centrala de alarma corect.
Esti sigur ca problema nu tine de o instalare gresita? Daca nu esti 100% convins ca ai montat totul bine, parerea mea
este sa inlocuiesti senzorii pe fir cu senzori de prezenta wireless Fortezza PIR 01w , Unitatea permite conectarea a
16 senzori wireless iar pretul nu difera fata de un detector pe fir. Dupa cum ai spus problemele apar doar la senzorii
cablati, deci s-ar putea sa fie o problema legata de o instalare gresita.

#36
annastan

annastan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 25.11.2014
eu am ADT f bun

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate