Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Alarma casa de vacanta

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
wide-view

wide-view

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 07.02.2015
Sistem de alarma + sistem de supraveghere video toate conectate la internet

Pentru interventie o drona cu dock station controlata prin internet dotata cu un pistol cu electrosoc, burner laser, spray lacrimogen, pistol cu bile, etc


...... sau mai simplu o firma de paza ....... daca e cineva prin zona :D

Edited by wide-view, 07 February 2015 - 10:27.


#38
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Presupun ca ai descris  casa ta . Ne pui si poze sau doar te lauzi  ?

Edited by ggelu, 07 February 2015 - 17:12.


#39
marty70

marty70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 01.02.2007
Va salut.

de mai mult timp tot incerc sa iau o decizie legata de achizitia/instalarea unui sistem de alarma intr-o casa.
Dupa citeva zile de analiza si cautari, realizezca ce vreau eu nici nu exista si nici nu se vorbeste despre.

Si de fapt eu vreau ceva cit se poate de bun simt in opinia mea.
Ce vreau sa spun: toate , absolut toate ofertele serioase, vorbesc de 1-2..detectori miscare si probabil un contact magnetic si o telecomanda si o sirena exterior de obicei. ( unele kit uri au pina la 4-6 detectoare etc).
Ma refer la unitatile Paradox sau DSC. Bun!

Ce facem insa cind locuim in acea casa? Imi pun dedectori de miscare in casa? Adica suna o alarma exterioara cind hotii ( sa ii numim potetntial ucigasi) sint in casa!!!
Ce vroiam eu este un sistem cu niste senzori externi ( sa zicem ca as folosi unii de interior pe veranda) si o sirena de interior cu un volum minim, att cit sa ma trezeasca pe mine.
Un alt sistem sau o alta setare, cu un detector de interior, si o sirena externa pentru ziua cind nu sint acasa.

caut si realizez ca TOATE kiturile sint facute pentru momentele cind nu sintem acasa. Apelare firme, telefoane etc etc....

Cit o fi realizarea unui astfel de sistem la care ma gindesc?

#40
persi

persi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 01.10.2014
Buna! Am nevoie de o alarma wireless cu apelator gsm pentru un apartament cu 2 camere. Un prieten mi-a recomandat safer pro  care este profesionala cica , el o are la un birou si este ok pana acum. Adevarul este ca pretul este unul rezonabil fata de dsc sau paradox. Ce ma sfatuiti?

#41
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,199
  • Înscris: 12.03.2008
Mergi pe DSC sau Paradox,diferenta de pret nu-i de degeaba

Edited by tc2007, 29 July 2015 - 00:21.


#42
snoopy99

snoopy99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.12.2007
Putin ajutor va rog.Am o alarma Paradox sp4000.Vreau sa leg un releu pe PGM care sa fie atras cand alarma este dezarmata si in repaus cand alarma e armata.Tastatura e K636.Imi spune cineva cum pot programa din tastatura sa faca treaba asta?

#43
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
PGM-ul se poate aclansa cand alarma este armata (da un minus pe PGM) si taie minusul cand se dezarmeaza. Daca folosesti un releu la 12V cu NC si NO
adica normal inchis si normal deschis, il poti folosii cum vrei. Intrii in programare cu Enter + Cod instal, apoi introduci [220] apoi tastezi pe rand [02] [14] [01]
si in continuare [02] [11] [01] + Enter si Clear, Clear. Mai trebuie timpul de aclansare al PGM-ului, dupa cum urmeaza: Enter + Cod insta + [281] + [000] +
Clear, Clear.  Spune-mi ce automatizare vrei sa faci si iti fac si o schita cum sa legi releul.

#44
snoopy99

snoopy99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.12.2007
Am montat o electrovalva in caminul de apa si vreau sa fie oprita apa cand alarma e armata si nu e nimeni acasa .

#45
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Programezi PGM-ul cum ti-am zis mai sus si legi releul si electrovalva ca in figura:

Attached Files



#46
snoopy99

snoopy99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.12.2007
Ok.Multumesc.In weekend ma ocup de problema.Posted Image

#47
electricus

electricus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.12.2015
Se facea intr-un post mai sus referire la alarma PG-500 in sens pozitiv. Este intr-adevar o alarma foarte buna, nu da alarme false si nu creaza probleme de niciun fel. Referitor la remarca (rautacioasa) a colegului care spunea ca poate fi dezactivata cu un ciocan, acest lucru este valabil pentru (aproape) orice alarma. PG-500 nu este nicidecum o alarma all-in-one asa cum s-a spus, ci este o alarma GSM care se controleaza din telecomanda sau din telefonul mobil. Poate fi deci montata ascuns, in consecinta nu poate fi "dezactivata cu ciocanul". Cititi va rog manualul:
http://1cctv.ro/alar...mba-romana.html
Alte modele de cost relativ redus dar de buna performanta, perfecte pentru utilizatorul individual sunt de la Wolf-Guard:
http://1cctv.ro/67-alarme-wolf-guard
...sau de la Chuango, cele mai premiate alarme tip consumer la targurile de specialitate:
http://1cctv.ro/164-alarme-chuango
referitor la DSC si Paradox, sunt OK, insa:
1. Pretul la care ajung in piata de retail este specuativ, de circa 3 ori pretul de intrare in tara datorita unui lant de revanzatori care nu creaza valoare adaugata, doar umfla pretul.
2. Facilitatile/functiile oferite consumatorului sunt in mare aceleasi.
3. Fiabilitatea este echivalenta. Am experienta de circa 20 de ani in sisteme de securitate iar alarme taiwaneze sau chinezesti de buna calitate functioneaza la fel sau mai bine decat DSC si Paradox. Defectele nu sunt nicidecum straine de aceste doua marci. Motivul principal pentru care sunt recomandate de instalatori este pretul mare. Cum instalatorul este in cele mai multe cazuri si vanzatorul de echipament, acelasi 30% de exemplu aplicat la 500$ este mai mare evident decat acelasi adaos aplicat unei alarme la fel de bune care costa numai 100$. L afel taxarea manoperei, se poate face mai "generos" pentru un sistem scump.
Recomand tuturor o buna informare si alegerea prin propriile simturi si informatii, sub nici o forma nu va lasati influentati de cei care au ceva de vandut sau de castigat de pe urma unei eventuale tranzactii.

#48
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Pentru casa de la tara, nelocuita, ce are numai senzori de miscare si alarma-sirena auto, am mai cumparat un sistem compus din DVR si doua camer Hikvision Turbo.
Nu ma pricep, sistemul a fost probat la cumparare, de la SC Skut.ro
Sper sa fiu multumit de achizitie si sa functioneze fara probleme.
Voi cumpara un IP fix, dupa cum a recomandat vanzatorul si am descarcat  iVMS4200 si iVMS 4500 ptr iPhone.
Daca cineva are "curajul" sa ma indrume putin la proba pe birou-in Bucuresti (eu fiind incepator in folosirea sistemelor antiefractie), multumesc anticipat
Cu respect, Vasile

Attached Files



#49
panouneamtdan

panouneamtdan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.05.2016
Salutari cititorilor acestui topic. Acum un an  si jumatate aminteam de o problema pe care o am la o alarma FORTEZZA GSM-M1L, legat de o alarma falsa pe care o provoca un senzor pe fir.Multumesc din nou Matheos, cred pentru consultanta... Desi primeam foarte multe alarme false si numai pe la 2-3 dimineata am oprit-o pentru o perioada de timp. Am rezolvat problema senzorilor gasind problema in alimentarea cu curent a lor. Alimentatorul centralei facea figuri, cu tensiuni instabile. Am asezat un alimentator separat pe senzori si problema s-a rezolvat. Acum cateva zile mi s-a spart casa si lucrarea Lui Dumnezeu a facut ca un senzor Wireless sa detecteze miscare si sa-mi trimita imediat sms. Hotul s-a speriat si a plecat din fericire cu mana goala. Crezand ca este vb de o alarama falsa a 2 zi cand am ajuns am putut constata doar ruperea termopanului. Am intrat pe camerele de supravegehere si am vazut inregistararea conform sms-ului trimis de centrala si am observat cum a procedat hotul. Politia a vazut imaginile, hotul a fost depistat si tinand cont ca mai are si alte furturi se asteapta arestarea. Cine stie cand!   In concluzie ce sa mai zic, desi o alarma semiprofesionista totusi si-a facut treaba. Acum ma gandesc serios la viitor, sa schimb alarma aceasta? sa o mai imbunatatesc in sensul de a monta o sirena mai  puternica  in exterior? Sunt deja comandate gratii la geamurile de la parter... Cum ati proceda voi daca ati fi in locul meu? Multumesc.

#50
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Salutari din nou, se pare ca am avut dreptate cand am afirmat ca alarmele sunt din cauza unitatii si nu a senzorilor propriusizi. Oricum e bine
ca isi face treaba atunci cand e nevoie (cu mici imbunatatiri din partea ta). Ce sa zic, daca suna atunci cand trebuie si nu te deranjeaza cand
nu e nevoie, poti s-o folosesti in continuare fara probleme. O sirena de exterior ajuta si in sensul ca avertizeaza presupusii hoti ca exista un
sistem de alarma si sunt mai putine sanse ca acestia sa incerce ceva. Nici un sistem de alarma mai profi si mai fiabil nu strica, dar pana la
urma decizia iti apartinre in totalitate. Toate cele bune.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate