Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Acumulator telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
bogdandebuzau

bogdandebuzau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 21.11.2008
Am un telefon Z720i vechi la care s-a dus acumulatorul...

In pagina de la http://www.zapp.ro/p...ii/acumulatori/ apar doua variante de baterii, dintre care una se numeste "Baterie extinsa Z720i" si are amperaj mai mare. Am cautat fara succes oferte pe net atat pentru aceasta baterie cat si pentru cea clasica. La un magazin Germanos mi s-a comunicat ca niciuna din variante nu mai exista in depozit. Ce pot face?
Stie cineva daca poate fi comandat de undeva un acumulator compatibil? Sau daca s-a putea adapta un alt acumulator la acest model de telefon?

M-am gandit chiar sa cumpar un telefon  Z168i activat pe NoPay la pretul din oferta, de 124 RON (TVA inclus) si cu 20 EUR credit initial, pe care apoi sa-l transfer pe numarul meu, apoi sa solicit "inversarea" numerelor intre cele doua telefoane. Problema este ca la mine in oras nu mai exista niciun Magazin Zapp, iar la Germanos nu au decat tel. Z168 la aprox. 180 lei fara numar si fara credit... Pe cel din oferta Zapp, pur si simplu, nu vor sa il aduca. Am incercat la mai multe magazine Germanos si peste tot este la fel, il vand doar la pret de specula, fara credit si fara numar. Cel din oferta Zapp nu exista pentru ei si nici nu vor sa il comande. Practic, Germanos nu pune la dispozitie niciun model de telefon din oferta de NoPay.
Exista cateva oferte online pentru acest telefon, insa este, in general, mai scump si se adauga taxele de expediere. Nici macar numarul nu poti sa il alegi. Are cineva sugestii?

#2
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
n-are rost sa cauti dupa modelul telefonului, zapp exista doar in Ro, in schimb, posibil ca acea baterie sa mai fie folosita si-n alte telefoane, deci incearca sa cauti pe net dupa modelul bateriei, ar trebui sa aiba un cod trecut pe ea, unde a fost fabricata etc.
daca nu gasesti, ai putea sa-ncerci sa desfaci bateria si sa schimbi elementul de la alta baterie, care sa incapa.

#3
mac_razvan

mac_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 11.01.2007
Nu cumpara Z168 pe Nopay pentru a-l trece apoi pe abonament , cei de la Zapp nu o sa-l activeze , mi-au spus ca SIM-ul nu este compatibil cu abonamentele.Mai bine cumperi de pe okazii un Z720 second hand, sau alt telefon Zapp pe care sa-l activezi la Germanos pe numarul existent.

#4
bogdandebuzau

bogdandebuzau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 21.11.2008

View Postkorsar, on 18th October 2010, 16:39, said:

n-are rost sa cauti dupa modelul telefonului, zapp exista doar in Ro, in schimb, posibil ca acea baterie sa mai fie folosita si-n alte telefoane, deci incearca sa cauti pe net dupa modelul bateriei, ar trebui sa aiba un cod trecut pe ea, unde a fost fabricata etc.
daca nu gasesti, ai putea sa-ncerci sa desfaci bateria si sa schimbi elementul de la alta baterie, care sa incapa.

Cel putin cateva din modelele de telefoane create pentru Zapp au fost produse si pentru alte frecvente CDMA (sau chiar GSM) sub denumiri diferite. Pentru Z720i nu am gasit echivalentul si nici nu stiu daca a existat. Acumulatorul este integrat in capac. Cred ca trebuie schimbat tot spatele telefonului fiindca nu inteleg cum s-ar putea desface. Codurile de pe el nu ma ajuta. Am cautat in toate variantele posibile...

View Postmac_razvan, on 18th October 2010, 19:45, said:

Nu cumpara Z168 pe Nopay pentru a-l trece apoi pe abonament , cei de la Zapp nu o sa-l activeze , mi-au spus ca SIM-ul nu este compatibil cu abonamentele.Mai bine cumperi de pe okazii un Z720 second hand, sau alt telefon Zapp pe care sa-l activezi la Germanos pe numarul existent.

Nu vreau sa il trec de la NoPay la abonament, ci de la NoPay la NoPay, adica numarul de NoPay asociat ESN-ului telefonului vechi sa fie scris pe tel. nou, dupa ce transfer creditul (daca gasesc un Z168i din oferta curenta Zapp). De fapt, nu prea stiu cum ar putea fi trecut numarul pe Z168, intrucat asta functioneaza cu cartela SIM.
In orice caz, nu ma risc sa iau un tel. SH avand in vedere ca sunt probleme cu acumulatorii...

Abia acum imi dau seama ca daca numarul meu ar putea fi trecut pe o cartela SIM, atunci as putea incerca SIM-ul Zapp intr-un telefon care functioneaza atat in GSM cat si in CDMA (vazusem undeva o oferta de telefon cu 3 SIM-uri active simultan: 2 GSM si 1 CDMA - nu stiu sigur daca functiona si in 450 Mhz, dar ar fi frumos sa fie asa si sa fie compatibil Zapp din toate punctele de vedere)

Edited by bogdandebuzau, 18 October 2010 - 19:15.


#5
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006
Se poate trece de pe alt terminal fara r-uim (sim) la Z168.

#6
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
niciun telefon din lume nu functioneaza pe frecventa zapp. nu conteaza unde si cum e integrata bateria... si la vechile nokia, bosch etc, tot in capac era, dar se putea desface si schimbat elementul... pastrezi doar capacul si electronica din capac.

#7
bogdandebuzau

bogdandebuzau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 21.11.2008
In sfarsit, am rezolvat!
Am reusit sa desfac in doua parti capacul din spate (mi-a luat cam o ora sa dezlipesc cele doua parti, incetul cu incetul, fara sa crape plasticul... nu avea nici macar un surub, totul plutind intr-o fosta balta de substanta adeziva intarita).
Am dezlipit lamelele de pe acumulatorul vechi, am aruncat acumulatorul la gunoi si l-am inlocuit cu un acumulator de Samsung tot de 3.7V si care care are aproximativ acelasi factor de forma. I-am lipit cate o sarma pe contacte si apoi capetele sarmelor de cele doua lamele, respectand polaritatea. Plasticele le-am apropiat cat am putut si am tras pe deasupra un scotch (pe langa Scotch-ul din pahar). Chiar daca clampane si arata a carpeala, important este am acum un acumulator strong si care se incarca normal cu incarcatorul original.

#8
mvh

mvh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 27.03.2007
Bravo pentru reusita Bogdan!
Nu e frumos, adica eco sa arunci la gunoi bateria veche ... fara suparare.
Numai bine.

#9
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
daca clampane, nu e bine... trebuie fixat. daca nu cu banda dublu adeziva, macar cu silicon. risti sa se rupa ceva sau sa faca scurtcircuit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate