Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Retea prin modem

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Am doua calculatoare, amandoua dotate cu modem, (doar) unul dintre ele si cu placa de retea, legat la o retea locala prin care am si acces internet.
(cum) Pot lega calculatoarele astfel incat sa pot avea net prin retea si pe cel care are doar modem?

(nu am mai intalnit problema asta pe aici, sper sa nu fi repetat un alt thread  :notangel: )

#2
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Daca ai 2 telefoane, le legi firele intre ele, poti vorbi intre ele? Ai avea nevoie de o centrala telefonica (de capacitate mica), sau sa suni prin romtelecom de pe un comp pe celalalt, soft......  COMPLICAT, computerul 1 sa mearga ca server....

Solutii:
-daca platesti (ai acces) la internet numai pt 1 computer cumperi un router (cel mai ieftin cca 1,500,000ROL) si poti sa pui max 253 computere prin acelasi ip. Iti mai trebuie si o placa de retea pt computerul 2, evident.
-daca nu conteaza cite computere pui, cumperi un switch, care cred ca e sub 500,000ROL, si o placa de retea pt compu 2.
-2 placi de retea si compuerul 1 sa mearga ca server.

:peacefingers:

#3
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
franita, ca nu e chiar asa ...

legatura directa prin serial / modem se face, ca sunt multe device-uri care functioneaza asa ... iar treaba cu router / switch - mai bine cititi (AMANDOI) cele cateva posturi puse ca important aici, pe sectiune!

Revin cu un material cu modemurile, sper sa il gasesc.

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
In primul rand , modem-urile telefonice se pot lega intre ele si direct (fara centrala telefonica ) . In cel mai rau caz trebuie sa alimentezi cablul dintre calculatoare cu o anumita tensiune si sa faci anumite setari la modem , daca modem-urile au anumite capabilitati de direct-connection .

      O conexiune dial-up poate fi sharuita ca si orice alta conexiune internet .


p.s : Daca ai posibilitatea , cel mai bine ar fi sa folosesti placi de retea .

Edited by cspot, 04 August 2005 - 22:30.


#5
moltit

moltit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 20.08.2004
Scuzati-ma va rog daca gresesc!

Nu ar fi mai simplu daca omul nostru ar pune 2 placi de retea in PC-ul 1 (una pentru Internet si una pentru LAN)? Si apoi activarea ICS? Desigur, in functie de ISP, poate sa mearga sau nu. Dar exista si varianta 2 (cu ceva limitari, pe care le voi expune la final):
    - se cumpara una bucata router care are si mimim 2 porturi de switch (intre 1,500,000 lei vechi asa cum spunea H725 si aprox 100 USD asa cum am eu) care se seteaza pe iesirea de internet conform indicatiilor de la ISP;
    - se cumpara una bucata placa de retea chioara (aprox 250,000 lei vechi) pentru cel de-al doilea calculator (am inteles ca primul are deja placa de retea);
    - se seteaza ambele placi de retea + partea de LAN din switch pe adrese ne-routabile (10.50.10.xxx sau 192.168.100.xxx), si astfel vom obtine acces la internet de pe toate calculatoarele conectate la router.

Mai exista un aspect: unele servere de la ISP tin cont de adresa MAC. Deci in cazul unui nou device de conexiune trebuie instiintat ISP-ul referitor la noua
adresa MAC (asta daca router-ul nu are functia "Clone MAC address").

Referitor la limitarea de mai sus: un astfel de router are (de obicei) si functia de Firewall, prin urmare viteza maxima de download (in special din reteaua de cartier, Interlan, etc) va suferi o scadere. Cu alte cuvinte, download-uri cu 4,5 sau 6 M nu vor mai exista. Bineinteles, in ceea ce priveste browsing-ul pe internetul extern nu se va simti nici o schimbare notabila.

Cu bine,

Edited by moltit, 04 August 2005 - 23:45.


#6
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Ok, faza era ca am 2 modem si 1 placa de retea cu reteaua in ea. Vroiam sa vad cum fac ca sa nu fiu nevoit sa iau 2 placi de retea si sa folosesc calculatorul ca server... cred ca fac rost lejer de 2 placi de 10 foarte ieftin, ca oricum mai mult nu imi trebuie pt extern  :notangel:

p.s. inainte de retea aveam dial-up si schimbam mufa in priza de telefon, folosind cu schimbul. Dar dial-up costa mult.  :mellow:

:cheers: multumesc de sfaturi, oricum :cheers:

pana la urma, ar merge si fara acele placi de retea, prin modemuri?

#7
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
prin modemuri nu stiu, dar daca tii musai poti sa incerci prin direct cable connection (serial-serial, paralel-paralel, usb-usb) ... viteza de conectare depinde in functie de tipul de port folosit.

uite aici si aici ceva info.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate