Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

contract vanzare-cumparare cu clauza viagera

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
diana22c

diana22c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.04.2010
Buna ziua tuturor!
Va cer un sfat referitor la situatia mea>
Sotul meu are un apartament de la parintii lui; apartamentul este achizitionat cu contract de vanzare-cumparare cu clauza viagera inainte de casatoria noastra.
Problema care a intervenit este ca socrii se comporta foarte urat cu mine, vin in vizita si au decurs inclusiv la amenintari, zicand ca nu avem ce sa le facem, ca trebuie sa respectam clauza.Eu cred ca abuza de aceasta clauza.
Exista metode legale privitor la respectarea intimitatii noastre sau sa-i oblige cumva sa se comporte altfel cu noi?
Va multumesc foarte mult pentru ajutor!

#2
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 09.08.2006
Acum, daca vrei aprtament gratis... suporti. Cand nu-ti convine, iti iei jucarelele si pleci. Din ce consta acea clauza? Ce trebuie voi sa faceti? Se poate demonstra ca nu faceti?

#3
diana22c

diana22c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.04.2010
In fine... eu speram sfatul cuiva avizat.
Daca parintii lui au considerat ca  vor sa-i dea apartamentul nu cred ca e gratis. Precizez ca am facut imbunatatiri si nu putem sa ne luam `jucarelele` adica mobila si peretii si sa plecam. Suntem proprietari sau nu?
Problema noastra este ca se comporta ei urat cu noi; clauza este de habitatie viagera si nu am avut nici o intentie sa nu o respectam.

#4
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006

 diana22c, on 26th September 2010, 22:47, said:

In fine... eu speram sfatul cuiva avizat.
Daca parintii lui au considerat ca  vor sa-i dea apartamentul nu cred ca e gratis. Precizez ca am facut imbunatatiri si nu putem sa ne luam `jucarelele` adica mobila si peretii si sa plecam. Suntem proprietari sau nu?
Problema noastra este ca se comporta ei urat cu noi; clauza este de habitatie viagera si nu am avut nici o intentie sa nu o respectam.
apai sotul nu are decat nuda proprietate. parintii va pot da afara oricand. abia dupa decesul parintilor aveti posibilitatea sa stati acolo.

#5
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Clauza viagera inseamna de ei au dreptul sa stea acolo pana la moarte. Ei stau cu voi sau problema e ca vin din cand in cand si nu bat la usa? In al 2-lea caz, schimbati yala si nu le mai dati copii dupa cheie.

#6
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006

 codruta, on 27th September 2010, 20:10, said:

Clauza viagera inseamna de ei au dreptul sa stea acolo pana la moarte. Ei stau cu voi sau problema e ca vin din cand in cand si nu bat la usa? In al 2-lea caz, schimbati yala si nu le mai dati copii dupa cheie.
HA, HA, un motiv in plus sa-i evacueze( de copii, zic)

#7
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
proprietari "plini" veti fi dupa moartea socrilor (asa e contractul)
in acest caz, voi sunteti cum s-ar spune "la cheremul" lor
acum, daca in respectivul contract este prevazuta si clauza de intretinere, atunci, ati cam pus-o
in fine... ei nu ar avea dreptul sa abuzeze de voi in nici un scop
pentru asta incepe sa strangi dovezi ca asa se intampla, desi cred ca in contract este stipulata si o oarecare interdictie a lor de a abuza de voi

 diana22c, on 26th September 2010, 13:47, said:

..... socrii se comporta foarte urat cu mine, vin in vizita si au decurs inclusiv la amenintari, ....

daca spui ca vin in vizita, inseamna ca nu locuiesc cu voi acolo?

#8
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Dar, ce înseamnă că se comportă foarte urât?
Și, de asemenea, ce înțelegi prin "abuzează de această clauză"?

#9
diana22c

diana22c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.04.2010

 bonygy, on 18th October 2010, 08:34, said:

proprietari "plini" veti fi dupa moartea socrilor (asa e contractul)
in acest caz, voi sunteti cum s-ar spune "la cheremul" lor
acum, daca in respectivul contract este prevazuta si clauza de intretinere, atunci, ati cam pus-o
in fine... ei nu ar avea dreptul sa abuzeze de voi in nici un scop
pentru asta incepe sa strangi dovezi ca asa se intampla, desi cred ca in contract este stipulata si o oarecare interdictie a lor de a abuza de voi



daca spui ca vin in vizita, inseamna ca nu locuiesc cu voi acolo?
Buna ziua!
Inteleg ca suntem la "cheremul lor". Totusi chiar pot sa ne jigneasca si sa se comporte cum vor fiindca stam acolo?
Ultima idee este de la ai batrani este ca ne ameninta ca ne dau afara. Precizez ca am facut imbunatatiri la apartament si platim rate; nu putem sa plecam pur si simplu cu hainele de pe noi. Fiindca mi-e teama ca nu or sa mai recunoasca ce e al nostru.
Nu avem clauza de intretinere, contractul este de vanzare- cumparare cu clauza viagera. Este precizata si o suma de bani in contract. la vremea aia au gandit sa lamureasca situatia cu fratele sotului.
Dupa nunta noastra s-au mutat la o casa la tara. "Ca sa fim singuri in noua familie"; desi  urmareste orice facem :-)
Si inca ceva; la ultima discutie au spus ca pot sa darame actul. Ar fi posibil?


 copjob2000, on 18th October 2010, 21:53, said:

Dar, ce înseamnă că se comportă foarte urât?
Și, de asemenea, ce înțelegi prin "abuzează de această clauză"?
Buna ziua!
Prin comportament urat inteleg jigniri, amenintari si manipulare. "Daca ti-am dat casa, trebuie sa faci asa..." etc.
Parerea mea este ca abuzeaza de clauza tocmai prin modul lor de a se comporta, si daca spunem sa ne lase in pace, sa nu se mai bge in familia noastra zic ca ne dau afara :-). Orice discutie duce la asta. Trebuie sa acceptam tot, daca nu spun  ca e casa lor si trebuie sa plecam.

#10
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
va dau afara? de ce?
ce este scris in contract si nu respectati?
daca spui ca nu este clauza de intretinere, ma indoiesc ca acel act de vanzare-cumparare poate fi atacat
dar informeaza-te mai sigur si rapid la un avocat
o consultatie juridica de maxim 1 ora va poate lamuri in detaliu
dar sa ai cu tine toate documentele (contracte, chitante, etc...) sa le poata consulta si sa va spuna ce riscati si ce nu...

#11
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Eu n-am inteles cine detine proprietatea si cine uzufructul ?

#12
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
pai e logic, proprietatea o detine initiatorul topicului (cumparatorul), iar uzufructul vanzatorul (socrii)

#13
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006

 diana22c, on 21st October 2010, 12:29, said:

Si inca ceva; la ultima discutie au spus ca pot sa darame actul. Ar fi posibil?

Prin comportament urat inteleg jigniri, amenintari si manipulare. "Daca ti-am dat casa, trebuie sa faci asa..." etc.
Parerea mea este ca abuzeaza de clauza tocmai prin modul lor de a se comporta, si daca spunem sa ne lase in pace, sa nu se mai bge in familia noastra zic ca ne dau afara :-). Orice discutie duce la asta. Trebuie sa acceptam tot, daca nu spun  ca e casa lor si trebuie sa plecam.
da, pot face actiune in rezolutiunea contractului, pt motivul ca nu v-ati indeplnit obligatia de intretinere, asa cum e detaliata probabil in contract.

#14
diana22c

diana22c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.04.2010

 stormlord, on 24th October 2010, 19:37, said:

da, pot face actiune in rezolutiunea contractului, pt motivul ca nu v-ati indeplnit obligatia de intretinere, asa cum e detaliata probabil in contract.
  
Repet ca nu este vorba de clauza de intretinere; este contract vanzare- cumparare cu clauza viagera!
Si nu pricep cum este cu intretinerea asta; ca ai batrani au pensie mai mare de cat cat castigam noi; ar fi boligatoriu sa ii ajutam noi,atata timp cat ei au un nivel de trai mai ridicat?


 diana22c, on 24th October 2010, 19:44, said:

Repet ca nu este vorba de clauza de intretinere; este contract vanzare- cumparare cu clauza viagera!
Si nu pricep cum este cu intretinerea asta; ca ai batrani au pensie mai mare de cat cat castigam noi; ar fi obligatoriu sa ii ajutam noi,atata timp cat ei au un nivel de trai mai ridicat?

Edited by diana22c, 24 October 2010 - 19:45.


#15
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
@diana22c, fugi repede la un avocat si iti poate spune despre ce e vorba, ca sa poti dormi (mai) linistita

#16
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 diana22c, on 21st October 2010, 11:29, said:

Buna ziua!
Inteleg ca suntem la "cheremul lor". Totusi chiar pot sa ne jigneasca si sa se comporte cum vor fiindca stam acolo?
Ultima idee este de la ai batrani este ca ne ameninta ca ne dau afara. Precizez ca am facut imbunatatiri la apartament si platim rate; nu putem sa plecam pur si simplu cu hainele de pe noi. Fiindca mi-e teama ca nu or sa mai recunoasca ce e al nostru.
Nu avem clauza de intretinere, contractul este de vanzare- cumparare cu clauza viagera. Este precizata si o suma de bani in contract. la vremea aia au gandit sa lamureasca situatia cu fratele sotului.
Dupa nunta noastra s-au mutat la o casa la tara. "Ca sa fim singuri in noua familie"; desi  urmareste orice facem :-)
Si inca ceva; la ultima discutie au spus ca pot sa darame actul. Ar fi posibil?
Prin comportament urat inteleg jigniri, amenintari si manipulare. "Daca ti-am dat casa, trebuie sa faci asa..." etc.
Parerea mea este ca abuzeaza de clauza tocmai prin modul lor de a se comporta, si daca spunem sa ne lase in pace, sa nu se mai bge in familia noastra zic ca ne dau afara :-). Orice discutie duce la asta. Trebuie sa acceptam tot, daca nu spun  ca e casa lor si trebuie sa plecam.

1. Conform DEX-ului, jignire presupune insultare, ofensare, ranire, lezare, iar amenintare presupune actiunea de speriere cu o pedeapsa printr-o vorba sau printr-un gest, sau a pune in primejdie!
Nu am vazut unde este o jignire sau amenintare prin afirmatia pe care ai mentionat-o mai sus!!!
2. Parerea mea este ca socrii tai NU abuzeaza de nici o clauza!
De ce nu am avut si eu niste socri care sa imi lase un apartament, sau chiar si o garsoniera???
3. De asemenea, eu cred ca ai niste pretentii prea mari pentru posibilitatile financiare ale voastre!
In loc sa zici "mersi!" pentru gestul lor de a va lasa casa, tot cartesti si cauti scuze!
Nu cumva ei iti reproseaza un anume comportament superficial fata de ei sau fata de fiul lor?
4. De asemenea, contractul de vanzare cu clauza este pe numele tau si al sotului sau numai pe numele lui?

Nu in ultimul rand, eu te sfatuiesc sa fii mai concilianta fata de ei, mai ales ca, fiind oameni batrani, nu mai au mult de trait si peste cativa ani, cand nu vor mai fi, iti va parea rau ca te-ai cumportat urat fata de cei care te-au capatuit pana la urma!!! :confuzzled:

#17
diana22c

diana22c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.04.2010

 copjob2000, on 7th November 2010, 22:05, said:

1. Conform DEX-ului, jignire presupune insultare, ofensare, ranire, lezare, iar amenintare presupune actiunea de speriere cu o pedeapsa printr-o vorba sau printr-un gest, sau a pune in primejdie!
Nu am vazut unde este o jignire sau amenintare prin afirmatia pe care ai mentionat-o mai sus!!!
2. Parerea mea este ca socrii tai NU abuzeaza de nici o clauza!
De ce nu am avut si eu niste socri care sa imi lase un apartament, sau chiar si o garsoniera???
3. De asemenea, eu cred ca ai niste pretentii prea mari pentru posibilitatile financiare ale voastre!
In loc sa zici "mersi!" pentru gestul lor de a va lasa casa, tot cartesti si cauti scuze!
Nu cumva ei iti reproseaza un anume comportament superficial fata de ei sau fata de fiul lor?
4. De asemenea, contractul de vanzare cu clauza este pe numele tau si al sotului sau numai pe numele lui?

Nu in ultimul rand, eu te sfatuiesc sa fii mai concilianta fata de ei, mai ales ca, fiind oameni batrani, nu mai au mult de trait si peste cativa ani, cand nu vor mai fi, iti va parea rau ca te-ai cumportat urat fata de cei care te-au capatuit pana la urma!!! :confuzzled:
Buna seara din nou! Ma vad nevoita sa va aduc unele lamuriri:
Domnul copjob,va asigur ca jignirile la care ma refer chiar inseamna definitia din DEX. Si nu asta e singura amenintare si jignire, doar nu incep sa insir pe forum toate " tiganiile".
Si posibilitatile financiare ale noastre chiar sunt mici acum, dupa ce le-am platit ca sa ne lase in apartament :-D. Tocmai de asta sunt indignata, ca nu putem sa plecam cu chirie plini de datorii pe multi ani.
PS: Cu sotul am o relatie excelenta, bazata pe dragoste si respect. Suntem in aceeasi situatie, urmarim impreuna raspunsurile dumneavoastra ;-).
Multumesc frumos pentru interventie si numai bine!

#18
Altair_dsc

Altair_dsc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.08.2008
Am observat că s-a strecurat o confuzie, probabil datorată neînțelegerii exacte a celor expuse de autoarea topicului, și sper că pot să le clarific. :) În primul rând nu este corect termenul "clauza viageră"; rentă viageră este probabil termenul pe care îl cauți. Ca să încerc să scurtez puțin discuția, pentru că altfel nu am mai termina, tu ai nuda proprietate asupra apartamentului, adică drept de dispoziție, iar socrii au un drept de uzufruct, un dezmembrământ al dreptului de proprietate care le permite să se bucure de folosința bunului întocmai ca un proprietar. Sincer eu nu prea am înțeles ipoteza, țin să precizez că contractul tău nu e același cu unm contract de vc cu clauză de întreținere, practic contra bunului care a fost evaluat de un expert, tu platești socrilor o prestație periodică în bani, adică renta viageră; de asemenea nu uita că tu ai drept de dispoziție asupra bunului, adică chiar și vânzarea lui, binențeles FĂRĂ acordul socrilor. Nu știu poate nu am înțeles eu bine speța, dacă poți să revii cu lămuriri e cel mai bine. De altfel cea mai bună soluție este evident să consulți un avocat. Succes :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate