Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?
 Extreme cuponing este adevarata e...

Cum de le convine unora sa cumper...

Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov
 

Bancile dau statul in judecata!

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
88 răspunsuri în acest subiect

#55
pepe75ro

pepe75ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 90
  • Înscris: 01.05.2007
Poate nu m-am facut inteles.
Ei de fapt nu au pierderi ci mai degraba o micsorare a  profitului
!!!!

#56
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.559
  • Înscris: 02.11.2007

Quote

Clienți Bancpost: BNR spune că nu are atribuții în relația client-bancă; să nu facă lobby pentru ARB

Clienții nemulțumiți de clauzele din contractele încheiate cu Bancpost afirmă că BNR răspunde în mod standard la orice plângere înaintată de populație că nu are atribuții în relația client-bancă și roagă instituția să aibă aceeași poziție în continuare, încetând astfel să facă lobby în favoarea ARB.

"Grupul de inițiativă împotriva clauzelor abuzive care se regăsesc în contractele de credit Bancpost observă cu stupoare că BNR, instituție de bază a statului român, intră în piața bancară făcând lobby pentru ARB (Asociația Română a Băncilor), cu toate că BNR ar trebui să apere în mod direct interesele statului și indirect interesele cetățenilor României", se arată într-un comunicat al grupului.

Astfel, clienții Bancpost amintesc băncii centrale, în special directorului Direcției Supraveghere din BNR, Nicolae Cinteză, că au atribuții de reglementare a pieții financiar bancare din România.

Clienții Bancpost consideră că piața financiar bancară locală este nefuncțională, printre argumentele enumerate numărându-se faptul că BNR a redus treptat RMO și dobânda de politică monetară, dar dobânzile "variabile" ale băncilor au înghețat la paliere de peste 10% pentru lei, și că există bănci care au cesionat creditele clienților către firme întregistrate în UE cu un capital  social "de mai mare jena", fără să notifice clienții conform legislației locale și chiar contractelor asumate între bancă  și debitor.

Cinteză a declarat, la începutul săptămânii, că mai multe bănci se pregătesc să ceară în instanță despăgubiri din partea statului pentru pierderile provocate de aplicarea Ordonanței 50 (care stabilește noi reglementări pentru creditele de retail), inclusiv în cazul contractelor aflate în derulare.

Grupul clienților nemulțumiți ai Bancpost reunește în prezent peste 800 de persoane și susține implementarea necondiționată a prevederilor care se regăsesc în legislația privind protecția consumatorilor, respectiv OG 21/1992, Legea 193/2000 și OUG 50/2010, în vederea eliminării clauzelor abuzive din contracte.

În ultima perioadă tot mai mulți clienți nemulțumiți ai băncilor s-au organizat în grupuri pe internet unde discută despre problemele întâmpinate și se pregătesc pentru a declanșa procese colective împotriva instituțiilor de credit, considerând că acestea încalcă prevederile OUG 50/2010, dar și unele reglementări mai vechi.

În luna iunie, Guvernul a aprobat Ordonanța de Urgență 50/2010, privind contractele de credit pentru consumatori, pe baza unui proiect elaborat de ANPC, care transpune în legislația românească Directiva Europeană 48/CE/2008, printre cele mai cunoscute prevederi ale actului normativ fiind eliminarea comisionului de rambursare anticipată la creditele cu dobândă variabilă și calcularea dobânzii în funcție de un indice de referință transparent, la care se adaugă o marjă  fixă, care nu poate fi modificată față de contractul inițial.

Potrivit datelor ARB, instituțiile de credit ar înregistra pierderi de până la 900 milioane de euro în cazu aplicării OUG 50/2010 în forma actuală.

sursa: http://www.capital.ro/articol/clienti-banc...arb-139603.html

#57
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.326
  • Înscris: 14.09.2005
Cand am facut eu grupul celor nemultumiti de BNR nu l-am facut degeaba... :)

Stai sa vezi ce o sa creasca numarul lor dupa ce tot mai multi vor afla "cu stupoare" ce face de fapt BNR-ul si care-i rolul acestei "institutii de prestigiu" de fapt... :D

#58
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.297
  • Înscris: 30.10.2005
Poziția clienților nemulțumiți bancpost este cel puțin dubioasă. Rolul BNR-ului se justifică prin simplul fapt că ordonanța 50 lovește direct în veniturile băncilor nu doar în modul de business și afectează sănătatea sistemului bancar.

Ceea ce nu a spus BNR-ul prin Cinteză este ca BNR-ul are date concrete din sistem, date ce justifică un iminent dezastru. Nu au ieșit cu aceste date în presă pt. a nu perturba și așa precara stare de liniște.

Apropo, știați că astăzi se discută legea în parlament ? Sunt tare curios cum va ieși, pieptănată sau coafată !

#59
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.813
  • Înscris: 21.03.2004
BNR face exact ce trebuie,are grija de stabilitatea sitemului financiar si nu da curs populismului ieftin!
Dar stim Flaviand,tie nu-ti place aceasta ordine mondiala si vrei o schimbare!

Editat de Havoc, 22 septembrie 2010 - 13:03.


#60
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.326
  • Înscris: 14.09.2005
Havoc, ontopic ca de obicei, dar ai uitat sa mentionezi la ce banca lucrezi... :)

Quote

BNR-ul are date concrete din sistem, date ce justifică un iminent dezastru

Ei, sa nu dramatizam acuma. Deranjul mare va fi pentru banci si pentru angajatii acestora in prima faza.

Ulterior vor invata si ei ca si altii ce inseamna o munca utila prin care pot contribui la dezvoltarea societatii, nu la parazitarea acesteia... :)

#61
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.559
  • Înscris: 02.11.2007

View Postparadigmatic, on 22nd September 2010, 13:54, said:

Poziția clienților nemulțumiți bancpost este cel puțin dubioasă. Rolul BNR-ului se justifică prin simplul fapt că ordonanța 50 lovește direct în veniturile băncilor nu doar în modul de business și afectează sănătatea sistemului bancar.
siiigur ca da.
din moment ce OUG 50/2010 ii forteaza pe domnii bancheri sa TRANSPARENTIZEZE calculul unui cost vorbim de o grava lovitura asupra MODULUI DE BUSINESS al bancilor actualmente aciuate pe meleagurile noastre.

View Postparadigmatic, on 22nd September 2010, 13:54, said:

Apropo, știați că astăzi se discută legea în parlament ? Sunt tare curios cum va ieși, pieptănată sau coafată !
oare au reusit sa cumpere suficienti alesi?
parca ii vizitasera la grup pe conservatori si pe pesedei?

Editat de Raduceanu, 22 septembrie 2010 - 13:21.


#62
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostRaduceanu, on 22nd September 2010, 14:13, said:

din moment ce OUG 50/2010 ii forteaza pe domnii bancheri sa TRANSPARENTIZEZE calculul unui cost vorbim de o grava lovitura asupra MODULUI DE BUSINESS al bancilor actualmente aciuate pe meleagurile noastre.
Nici chiar BNR-ul nu a contestat masurile de transparentizare, nici băncile nu au facut asta, dimpotrivă...problema rămâne legată de costuri.

View PostRaduceanu, on 22nd September 2010, 14:13, said:

oare au reusit sa cumpere suficienti alesi?
parca ii vizitasera la grup pe conservatori si pe pesedei?
Știu că s-a încercat dar sunt sigur că nicun politician nu are curajul să comenteze o lege populistă și injustă cu noțiunea de piață liberă. Deci, în opinia mea, OUG50 se va face lege. Dacă băncile vor da în judecată statul român, atunci probabil se vor folosi de instituțiile UE.

#63
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.813
  • Înscris: 21.03.2004

View Postflaviand, on 22nd September 2010, 14:10, said:

Havoc, ontopic ca de obicei, dar ai uitat sa mentionezi la ce banca lucrezi... :)



Ei, sa nu dramatizam acuma. Deranjul mare va fi pentru banci si pentru angajatii acestora in prima faza.

Ulterior vor invata si ei ca si altii ce inseamna o munca utila prin care pot contribui la dezvoltarea societatii, nu la parazitarea acesteia... :)

Te rog eu lasa-ma cu insinuarile tale ieftine...
Esti exemplu perfect de roman care se bucura daca  moare si capra vecinului!si cine esti tu ma rog ca sa decizi cine contribuie sau nu la dezvoltarea societatii?!
Fiecare prin munca(sa freci duda non-stop pe net postand pe forumuri scenarii apocaliptice nu este munca) contribuie la aceasta societate,iar cu cat somajul va fi mai mare cu atat mai rau o vor duce toti pentru ca suntem legati unii de altii...dar lasa sa dea faliment bancile,sa dea angajatii afara,sa-i concedieze pe toti bugetarii,sa nu mai existe stat...ca deh este trendy sa fi altfel!

Editat de Havoc, 22 septembrie 2010 - 13:29.


#64
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.326
  • Înscris: 14.09.2005
Havoc, tot n-ai mentionat banca draga... hai, ca suntem si noi curiosi. Doar n-oi fi tocmai de la BNR ? :)

Quote

nicun politician nu are curajul să comenteze o lege populistă și injustă cu noțiunea de piață liberă
Mda, le-as da eu piata libera, de n-ar putea-o duce... ;)

As incepe intai cu eliberarea cursului valutar. Sa vedem atunci cine mai plateste rate.

Ah, o sa-mi ziceti ca nu-i frumos, ca parca ziceam ca inflatia si tiparirea de bani nu sunt sanatoase.

Hehe, dar imprumuturile la FMI pentru manipularea cursului valutar sunt mai ok ?

Am atunci o alternativa si mai buna: un faliment scurt si curat al statului asta parazitar cu tot cu politicienii care fac legile astea de doi bani si care ne jumuleste de impozite ca sa "ajute" in marinimia sa pe "saracele" banci cand intra in belele. Ce ziceti ? :D

Editat de flaviand, 22 septembrie 2010 - 13:37.


#65
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postflaviand, on 22nd September 2010, 14:10, said:

Ei, sa nu dramatizam acuma. Deranjul mare va fi pentru banci si pentru angajatii acestora in prima faza.
Vor da oameni afară și-și vor restrânge activitatea. Ce crezi că se poate întâmpla ? Ai impresia că vor fi pedepsiți cei vinovați ?  :w00t:. Tot carcalacul de la ghișeu va fi trimis la plimbare.

Cinteză a dramatizat, nu eu.

#66
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.559
  • Înscris: 02.11.2007

View PostHavoc, on 22nd September 2010, 14:28, said:

...ca deh este trendy sa fii altfel!
la fel este si contractul meu de credit. :console:

#67
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.813
  • Înscris: 21.03.2004

View PostRaduceanu, on 22nd September 2010, 14:35, said:

la fel este si contractul meu de credit. :console:

M-ai dat pe spate Raduceanu!Saru'mana!

#68
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postflaviand, on 22nd September 2010, 14:31, said:

Ce ziceti ? :D
Nu-s deacord. Anarhia este o politică utopică , un concept idealist, nerealizabil. Exprimă interacțiunea intr-o lume perfectă, imposibilă.

#69
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.326
  • Înscris: 14.09.2005
Banuiam eu ca or sa fie carcotasi... :D

Na, atunci cum sa va zic, ramaneti sanatosi cu ele pe cap, dar nu uitati... sa traiti bine... :)

#70
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.813
  • Înscris: 21.03.2004

View Postflaviand, on 22nd September 2010, 14:31, said:

Havoc, tot n-ai mentionat banca draga... hai, ca suntem si noi curiosi. Doar n-oi fi tocmai de la BNR ? :)


Mda, le-as da eu piata libera, de n-ar putea-o duce... ;)

As incepe intai cu eliberarea cursului valutar. Sa vedem atunci cine mai plateste rate.

Ah, o sa-mi ziceti ca nu-i frumos, ca parca ziceam ca inflatia si tiparirea de bani nu sunt sanatoase.

Hehe, dar imprumuturile la FMI pentru manipularea cursului valutar sunt mai ok ?

Am atunci o alternativa si mai buna: un faliment scurt si curat al statului asta parazitar cu tot cu politicienii care fac legile astea de doi bani si care ne jumuleste de impozite ca sa "ajute" in marinimia sa pe "saracele" banci cand intra in belele. Ce ziceti ? :D

M-ai ghicit!Cum le stii tu pe toate ca un om mare,ce ne-am face oare fara teoriile tale legate de conspiratiile mondiale si autohtone?
Sincer nu stiu in ce tara traiesti tu...dar in Romania sigur nu!Nu-mi aduc aminte ca statul sa fi ajutat cu bani bancile de aici?Stii tu ceva,zi-ne si noua te rugam!
Un spirit liber ca tine nu poate fi ingradit de notiunea stat,impozite,etc...tocmai de aceea banuiesc ca tu traiesti in mijlocul padurii si te bucuri doar de roadele naturii,nu ai nevoie de infrastructura si alte facilitati oferite de stat si realizate din impozite!

#71
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.559
  • Înscris: 02.11.2007
va rog sa nu deviati de la subiectul care este: :thumbdown:
Dl Cinteza de la BNR ne anunta ca bancile comerciale o sa dea statul in judecata ca sa isi recupereze pierderile presupus generate de implementarea OUG 50/2010.

ma intreb si eu, de ce banca in cauza (sau bancile) nu a avut tupeul sa anunte direct acest lucru si l-au trimis pe nenea Cinteza de la BNR. era putin pericol de pierdere masiva de imagine?
dar cand o sa se deschida procesul, tot BeNeRe-u o sa fie trimis in fata sau domnii bancheri comerciali vor fi nevoiti sa isi scoata capul la lumina?

#72
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

facilitati oferite de stat si realizate din impozite
Gresit.

Facilitatile sunt oferite de oameni si realizate prin munca.

Statul e parazitul care impiedica realizarea unor facilitati si mai bune.

Vrei cel mai bun exemplu ? Saptamana viitoare ne pregatim sa nastem la o clinica privata.

Editat de flaviand, 22 septembrie 2010 - 13:50.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate