Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Megane II Hatchback sau Astra Classic II

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

Poll: Megane II Hatchback sau Astra Classic II (36 member(s) have cast votes)

Megane II Hatchback sau Astra Classic II

  1. Megane II Hatchback Confort Dynamique 1.6 16V 115Cp (18 votes [50.00%])

    Percentage of vote: 50.00%

  2. Astra Classic II 1.6 100Cp (18 votes [50.00%])

    Percentage of vote: 50.00%

Vote Guests cannot vote

#1
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004
As dori si eu sa aflu opiniile voastre in legatura cu cele doua masini si care ar merita achizitionata!
Alegerile mele sunt urmatoarle:
Varianta 1:
Megane II Hatchback 1.6 16V 115Cp Benzina,Dotari Confort Dynamique+ESP,Vopsea metalizata si climatronic-Pret DDP:14956 Euro(Cu toate taxele Incluse)
Varianta 2:
Astra 5-uși Classic II 1.6 (90 cp) +Sistem încălzire HVAC, aer condiționat față cu reglare automată (ECC), Jante aliaj ușor 6 Jx15 Închidere centralizată cu telecomandă radio  Oglinzi reglabile electric cu încălzire, rabatabile manual,Geamuri electrice față,Geamuri electrice spate,Comenzi radio pe volan  
De mentionat ca nu are computer de bord si nici radio!
Pret CIP- 12,252  Euro (probabil 14750Euro DDP)

Mie imi place foarte mult Megane II problema este ca am auzit unele lucruri urate despre Megane(ex:"greierasi" la interior,probleme cu amortizoarele,ploua inauntru,incep sa scartie geamurile) si m-am speriat destul de rau!! :o  :unsure: :fear: :scared:
Sunt limitat si de suma 15000 Euro!!

M-ar ajuta sa aflu si alte opinii pro sau contra celor 2 variante expuse aici!!

                    Va multumesc mult :worthy:

P.S:Am incercat sa vad si Skoda Octavia I dar este cam scumpa..si nu are mai nimic pe ea..la un pret de 15 000Euro

Edited by Havoc, 01 August 2005 - 20:13.


#2
Trumansky

Trumansky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 23.06.2005
Megane2 Dynamique are cu mult, mult mai multe dotari decat ai trecut tu acolo. Mie-mi place mult de tot masina, am vrut sa o cumpar. Flansele de la amortizoare reprezinta problema ei reala. Nu stiu daca astea din loturile mai noi o mai au...am vro doi prieteni care si-au luat in primavara....si pana acum nu a mai aparut problema. In rest...gura lumii sloboda. Multi o vorbesc de rau numai pentru ca e masina frantuzeasca.
Eu nu as sta la indoiala si as merge pe Megane2. Pe langa ce ofera Dynamique mi-as mai pune sunet Cabasse.

#3
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004
Eu am pus acolo..doar dotarile..optionale..pe care le-am ales eu!!
Acel Cabasse...cred ca este casetofonul...HiFi..dar este cam scump..600Euro!!

#4
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
megane 2 merita, cabasse nu. de banii aia iei mdx9990 de la sony (sper ca n-am gresit codul de model) care se potriveste frumos cu orice bord si iti raman destui bani de difuzoare sanatoase si bune. si nu sony  :P

#5
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
eu cand am avut de ales, am mers pe Classic II. Dar nu-mi place Reno cu politica sa cu tot (mai ales ca atunci aveau 1 an jumate garantie!), nu-mi place nici Meganu' in mod deosebit, si imi place mult Astra G.

La dotari sta mai prost, la fiabilitate gurile rele spun ca mai bine. Intretinerea e comparabila, cu usor "avantaj" pentru francezi.

Astra G a fost una din masinile foarte bine vandute in Eoropa in ultimii 5 ani ... despre Megane nu se poate spune acelasi lucru (in ultimii 2 ani) decat in Romanica.

Meganul are si avantajul generatiei mai noi. Despre Astra Classic II am tot scris (utlima data chiar recent) aici pe forum.

Oricum, nu mi-am pus niciodata macar problema sa imi iau meganu' ... La drive-test nu m-a convins dCi-ul de 80 CP, insa cdti-ul (tot de 80) de pe Astra m-a incantat.

Raspuns - personal! - ? Opel.

PS: multe din problemele enumerate de tine le-am auzit si eu direct de la soferii respectivelor masini, dar niciodata mai mult de 2 din ele pe aceeasi masina. Oricum, sunt din generatii mai vechi (vreo 2 chiar de la inceput, si au avut probleme cu suspensiile din cate tin minte).

PPS: acum am vazut ca e vorba de benzina. Ecotecu' de pe Astra are 100 CP, NU 90. 90 are cel de 1.4! Asa ca mi-am permis sa modific eu poll-ul! ;)

Edited by Tyby, 01 August 2005 - 22:55.


#6
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004
Merci tyby...!!
Am mai gasit un forum....pt. reno..si am pus is acolo..un topic..!!
Incep sa devin mai optimist!!
Megane II..este generatie mai moderna..si este mult mai utilat..mi se pare un raport foarte bun pret/dotari!!
Sper sa-si spuna mai multi parerea aici!!


p.s:tyby..aici este vorba de Astra in 5 usi..iar la ei pe site cel mai putenic motor pt acest model este de 90cp!

Edited by Havoc, 01 August 2005 - 23:34.


#7
Trumansky

Trumansky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 23.06.2005

Havoc, on Aug 1 2005, 22:28, said:

Eu am pus acolo..doar dotarile..optionale..pe care le-am ales eu!!
Acel Cabasse...cred ca este casetofonul...HiFi..dar este cam scump..600Euro!!

<{POST_SNAPBACK}>



Nu e casset, e magazie de cd-uri cu 6 discuri. Eu as fi vrut sa-l iau pentru ca l-am auzit la cineva pe Megane si mi-a placut foarte mult cum se auzea. Apreciez foarte mult utilitatea comezilor audio de la volan si nu as renunta la ele. Ti-am recomandat Cabasse tocmai pentru a nu fi nevoit sa-ti pui un cd-u after market. Se spune ca daca-ti pui Alpine ai putea sa le pastrezi datorita unui adaptor. Din cate stiu eu Alpine e singura firma care asigura o compatibilitate intre HU si comezile de la volan montate din fabrica. In felul asta nu pierzi nici displayul din bord care in cazul schimbarii HU devine complet inutilizabil. E scump, chiar foarte scump, dar mie mi-a placut tare mult cum se aude. In afara de HU Cabasse sunt schimbate si difuzoarele care vin in mod normal pe masina. O pereche de difuzoare "sanatoase" asa cum zice addicted, produse de o firma sanatoasa, sa zicem Hertz, MB Quart sau Infiniti....costa de la 150E perechea in sus.

Edited by Trumansky, 01 August 2005 - 23:41.


#8
Trumansky

Trumansky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 23.06.2005

addicted, on Aug 1 2005, 22:37, said:

megane 2 merita, cabasse nu. de banii aia iei mdx9990 de la sony (sper ca n-am gresit codul de model) care se potriveste frumos cu orice bord si iti raman destui bani de difuzoare sanatoase si bune. si nu sony  :P

<{POST_SNAPBACK}>



Inteleg sa fi recomandat un Pioneer sau Alpine...dar nu Sony...

#9
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
mda.. era cdx9900..

in mod normal n-as fi zis sony, dar la asta trec peste toate pentru lookul ala. restul sunt prea impopotonate si nu dau bine decat pe auto mai vechi.

difuzoare pt mine inseamna: jbl, infinity, blaupunkt, chestii de genu astora.

#10
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
Havoc, e o greseala ... Stiu masina BINE, si nu au 1.6 de 90 CP ...

http://www.opeldibas...ra_pret_cip.htm

http://www.opelgtt.r...ndex_astra.html

Doar pe site Opel.ro apare cu 90 ...si e aberant (1.4 tot cu 90 :D )

#11
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
mm, aia nu e masina, cu 90 cai e.. golf5 :P

#12
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004
Merci de corectare.. :coolspeak:  :console:
Eh..alte pareri..despre cele doua variante!? :worthy:

#13
Trumansky

Trumansky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 23.06.2005

addicted, on Aug 2 2005, 00:12, said:

mm, aia nu e masina, cu 90 cai e.. golf5 :P

<{POST_SNAPBACK}>



Hehe...e Golf5 FIS

#14
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
@tyby - si in "bazar"ul revistelor precum AMS/Autoshow eu la Astra Classic gasesc motoarele de 1.4 ca fiind de 90CP, nu 100CP.

Pentru thread starter, parerea mea, stricta si personala:

Acum 2ani vroiam si eu un Opel Astra. Imi placea - parea cocheta, stiam de fiabilitatea ei, era 'nemteasca', ce sa mai...
Acum insa, daca as fi nevoit sa aleg strict dintre cele doua variante, as merge pe mana Reno'ului fara echivoc.

Depinde si de principiile tale: daca te intereseaza prea putin cine o produce si daca nu ai de gand sa o tii o viata, pun'te bine de analizeaza singurel plusurile si minusurile.

Eu le-as categorisi astfel:

Megane:
+ dotari
+ tinuta de drum (nu exceleaza nici Megane'ul, insa PARCA e peste Astra)
+ motor (in materie de putere)
+ confort

In plus, e o masina trendy - in voga, spre deosbire de Astra, care e la apogeul carierei. Are valoare de revanzare mica, cam ca si Astra (care din cauza importului serios din .DE nu prea mai poate fi vanduta la pretul real de catre proprietarii autohtoni.

Astra:
+ fiabilitate
+ bord (nu'mi place bordul nemtoaicelor de fel, insa cel al Reno'ului mi se pare apatic rau)
+ (in contradictie cu Tyby) - intretinere, cel putin in CT e ceva mai ieftin decat Reno.
Oricum, aia mare diferenta nu e.

In plus, riscul aparitiei greierasilor, a problemelor datorate suspensiei si alte asemenea sunt mai reduse.

Strict in 15mii, eu NU m-as opri la Megane si/sau Astra Classic in no way. E un 'plafon' in care intra multe alte masini, in opinia mea cu un raport calitate/pret mai convenabil.

Edited by Immortal, 02 August 2005 - 02:50.


#15
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004
Cateva exemple Immortal?Ce masina asa mai putea alege in 15000,cu dotari asemanatoare Renaultului?!

#16
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
Nu atat Megane'ului, cat Astrei? :)

Pai: C4, 307, Corolla, Almera (nu ca eu m-as uita la una din ultimele doua variante :D), si cam pretty much orice compacta care sa nu fie premium.

Depinde ft. mult si CATE si CE accesorii vrei.

Eu as merge simplu (in materie de compacta mai 'ieftina') pe un C4. Mai sus, m-as uita la un Golf sau o Octavie. Si mai sus, intru in clasa medie.

Strict in 15mii, as merge ori pe un C4, ori pe un Megane. Si fara a fi vreun french-lover :(

#17
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005
Si eu m-as indrepta tot spre Citroen C4 si ai acolo niste variante tare bune in 15000:
- Coupe - 1,6 16V - 110CP 14210 DDP
- Berlina - 1,6 16V - 110CP 14762 DDP

Si cu ce dotari are poate sa ii mai pui ESP optional!

Keep it on the road!

#18
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
Immortale, asa e cu motorul de 1.4, numa' ca era vorba de 1.6 !!!

Havoc: eu m-am orientat catre Ford Fusion .... pana la urma :D In aceeasi bani cu Astra!  :proud:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate