Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

Caut solutii pentru a vedea 4:3 cand transmisia e 16:9

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007

 blue-line, on 17th September 2010, 01:42, said:

Sau semnalizarea UWSA (User Wide Screen Action) :)
:thumbup: UWSA (User Wide Screen Action). Ar trebui sa-i anunti pe cei de la TVR de cum se numesc "marcherii" transmisi de ei (vezi aici)

#38
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010

 marius_ar, on 17th September 2010, 08:50, said:

:thumbup: UWSA (User Wide Screen Action). Ar trebui sa-i anunti pe cei de la TVR de cum se numesc "marcherii" transmisi de ei (vezi aici)
Asta era o gluma, daca nu te-ai prins ! Nu exista un astfel de marker, dar asa am botezat metoda folosita de TVR ! :P

#39
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
M-am prins de asta. Dar mi-a placut ideea ta de a denumi inscriptia 16:9 (markerul trasmis de TVR) de sub sigla TVR in User Wide Screen Action. Ne mai trebuie un STB sau TV destept cu functia de recunoastere a caracterelor "16:9" scrise oriunde pe ecran si sa afiseze imaginea in consecinta.

#40
expy

expy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.01.2007
Se dau urmatoarele echipamente :
- STB DVB-C SD Hyundai RCS-RDS cu format imagine auto/4:3/16:9
- TV CRT 28M021 SCHNEIDER cu format imagine 4:3 (are optiune 16:9)
Cum fac sa vad CORECT emisiile 16:9 ale TVR si DIGI .Am incercat toate setarile posibile si nu am ajuns la un format de imagine ok.
Nu vreau sa schimb tv-ul crt , am ca solutie de rezerva un LCD 16:9 in alta camera .

Edited by expy, 17 September 2010 - 11:50.


#41
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
Setezi stb-ul 4:3 si crt-ul 16:9. Ar trebui  sa rezulte o imagine cu dungi negre sus jos (4:3 letterbox).

#42
expy

expy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.01.2007

 marius_ar, on 18th September 2010, 09:29, said:

Setezi stb-ul 4:3 si crt-ul 16:9. Ar trebui  sa rezulte o imagine cu dungi negre sus jos (4:3 letterbox).
Am facut asta si merge doar pe Eurosport si canalele germane , canale la care STB-ul recunoaste semnalul 16:9 si se  poate seta 4:3 letterbox pentru tv crt clasic 4:3
La TVR si Digi Sport semnalul e recunoscut ca 4:3 .

Edited by expy, 18 September 2010 - 11:24.


#43
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,543
  • Înscris: 16.12.2006
si daca setezi stb-ul si tv-ul pe 16:9 ? sau stb auto si tv 16:9 !

#44
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,992
  • Înscris: 21.08.2008
La televizorul meu Sport alb-negru am un buton in spate care imi permite sa apropii sau sa distantez liniile, astfel ca pot transforma o imagine alungita intr-o imagine normala.

Din pacate nu ma uit la acest televizor decat atunci cand urc in pod.

#45
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010

 expy, on 18th September 2010, 12:23, said:

Am facut asta si merge doar pe Eurosport si canalele germane , canale la care STB-ul recunoaste semnalul 16:9 si se  poate seta 4:3 letterbox pentru tv crt clasic 4:3
La TVR si Digi Sport semnalul e recunoscut ca 4:3 .
Pai noi ce discutam aicea ?
Pentru configuratia ta, exista solutia urmoateare:
- Configureaza STB-ul pentru iesire 4:3.
- Lasa TV-ul in 4:3
- Cand comuti pe TVR1 si scrie 16:9, ia telecomanda TV-ului si comuta in 16:9.
- Cand comuti in alta parte, schimba inapoi pe 4:3.

Asa vor tehnicienii de la TVR si Digi.

 catalinman, on 18th September 2010, 13:07, said:

si daca setezi stb-ul si tv-ul pe 16:9 ? sau stb auto si tv 16:9 !
Asta inseamna sa vezi mereu fete alungite, pe celelalte canale.

 Koal, on 18th September 2010, 21:46, said:

Din pacate nu ma uit la acest televizor decat atunci cand urc in pod.
Foarte inteligent !
De parca LCD-urile ar fi o tehnologie asa de reusita !
Vezi ca sau vandut CRT-uri si in 2006 ! Doar nu o sa arunc un TV dupa numai 4 ani !

#46
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

 blue-line, on 18th September 2010, 22:12, said:

Vezi ca sau vandut CRT-uri si in 2006 ! Doar nu o sa arunc un TV dupa numai 4 ani !

Si azi se vand CRT-uri.

P.S. CristianAdrian, moderatorule, mai da-mi un warn fiindca am mai facut un citat "inutil".

Edited by holimen24, 18 September 2010 - 22:04.


#47
expy

expy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.01.2007

 blue-line, on 18th September 2010, 22:12, said:

Pai noi ce discutam aicea ?
Pentru configuratia ta, exista solutia urmoateare:
- Configureaza STB-ul pentru iesire 4:3.
- Lasa TV-ul in 4:3
- Cand comuti pe TVR1 si scrie 16:9, ia telecomanda TV-ului si comuta in 16:9.
- Cand comuti in alta parte, schimba inapoi pe 4:3.
Daca las STB -ul in 4:3 sau auto  si tv in 4:3 voi avea o imagine alungita cand tvr -ul transmite 16:9, iar daca mai comut si tv ul in 16:9 atunci am o imagine si mai alungita pe vertical.

#48
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010

 expy, on 20th September 2010, 11:54, said:

... iar daca mai comut si tv ul in 16:9 atunci am o imagine si mai alungita pe vertical.
Scuze, dar cum arata trecerea in 16:9 pe TV-ul tau ?

#49
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Multumiri userului care a pus PDF-UL pentru DOLCE!
Acum vad si eu sigla de la EUROSPORT!

#50
ionnutZZZ

ionnutZZZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 20.10.2007
In loc sa te chinui cu inghesuirea formatului 16/9 pe un crt mai bine ia-ti un lcd,acum cativa ani era un moft scump dar acum toata lumea isi poate permite ,cu doar 1000 ron tiai luat un lcd.Trasmisia 16/9 si trasmisia HD sunt viitorul.Japonezii fac teste cu trasmisia UHD adica 4320p si tu te chinui cu crt,treci in secolu 21 si tu dearece si din cauza unora ca tine se face greu trazitia catre formatul 16/9  inplicit Hd

Edited by ionnutZZZ, 01 July 2011 - 22:14.


#51
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,978
  • Înscris: 14.10.2008
UHD, adica Ultra HD? 1080p vs 4320p, e o diferenta, sa vezi Ultra HD 3D.  :lol:

#52
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
Am cumpărat recent pentru bunicul meu un TV ieftin cu tub la care se poate face zoom pentru canalele letterbox (benzile negre se mai văd foarte puțin, iar imaginea devine aproape anamorfică).
CRT-urile mele au doar funcție 16:9 ce poate fi folosită pe posturile ce transmit anamorfic. Pe B1 treceau automat în 16:9 în timpul documentarelor DW-TV difuzate anamorfic. Televizorul bunicului nu are această opțiune. Sunt exact pe dos aceste funcții.

Edited by Logatu, 02 July 2011 - 14:53.


#53
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Am observat ca Digi 1 sau digisport 1, cum naiba e,transmite pe doua canale separate,unul wide altul in 4:3,asta la ce zicea initiatorul topicului anul trecut,cum ca nu poti 16:9 daca tv-ul nu are optiunea asta,se pare ca au gasit o solutie si au mai facut un post care transmite aceeasi chestie dar wide,LOL.

Poate ma insel si era tot digi dar alt post sau era HD insa ieri am reprogramat programele tv,si aveam digisport1 wide,digisport1 normal (se difuza acelasi meci pe ambele) si digisport2 :))

--------------------------------------------------------------------------

Apropo de lcd-uri sau Led,acum mai nou e nebunia cu led,multi habar nu au ce inseamna dar au auzit si ei ca e de bine si tot repeta "led tata acuma led,ala e baza,ce lcd" lol.Probabil peste 50% din utilizatorii de lcd/led nu au conditiile necesare de la furnizorii de cablu pentru o imagine ok, nu super ok insa ei au nevoie de lcd ca asa e la moda,pentru filme pe dvd probabil ca in rest....Acum tot s-a mai extins transmisia digitala,e mai comuna,receiver hd(rds),posturi hd(foarte foarte putine evident) sa zicem hai ca e mai ok,INSA acum 3-4 ani si-a luat un prieten "ELSIDIU" si era tare suparat ca nu l-a luat FULLHD ci doar HD,cand i-am zis sa-mi arate si mie un post tv HD macar nu full hd ca nu suporta tv-ul,,s-a uitat urat la mine de parca l-am injurat,spiritul de turma a atins apogeul, e clar  :lol:

Nu sunt fan CRT sau ceva,ar fi culmea, insa multi vorbesc cu o superioritate asa despre posesorilor de crt de parca,huh,ia ba si tu un lcd ca ce dracu mai e un lcd acum,toata lumea are,nu-l intreaba nimeni pe amaratul cu crt daca poate sa aiba conditiile necesare,ca si transmisie tv,HD,sau il ia pentru ca e subtire si filme pe dvd,bun,ok,poate sunt si utiizatori asa.

Iar crt exista si asa ---- > (exemplu 1) http://cdn3.explaint...f.com/tvset.jpg

Dar si asa (exemplul 2) http://www.englishfo...rn-img_2503.jpg

*Nu toate crt-urile sunt ca in exemplu 1* :))

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 alex-softpedia, on 22nd August 2011, 14:36, said:

Am observat ca Digi 1 sau digisport 1, cum naiba e,transmite pe doua canale separate,unul wide altul in 4:3,asta la ce zicea initiatorul topicului anul trecut,cum ca nu poti 16:9 daca tv-ul nu are optiunea asta,se pare ca au gasit o solutie si au mai facut un post care transmite aceeasi chestie dar wide,LOL.

Poate ma insel si era tot digi dar alt post sau era HD insa ieri am reprogramat programele tv,si aveam digisport1 wide,digisport1 normal (se difuza acelasi meci pe ambele) si digisport2 :))

[...]

Ambele Digi Sport-uri (și dublura 1) sunt Wide, cel puțin pe Digital.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate