Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Caut solutii pentru a vedea 4:3 cand transmisia e 16:9

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009
Am DIGI Digital prin cablu, reciever HUMAX si Tv cu tub catodic model 2004 fara optiune pe telecomanda pentru a schimba formatul imaginii. Singurele optiuni de acest fel sunt pe telecomanda reciever-ului.

Problema e ca posturile romanesti, cum sunt TVR1 sau Digi Sport transmit multe competitii sportive in format 16:9, la fel cum fac si posturi straine englezesti sau nemtesti. La nemti si la englezi daca folosesc telecomanda reciever-ului pentru resize, imiediat imaginea imi revine la formatul 4:3 chiar daca transmisiunea e 16:9, la cele romanesti NU, sub nici o forma, orice as face. Presupun ca ai nostri transmit direct in 16:9 iar strainii nu, alta explicatie n-am.

Ce e de facut? Nu mi se pare normal sa fiu obligat sa urmaresc imaginea foarte alungita in condiitle in care platesc abonament ! Daca sun la furnizorul de cablu imi va zice ca asa transmit acele posturi romanesti. Ce e de facut in conditiile in care nu vreau sa investesc intr-un tv wide de generatie noua doar fiindca unele posturi de 2 bani romanesti nu iti ofera sansa sa modifici transmisiunea din 16:9 in 4:3 asa cum fac posturile straine.

As dori lamuriri, opinii si mai ales solutii.

#2
EDGE

EDGE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 17.10.2004

View Postholimen24, on 14th September 2010, 22:55, said:

Am DIGI Digital prin cablu, reciever HUMAX si Tv cu tub catodic model 2004 fara optiune pe telecomanda pentru a schimba formatul imaginii. Singurele optiuni de acest fel sunt pe telecomanda reciever-ului.

Problema e ca posturile romanesti, cum sunt TVR1 sau Digi Sport transmit multe competitii sportive in format 16:9, la fel cum fac si posturi straine englezesti sau nemtesti. La nemti si la englezi daca folosesc telecomanda reciever-ului pentru resize, imiediat imaginea imi revine la formatul 4:3 chiar daca transmisiunea e 16:9, la cele romanesti NU, sub nici o forma, orice as face. Presupun ca ai nostri transmit direct in 16:9 iar strainii nu, alta explicatie n-am.

Ce e de facut? Nu mi se pare normal sa fiu obligat sa urmaresc imaginea foarte alungita in condiitle in care platesc abonament ! Daca sun la furnizorul de cablu imi va zice ca asa transmit acele posturi romanesti. Ce e de facut in conditiile in care nu vreau sa investesc intr-un tv wide de generatie noua doar fiindca unele posturi de 2 bani romanesti nu iti ofera sansa sa modifici transmisiunea din 16:9 in 4:3 asa cum fac posturile straine.

As dori lamuriri, opinii si mai ales solutii.
De voie, de nevoie va trebui cam intr-un an sa iti iei un TV wide pentru ca vor fi din ce in ce mai multe posturile care vor emite 16:9.

Asa ca pune bani deoparte pentru un LCD ca se vor ieftini mult in urmatoarele 12 luni si nu se compara calitatea imaginii cu CRT-ul :)

#3
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View PostEDGE, on 14th September 2010, 23:06, said:

De voie, de nevoie va trebui cam intr-un an sa iti iei un TV wide pentru ca vor fi din ce in ce mai multe posturile care vor emite 16:9.

Asa ca pune bani deoparte pentru un LCD ca se vor ieftini mult in urmatoarele 12 luni si nu se compara calitatea imaginii cu CRT-ul :)

Nu ai inteles. Problema e EXCLUSIV la posturile romanesti. Pe Eurosport si Eurosport 2, pe RTL si suficiente alte posturi straine, in momentul in care imaginea e 16:9, apas butonul de resize de pe telecomanda receptorului si mi-o fac exact cum imi place mie in o gramada de feluri. La posturile romanesti, nu merge! Cum vine asta, adica la straini se poate si la noi nu.

Aici TVR "arata" ce e de facut doar pentru cei de la Dolce si daca cititi comenturile vedeti cati sunt nemultumiti

#4
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,541
  • Înscris: 16.12.2006
pai din cauza ca TVR si Digi Sport transmit 16:9 anamorphic, asa ca nu ai ce sa faci !

pe un televizor crt imaginea va fi mereu alungita :)

#5
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View Postcatalinman, on 14th September 2010, 23:13, said:

pai din cauza ca TVR si Digi Sport transmit 16:9 anamorphic, asa ca nu ai ce sa faci !

pe un televizor crt imaginea va fi mereu alungita :)

Pai nu inteleg de ce sunt asa de prosti in cazul asta ?! Adica Eurosport si posturile nemtesti iti ofera posibilitatea, culmea, tari unde achizitionarea unui TV de generatie noua e mult mai usoara decat in bascalia asta de Romania, si romanasii nostri de la TVR, pe bani publici, transmit nativ in 16:9, ca ei sunt mai smecheri si mai buni si mai completi decat nemtii si englezii... absolut penibil, o decizie mai stupida ca asta n-am vazut demult pe bani publici. De parca toti au $ sa-si cumpere maine ultimele aparitii tehnologice in materie de televizoare.

Sa nu uitam ca majoritatea romanilor inca au Tv-uri CRT, nu toti investesc in echipamente de noua generatie iar amatorii TVR ne obliga sa facem asta. S-o creada ei. Am sa fac cum am facut si la campionatul mondial de fotbal si am sa urmaresc transmisiile online daca alta varianta nu exista.

Asta ma intriga cel mai tare, la straini se poate schimba formatul imaginii, la romani nu. Asta se numeste dobitocie marca TVR daca intr-adevar nu se poate urmari altfel pe CRT o transmise 16:9.

#6
DoubleV

DoubleV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.09.2009
Asta e Romania prietene, tara unde totul se face exact pe dos. Nici eu nu am nici un LCD in casa, ma chinui cu vechile CRT-uri si nici nu ma gandesc sa investesc in asa ceva in viitorul apropiat. Cred ca decizia de a trece la 16:9 este total pripita

#7
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View PostDoubleV, on 14th September 2010, 23:38, said:

Asta e Romania prietene, tara unde totul se face exact pe dos. Nici eu nu am nici un LCD in casa, ma chinui cu vechile CRT-uri si nici nu ma gandesc sa investesc in asa ceva in viitorul apropiat. Cred ca decizia de a trece la 16:9 este total pripita

Binteinteles. Nici eu nu am sa dau un cent pentru tv actual fiindca asa vrea TVR. Ce fac ei e un abuz sever fiindca spre deosebire de Digi Sport ei sunt televiziune publica finantata integral din bani publici adica din banii nostri, ne strica calitatea programelor celor care nu au tv-uri moderne, marind calitatea transmisiei pentru cei care au investit in televizoare de ultima generatie.

Ar trebui formulata o plangere la OPC si CNA eventual fiindca suntem enorm de multi oameni in situatia noastra. Uita-te doar pe link-ul postat de mine mai sus, la comentarii, de pe site-ul TVR sa vezi cum 90% din mesajele consumatorilor sunt vehemente impotriva transmisiei 16:9 fara dreptul de a putea sa o schimbi in 4:3 asa cum fac englezii, nemtii, francezii, italienii adica cei civilizati.

O bataie de joc! Tocmai marii si elitistii de la TVR s-au gandit sa fie ei mai cu mot si primii din tara sa adopte sistemul 16:9 nativ. Protv de exemplu, cea mai mare si mai de succes televiziune romaneasca, nu sunt deloc asa de cretini.

Nu ma intelegeti gresit, eu nu sunt impotriva tehnologizarii si aplicarii normelor impuse de UE dar daca tot le adopti si platesti bani pentru ele si esti primul si televiziune publica din bani publici finantata, macar DA POSIBILITATEA CONSUMATORILOR SA SCHIMBE FORMATUL IN 4:3 ASA CUM FAC TOTI CEI DIN STRAINATATE!

Dar de unde?... Pe ei ii doare in basca, ei "lucreaza" la stat, si uite ce bine o fac. Niste oameni de doi bani, doar atat pot fi cei care iau asemenea decizii.

Edited by holimen24, 14 September 2010 - 23:04.


#8
xXx69Asu

xXx69Asu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 15.08.2007
Da, sunt de acord cu voi.
Eu am un LCD în cameră, dar nu prea stăm în cameră ci mai mult în bucătărie, unde avem un televizor CRT. E minunat când e Formula 1, iar mașinile sunt încălțate cu niște cauciucuri de bicicletă.
Dar, să știți că sunt unele televizoare CRT care permit vizionarea in format 16:9. Eu am unul, pe care nu-l mai folosesc de când mi-am luat LCD-ul care are această funcție în meniu. Uitați-vă bine prin meniurile televizoarelor să nu vă uitați o viață la o imagine wide pe un TV normal.

Sincer îmi pare rău pentru lucrurile care se întâmplă pe la noi.

#9
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View PostxXx69Asu, on 14th September 2010, 23:57, said:

Da, sunt de acord cu voi.
Eu am un LCD în cameră, dar nu prea stăm în cameră ci mai mult în bucătărie, unde avem un televizor CRT. E minunat când e Formula 1, iar mașinile sunt încălțate cu niște cauciucuri de bicicletă.
Dar, să știți că sunt unele televizoare CRT care permit vizionarea in format 16:9. Eu am unul, pe care nu-l mai folosesc de când mi-am luat LCD-ul care are această funcție în meniu. Uitați-vă bine prin meniurile televizoarelor să nu vă uitați o viață la o imagine wide pe un TV normal.

Sincer îmi pare rău pentru lucrurile care se întâmplă pe la noi.


Stiu ca sunt unele tv-uri care au functia, dar cele mai multe de generatie veche nu o au. Noi nu am gresit cu nimic sa suferim asta, ba din contra, platim pentru programele tv dar, pe cine intereseaza?...

#10
timebandit

timebandit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 10.10.2007
daca era dupa voi, ramaneam la filmele alb-negru mute.

#11
superdigital

superdigital

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 12.02.2008

View Posttimebandit, on 15th September 2010, 07:48, said:

daca era dupa voi, ramaneam la filmele alb-negru mute.
LA ce calitate transmit astia liga1 se vede mult mai bine pe un tv crt decat pe un lcd.

#12
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007

View Posttimebandit, on 15th September 2010, 07:48, said:

daca era dupa voi, ramaneam la filmele alb-negru mute.
Aici gresesti. Daca te uiti pe Eurosport sau RTL sau TV5Europe vei vedea cum se face o transmisie 16/9. TVR-ul si DigiSport-ul nu sunt in stare de acest lucru. Deci pana invata tehnicienii lor sa tranmita corect, mai bine emit 4/3. Eu am LCD si ma deranjeaza si pe mine modul de transmisie al TVR-ului (la DigiSport nu ma uit). Pun tv-ul pe wide pt tvr, incepe o alta emisiune si vad totul deformat (de data asta toti s-au ingrasat) si in plus si cu dungi negre in partea de sus si jos a imaginii.
Singurul post romanesc care transmite corect in 16/9 ramane B1TV (desi are destul de rar emisiuni 16/9).

#13
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View Postmarius_ar, on 15th September 2010, 08:26, said:

Aici gresesti. Daca te uiti pe Eurosport sau RTL sau TV5Europe vei vedea cum se face o transmisie 16/9. TVR-ul si DigiSport-ul nu sunt in stare de acest lucru. Deci pana invata tehnicienii lor sa tranmita corect, mai bine emit 4/3. Eu am LCD si ma deranjeaza si pe mine modul de transmisie al TVR-ului (la DigiSport nu ma uit). Pun tv-ul pe wide pt tvr, incepe o alta emisiune si vad totul deformat (de data asta toti s-au ingrasat) si in plus si cu dungi negre in partea de sus si jos a imaginii.
Singurul post romanesc care transmite corect in 16/9 ramane B1TV (desi are destul de rar emisiuni 16/9).

Foarte adevarat. Lasa-l pe timebandit, el n-a inteles despre ce e vorba aici.

E incredibil cata nepasare poate fi din partea TVR sa nu poata fi in stare televiziunea publica sa faca o transmisie completa asa cum pot toate posturile mentionate de tine plus destule altele este culmea.

Eu ii doresc cu sinceritate TVR-ului sa ii scada audienta pe toate posturile din cauza incompetentei lor greu de masurat si a disconsiderarii calitatii transmisiilor. Eu inca sper in falimentul TVR  :coolspeak: Sloganul TVR ar trebui sa fie  TVR - Incompetenta dusa la extrem !

#14
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010

View Postholimen24, on 15th September 2010, 11:53, said:

Eu ii doresc cu sinceritate TVR-ului sa ii scada audienta pe toate posturile din cauza incompetentei lor greu de masurat si a disconsiderarii calitatii transmisiilor. Eu inca sper in falimentul TVR  :coolspeak: Sloganul TVR ar trebui sa fie  TVR - Incompetenta dusa la extrem !
In afara de problema cu 16:9 anamorfic, (care e cea mai PROASTA solutie posibila), TVR-ul are si parti bune.
Deocamdata e canalul romanesc cu cel mai bun bitrate, inclusiv la versiunea HD.
Insa, nu ma asteptam sa aleaga solutia cu anamorfic-ul. Trebuia sa faca ca si ProCinema, daca nu se descurcau altfel.
Eu oricum urmaresc toate analogicele in Wide Zoom, puteau sa-l lase 16:9 incadrat in 4:3.
Pierd informatia de sus si jos, dar majoritatea canalelor nu mai pun nimic in acea zona. Pana si ProTV-ul a ridicat subtitrarea mai sus.

#15
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View Postblue-line, on 15th September 2010, 12:06, said:

In afara de problema cu 16:9 anamorfic, (care e cea mai PROASTA solutie posibila), TVR-ul are si parti bune.
Deocamdata e canalul romanesc cu cel mai bun bitrate, inclusiv la versiunea HD.
Insa, nu ma asteptam sa aleaga solutia cu anamorfic-ul. Trebuia sa faca ca si ProCinema, daca nu se descurcau altfel.
Eu oricum urmaresc toate analogicele in Wide Zoom, puteau sa-l lase 16:9 incadrat in 4:3.
Pierd informatia de sus si jos, dar majoritatea canalelor nu mai pun nimic in acea zona. Pana si ProTV-ul a ridicat subtitrarea mai sus.

Da, prea putine si rare parti bune. Neprofesionalismul lor e la tot pasul, de la calitatea teribil de proasta a comentatorilor sportivi pana la jenantele aparitii ale crainicilor si realizatorilor de emisiuni sportive, exceptand-o pe Eda Marcus care vad ca a disparut de ceva vreme din departamentul sport al tvr sau cel putin nu mai e la vedere. O bataie de joc pe bani publici, stiti voi, cum e la stat deobicei, nu sunt banii tai deci iti bagi picioarele si te doare la basca - cam asta e TVR.

Edited by holimen24, 15 September 2010 - 11:11.


#16
tesia

tesia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.03.2010
ce discuti savante. In loc sa ne uitam in sus voi va uitati in jos. Specific romanesc, si de acea ne meritam soarta.Vrei sa vezi calitate ia-ti un lcd sa nu zic led sau 3 d, daca vrei crt atunci passs....

#17
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010

View Posttesia, on 15th September 2010, 12:29, said:

ce discuti savante. In loc sa ne uitam in sus voi va uitati in jos. Specific romanesc, si de acea ne meritam soarta.Vrei sa vezi calitate ia-ti un lcd sa nu zic led sau 3 d, daca vrei crt atunci passs....
Indeea e ca, pentru digital, trebuiau sa foloseasca formatul nativ 16:9, nu un 16:9 alungit intr-un box 4:3 !
Iar pentru analogic il puteau incadra in 4:3, la conversia in analog.
Nu sa obligi userul sa faca zoom cand comuta pe canalul respectiv.

Edited by blue-line, 15 September 2010 - 11:46.


#18
costin_bad

costin_bad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.02.2007
Topicul este Caut solutii pentru a vedea 4:3 cand transmisia e 16:9
Solutii i s-au dat: CRT --> CRT mai nou macar -->LCD, PLSM, LED.
Se discuta ce ar trebui sa faca TVR?

Quote

Nu sa obligi userul sa faca zoom cand comuta pe canalul respectiv.
De ce, e greu sa apesi cateva taste sau sa setezi tvul pe automat?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate