Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Caut solutii pentru a vedea 4:3 cand transmisia e 16:9

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010

View Postcostin_bad, on 15th September 2010, 13:08, said:

Topicul este Caut solutii pentru a vedea 4:3 cand transmisia e 16:9
Solutii i s-au dat: CRT --> CRT mai nou macar -->LCD, PLSM, LED.
Se discuta ce ar trebui sa faca TVR?
Poate nu TVR, dar macar operatorii ar fi putut face asta, la conversia in analog !
Daca se baga DVB-T mai repede, ramanea doar problema la operatorii de cablu, care o puteau rezolva usor.

View Postcostin_bad, on 15th September 2010, 13:08, said:

De ce, e greu sa apesi cateva taste sau sa setezi tvul pe automat?
Si ce sa faca TV-ul pe automat, daca semnalizarea nu exista ?

Edited by blue-line, 15 September 2010 - 12:19.


#20
timebandit

timebandit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 10.10.2007
ba am inteles ce zici, eram doar ironic pentru ca pana acum mai toti se plangeau ca nimeni nu transmite in 16:9 iar acum cand sunt trasmise 16:9 nu e ok facuta conversia (perfect de acord cu voi - nu e cea mai fericita metoda).

Eu nu stiu ce pretentii aveti de la TVR, ei din mai 2008 sunt cu transmisia HD tot in faza experimentala, dau acelas continut la nesfarsit si eventual ce transmisii hd mai ciupesc de pe afara.
In caz ca a uitat cineva TVR e public, bani publici, conducere politica si cred ca stim toti deja cum functioneaza in tara asta orice e pe banii statului si manageriata de oameni numiti politic.

de 2 ani si 4 luni TVR, o televiziune cu bani de la populatie  + bani din reclame e tot in faza experimentala la transmisia HD. Media pro deja emite cu 3 posturi hd si mai au si continut propriu HD.. din ce in ce mai mult

#21
costin_bad

costin_bad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.02.2007

Quote

Si ce sa faca TV-ul pe automat, daca semnalizarea nu exista

...sa apesi cateva taste! (Am scris sau, nu si )

#22
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010

View Postcostin_bad, on 15th September 2010, 13:35, said:

...sa apesi cateva taste! (Am scris sau, nu si )
Adica sa umblu si la telecomanda TV-ului, cand comut din telecomanda boxului pe canalul respectiv ?

NU, stb-ul trebuia sa faca asta, daca exista semnalizarea potrivita !
In al doilea rand, ce faci cand zapezi printre canale ?

#23
costin_bad

costin_bad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.02.2007

Quote

stb-ul trebuia sa faca asta, daca exista semnalizarea potrivita
Deci, operatorul trebuie sa aiba grija, nu TVR!
Mie Dolce mi-a spus clar ca ei nu transmit niciun WSS, nimic.
Cand zapezi, zapezi, nu te-mpiedici de format. Daca te-ai stabilit pe un post, atunci te intereseaza si formatu', iti iei si berea, eventual...

Cred ca problema a devenit "un drob de sare". Pana la urma, un LCD de 40 cm diagonala este 500 lei, cat un CRT in 2004.
Nu e obligatoriu sa iti iei LCD de 100 cm.

Edited by costin_bad, 15 September 2010 - 13:14.


#24
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010

View Postcostin_bad, on 15th September 2010, 14:08, said:

Deci, operatorul trebuie sa aiba grija, nu TVR!
Mie Dolce mi-a spus clar ca ei nu transmit niciun WSS, nimic.
Problema e ca solutia asta nu se foloseste decat la noi !  :nonobad:
Nici operatorul nu are de unde sa stie daca TVR nu semnalizeaza schimbarea.
Daca ar trimite in formatul nativ 4:3 sau 16:9, in functie de material (cum se face in vest), si operatorul ar putea prelua si retransmite corespunzator.

#25
costin_bad

costin_bad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.02.2007

Quote

Nici operatorul nu are de unde sa stie daca TVR nu semnalizeaza schimbarea
TVR transmite un WSS, ceva. Se pare ca, acum, transmite si dolce (ei mi-au zis ca nu trimit acum vreo 2 ani, da' eu am trecut pe upc de atunci)
Deci uite, in atasament, descarcat de pe tvr.ro, cum se face la dolce.

Deci da si tvr, da si dolce, mai trebuie si tv-ul sa poata...
Acuma, ca alti operatori nu trimit, asta e, si ieftin si bun, nu se poate.

Attached Files

  • Attached File  STB.PDF   36.41K   34 downloads


#26
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View Posttesia, on 15th September 2010, 12:29, said:

ce discuti savante. In loc sa ne uitam in sus voi va uitati in jos. Specific romanesc, si de acea ne meritam soarta.Vrei sa vezi calitate ia-ti un lcd sa nu zic led sau 3 d, daca vrei crt atunci passs....

Tu nu intelegi ca in jos trag televiziuni de genul tvr care nu te lasa sa vezi un 16:9 daca ai CRT, CRT-uri avand foarte multi, poate chiar fiind majoritatea ? De ce pot strainii si romanii nu, cine e in jos si cine e in sus cumetre, romanii de la tvr sau englezii de la eurosport si nemtii de la pro7 care transmit 16:9 si cu o apasare de buton iti faci 4:3 ?

View Postcostin_bad, on 15th September 2010, 13:08, said:

Topicul este Caut solutii pentru a vedea 4:3 cand transmisia e 16:9
Solutii i s-au dat: CRT --> CRT mai nou macar -->LCD, PLSM, LED.
Se discuta ce ar trebui sa faca TVR?


De ce, e greu sa apesi cateva taste sau sa setezi tvul pe automat?

Daca ai fi citit cu atentie subiectul si postarile mele, ai fi vazut ca am exlcus inca din postul initial achizitonarea unui tv nou deci asta nu e o solutie. Tarile europene vestice, deosebit de civilizate fata de romania, accepta si pe cei care au CRT-uri in tarile alea dezvoltate economic si cu oameni educati si interesati nu doar de fundul lor. Romanii nu.

Solutii ar fi sa le dam in cap celor de la tvr pana or sa priceapa ca romania nu e peste tarile dezvoltate ale europei la nici un capitol, mai ales la cel economic ca sa oblige ei consumatorii sa isi cumpere tv-uri noi.

Cei de la digi sport sunt privati si fac ce vor ei cu transmisiile lor, nici nu ma intereseaza.

Se discuta ce ar trebui sa faca tvr fiindca asta ar rezolva problema foarte multor oameni care nu au dispozitia de a investi in tehnologii actuale doar fiindca sa vor niste capuri de guma.

View Postblue-line, on 15th September 2010, 13:14, said:

Poate nu TVR, dar macar operatorii ar fi putut face asta, la conversia in analog !
Daca se baga DVB-T mai repede, ramanea doar problema la operatorii de cablu, care o puteau rezolva usor.


Si ce sa faca TV-ul pe automat, daca semnalizarea nu exista ?

Intr-adevar, si operatorii ar fi putut interveni, ori sa faca ei conversia (desi sunt convins ca ei gandesc ca nu e treaba lor fiindca nu ei transmit, desi sa nu uitam ca si digi sport transmite asa). Totusi vina principala apartine evident celor care transmit adica posturilor tv.

View Postcostin_bad, on 15th September 2010, 14:08, said:

Cred ca problema a devenit "un drob de sare". Pana la urma, un LCD de 40 cm diagonala este 500 lei, cat un CRT in 2004.
Nu e obligatoriu sa iti iei LCD de 100 cm.

Dar e incorect total sa punem problema asa. De ce sa ne scoata noua bani din buzunar postul public de televiziune platit tot din banii nostri sau operatorul DIGI? Eu in putinul de 2-3 ore din 24 in care ma uit la tv, nu am nevoie de nici un tv 3d sau full HD de ultima generatie si nici de chinezarii LCD de 500 lei. Eu vreau doar sa urmaresc decent si rezonabil asa cum fac si vesticii, pe un CRT bun, emisiunile transmise de romani in format 16:9, cer atat de mult dupa ce ca tot eu le dau bani ?! Cum adica, din indiferenta TVR-ului fata de consumatori si din prostia DIGI de a nu face nimic trebuie sa scot eu bani din portofel sa-mi iau tv ?

Hai sa fim seriosi ca n-am ajuns sa stau la cheremul incompetentilor astora si n-o sa stau niciodata.

#27
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010

View Postcostin_bad, on 15th September 2010, 15:08, said:

TVR transmite un WSS, ceva. Se pare ca, acum, transmite si dolce (ei mi-au zis ca nu trimit acum vreo 2 ani, da' eu am trecut pe upc de atunci)
Transmite pe n...a, nu transmite nimic !
Acum am verificat, in timpul meciului, continutul transmisiunii lor de pe satelit !
E 4:3 toata ziua, 720x576i, dar nici un WSS sau orice altceva ajutator!
Daca ei nu sunt in stare sa semnalizeze aspectul in semnalul propriu de pe satelit, operatorii ce pot face ?  :thumbdown:

Edited by blue-line, 15 September 2010 - 22:14.


#28
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 06.03.2005
Poate imi explica cineva, cum poti TU seta imagine 4:3 cand ea "vine" 16:9 ;)

#29
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
LCD nu-ti iei de fite. LCD iti iei pentru ca

1) nu-ti mai distrugi ochii in asemenea hal
2) ai o imagine mult mai buna
3) consuma mai putin
4) ocupa mult mai putin loc
5) esti in 2010 si e absurd sa ai nesimtirea ca lumea sa stea dupa curu tau

Quote

Solutii ar fi sa le dam in cap celor de la tvr pana or sa priceapa ca romania nu e peste tarile dezvoltate ale europei la nici un capitol, mai ales la cel economic ca sa oblige ei consumatorii sa isi cumpere tv-uri noi.
daca te duci la tvr si ii dai unuia in cap, te cred, datul in cap pe forumuri n-o sa-ti aduca veci pururi format 4:3 la tvr

Edited by Mosotti, 16 September 2010 - 11:05.


#30
alphacino

alphacino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 29.09.2009

View Posttimebandit, on 15th September 2010, 12:30, said:

au si continut propriu HD.. din ce in ce mai mult
Cat?


View Postholimen24, on 15th September 2010, 20:31, said:

niste capuri de guma.
Este evident ca pluralul substantivelor pune probleme din ce in ce mai dese. In mod normal nu ar inoportuna dar, odata cu "almanahe", "succesuri", greseli notorii venind din partea unor persoane publice ce nu reprezinta tocmai un model comportamental, capata aspect strident.


View Postholimen24, on 15th September 2010, 20:31, said:

n-am ajuns sa stau la cheremul incompetentilor astora
Din moment ce categorisesti cu nonsalanta, tu cum poti fi categorisit?


View Postblue%2526%2523045%253Bline, on 15th September 2010, 22:01, said:

nu transmite nimic !
Daca te referi la CFR Cluj - FC Basel, te inseli.



--------------------
Pe pamant sunt doua lucruri omniprezente: hidrogenul si prostii.

#31
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007

View Postfabian23, on 16th September 2010, 11:40, said:

Poate imi explica cineva, cum poti TU seta imagine 4:3 cand ea "vine" 16:9 ;)
In doua feluri:
- letterbox (adica cu dungi negre in partea de sus si de jos a imaginii)
- crop (adica decuparea imaginii - partea din stanga si din dreapta)
Citeste aici: http://en.wikipedia....ropping_(image)

#32
costin_bad

costin_bad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.02.2007
blue-line, cred ca n-ai verificat bine. Pe FTA, si receptorul SAGEM HD, si tunerul digital al tvului stiu sa treaca in 16/9. Aseara n-am verificat, m-am uitat pe TVRHD.

Quote

In doua feluri:
- letterbox (adica cu dungi negre in partea de sus si de jos a imaginii)
- crop (adica decuparea imaginii - partea din stanga si din dreapta)
Si cine poate face cropul acesta? STBul sau TVul! Si nu rezulta un 4/3 veritabil.
Deci actionati in consecinta!

Am impresia ca unii cred ca, in semnalul trimis de un post tv care emite in 16/9 exista si formatul 4/3, separat unul de altul si le alegi cu un buton.
Nu prea e asa.
holimen, daca nu ai vazut pana acum, totul pe lumea asta se plateste. Nu neaparat cu bani, sau in bani...
Nu vrei sa platesti bani pe un tv nou, platesti cu disconfort si neplacere vizionarea in alt format.
Acum, un CRT dupa sase ani de functionare i se cam duce tubul, imbatranesc luminoforii, se duc catozii care emit electronii... Mai ales coloarele, ca la alb-negru trageai si 20 de ani de el.
Asa ca actioneaza in consecinta.

#33
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 06.03.2005

View Postmarius_ar, on 16th September 2010, 11:21, said:

In doua feluri:
- letterbox (adica cu dungi negre in partea de sus si de jos a imaginii)
- crop (adica decuparea imaginii - partea din stanga si din dreapta)
Citeste aici: http://en.wikipedia....ropping_(image)
Tare, sa-mi dai punct de reper wikipedia.

Initiatorul topicului nu cred ca s-a exprimat cum trebuie. N-ai cum sa vezi 4:3 decat daca vine din studio asa.
"Jongleria" pe care o poti face pe TV-ul propiu nu face decat sa "chinuie" o imagine 16:9 in mod letterbox sau sa taie partile laterale ale imaginii cu tot cu sigla, subtitrare, operatie cunoscuta in limbaj popular de "zoom in" in imagine (aka croping). In nici unul din cazuri nu vezi 4:3. Poate mai corect intrebarea era: cum reusesc sa incadrez corect o imagine 16:9 pe un TV care nu stie decat 4:3.

Daca ai STB, cauta la optiuni, iesire 4:3. Atunci cand TVR-ul transmite anamorfic imaginea ta nu o sa mai fie alungita pe vertical, in schimb ai sa pierzi din detaliile laterale ale imaginii. Este maximum ce poti scoate pe acel TV.

Exista CRT-uri cu ecran standard pentru 4:3 (exista si cu ecran standard pentru 16:9 - astea erau rare in epoca de glorie a CRT-lor, acum cred ca-s foarte greu de gasit), dar care "stiu" si 16:9, insa iti vor afisa imaginea cu benzi orizontale destul de mari sus si jos (letterbox). Asta daca investitia intr-un TV de generatie mai noua nu-i o optiune.

Edited by fabian23, 16 September 2010 - 15:40.


#34
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View PostMosotti, on 16th September 2010, 12:05, said:

LCD nu-ti iei de fite. LCD iti iei pentru ca

1) nu-ti mai distrugi ochii in asemenea hal
2) ai o imagine mult mai buna
3) consuma mai putin
4) ocupa mult mai putin loc
5) esti in 2010 si e absurd sa ai nesimtirea ca lumea sa stea dupa curu tau


daca te duci la tvr si ii dai unuia in cap, te cred, datul in cap pe forumuri n-o sa-ti aduca veci pururi format 4:3 la tvr

Eu nu-mi distrug nici un ochi la cat timp privesc tv-ul. Investitia intr-un tv este o decizie care imi apartine in totalitate si nimeni, cu atat mai mult tvr nu poate sa o determine si nici o va face vreodata.
Sunt in 2010 si observ cu stupoare ca nesimtirea nonsalanta a celor care au deja echipamente actuale sa nu admita ca sunt multi oameni care nu isi fac un scop in viata in a urmari tv si a dori sa plateasca bani pentru echipamente actualizate doar fiindca exista o serie de certe avantaje si de pareri care de care mai exclusiviste. Cand voi considera eu ca e oportun sa achizitionez un tv actual, atunci o voi face, nu la mesajele userilor sau la abuzurile televiziunii de stat subventionata si din banii mei.

Datul in cap in cazul unor asemenea factori de decizie precum sunt cei din tvr, este o solutie de a face dreptate cu propriile maini intr-o tara in care pe fiecare il doare doar de fundul sau "propriu si personal", unde cuvantul "altruism" face parte dintr-un lexic total diferit decat cel matern si insusit.

Cu alte cuvinte, ciocul mic.

View Postalphacino, on 16th September 2010, 12:10, said:

Cat?



Este evident ca pluralul substantivelor pune probleme din ce in ce mai dese. In mod normal nu ar inoportuna dar, odata cu "almanahe", "succesuri", greseli notorii venind din partea unor persoane publice ce nu reprezinta tocmai un model comportamental, capata aspect strident.



Din moment ce categorisesti cu nonsalanta, tu cum poti fi categorisit?



Daca te referi la CFR Cluj - FC Basel, te inseli.



--------------------
Pe pamant sunt doua lucruri omniprezente: hidrogenul si prostii.

Esti la furat dar asta nu ma priveste. Bineinteles ca in lipsa ta de subtilitate lingvistica nu poti asimila in veci ironia folosirii cuvantului "capuri". Stii cum e, unde nu e, nimeni nu cere iar eu nu fac exceptie. Lasa-ti pretentiile acasa fiindca nu te prind. Tu te pretezi mai degraba la ostenii cei mai de popor.

View Postcostin_bad, on 16th September 2010, 15:25, said:

blue-line, cred ca n-ai verificat bine. Pe FTA, si receptorul SAGEM HD, si tunerul digital al tvului stiu sa treaca in 16/9. Aseara n-am verificat, m-am uitat pe TVRHD.


Si cine poate face cropul acesta? STBul sau TVul! Si nu rezulta un 4/3 veritabil.
Deci actionati in consecinta!

Am impresia ca unii cred ca, in semnalul trimis de un post tv care emite in 16/9 exista si formatul 4/3, separat unul de altul si le alegi cu un buton.
Nu prea e asa.
holimen, daca nu ai vazut pana acum, totul pe lumea asta se plateste. Nu neaparat cu bani, sau in bani...
Nu vrei sa platesti bani pe un tv nou, platesti cu disconfort si neplacere vizionarea in alt format.
Acum, un CRT dupa sase ani de functionare i se cam duce tubul, imbatranesc luminoforii, se duc catozii care emit electronii... Mai ales coloarele, ca la alb-negru trageai si 20 de ani de el.
Asa ca actioneaza in consecinta.

Se plateste totul, multi si eu insumi platesc pentru prostia altora. Nu admit sa achizitionez echipament modern tv doar fiindca tvr are lenea, prostia incomensurabila si nepasarea caracteristica sa nu dea doi bani pe majoritatea telespectatorilor lor, utilizatori de CRT, se mai si mira ca au inregistrat rezultate catastrofale in audientele pentru meciurile de liga campionilor transmise mai ales in acest sezon.

Crede-ma ca, daca CRT-ul meu ar fi dat cel mai mic semn de uzura, l-as fi inlocuit imediat cu un echipament actual de calitate, dar nu e cazul, merge impecabil si nu am sa il schimb pe prostia tvr nici sa ma amendezi. Bine ca vesticii pot transmite asa incat si CRT-urile sa se vada optim (deci la ei nu e problema de bani si de saracie acuta precum e in tara noastra draga) iar la noi nu se poate, bineinteles. Si astfel, realitatea se traduce de multi care nu inteleg situatia in sfaturi proaste care indeamna la achizitia tv-urilor de astazi.

Edited by holimen24, 16 September 2010 - 23:23.


#35
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010
Ce nu se intelege, e faptul ca NU asa se procedeaza in migrarea catre 16:9 !
Nu pui tu utilizatorul sa-si regleze imaginea, suntem in secolul 21, exista optiuni de automatizare pentru asta !
Nu inghititi galusca ca ceea ce face TVR-ul e normal, ca toata lumea trebuie sa-si ia LCD... ca nu asta e problema... problema e ca lipsesc semnalizarile de rigoare !

In productie exista mai multe metode de semnalizare, dar noi alegem sa punem utilizatorul sa apese pe butoane ! Asta imi aminteste de cineva, care neavand bani de TV cu telecomanda, si-a conectat un selector de canale pana langa fotoliu. Inventivi mai suntem noi !

In transmisile digitale, operatiunea de automatizare se face de catre STB, acesta putand detecta AR-ul (Aspect Ratio) din bitstream (MPEG2/4). In acest caz, difuzorul trebuie sa schimbe aspectul in functie de material. Daca te uiti la un canal ce transmite un film vechi in 4:3, atunci cand vine publicitatea in 16:9 si aspectul se schimba automat. Catre acest sistem trebuie sa migram.

Alta metoda ar fi WSS-ul (WideScreen Signal), ce trebuie sa fie inclus in bitstream, in cazul in care nu se poate schimba AR-ul dinamic. De acesta semnalizare are nevoie TVR, in acest moment, dar acesta lipseste cu desavarsire chiar si din transmisia proprie pe satelit. Canalele nemtesti (ex. Vox, RTL), si chiar M2 (maghiar) folosesc WSS-ul in semnalul digital.

A treia metoda ar fi AFD-ul (Active Format Descriptor), ce ar rezolva orice problema are utilizatorul, maximizand optiunile sale. Insa echimpamentele folosite nu suporta semnalizarea asta, si nici STB-urile nu s-au grabit sa-l foloseasca.

Asa sunt ai nostri, inventivi, cand nu merge WSS-ul, scrie in colt 16x9 si pune utilizatorul sa apese pe butoane !

#36
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010
Pentru cei ce nu inteleg prea bine cum e cu schimbarea aspectului, cam astea ar fi optiunile:

Daca emisia este in 4:3, imaginea acopera complet ecranul unui TV CRT, pe cand la un TV LCD apar bare negre in lateral (operatia se numeste pillarboxing).
Daca emisia este in 16:9, pe un CRT ar trebui puse bare negre sus si jos (operatie numita letterboxing), pe cand pe un LCD ar trebui sa se vada pe tot ecranul.

Acum, aceasta operatiune poate fi facuta de TV (nerecomandat !) sau de un receptor digital.
Cand se va trece complet la DVB-T, receptoarele digitale vor putea fi obligatorii pentru toata lumea, deci vor mai fi probleme legate de analogic.
Pentru semnalul analogic din cablu (ce va mai exista mult timp), operatorii ar putea face operatiunile de letterboxing, cand este cazul, in functie de SEMNALIZARE.
Ei oricum folosesc receptoare digitale la conversia in analog.

Un receptor digital (sau STB) poate fi instruit ce fel de ecran are TV-ul conectat (4:3 sau 16:9).
Cunoscand acest lucru, poate afisa imaginea cat mai optim, punand barele negre unde este cazul.
Insa, pentru a opera corect, TREBUIE sa fie SEMNALIZAT corespunzator.

Deci, viitorul apartine receptoarelor digitale, ca sa dau un raspuns topicului. Acesta ar trebui sa mearga bine si pe un CRT si pe un LCD.
Nu sa se foloseasca optiunile de zoom/wide ale TV-ului. Sau semnalizarea UWSA (User Wide Screen Action) :)

Edited by blue-line, 17 September 2010 - 01:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate