Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

Despre Storcator de fructe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2176 replies to this topic

#775
inacro

inacro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 05.02.2008
Îmi place ceea ce scrii... dar tare-i scump halatu' :(

#776
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Intr-adevar, este. Eu m-am codit vreo 2 ani si mi-am tot spus ca nu e mare diferenta intre cel centrifugal si cel cu ax melcat. Din pacate insa este...si chiar una destul de mare.
Partea buna e ca se pot cumpara si in rate...

#777
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Partea si mai buna e ca gasesti melcate mult mai ieftine :).

#778
inacro

inacro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 05.02.2008
Ce modele, prisonbreak? Ai testat vre-unul?

#779
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Ma refer la acele modele considerate no-name, gen Rohnson, Heinner, Vortex etc.
Nu consider ca Huromul merita banii in vreun fel, cu atat mai putin alte jucarii din astea chiar mai scumpe, prefer sa folosesc altfel banii decat sa-i "investesc" in diverse aparate inutil de scumpe doar ca sa fiu in trend Posted Image.

Edited by prisonbreak, 10 March 2015 - 22:25.


#780
inacro

inacro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 05.02.2008
Și eu sunt total de acord cu tine dar nici nu vreau să arunc 500 de lei pe o coajă chinezească, așa cum a făcut vecinul meu cu un Heinner care a crăpat urgent.
De-aia te întrebam de teste... Dacă mă ține 3-4 ani, consider că și-a scos banii. Dar nu vreau să crape după câteva luni!

#781
Vlad_E30_E46

Vlad_E30_E46

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.12.2012
jo, ce garantie ti au dat cei de la kuvings pentru aparat? cum ti se pare pana acum ca si aparat(e robust, zgomitos, se impiedica in vreo leguma mai tare sau ceva, ce iti place si ce nu ti place la el, cum iti pare per total)?
eu inca oscilez intre omega 808( acelasi aparat cu hurom hh elite dar cu garantie mai mare si o forma mai placuta mie) si acest kuvings...
multumesc

#782
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Cred ca 5 ani pentru motor si 2 ani pentru restul pieselor, n-am certificatul la indemana sa confirm. Pana acum sunt multumita de el. N-a facut pretentii la nimic din ce am bagat in el (e drept ca telina si sfecla le-am taiat in bucati mai mici; morcovii i-am bagat intregi si a fost ok, la fel si cu merele si orice alt fruct).
Imi place in primul rand gustul sucului, faptul ca se pastreaza destul de ok cateva ore in frigider (cel mai mult a stat vreo 2 zile si nu si-a schimbat aproape deloc gustul) si ca e suficient de usor de curatat incat sa nu-mi fie sila sa il folosesc. Inca nu-mi pare rau ca nu m-am orientat spre altceva :) Sper sa nu ma razgandesc.

#783
Assgard

Assgard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.04.2010
Ar fi recomandat sa nu exagerezi cu introducerea ingredientelor, intregi,in storcator. In timp, din cauza uzurii, va scade calitatea sucului si chiar daca e acoperita defectiunea de garantie mai bine e sa te pazesti. Daca citesti certificatul si alte clauze s-ar putea sa gasesti anumite consumabile si componente care nu sunt acoperite de garantie si care pot fi afectate de modul de folosire nerecomandat de producator.
Radacinoasele ca telina, morcovii, sfecla, postarnacul solicita cel mai mult rotorul. Fructele moi il solicita mult mai putin, probabil ca mai mult pentru ele a fost conceputa gura mai larga.
Daca te uiti unpic in manualul de utilizare si in cel de retete, acolo iti precizeaza sa feliezi morcovii etc.
Iti recomand sa incerci sa iti faci si lapte de migdale, soia, caju pentru ca sunt niste produse foarte hranitoare si se obtin destul de usor (le poti pastra cateva zile la frigider).

#784
Vlad_E30_E46

Vlad_E30_E46

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.12.2012
exista cineva pe aici care sa detina un hurom hh elite sau un omega 808?
multumesc

#785
Bacasergiu

Bacasergiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.03.2015
Care ar fi cel mai bun storcator in momentul de fata pana in 500 lei?

#786
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
1 kg. de portocale cu coaja = 630 gr. curatate = 500 ml Super Suc.   "Vinovat" de toate astea este noul meu Hurom.

Se pare ca randamentul este cam acelasi cu cel al unui Kuvings. Vezi postul 774.

Edited by danrogo2001, 13 March 2015 - 21:45.


#787
genevis26

genevis26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.07.2010
Vlad, de ce nu mergi pe omega 808? garantia e dubla...10 / 5 ani (motor / accesorii) versus 5 / 2 ani la HH Elite.

#788
Vlad_E30_E46

Vlad_E30_E46

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.12.2012
salut,
fiindca nu stiu cat de ine stau pe partea de servicii aftersales in vreme ce huromul are repreentanta cu service si toate cele si fiindca huromul are si acea clapeta care imi lasa posibilitatea  de a mi controla eu cata pulpa vreau in suc.... are si omega avantajele lui cu forma, garantia..... stiu ca diferenta e fina dar......tot sunt un pic in dubiu...

#789
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007

View Postdanrogo2001, on 13 martie 2015 - 21:42, said:

1 kg. de portocale cu coaja = 630 gr. curatate = 500 ml Super Suc.   "Vinovat" de toate astea este noul meu Hurom.
Se pare ca randamentul este cam acelasi cu cel al unui Kuvings. Vezi postul 774.

Ca randament, centrifugalul de care vorbeai pare sa scoata mai mult suc.

View Postdanrogo2001, on 26 februarie 2015 - 11:20, said:

Acum am un storcator centrifugal Philips HR 1858, cu separator de spuma.
   In prezent cu Philips-ul 1858 am obtinut urmatoarele cantitati  de suc:
- 1 kg. portocale fara coaja = 720 ml suc

Edited by prisonbreak, 16 March 2015 - 11:08.


#790
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Pai nu prea . Strict matematic centrifugalul scoate  0,72 kg suc / 1 kg portocale fara coaja  adica  72% ( consideram sucul de portocala de densitatea apei ) .
Iar storcatorul melcat are 0,5 / 0,63 = cca. 79% .
Oricum , diferenta nu e asa de relevanta pentru ca si portocalele pot fi mai zemoase sau mai seci .  Cel mai bine te lamuresti cand vezi pulpa rezultata.

Edited by ggelu, 16 March 2015 - 12:30.


#791
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Da, am recitit mesajul citat de mine, in prima faza am inteles eu gresit. Adica dintr-un kg de portocale ar fi rezultat 500 ml suc. My bad.

#792
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Imediat sub postul citat de tine era un al doilea rezultat, adica doar 510 ml. Depinde foarte mult de calitatea portocalelor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate