Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14153 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#6391
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
Revin .
La vama turca verifica imputernicirea in limba engleza.
Conform legislatiei lor imputernicirea trebuie tradusa in limba oficiala si legalizata la notar.
Nu stiu ce afirma colegi de pe forum cu spaga la ei , dar sanse mari sa ai probleme daca te bate gandul la asa ceva .
Eu merg in Turcia de 14 ani in concediu si am preferat sa discut cu ei (si am rezolvat) decat sa dai ceva.
Degeaba spuneti voi dar merita sa vada Istambulul chiar si pentru o zi.

Scuze, nu in limba turca ci intr-o limba universala , la ei este foarte bine in engleza , mai ales la vama titi vorbesc engleza.

#6392
novus

novus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 22.05.2006
Eu nu dau spaga nici in Romania, asa ca cu atat mai putin pe alte meleaguri.
Inteleg de la voi ca este suficient sa iau legatura cu un traducator autorizat, care sa imi traduca in limba engleza si apoi sa legalizeze la notar imputernicirea primita de la firma de leasing, corect?
Traseul este stabilit si am facut deja toate rezervarile (Canakkale, Kusadasi si Istambul), multumesc de sfaturi.

#6393
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001

View Postaltenfilter, on 02 martie 2015 - 09:47, said:

Revin .
La vama turca verifica imputernicirea in limba engleza.
Conform legislatiei lor imputernicirea trebuie tradusa in limba oficiala si legalizata la notar.
Nu stiu ce afirma colegi de pe forum cu spaga la ei , dar sanse mari sa ai probleme daca te bate gandul la asa ceva .
Eu merg in Turcia de 14 ani in concediu si am preferat sa discut cu ei (si am rezolvat) decat sa dai ceva.
Degeaba spuneti voi dar merita sa vada Istambulul chiar si pentru o zi.

Scuze, nu in limba turca ci intr-o limba universala , la ei este foarte bine in engleza , mai ales la vama titi vorbesc engleza.

altenfilter, am mai scris de cel putin 2 ori cele de mai sus. NU, NU este suficienta traducerea in limba engleza:

http://www.mae.ro/tr...conditions/3753

Quote

În cazul în care călătoriţi în Turcia cu un autovehicul, condus de către o altă persoană decât proprietarul acestuia, intrarea în Turcia va fi permisă de către autorităţile vamale numai după prezentarea următoarelor documente:
    Documentele autovehiculului, inclusiv asigurarea internaţională tip carte verde;
    Împuternicire (procură), tradusă în limba turcă, din partea proprietarului autoturismului (persoană fizică sau juridică), pentru a putea conduce autoturismul respectiv din România în Turcia şi retur.
Atenţie! Procura trebuie să fie tradusă de către un traducător autorizat, autentificată la notar şi apostilată.
    Pentru autoturismele închiriate, trebuie să prezentaţi contractul de închiriere şi traducerea acestuia în limba turcă, legalizată şi apostilată.

Cat despre spaga, mi s-a cerut pe fata pentru a fi lasat sa intru in TR. Aveam imputernicire tradusa doar in limba engleza, trecusem de vreo 20 de ori prin acelasi punct vamal cu aceeasi imputernicire, insa in 24 Decembrie 2012 s-a gasit unul mai cu mot in vama care mi-a explicat, cu foarte putina engleza pe care o "stapanea", ca trebuie tradusa SI in limba turca, autentificata si apostilata de catre consulat / traducator autorizat. 50E scris cu pixul pe o un colt de hartie (de catre vames!) a fost "rezolvarea" (neplacuta pentru mine) a problemei de moment. La intoarcerea in tara am facut toate demersurile oficiale. Nu am mai avut probleme legate de imputernicire de atunci (intru in Turcia de macar 5-6 ori pe an, de vreo 9 ani incoace), desi de vreo doua ori au verificat specific traducerea in turca / apostilarea.

Practic, ultima data (septembrie 2014) am "oficializat" imputernicirea dupa cerinte la o firma de traduceri autorizate din Galati, carora le-am lasat modelul in RO / EN si care s-au ocupat in continuare de tot procesul. A costat undeva la 150 RON si a durat vreo 3 zile toata distractia.

#6394
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
Intrebarea este :ca turist  sau cu afacere te duci in Turcia.
Am observat ca , la turisti (ultimadata in anul trecut ) sunt foarte draguti sau dragute , Edarne sau Hamzabely ...


Si eu ma duc numai cu masini in leasing....

#6395
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
ma duc cu business, insa nu cred ca e foarte relevant (cand am avut problema de mai sus, nu m-au intrebat de scopul vizitei).

Nu am trecut de multi ani cu masini in leasing, insa am nevoie de imputernicire pentru ca am masinile pe firma.

#6396
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
Este foarte relevant.
Am prieteni care se duc cu afaceri si mereu intreaba turcii  amanunte.
Pentru turisti , chiar  un vames mi-a spus intr-o engleza perfecta , este suficienta imputernicirea de la firma de leasing , tradusa si autentificata la un notar public.
Daca masina este de firma , atunci este altceva.

In ultimi 2 ani trec cu aceiasi masina , cu acelasi pasaport.
Utima data cand am intrat la primul ghiseu , nici nu a trebuit sa-i arat pasaportul , pentru ca mi-a pronuntat numele- a vazut nr. masinii ( in leasing) .
Deci ei o evidenta foarte stricta la intrarea - iesirea din Turcia.

#6397
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Voi faceti cum vreti, insa legea este asa cum scrie pe site-ul MAE. Indiferent de ce va spune vreun vames (am intalnit prea multi batuti realmente in cap in vamile Turciei ca sa mai am incredere in convingerile lor). Cum am mai spus, am trecut de cel putin 20 de ori in decursul catorva ani prin aceeasi vama, cu aceeasi masina, acelasi pasaport. Ala a fost mai cu mot. La intoarcere in tara am verificat la MAE si Consulat, si mi s-a spus ca este corecta afirmatia turcului, asa spune legea. Indiferent cine este proprietarul autoturismului in afara de cel care o introduce in tara (ca e firma ta, ca e a altuia, ca e leasing, ca e o alta persoana fizica).

Ca turistii sunt vazuti mai "light" in vama (normal, aduc profit, fata de unul ca mine care se duce sa "le fure" job-urile) este adevarat, insa este pacat, pentru 150 RON, sa aveti surprize si sa va stricati concediul, cautand un alt punct de trecere vama sau - mai rau - sa faceti cale intoarsa pentru rezolvarea situatiei (bouncing-ul de la un PCTF la altul poate avea urmari neprevazute, mai ales la turci - s-au informatizat destul de bine in ultimii ani).

Cat despre vamesi care vorbesc engleza la perfectie, NU va bazati pe asta. Majoritatea stiu mai multe cuvinte in limba romana decat in engleza!

#6398
dragos45

dragos45

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.01.2008
Salut
Ma poate ajuta cineva cu informatii legate de drumul catre Turcia cu trecere pe la Calarasi/Silistra ???
Nu am gasit decat informatii destul de vechi.
Stie cineva cum se mai prezinta drumul Silistra -drum[7] Alfatar-Cherkovna-Pristoe- Kliment-Izgrev- Panait Volvo(aproape de Shumen) -drum [4] Targoviste
Stiu ca daca ajung la drumul [4] Shumen- Targoviste e bine ...am mai circulat pe el si este OK
Eu plec din Galati si as salva 100 km
Pana acum am folosit ruta Ruse- razgrad-Targoviste.....datorita informatiilor referitoare la segmentul acesta Silistra- Shumen, dar as incerca anul acesta sa merg mai pe scurtatura...
Astept sfaturi/informatii
Multumesc anticipat

#6399
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Din Galati spre Turcia varianta corecta este prin Vama Veche / Negru Voda - Varna - Burgas - Malko Tarnovo - Kirklareli. Nu merita alta (cel putin in extrasezon). Vara, peste week-end-uri, este de evitat portiunea de Varna din cauza aglomeratiei.

https://www.google.r...43803!3e0?hl=ro

Nu am mai trecut pe la Silistra de cativa ani buni, insa drumul spre Shumen nu era chiar o placere. Si nici cel spre Dubrovnic

#6400
dragos45

dragos45

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.01.2008
''Din Galati spre Turcia varianta corecta este prin Vama Veche / Negru Voda - Varna - Burgas - Malko Tarnovo - Kirklareli. Nu merita alta (cel putin in extrasezon). Vara, peste week-end-uri, este de evitat portiunea de Varna din cauza aglomeratiei.

https://www.google.r...43803!3e0?hl=ro

Nu am mai trecut pe la Silistra de cativa ani buni, insa drumul spre Shumen nu era chiar o placere. Si nici cel spre Dubrovnic ''


Multumesc pentru  raspuns...dar nu ma ajuta prea mult..
Plecarea este pe 7.Iunie 2015 si varianta data de tine nu ma ajuta(m-am intors anul trecut din Turcia pe ea...) si nu e o fericire sa mergi pe litoralul bulgaresc...prefer sa merg pe  varianta galati  ruse razgrad targoviste hamzabeyli daca alta solutie nu am...

Ar fi  un mare avantaj pentru mine daca stie cineva starea drumului la momentul acesta pe ruta Calarasi Silistra-  Shumen - Targoviste -Hamzabeyli...poate a fost reparat si scutesc 100 km X 2  daca iau in calcul varianta dus/intors
Daca are cineva informatii proaspete va rog sa ma ajutati.
Sper sa nu supar pe nimeni....am sa mai pun aceasta intrebare pana la data plecarii in speranta ca voi primi ceva informatii.
Multumesc

#6401
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 01.05.2004
Poti sa verifici singur starea oricarui drum din Bulgaria, este o harta destul de des actualizata.

http://www.roads-bg.eu/

L.E. In afara de centura Elhovo care n-a fost niciodata recomandata si cativa km la iesirea din oras, traseul dat de tine arata verde cam peste tot. Acum depinde si cum a iesit din iarna, o sa apara informatii pana pleci tu, in iunie.

Edited by dcr, 13 March 2015 - 21:11.


#6402
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Nu mai stiu Silistra - Shumen. Era drum vechi, nu am idee de stare in ultimii ani.

De la Shumen (aproape) la Hamzabeyli am scris aici, am fost ultima data prin toamna, insa in continuare am venit pe Razgrad spre Bucuresti. Este practicabil drumu, cu bun in mare parte (de pe la Targovishte este chiar foarte bun). La Elhovo NEAPARAT prin oras, centura este dementiala (in sens negativ).

Succes!

#6403
pufy2010

pufy2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 03.01.2010

View Postdragos45, on 13 martie 2015 - 12:50, said:



varianta traseu 2014 bulgaria 3h 45 min
traseu silistra, shumen, karnobat, autostrada A1, centura Yambol , prin oras elhovo, intrare in Tr prin Hamzabeyli
inainte de shumen, la izgrev, soseaua este in lucru si se ocoleste prin vreo 3 state unde sunt ceva gropi. Cu exceptia segmentelor din cele 3 sate si a unei bucati de la iesirea din karnobat catre autostrada,drumul este f. bun si f. liber.

#6404
amy-ama

amy-ama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.05.2008

View Postdragos45, on 12 martie 2015 - 17:13, said:

Salut
Ma poate ajuta cineva cu informatii legate de drumul catre Turcia cu trecere pe la Calarasi/Silistra ???
Nu am gasit decat informatii destul de vechi.
Stie cineva cum se mai prezinta drumul Silistra -drum[7] Alfatar-Cherkovna-Pristoe- Kliment-Izgrev- Panait Volvo(aproape de Shumen) -drum [4] Targoviste
Stiu ca daca ajung la drumul [4] Shumen- Targoviste e bine ...am mai circulat pe el si este OK
Eu plec din Galati si as salva 100 km
Pana acum am folosit ruta Ruse- razgrad-Targoviste.....datorita informatiilor referitoare la segmentul acesta Silistra- Shumen, dar as incerca anul acesta sa merg mai pe scurtatura...
Astept sfaturi/informatii
Multumesc anticipat
Mergi linistit pe traseul Galati-Calarasi-Silistra -inainte de Shumen faci dreapta,intri pe europeanul spre Ruse,si in cativa km faci stanga spre Targoviste.
Eu tot din Galati plec pe acest traseu de 2 ani. Drumul prin Bulgaria : Silistra-Shumen este reparat,e liber,mergi de la nord la sud.Are o singura portiune de ocolire,cam de 3-4 km,parca dupa Alfatar.E indicator de ocolire.Acum 2 ani se circula pe aceasta portiune,era drum cu pietris.Anul trecut se ocolea,lucrau la acesti 3-4 km.Poate anul acesta au terminat de reparat. Se merita sa scurtezi prin Silistra decat sa te duci Bucuresti-Giurgiu-Ruse-Razgrad-Targoviste.

Edited by amy-ama, 17 March 2015 - 12:59.


#6405
ginette

ginette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 20.04.2010
Buna ziua colegi de forum!Pt.Turcia cu plecare din Bucuresti ce traseu recomandati:Ruse-Targoviste_Hamzabeyli sau Ruse_Karnobat-Hamzabeyli?Multumesc

#6406
ty_ty

ty_ty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.08.2006
Anul trecut am mers F bine pe Ruse Biala V tarnovo Nova Zagora Yambol Okop Elhovo Hamzabeyli.  Yambol și Elhovo prin oraș...

#6407
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 17.01.2008
De cand merg in Turcia, adica de multi ani am mers doar pe Ruse-Targoviste_Hamzabeyli.

#6408
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
Este foarte bun traseul acesta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate