Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14153 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#6409
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.02.2009

 danutzu_1069, on 20 martie 2015 - 12:19, said:

De cand merg in Turcia, adica de multi ani am mers doar pe Ruse-Targoviste_Hamzabeyli.

Eu folosesc aceasta ruta incepand cu 2008.
Si merg de 2 -3 ori pe an .

#6410
ginette

ginette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 20.04.2010
Va multumesc pt raspunsuri.Pe harta drumul prin Karnobat pare mai usor,mai putine curbe

#6411
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006
De mai multi ani, un user de nationalitate turca (cred eu...) de pe Softpedia, Oztan, ne recomanda acest traseu.
Deci NU prin Karnobat!

Drumul este foarte liber, chiar facem haz de necaz prin statiile walkie-talkie de "aglomeratia" de pe acest traseu. Gata, am gasit postul:
http://forum.softped...52#entry9572210

Iar aici traseul:
http://forum.softped...70#entry9591782

#6412
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 florinbad, on 20 martie 2015 - 18:20, said:

De mai multi ani, un user de nationalitate turca (cred eu...) de pe Softpedia, Oztan, ne recomanda acest traseu.
Deci NU prin Karnobat!

Drumul este foarte liber, chiar facem haz de necaz prin statiile walkie-talkie de "aglomeratia" de pe acest traseu. Gata, am gasit postul:
http://forum.softped...52#entry9572210

Iar aici traseul:
http://forum.softped...70#entry9591782

Prezent ! :)

Confirm  treseu , Ruse  Targoveste , Omurtag , kotel , iambol , Fata da acum 7-8 ani drumul este  f  buni ,  numai 10 km  est e prost centura la Elhova ,

Drum bun  !

#6413
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Elhovo - este de evitat centura, prin oras iesi sensibil mai bine calitativ.

#6414
dragos45

dragos45

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.01.2008
Multumesc dcr  pentru link
Multumesc amy-ama pentru raspuns ...
Te rog daca se poate sa verifici daca acesta ar fi traseul  de urmat:
Silistra- drum[7] - Alfatar- Cherkovna-Razdel-Zagoriche-Branichevo-Pristoe-Kliment-Izgrev-Osenovets-Venets-Panait Volovo- dreapta[E70]- stg[4] -Targoviste

Daca ai ceva informatii legate de trecerea cu bacul si vama (daca sunt lucruri deosebite de stiut)
Multumesc inca o data pentru ajutor.
Vacante frumoase va doresc!

#6415
sarojna

sarojna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 10.07.2007
Salut tuturor!
Care mai este starea drumului Razgrad -Targoviste? De 3 ani am ocolit acesta portiune, ca era nu prea buna. Mergeam pana aproape de Shumen unde o luam la dreapta pe E 772 drum foaste bun dar ocolesti cam 20-30 km.

#6416
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 17.01.2008
Acum doi ani era ok.

#6417
dragos45

dragos45

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.01.2008
Ptr Sarojna:

  ''Salut tuturor!
Care mai este starea drumului Razgrad -Targoviste? De 3 ani am ocolit acesta portiune, ca era nu prea buna. Mergeam pana aproape de Shumen unde o luam la dreapta pe E 772 drum foaste bun dar ocolesti cam 20-30 km. ''


Anul trecut era OK , in sensul ca jumatate din drum era carpit, iar cealalta jumatate avea covor asfaltic nou.
Am ocolit si eu intr-un an  segmentul respectiv....dar nu cred ca mai este cazul, partea cea mai proasta era cea dinspre Targoviste...ori acum acesta portiune este facuta .
Nu stiu cum mai arata dupa iarna care a trecut
Poate ne lamureste cineva care a facut drumul de curand.

#6418
pufy2010

pufy2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 03.01.2010

 dragos45, on 25 martie 2015 - 15:54, said:

Daca ai ceva informatii legate de trecerea cu bacul si vama (daca sunt lucruri deosebite de stiut)

sunt 4 bacuri care circula intre Calarasi si Ostrov/Silistra, traverasea dureaza in medie 35 min si costa 35 lei/turism. In  vama ai punct pentru achizitia vignetei pentru Bulgaria

Edited by pufy2010, 28 March 2015 - 09:21.


#6419
amy-ama

amy-ama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.05.2008

 dragos45, on 25 martie 2015 - 15:54, said:

Multumesc dcr  pentru link
Multumesc amy-ama pentru raspuns ...
Te rog daca se poate sa verifici daca acesta ar fi traseul  de urmat:
Silistra- drum[7] - Alfatar- Cherkovna-Razdel-Zagoriche-Branichevo-Pristoe-Kliment-Izgrev-Osenovets-Venets-Panait Volovo- dreapta[E70]- stg[4] -Targoviste

Daca ai ceva informatii legate de trecerea cu bacul si vama (daca sunt lucruri deosebite de stiut)
Multumesc inca o data pentru ajutor.
Vacante frumoase va doresc!
Da, drumul 7 trebuie sa-l urmezi.Ai grija de cateva detalii: Calarasi -Silistra - in Silistra ai indicator spre Shumen,nu o iei spre Ruse.Apoi urmezi  drumul 213 spre Alfatar.Tii DN7 de aici si pana aproape de Shumen,adica: Alfatar - Cherkovna - Dulovo - Zagoriche - Branichevo - Kliment - Izgrev - Hitrino ( pe dreapta ) - Belokopitevo (pe dreapta). Aici ai intersectia cu drumul european : stanga,spre Varna(nu te intereseaza) si INAINTE ( nu dreapta) spre Ruse ( E70). Dupa 4 km aveti indicator stanga spre Sofia ( E771).Este drumul spre Targoviste.
Intre Kliment si Izgrev era portiunea de ocolire,unde se lucra anul trecut drumul 7.In rest, drumul e liber si bun pana intrati pe european,cand se aglomereaza.
Bacul Calarasi-Silistra e vechi,daca stii bacurile mici de la Braila. Nu stai mult sa astepti.Mi se pare ca circula din ora in ora.
Granita o treci usor,ca in granitele UE.
Inainte sa iesi pe poarta,la granita,parchezi pe stanga si te intorci 15 m pe jos,la cladirea granitei, in sens Silistra - Calarasi.De acolo iei vigneta.Costa 5 euro/sapt.
Sper sa-ti fie de folos!

Edited by amy-ama, 30 March 2015 - 08:06.


#6420
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Vrem să ajungem la Istanbul pe lângă autostradă, pe D100. Ar trebui să fiu atent la limitele de viteză sau pot să-i dau liniștit peste sută (respectiv 70-80 în zonele locuite). Pot da și peste radare nesemnalizate sau, de regulă, sunt presemnalizate?

Găsiți aici Istanbul street view și o hartă a parcărilor din Istanbul.

#6421
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
daca dai peste un garcian bey si nu iti trece amenda in pasaport poti sta linistit.

#6422
popicakwt

popicakwt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.06.2010
A calatorit cineva de curand, din Craiova spre Turcia? Care a fost traseul si timpul in care a fost parcurs? A incercat cineva trecerea cu bacul de la Bechet/Oreahovo pentru a evita drumul mai lung prin Vidin? Cum este drumul Oreahovo - Vrata? Am de ajuns in Alanya si intotdeuna am reusit sa fac drumul inapoi, Alanya - Craiova, prin Vidin, dintr-o bucata, in aproximativ 21 de ore. La dus insa a fost insa imposibil, plecand din Eforie N, prin Varna si Burgas si intrand in Turcia pe la Malko Trnovo, desi drumul e mai scurt cu mai bine de 300km.Are cineva informatii/a calatorit recent pe autostrada dintre Sofia si Edirne? Parca spuneau ca va fi gata si va fi pusa in functiune in vara acestui an - bucata de la Kirpan la Haskovo si celelalte segmente care erau in constructie pana la Kapitan Andreevo!

#6423
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 01.05.2004
^^
Teoretic ar trebui pana la sfarsitul lui August sa fie gata, practic nu cred ca o  sa se poata circula atunci. Vorbesc despre portiunea Chirpan - Dimitrovgrad, restul au termene mai apropiate, sfarsitul lui Iunie. O portiune deja s-a dat in folosinta, Generalov- - Kapitan Andreevo (ultimii 5.5 km pana in vama turca) de la sfasitul verii trecute.

Trecerea pe La Bechet o incearca multi, faptul ca au facut un program, destul de precis, de plecari a bacului a facut ca aceasta varianta sa fie folosita de multi, chiar daca pretul este mai mare. Calitatea drumului de la Oreahovo la Vratza este cel putin la fel ca si cea de la Vidin La Vratza, daca nu si mai buna.

Eu as alege un traseu prin Ruse sau prin Sofiadar cu cazare intermediara in Istanbul sau pe langa ca doar merg de placere nu fac vreun raliu de anduranta.

#6424
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
Dupa parerea mea cel mai bun drum este sa treci pe la Ruse.
Traversezi Bulgaria in apr. 4 ore.
Eu plec de la Craiova , dar spre TURCIA merg prin Ruse.
E foarte greu sa mergi non-stop - decat daca sunteti 2 soferi.
Pe Vratza -  Montana este foarte prost drumul - anul trecut l-am facut de 5 ori dar spre Grecia.

Cu feribotul pe la Bechet , chiar nu se merita : timp si bani pierduti.

Edited by altenfilter, 05 April 2015 - 18:08.


#6425
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Ruse - Lesovo / Hamzabeyli as recomanda si eu (am mai povestit, nu mai trec pe la Edirne decat daca arde rau de tot). Traversarea Bulgariei efectiv, de la Ruse, dureaza intre 2h50 si 3h30. In functie de traseu si stilul de condus. 4 ore deja daca o lalai.

#6426
Daniel64

Daniel64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.02.2007

 silviu_n, on 31 martie 2015 - 19:08, said:

Găsiți aici Istanbul street view și o hartă a parcărilor din Istanbul.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate