Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14145 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#6373
bogdan373

bogdan373

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 07.08.2007
Am folosit ultimele hărți HERE. Q 2014. Mă refeream la limita de viteza în localități și în afară lor.

#6374
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
anul acesta , care se termina in cateva zile, am fost in Bodrum. am platit pt stickerul HGS , dar cei de la PTT mi-au spus ca nu mai trebuie sa pun sticker pe parbriz deoarece au un sistem video care analizeaza direct nr de la masina. eu nu am lipit nimic si totusi au luat banii . nu am avut probleme.
intrebare: anul ce vine , deoarece au aparut barierele, ramane valabila aceasta varianta , adica fara sa lipesc stickerul ???
multumesc pt rabdare !
LA MULTI ANI!

#6375
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011
Stie cineva,este vreo problema la vama turca Hamzabely ? Cu google imi da traseu pana in canakkale doar prin Svilengrad ???

#6376
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Asa este, ciudat... Pe mine ma duce prin Burgas (am setat Targoviste - Canakkale) apoi am introdus Hamzabeyli si mi-a aparut mesajul "Atentie, acest traseu ar putea avea drumuri inchise!".

#6377
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
Aveti grija

Google nu merge bine in Turcia.Am vazut de anul trecut ca functioneaza cu erori.
Am verificat cu route 66 si nu este nicio problema la vama Hamzabeyli

#6378
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011

View Postaltenfilter, on 16 februarie 2015 - 09:38, said:

Aveti grija

Google nu merge bine in Turcia.Am vazut de anul trecut ca functioneaza cu erori.
Am verificat cu route 66 si nu este nicio problema la vama Hamzabeyli
Pana acum,niciodata nu am avut probleme cu google,e prima data si de aia am intrebat,poate ne spune cineva care a fost de curand.

#6379
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Mie nu imi ruteaza traversarea cu bacul la Canakkale , ma duce numai prin Istanbul pe pod :)

#6380
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
Programul tau nu "vede" traversarea cu bacul.
Poti face rutarea din doua bucati:
de unde pleci pina la Edirne  si a doua Canakkale -  - destinatie.

#6381
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
nu e vorba de un program, e vorba de google maps din chrome care in trecut vedea aceasta trecere.
Stiu ca o pot face din 2 bucati, o pot face si pe viamichelin dintr-o bucata, era doar un fun fact.

#6382
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Problema e simpla: desi sunt destule minti luminate care lucreaza la harta (indieni) cineva a stricat conectivitatea in jurul punctului vamal.
Faceti o rutare din inainte de vama (de pe teritoriul bulgar) si pana dupa vama. O sa vedeti ca va ocoleste pe ma mama Posted Image .
Mutati punctul de destinatie spre cel de plecare (din Bulgaria) si o sa vedeti unde e intreruperea. Una  efix pe granita si alta e la iesirea din Lukoil)

Edited by danutzu_1069, 18 February 2015 - 21:26.


#6383
novus

novus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 22.05.2006
Salutare tuturor,
Anul acesta am decis sa schimbam Grecia pe Turcia, dupa multi ani :)
Itineratiul va fi: Deva - Bucuresti (doua nopti) - Canakkale (o noapte) - Kusadasi ( 8 nopti) - Istambul (doua nopti) - Bucuresti (o noapte) - Deva.
Ce traseu imi recomandati?
Masina este in leasing, am imputernicire de la firma de leasing de a iesi cu masina din tara, pana acum nu mi-a cerut-o nimeni (Ungaria, Serbia, macedonia, Grecia, Austria, Germania).
Am inteles ca trebuie sa o traduc in turca si sa o legalizez. Poate fi legalizata la notar sau este obligatoriu sa ajung cu ea la Ambasada Turciei?
Multumesc.

#6384
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Off topic:La fel am facut si eu anul trecut,am schimbat Grecia pe Turcia,tot in Kusadasi si am fost foarte dezamagit.Mancare proasta,aglomeratie mare,in special de turci.Poate daca stai la all inclusive o sa iti placa,dar mie imi place sa stau si sa mananc printre bastinasi.Dupa ce am plecat de acolo m-am oprit 3 zile in Grecia langa Kavala ca sa nu imi stric concediul de tot.
On topic:Traseul meu a fost prin Bulgaria,eu am trecut pe la Calafat-Sofia spre Edirne,inainte de Edirne am facut dreapta si am intrat in Grecia pe la Ormenio si am intrat in Turcia la Ipsala.Am facut acesta deviere datorita recomandarilor de pe forum,deoarece vama Edirne este foarte aglomerata,iar la Ormenio si Ipsala era pustiu,iar drumul intre cele doua puncte vamale este la fel de pustiu si foarte bun,e drum express.Dar daca vii de la Bucuresti probabil ca alt traseu se preteaza pentru tine.Daca ai gps cu igo cu ultima harta basarsoft te descurci in Turcia fara probleme.Vezi ca turcii sunt kamikaze la volan,si regulile de circulatie sunt cam facultative.Ce mi-a placut foarte mult a fost vizita la Pamukkale,e ceva ce merita vazut.

#6385
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
Imputernicirea este valabila tradusa in engleza si legalizata la orce notar.
O sa ceara turcul la vama -ei nu sunt in UE.
De la Bucuresti urmeaza traseul eventual de pe gps

#6386
Paperotzi

Paperotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.02.2008
Teoretic, imputernicirea trebuie tradusa in turca si apostilata la Prefectura. O firma de traduceri face acest lucru. Mai exista varianta cu ambasada, dar te complici. Eu am iesit cu o imputernicire pe care am pus o stampila oarecare.
Bucuresti-Ruse-Razgrad-Tirgoviste-Omurtag-Kotel-Yambol-Elhovo-Lesovo-vama Hamzabeyli-Edirne-Kusadasi.
Personal, cred ca te complici aiurea cu Istanbulul. O sa ajungi seara, obosit si nu vei avea la dispozitie decit o zi plina acolo, ceea ce e mult prea putin. Plus ca drumul de la Kusadasi la Istanbul ori ocoleste mult ori trebuie sa treci Marmaraua cu ferry boat-ul. Mai degraba la intoarcere stai o noapte sau doua in Pamukkale.

#6387
novus

novus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 22.05.2006

View Postaltenfilter, on 01 martie 2015 - 20:11, said:

Imputernicirea este valabila tradusa in engleza si legalizata la orce notar.
O sa ceara turcul la vama -ei nu sunt in UE.
De la Bucuresti urmeaza traseul eventual de pe gps

Pai si nu trebuie sa o traduc si in turca?

#6388
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Ba da, trebuie si in turca, si oficializata (apostilata), am mai scris aici. Am trecut ani de zile cu ea doar in engleza, pana cand s-a gasit un turc in vama mai corect decat altii. 50E scris cu mana pe o hartie, 50 EUR mai putin in portofel, aproape 200 RON dupa cateva zile pentru legalizare / traducere / apostilare. De-atunci nu am mai avut probleme.

#6389
novus

novus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 22.05.2006

View PostTyby, on 01 martie 2015 - 22:54, said:

Ba da, trebuie si in turca, si oficializata (apostilata), am mai scris aici. Am trecut ani de zile cu ea doar in engleza, pana cand s-a gasit un turc in vama mai corect decat altii. 50E scris cu mana pe o hartie, 50 EUR mai putin in portofel, aproape 200 RON dupa cateva zile pentru legalizare / traducere / apostilare. De-atunci nu am mai avut probleme.

Unde o oficializez, doar la ambasada, sau se poate si la notar? Nu de alta dar sunt din Deva si daca trebuie sa vin la ambasada ma mai costa putin Posted Image
Ms.

Edited by novus, 01 March 2015 - 23:58.


#6390
Paperotzi

Paperotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.02.2008
Apostila se obtine de la Prefectura, dar o firma serioasa de traduceri se ocupa si de asa ceva.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate