Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14145 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#6355
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
Depinde pe un2de mergi.
Daca mergi pe Istambul risti mult fara GPS.
Daca mergi prin sud (drumul pina la Mugla) poti renunta la GPS

#6356
meganezul

meganezul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 18.05.2010
Mergi pe Istanbul.
Cum sa risti daca mergi Istanbul? Daca tranzitezi orasul in drum spre Antalya nu ai cum sa te ratacesti.. Urmaresti indicatorul de Ankara. La Adapazari iei de pe autostrada. Aici ai si primul indicator de Antalya. Intri pe drumul D650 pe care il urmezi pana in Antalya. Pe acest drum ai indicatoare cu Antalya pana la intrare in oras.
Legat de destinatia finala, sunt 2 variante.
Daca ai cazare in zona Lara, Belek, Side, Manavgat, Alanya e recomandat sa o iei pe Isparta, drum care te scoate pe centura orasului Antalya. Daca ai cazare in zona Kemer, Goynuk, Finike, Tekirova este recomandat sa o iei prin Burdur, drum care trece prin oras. In oras ai indicatoare cu toate aceste statiuni.


#6357
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
donez vigneta bulgareasca valabila de pe 20.09 pt o saptamana daca are cineva nevoie in pitesti

Edited by leonktp, 21 September 2014 - 10:26.


#6358
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
De ce ai mai cumparat vinieta in bulgaria? nu merge si fara?

#6359
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
din pãcate nu merge, daca ma oprea garceov sigur voia mai mult de 5 euro.nu mai conteazã oricum.e bine ca îmi iau înjurãturi pt un amarat de hgs si tâmpiții care gonesc cu viteza prin bulgãria sunt ingeri

#6360
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postmariusbacan, on 19 septembrie 2014 - 12:00, said:

Va salut domnilor! In cateva zile o sa plec cu masina spre Antalya. Mentionez ca nu am mai fost niciodata cu masina, decat spre Kusadasi, Marmaris, Bodrum. Nu dispun de un GPS, iar intrebarea mea este daca pot ajunge la destinatie fara acest aparat cat de cat usor. Sunt indicatoare vizibile catre anumite orase de pe traseu? Sau trebuie sa intreb? ms

Eu iti recomand sa-ti iei un smartphone cu GPS (in jur de 200-250 lei  unul sh ) si gasesti harti/programe gratuite in Google Play. Daca pleci ca sa te ghidezi dupa indicatoare sau sa intrebi lumea s-ar putea ca in final `distractia` sa te coste mai mult de 200 lei (carburant consumat inutil cu opriri /rataciri/etc)

Quote

De ce ai mai cumparat vinieta in bulgaria? nu merge si fara?

Mie mi-a cerut vinieta la vama Bulgaro-Turca Lesovo-Hamzabeyli (cotorul ala alb de la vinieta)

Edited by polizei, 21 September 2014 - 13:10.


#6361
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View Postflorinbad, on 19 septembrie 2014 - 18:52, said:

... Sa-si faca printuri cu orasul, pana la hotel, daca acesta se afla in Antalya. Atentie insa: Antalya este Antalya, restul (Belek, Side, Manavgat) nu inseamna Antalya, inseamna cu totul altceva (statiuni mai mici si mai aerisite).

În 2010, în Antalya ne-am descurcat uşor cu o hartă d-aia, turistică, luată de la un târg de turirsm de la Romexpo.
Şi am vizitat şi Kurşunlu Şelalesi, şi Perge, şi Aspendos, şi Düden Şelalesi, trecând prin oraşul Antalya şi la dus şi la întors (eram cazaţi în Kemer). Aş zice că nu e nevoie de GPS, ba chiar atunci mi s-a întărit convingerea să nu-mi cumpăr unul. Adică, vreau să spun că cineva din grup avea GPS, dar era useless, arăta că mergem pe câmp, deşi noi mergeam pe ditamai şoseaua expres către Cascada Kurşunlu.
Probabil că harta lui nu acoperea şi Turcia decât la nivel de drumuri europene, la vremea respectivă. Nu ştiu care mai e situaţia în prezent, dar dacă noi ne-am orientat după indicatoare şi o amărâtă de hartă fără să greşim drumul, atunci cred că şi în prezent se poate face acelaşi lucru, fără GPS, mai ales că Turcia nu e în UE, aşadar e posibil ca nici hărţile din GPS-uri să nu fie prea folositoare.
În general, cred că în sud-estul Europei (şi mai ales în Turcia) GPS-ul mai mult te încurcă. Print-urile de pe maps.google.com sunt mult mai folositoare.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 23 September 2014 - 20:00.


#6362
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Ovidiu, sunt cel putin 4 ani de cand harta Basarsoft pentru iGo acopera BINE Turcia. Tinand cont ca de obicei circul prin tot felul de zone ciudate prin Turcia, este una dintre cele 2 harti care realmente m-au impresionat la iGo. Cealalta a fost Ucraina.

#6363
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008

View PostTyby, on 23 septembrie 2014 - 20:08, said:

Ovidiu, sunt cel putin 4 ani de cand harta Basarsoft pentru iGo acopera BINE Turcia. Tinand cont ca de obicei circul prin tot felul de zone ciudate prin Turcia, este una dintre cele 2 harti care realmente m-au impresionat la iGo. Cealalta a fost Ucraina.
@Tyby hartile de la topmap sunt cele mai complete pe est-asa se zice,eu in ultimii doi ani am mers numai pe navteq si a fost ok,anul acesta dupa kardzali spre makaza o bucata de vreo 20 km era cam in aer pe navteq,cu toate ca singura harta care a vazut makaza a fost navteq.in Antalya,mai ales in kaleici-orasul vechi un gps cu ultimele harti actualizate e de minune

Edited by leonktp, 23 September 2014 - 22:10.


#6364
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Leon, un pic de teorie a hartilor, daca imi permiti.

Exista - la momentul actual, trei tipuri de harti pentru familia iGo Europa, indiferent de cum se numeste softul (iGo, Primo, Amigo sau clone care merg pe acelasi motor):

- TomTom (exTA - Tele Atlas): mie personal nu-mi plac
- HERE (exNavteq): exceptionale pentru tarile cu apa calda, vin tare din urma si in blocul de est
- Producatori locali (asa numitele TopMap): TopMap (RO, HU), Basarsoft (TR), Epsilon (GR), Emapa (PL) etc.

Recent au aparut si OSM-urile (OpenStreetMaps) - nu stiu nimic de ele.

Daca pana in urma cu 1 - max 2 ani hartile locale erau de preferat pentru majoritatea statelor din blocul EE, recent HERE (exNavteq) au dezvoltat hartile locale la un nivel ce depaseste - de cele mai multe ori - pe cel al producatorilor locali. Bulgaria este mai buna pe HERE, Grecia de departe, etc.

Turcia insa a ramas apanajul Basarsoft deocamdata, ultima harta (2014-03) avand aprox. 90 MBytes, pe langa ultima HERE, care are undeva la sub 70 MBytes.

Lasand la o parte dimensiunea (care, pana acum, s-a dovedit a nu induce in eroare decat foarte rar, si doar la diferente mici), m-am jucat cu penultimile generatii de harti ale Turciei recent, si tot Basarsoft mi s-a parut mai in boii ei.

Scuzati de off-topic, insa poate ajuta pe cineva informatiile.

#6365
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
Poti pune ultima versiune de harta 2014 a Turciei aici?eu am mers pe cea din 2012 si s-a impacat f bine cu Igo Primo pt. Android.

Edited by RamboX, 26 September 2014 - 08:01.


#6366
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Iti dai seama ca n-are cum sa puna link-ul aici!!!
Goagle it yourself!

#6367
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Prieteni va salut, am o problema incerc sa routez traseul Bucuresti Kusadasi pe Google Maps, si nu reusesc sa setez ruta sa treaca cu BAC la Canakkale. Voi aveti acesta problema?

#6368
bogdan373

bogdan373

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 07.08.2007

View Postarschery, on 12 octombrie 2014 - 19:14, said:

Prieteni va salut, am o problema incerc sa routez traseul Bucuresti Kusadasi pe Google Maps, si nu reusesc sa setez ruta sa treaca cu BAC la Canakkale. Voi aveti acesta problema?
Asa face google. Dai rutare pana la Ecebat si apoi din Canakale.

#6369
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Merci.
Inca o intrebare daca nu deranjez, vad ca discutati de harti pentru navigatie, aparatele Garmin cu ce harti merg? si cum sunt in comparatie cu harta de care povestitit voi ca este cea mai completa? anume Basarsoft?

Multumesc

Edited by arschery, 12 October 2014 - 19:39.


#6370
bogdan373

bogdan373

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 07.08.2007
Eu am mers cu Igo. E ok, dar la limita de viteza e praf.

#6371
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008

View Postbogdan373, on 12 octombrie 2014 - 19:46, said:

Eu am mers cu Igo. E ok, dar la limita de viteza e praf.
@bogdan igo este softul,hartile sunt de la navteq,top map sau tom tom.multi le recomanda pe cele de la top map-Turcia de la basarsoft.in ultimii 2 ani am mers numai cu cele de la navteq pe Bulgaria si turcia si a fost ff bine.poate te referi la speedcam pt avertizari,nu am inteles,dar este f bun

Edited by leonktp, 12 October 2014 - 20:14.


#6372
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Mai connteaza si cantitatea de POI-uri, daca vrei sa vizitezi unele chestii prin Turcia nu?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate