Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14153 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#6283
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Am trecut prin Izmir la dus pe un inel interior (nu autostrada) cu multe benzi (cred ca vreo 9) deoarece am ratat intrarea pe autostrada ocolitoare.
Se mergea destul de bine (ca in Turcia), dar erau multe semafoare si a durat ceva traversarea.

La intoarcere am nimerit autostrada ocolitoare gratie GPS-ului, a fost mult mai rapid, dar a fost greu cu iesirea din autostrada.

Per ansamblu zic sa nu va speriati, drumurile prin Turcia fiind mult mai bune ca la noi.

Edited by Bosley, 26 August 2014 - 09:49.


#6284
horia40

horia40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 06.07.2008

View Postty_ty, on 24 august 2014 - 11:53, said:

Kucukkuyu e ok. Gasesti multe hoteluri chiar pe soseaua principala la preturi in jur de 30 euri pe noapte (asa am gasit anul trecut). Daca ajungi mai tarziu mai poti negocia un pic (dupa 10 seara)...
Pentru drumul prin Izmir poti pune pe gps adresa de la Optimum Outlet - Optimum Outlet Ve Eglence Merkezi, Optimum Outlet Ve Eglence Merkezi, Dokuz Eylül Mh., Akçay Cd No:101, 35410 İzmir, Turkey. Dupa ce treci de el tine drumul fara sa intri pe autostrada spre Aydin....

Vacante placute!

View Postleonktp, on 24 august 2014 - 14:51, said:

poti folosi gps si dupa ce treci de al doilea tunel de pe o31 debifezi din gps setari parametri traseu-autostrazi(asa am procedat eu),si te va ruta spre gaziemir,treci pe langa aeroportul adnan menderes.in acest fel eviti centrul izmirului

View Postalexalb, on 25 august 2014 - 23:29, said:

@horia nu pleca fara GPS la un drum asa de lung si mai ales necunoscut. Izmir-ul este in top 5 ca marime in Tucia . Imprumuta / cumpara sau pune la zi harti daca ai deoarece nu vei regreta deloc.

View Postaltenfilter, on 24 august 2014 - 14:19, said:

Incearca totusi sa ai un GPS.
Te va ajuta foarte mult

View PostBosley, on 26 august 2014 - 09:49, said:

Am trecut prin Izmir la dus pe un inel interior (nu autostrada) cu multe benzi (cred ca vreo 9) deoarece am ratat intrarea pe autostrada ocolitoare.
Se mergea destul de bine (ca in Turcia), dar erau multe semafoare si a durat ceva traversarea.

La intoarcere am nimerit autostrada ocolitoare gratie GPS-ului, a fost mult mai rapid, dar a fost greu cu iesirea din autostrada.

Per ansamblu zic sa nu va speriati, drumurile prin Turcia fiind mult mai bune ca la noi.

Va multumesc pentru sfaturi.
Am facut pe google maps o ruta ocolitoare a Izmirului. Imi puteti confirma ca este ok?
Vacante placute!

Attached Files



#6285
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
Eu îți recomand drumul pe care eu l-am făcut. De la Menderes mergi înainte pe drumul de coastă nu vei regreta dacă te duci în Kusadasi.

#6286
horia40

horia40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 06.07.2008
Pana sa iesi spre Menderes ai mers pe traseul din poza pusa de mine?
Care a fost traseul mai exact (pe care ai fost tu), de la Menderes la Kusadasi?
Soseaua cum este?
De ce zici ca nu voi regreta?
Dpdv al peisajului?
Din ce se vede pe harta este si mai scurt, nu?

Edited by horia40, 26 August 2014 - 12:22.


#6287
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
Traseul izmir - Kusadasi prin Menderes .
Soseau este foarte buna cum sunt toate drumurile din Turcia aici este 1 banda pe sens mai ales pe drumul de coasta.
Peisajul -  in dreapta marea  Egee in stanga muntele, serpentine dar foarte usoare  in comparatie cu cele dinainte de Kucukkuyu .
Nu stiu ca este mai scurt daca spune goagle ca este asa o fii ,eu am ales acest drum pentru  diversificare peisajului (ma saturasem de atata pamant).
Cam asa arata drumul de coasta.
[ http://imagizer.imageshack.us/v2/280x200q90/537/NhxTh2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://imagizer.imageshack.us/v2/280x200q90/674/WYjGby.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alexalb, 26 August 2014 - 14:32.


#6288
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007

View Posthoria40, on 26 august 2014 - 10:27, said:

Va multumesc pentru sfaturi.
Am facut pe google maps o ruta ocolitoare a Izmirului. Imi puteti confirma ca este ok?
Vacante placute!

Exact pe asta am fost eu.
Cel putin de la iesirea din Izmir.
Este drum expres cu 2 benzi, mai putin cele cateva zone in care se lucra.
Nu ai cine stie ce peisaje, dar poti merge cu viteza :D
La un moment dat ma intreceam cu un nene cu nr de IF de ajunsesem la 170 km/h fara sa ma prind :)

#6289
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008

View PostBosley, on 26 august 2014 - 16:14, said:


Exact pe asta am fost eu.
Cel putin de la iesirea din Izmir.
Este drum expres cu 2 benzi, mai putin cele cateva zone in care se lucra.
Nu ai cine stie ce peisaje, dar poti merge cu viteza Posted Image
La un moment dat ma intreceam cu un nene cu nr de IF de ajunsesem la 170 km/h fara sa ma prind Posted Image
bucata intre torbali si belevi anul trecut era drum cu un singur sens,dar ok.legat de hgs-nu exista bariere,informatie confirmata de cativa prieteni care sunt in antalya;nu stiu daca pe autostrazile din vest(cesme,aydin) exista asa ceva

#6290
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Daca as merge mai mult de 100 km sigur as alege autostrada, dar asa pentru 50-70 km nu mi s-a parut rentabil.
Erau 2 variante:
- imi bateam capul sa obtinn HGS si sa raman cu bani pe el...
- nu cumparam HGS si ma riscam sa merg fara ...

La iesirea din Turcia unu din vames m-a intrebat daca mi-a placut in Kusadasi. Desi nu ii spusesem asa ceva. Probabil ca m-au inregistrat undeva.
La hotel, vreo camera pe autostrada, etc. Deci daca as fi fost pe autostrada fara sa platesc banuiesc ca putea sa stie si sa ma opreasca ....

Edited by Bosley, 27 August 2014 - 15:03.


#6291
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 02.02.2009
Nu exista nicaieri bariere.
Au introdus acest sistem(HGS) tocmai pentru a fluidiza traficul.
Singura restrictie e cea legata de viteza cu care se trece .30 km/h.

Edited by eumorocanosul, 28 August 2014 - 08:47.


#6292
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
Pe 14 aug am venit pe autostrafa Istambul -Edirne.
La iesire ersu puse bariere .
Era in jurul orei 12.
Aveam HGS , dar mi se terminase creditul.
Am incercat sa trec si barierele nu s-au ridicat.
M-am dus la PTT am incarcat cu 10 lire si am trecut lejer.

Edited by altenfilter, 28 August 2014 - 09:33.


#6293
absu

absu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 22.11.2006

View Postaltenfilter, on 28 august 2014 - 09:06, said:

Pe 14 aug am venit pe autostrafa Istambul -Edirne.
La iesire ersu puse bariere .
Era in jurul orei 12.
Aveam HGS , dar mi se terminase creditul.
Am incercat sa trec si barierele nu s-au ridicat.
M-am dus la PTT am incarcat cu 10 lire si am trecut lejer.

Confirm și eu existența barierelor. M-am întors pe 23.

#6294
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 02.02.2009

View Postabsu, on 28 august 2014 - 18:54, said:

Confirm și eu existența barierelor. M-am întors pe 23.

La inceputul lui iulie nu erau.
Pb ca au ajuns la concluzia ca pierd multi bani si le-au reintrodus.

#6295
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
La punctul de achizitionare HGS de la intrarea pe autostrada 0-3 (Edirne) se poate plati si cu cardul ? Este deschis la 4-5 dimineata ?

#6296
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
La ora aia sigur este inchis.
Luna trecuta nu se putea plati cu cardul.


#6297
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 17.01.2008
si nici anul trecut, pe vremea asta...

#6298
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007

View Postflorinbad, on 25 august 2014 - 14:30, said:

Mai e si o alta varianta: il tii cu mana pe parbriz in dreptul portilor, apoi il pui in torpedou...

anul asta cand am fost in turcia si am cumparat hgs-ul, de la posta  au spus ca nu mai trebuie lipit pe parbriz, deoarece au un sistem nou care verifica nr masinii. nu am pus . au luat banii. la cele 2 treceri,  una inainte de cumpararea hgs si una dupa . a si piuit poarta , dar nu m-a oprit politia care era dupa porti.

#6299
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 18.04.2007
Dragi colegi, tocmai ce-am venit aseară de la Stambul.

La ducere am cumpărat HGS cu 35 lire, am mers doar Edirne - Istanbul, o singură trecere pe pod în Asia și înapoi, și pe urmă drumul înapoi Istanbul - Edirne. La porțile de ieșire de la Edirne (cu bariere, cel puțin pe benzile HGS) s-a prins becul galben, a piuit alarma, bariera s-a ridicat, niciun polițai sau ce-or fi ăia nu s-a sesizat, așa că am continuat drumul. Ce naiba, n-au ajuns 30 lire pentru bucățile astea ? Cineva a indicat un site pentru verificarea contravenienților, parcă nu aș apărea acolo (dar mai verific peste 2-3 zile). Când am trecut prin porțile de ieșire de la Istanbul (la ducere), și apoi după ce am traversat Bosforul, s-a aprins becul verde și a scris niște cifre (cât mi-a luat la trecerea respectivă, sau cu cât am rămas ?)


Drumul prin Bulgaria: Ruse - Razgrad - Târgoviște - Omurtag - ocolire Yambol - Elhovo - Lesovo.
- Ruse - Razgrad: foarte bun
- Razgrad - Bistra: cam cârpit
- centura Elhovo: dezastru, nu vă băgați
- în rest: bune
Drum foarte liber, la dus nu am văzut poliție la față, la întoarcere 2 agenți, fără radar, se pare că aveau treabă cu tirurile.

Alimentare în Bulgaria aproape de Turcia (pe sensul Bul - Tur):
-între Yambol și Elhovo, pe stânga, o benzinărie mare portocalie, 2.40 leva/l (benzina 95)
-în Elhovo, pe strada lungă care traversează orașul, pe stânga o benzinărie Petrol mica (albastră): 2.55
-imediat după, una Repsol, nu știu prețul (astea două păreau închise duminică după-amiază)
-cam la 5 km de Elhovo, pe dreapta, Petrol (albastră), 2.55
-chiar înainte de PF, pe stânga, Lukoil, 2.95
La cele 2 Petrol (în Elhovo, și după Elhovo) am alimentat (la dus , respectiv întors) și mergea plata cu cardul (spun asta fiindcă la unii din Ruse m-au refuzat).

Atenție, bulgarii verifică vinieta la ieșirea din țară (Lesovo și Ruse).

Edited by Brainie, 01 September 2014 - 08:01.


#6300
queenly

queenly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.02.2009
Bine v-am regasit!
Ne-am intors si noi din concediu si, asa cum v-am promis, incerc sa va dau cateva detalii despre drum. Fiind pentru prima oara in Turcia, am plecat putin cu cate un morcov bagat in anumite parti ale corpului ( Posted Image ), constatand ulterior ca motivele nu erau intemeiate!
Nu am platit niciun HGS, pentru simplul motiv ca nu am intrat pe autostrazi. Am circulat numai pe drumuri nationale, care sunt senzationale din toate punctele de vedere (cu foarte mici exceptii), fiind net superioare autostrazii noastre renumite A1. Am urmat intocmai rutele stabilite dinainte, cele pe pare vi le-am prezentat pana-n plecarea noastra.
Ce sa va spun pe scurt? Radare foarte putine pe traseu (noi am intalnit unul singur pe care l-am si "impuscat", amenda platind-o in vama la iesire din Turcia), am vazut un singur accident usor si unul mortal, in rest pot spune ca soferii turci sunt hotarati: daca pun semnal de depasire, depasesc, nu se razgandesc. Nu consider ca ar conduce haotic!
Ne-am ajutat foarte mult de GPS, pentru noi a fost util.
Traversarea cu feribotul a fost rapida si-ntr-un sens si-ntr-altul, am avut noroc si nu am asteptat aproape deloc.
La dus, in vama la intrarea in Bulgaria si apoi in Turcia, a mers foarte repede si aproape fara control, in schimb la intrarea inapoi in comunitate, control mai amanuntit la toate masinile, inclusiv cu deschisul si controlatul manual al portbagajului, insa fara a cobori din masina.
Daca vreti ceva informatii despre pretul combustibilului, va pot atasa cateva poze facute pe parcurs la diverse benzinarii.
Pentru intrebari, va stau la dispozitie!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate