Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14153 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#5563
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 17.01.2008
Cand o sa vada turcii cat romani tepari sunt, o sa faca un acord cu statul roman pentru recuperarea amenzilor....
Si sa te ti atunci...
Mi se pare de bun simt sa platesti pentru folosirea autostrazii, mai ales ca e in stare excelente... inclusiv spatiile de parcare si recreere.
Are cineva alta parere de spre calitatea drumurilor din turcia????
Tare chitros tre sa fi sa mergi in turcia cu propria masina, un sejur de, hai sa zicem min 7 nopti, deci undeva pe la 1200 - 1500 euroi (zic de antalya) si sa nu platesti o amarata suma de 25 lire, sau cat o fi pentru folosirea autostrazii.
Fratilor, treziti-va. Ala care va spune ca e OK, mergi, are tot interesul pentru ca vei figura in baza de date cu amenda, amenda care e mult mei mare decat daca ai fi platit autostrada....
Think again!!
Daca e p-asa hai sa nu platim nicaieri in afara romaniei!! hai, cine se baga?

Edited by danutzu_1069, 21 August 2013 - 17:57.


#5564
amar20

amar20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 12.09.2005

 leonktp, on 21 august 2013 - 11:50, said:

suma restanta dupa folosirea autostrazilor in turcia se incaseaza dupa cumpararea hgs sticker sau card.mie inca imi este neclar cum pot fi amendat.de unde stie politia ca eu maine nu iau hgs si mi se debiteazasuma de acolo?
aveti idee daca este bancomat la garanti la hamza pt lire?este 24/24?

exista bancomat.
este in aceeasi cladire cu duty free

#5565
fire_chief

fire_chief

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 27.05.2008
importanta precizarea cu bancomatul in duty...
despre hgs ce inteleg eu: se cumpara de la PTT, costa 35 de lire(din care 30 credit), il poti cumpara in maxim 7 zile de la folosirea autostrazii,creditul de pe vechiul kgs il transferi doar la autostrada(edirne)
ce nu inteleg: de ce turistii care spun ca l-au lipit gresit, figureaza cu amenzi.
Nu trebuia sa debiteze automat suma datorata, daca e adevarata povestea asta cu pasuirea?
imi scapa ceva mie?
cu multumiri

Edited by fire_chief, 25 August 2013 - 09:13.


#5566
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,654
  • Înscris: 14.10.2004
Fac calcule peste calcule si nu am ajuns la un rezultat clar.
Datele problemei:
  • 2 adulti+2 copii (3 ani / 12 ani) cu destiantia Antalya si retur avionul costa 1000 euro;
  • cu masina personala din ce am citit si calcule proprii se ajunge undeva la 600-700 euro;
  • transformat in cazare diferenta inseamana ≈ 2 zile de cazare la un hotel de 5* AI
  • desi imi place sa conduc, de ce sa aleg masina in detrimentul avionului diferenta este prea mica
  • nu stiu ce sa fac, ce tip de transport sa aleg
Intrebarea mea nu vrea sa starneasca scandal dar nu reusesc sa iau o hotarare. :(
Multumesc

#5567
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
Cred ca raspunsul ar fi :
-Cu masina daca iti place sa vezi Turcia , chiar daca esti la volan , tot turist te numesti si merita sa vezi altceva decat ce este la noi ,chiar daca este obositor.
-Cu avionul daca esti comod si pleci in concediu sa te odihnesti , sa bei si sa mananci.
Bineinteles trebuie sa iei in calcul si copii - daca pot rezista la drum lung , oboseala etc.
Parerea mea ( am 50 ani si am facut de cateva ori Turcia) ? - MERITA DRUMUL CU MASINA!
Oricum -Drum bun!

#5568
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 17.01.2008
Cam mult 600 euroi cu masina...
Mergi cu ceva special?
Eu as zice 400 euroi cu cazare intermediara..
Caz in care diferenta isi spune cuvantul...
Ideea e ca la masina pplina se merita in detrimentul avionului...
La doua persoane poti sa stai pe ganduri...

Parerea mea...

E al patru-lea an in care merg cu masina (2a+1c)

subscriu celor spuse de altenfilter

Edited by danutzu_1069, 25 August 2013 - 16:54.


#5569
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008

 danutzu_1069, on 25 august 2013 - 16:53, said:

Cam mult 600 euroi cu masina...
Mergi cu ceva special?
Eu as zice 400 euroi cu cazare intermediara..
Caz in care diferenta isi spune cuvantul...
Ideea e ca la masina pplina se merita in detrimentul avionului...
La doua persoane poti sa stai pe ganduri...

Parerea mea...

E al patru-lea an in care merg cu masina (2a+1c)

subscriu celor spuse de altenfilter
bucuresti-antalya=2700 km(dus-intors) *6l/100 km(benzina sau motorina)= aproximativ 280 euro per masina
se mai adauga vigneta bg=10 euro,hgs=35ytl sau 13 euro,taxe pod giurgiu 8 euro,doua cazari intermediare aprox 120 euro.sper ca nu am uitat nimic.
ar fi un total de aprox 450 euro dus intors.trebuie pusi in balanti toti acestui factori,si apoi fiecare trage linie.oricumvacante placute sa aveti si drumuri bune

#5570
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,654
  • Înscris: 14.10.2004

 altenfilter, on 25 august 2013 - 16:14, said:

Cred ca raspunsul ar fi :

 danutzu_1069, on 25 august 2013 - 16:53, said:

Cam mult 600 euroi cu masina...

Multumesc pentru raspunsuri.
Si eu ma apropii de 50 ani dar ma simt mai tanar ca la 30. Posted Image
Masina nu este nimic special, un Renault cu motor 1.5 dCI

Am calculat astfel:
  • 2.800Km la un consum de 6% rezulta cam 280 € motorina

  • 2 cazari intermediare una la dus cealalta la intors inca 200 €

  • taxe, o cafea, un suc, ceva de mancare pe drum inca 100€
Rotund ajung la 600€
Aveti dreptate ca si cu masina tot turist te numesti, macar vezi altceva nu doar aeroport/hotel si eventual 2-3 excursii.
Si cum imi place sa conduc cred ca voi merge cu masina.
Copii nu au probleme in masina.

Edited by xymzar, 25 August 2013 - 19:10.


#5571
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 17.01.2008
Probabil folosim acelasi tip de masina: renault diesel 1,5DCi, consumul ai putea sa-l pui la 5% (din experientele mele anterioare)
la 2800km ai 140l motorina, care un plin il faci in tara la 6 lei/l deci 300 lei (70euro), si 2 plinuri la turci (cca1,7euro/l=>170euro) Aici pot exista variatiuni cu alimentare la bulgari, la iesire sa fi pe plin...
Total carburant:cca 250euro
2. cazarea intermediara: camera tripla la hotel cu MD si cina 89*2=178euroi
total pana acum 430euroi, deci sa zicem cu tot cu o cafea , un suc... 500 euro....
Mergi cu avionu`, 4 persoane, de banii astia?

Si in plus de asta... o sa savurezi infrastructura turca....

Edited by danutzu_1069, 25 August 2013 - 20:13.


#5572
fire_chief

fire_chief

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 27.05.2008
Numai taxa de aeroport in antalya face 400 de euro.
Mergi linistit cu masina, eu asta fac de 5 ani cu un Megane, consum doar 150 litri.
In plus ai sansa sa cunosti o tara si un popor exceptional.
Restul de 500 de euro , ii spargi in istanbul la intoarcerePosted Image .
Este un amestec incredibil de religii, obiceiuri, traditii si modernitate, orient occident etc

#5573
asterix83

asterix83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.12.2012
Salutare.

Vreau sa merg si eu saptamana viitoare in concediu la Istanbul cu masina si eram curios despre taxele de drum care trebuiesc achitate.
O sa fac un popas de 5 nopti in Bulgaria, la Nessebar. Stiu ca pt Bulgaria exista vigneta care costa 10 leva pt 1 saptamana. De unde este cel mai rentabil de cumparat la dus si la intors dinspre Turcia?
Plecare din Nessebar spre Istanbul cu iesire pe la vama Malko-Tarnovo. Daca stie cineva cat este taxa de autostrada spre Istanbul si de unde se poate cumpara sticker HGS? Din cate am citit pe net, ar exista caserii PTT (posta turca) la intrare pe autostrada, dar m-ar interesa cu cate lire ar trebui sa incarc acest sticker? PS. Am gasit undeva ca toata autostrada Edine-Istanbul ar fi 6,5 lire
Cazare 5 nopti la Istanbul si retur spre Romania. Care ar fi cel mai bun traseu de intoarcere?

Multumesc.

Orice sfat si parere este binevenita.

Edited by asterix83, 26 August 2013 - 14:52.


#5574
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
Vinetta pentru Bulgaria este bine sa o iei cand intri pe toata perioada - iesi mai ieftin( respectiv 10 zile)
Stikul HGS are pret fix 5+30 lire si se ia la intrare sau la iesire de pe autostrada.
Este mai simplu sa-l  iei de la iesire - biroul PTT se afla pe  partea ta de mers-inainte de bariere.
Eu asa l-am luat si a fost  OK.
Autostrada este 6,5 lire si restul poi folosi cu alta ocazie in Turcia.
Asta este regula lor.
Vacanta placuta!

Edited by altenfilter, 26 August 2013 - 16:07.


#5575
agyx

agyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 16.10.2006

 asterix83, on 26 august 2013 - 14:49, said:

Salutare.

Vreau sa merg si eu saptamana viitoare in concediu la Istanbul cu masina si eram curios despre taxele de drum care trebuiesc achitate.
O sa fac un popas de 5 nopti in Bulgaria, la Nessebar. Stiu ca pt Bulgaria exista vigneta care costa 10 leva pt 1 saptamana. De unde este cel mai rentabil de cumparat la dus si la intors dinspre Turcia?
Plecare din Nessebar spre Istanbul cu iesire pe la vama Malko-Tarnovo. Daca stie cineva cat este taxa de autostrada spre Istanbul si de unde se poate cumpara sticker HGS? Din cate am citit pe net, ar exista caserii PTT (posta turca) la intrare pe autostrada, dar m-ar interesa cu cate lire ar trebui sa incarc acest sticker? PS. Am gasit undeva ca toata autostrada Edine-Istanbul ar fi 6,5 lire
Cazare 5 nopti la Istanbul si retur spre Romania. Care ar fi cel mai bun traseu de intoarcere?

Multumesc.

Orice sfat si parere este binevenita.

Daca intri pe la Vama Veche iei vigneta chiar din vama 5 E sau 10 leva
Daca intri pe la Ruse iei de la OMV de pe Bvd. Hristo Botev ( cum intri pe bvd. la 500 m pe partea dreapta )
Vigneta o lipesti pe parbriz pe partea dreapta si pastrezi plasticul cu seria
Ca sa nu ai batai de cap iei din capul locului 2 vignete. Una cu valabilitate din data intrarii, iar cea de-a doua o prelungeste pe prima ( specifici bulgarului )
Sticker HGS cumperi de la PTT din Kirklareli. Nu poti incarca cu mai putin de 30 lire. Sticker = 5 lire, incarcare = 30 lire, total = 35 lire

Edited by agyx, 26 August 2013 - 16:43.


#5576
agyx

agyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 16.10.2006
Chiar nu a fost nimeni in Bozcaada?
Stie cineva programul actualizat de ferry Geyikli - Bozcaada?
La Gestas se specifica doar programul de varf ( 07 08 2013 - 12 08 2013 ) Eu plec pe 16 septembrie Posted Image
Poate ma ajuta OZTAN cu ceva informatii Posted Image

Edited by agyx, 26 August 2013 - 17:51.


#5577
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,654
  • Înscris: 14.10.2004

 fire_chief, on 26 august 2013 - 05:50, said:

Numai taxa de aeroport in antalya face 400 de euro.
Mergi linistit cu masina, eu asta fac de 5 ani cu un Megane, consum doar 150 litri.
In plus ai sansa sa cunosti o tara si un popor exceptional.
Restul de 500 de euro , ii spargi in istanbul la intoarcerePosted Image .
Este un amestec incredibil de religii, obiceiuri, traditii si modernitate, orient occident etc

Multumesc.

PS Nu cumva ai fost la intalnirile posesorilor Renault din Bucuresti?
Daca da inseaman ca am vorbit de cateva ori. Posted Image

Edited by xymzar, 28 August 2013 - 08:35.


#5578
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 agyx, on 26 august 2013 - 17:31, said:

Chiar nu a fost nimeni in Bozcaada?
Stie cineva programul actualizat de ferry Geyikli - Bozcaada?
La Gestas se specifica doar programul de varf ( 07 08 2013 - 12 08 2013 ) Eu plec pe 16 septembrie Posted Image
Poate ma ajuta OZTAN cu ceva informatii Posted Image

buna  ziua , am  fost  f  mult  ori  la  GOKCEADA , pt  aica  pot sa spun  multe  dar  despre  BOZCAADA nu stiu ....
despre orar ,   mai  bine  trimite  email  catre   [email protected]  
succes

#5579
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 17.01.2008
Scurt info referitor la drumurile din Turcia
1. D650 are portiuni mari in reabilitare, si portiuni deja reabilitate... E o placere sa mergi, masina buna sa ai... Iara ma enervez pe astia de la noi care nu sunt in stare sa puna la punct infrastructura.
2. Daca pe D650 dar si pe alte drumuri ati intalnit portaluri cu multe camere video sau alte dracii pe ele (mai putin semne de circulatie), e posibil ca dupa cateva sute de metri sa fie si un echipaj de politie care ii trage pe dreapta pe vitezomani. Spun asta deoatece am vazut situatia asta azi!
Se pare ca sunt si camere+radare care tramsmit radio catre un echipaj de politie...l
La intoarcere incerc sa fac o poza la un astfel de portal.... (sunt prea multe dispozitive pentru o simpla monitorizare a traficului.
A, si inca o chest toate masinile turcesto, reduceau viteza pana la limita legala!
Aviz amatorilor!

#5580
CORINA84

CORINA84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.08.2013
buna   numele meu este corına sı m am casatorıt recent ın turcıa cu un cetatean turc .  sunt de  2 lunı jumate  ın turcıa sı  dın cate stıu   vıza ımı permıte  sa stau doar  90 de zıle . ın aceasta perıoada m-am casatorıt . acum  trebuıe sa plec ın romanıa ca sa obtın certıfıcat de casatorıe romanesc . Ceea ce  va rog sa ma ınformatı este  CUM POT SA  MA INTORC IN TUCIA SI SA STAU  MAI MULT DECAT 90 DE ZILE ? IMI TREBUIE O VIZA SPECIALA? ACUM AVAND IN VEDERE CA SOTUL MEU ESTE  CETATEAN TURC   VA DATI  SEAMA CA NU POT  STA CUM PREVEDE LEGEA 90 DE ZILE IN TURCIA SI 90 IN ROMANIA PE O PERIOADA DE 6 LUNI VREAU SA  STAU CU EL AICI SA LOCUIM IMPREUNA PT CA  EL NU VREA SA MEARGA IN ROMANIA .DE  UNDE POT SA IAU O VIZA DE DREPT DE SEDERE IN TURCIA PE O PERIOADA MAI  LUNGA FARA CA SA FIU NEVOITA SA MA INTORC  DUPA 90 DE ZILE INAPOI IN ROMANIA . TREBUIE SA MA DUC LA CONSULATUL TURC DIN ROMANIA?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate