Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14153 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#14059
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,420
  • Înscris: 30.04.2008
@Maskatu, normal ca se poate merge si fara HGS, daca nu te urci pe autostrazile administrate de stat, cum ar fi 031 pe traseul de la Izmir la Kusadasi.
Deocamdata sunt valabile preturile amintite de tine.
Pentru o economie de nici 5 euro nu cred ca merita sa te incurci cu canistre.
La pretul pt. autostrazi te incadrezi in functie de ampatametul campervanului.

Edited by w140, 12 March 2024 - 11:23.


#14060
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,420
  • Înscris: 30.04.2008

View Postw140, on 12 martie 2024 - 11:14, said:

@Maskatu, normal ca se poate merge si fara HGS, daca nu te urci pe autostrazile administrate de stat, cum ar fi 031 pe traseul de la Izmir la Kusadasi.
...
Pentru o economie de nici 5 euro/canistra, nu cred ca merita sa te incurci cu canistre.
--
sau platesti ulterior, in timp util, "cat ai consumat" Posted Image

Edited by w140, 12 March 2024 - 11:39.


#14061
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007

View PostMaskatu, on 12 martie 2024 - 10:52, said:

Mulțumesc.
1. Pentru zona de coastă, Edirne, Canakkale, Kusadasi + casa fecioarei, ephesus, templu artemisei, s-ar putea merge FARA HGS? Sa ocolesti autostrazile iar la Canakkale la pod sa platesti card/cash la barierele NAKIT KARD?
4. Motorina e ok de la orice statie sau mai bine de la cele cunoscute?
1. Daca vrei neaparat si nu ti mortis la drumul de coasta, iti recomand ACEST TRASEU ... Hamzabeyli - Kusadasi unde ai o f mica portiune de autostrada (AICI) si un ferry @Danutzu poate sa-ti spuna costul.
4. Motorina e OK la orice statie care are cel putin 2 pompe. Eu am luat si de la brend si de la noname. Diferenta doar la pret. Alimentat atat BMW cat si Mazda sau Ford. De obicei prima alimentare o fac la cele de brend, iar urmatoarele cand am nevoie la ce orice statie intalnesc in cale (brend sau noname).

#14062
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,420
  • Înscris: 30.04.2008
Uite videoclip cu campingul respectiv https://youtu.be/eyvP8PmW-1M?t=1483

Edited by w140, 12 March 2024 - 12:35.


#14063
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 30.05.2006

View Postmarian.bazavan, on 12 martie 2024 - 12:20, said:

Hamzabeyli - Kusadasi unde ai o f mica portiune de autostrada (AICI) si un ferry @Danutzu poate sa-ti spuna costul.
Ferry pe continent?

Daca nu ai HGS si treci pe la portile HGS, parca poti plati la PTT pana sa iesi din TR, nu?

Stiu ca sunt si porti automate NAKIT KARD, acolo ai putea plati de ex trecerea la canakkale, nu? Pentru ca au operator uman, dar la cele unde nu exista asa ceva, poti plati la PTT ca sa nu te vada politistii in vama ca ai treceri neplatite?

Edited by Maskatu, 12 March 2024 - 14:48.


#14064
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
Ferry ... Kilitbahir - Canakkale

#14065
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 30.05.2006
aaaaaa, da ok in loc de pod ca sa eviti plata la pod am inteles.

#14066
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,420
  • Înscris: 30.04.2008

View PostMaskatu, on 12 martie 2024 - 14:46, said:

...
Daca nu ai HGS si treci pe la portile HGS, parca poti plati la PTT pana sa iesi din TR, nu? Da, la cele private, ...doar le cele administrate de stat nu se poate
...
... poti plati la PTT ca sa nu te vada politistii in vama ca ai treceri neplatite? dotoriile HGS cu care figureaza cand ajunge in vama, le poate achita pe loc, restul datoriilor ce inca nu apar in sistem, le achita (in timp util) ulterior online

View Postw140, on 12 martie 2024 - 11:14, said:

@Maskatu, normal ca se poate merge si fara HGS, daca nu te urci pe autostrazile administrate de stat, cum ar fi 031 pe traseul de la Izmir la Kusadasi
...sau platesti ulterior, in timp util, "cat ai consumat" Posted Image


#14067
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,420
  • Înscris: 30.04.2008
LaterEdit:

View PostMaskatu, on 12 martie 2024 - 14:46, said:

...
Daca nu ai HGS si treci pe la portile HGS, parca poti plati la PTT pana sa iesi din TR, nu? Da, la cele private, ...doar le cele administrate de stat nu se poate
...
... poti plati la PTT ca sa nu te vada politistii in vama ca ai treceri neplatite? dotoriile HGS cu care figureaza cand ajunge in vama, le poate achita pe loc, restul datoriilor ce inca nu apar in sistem, le achita (in timp util) ulterior online

Ce ai intrebat tu, si ce am raspuns eu. Scuze, nu stiu ce intrebare am avut in cap cand am dat raspunsul Posted Image

Edited by w140, 12 March 2024 - 20:14.


#14068
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,901
  • Înscris: 22.12.2005

View PostMaskatu, on 12 martie 2024 - 14:46, said:

Ferry pe continent?

Daca nu ai HGS si treci pe la portile HGS, parca poti plati la PTT pana sa iesi din TR, nu?

Stiu ca sunt si porti automate NAKIT KARD, acolo ai putea plati de ex trecerea la canakkale, nu? Pentru ca au operator uman, dar la cele unde nu exista asa ceva, poti plati la PTT ca sa nu te vada politistii in vama ca ai treceri neplatite?

nu te mia stresa. majoritatea portilor nu mai au plata pe loc (ma rog, la urmatoarea) ci sunt bazate pe LPR. platesti la unele la iesire (tot pe banda 1 sau 0 , unde scrie ca e cu cash/card) sau la iesire din tara, in 2 minute, cu cardul la ghiseu. Am mers fara hgs (Am tot povestit) ani de zile (chiar cu acceasi masina) si n-am avut nicio problema. Numai cand am vazut  ce bataie de cap e cu el mi-a trecut.

#14069
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 30.05.2006
Benzinaria aia de dupa Hamza, eu il prinsesem pe mosulica pe dreapta, am inteles ca acum este mai incoace spre hamza pe stanga, este deschis non stop la PTT ala? Sau ce program mai are acum?

Si intre Canakkale si Izmir ai ce vizita pe traseu?

#14070
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,420
  • Înscris: 30.04.2008
Troia https://maps.app.goo...TbVs6BGrz98VcK7

Pergamon https://maps.app.goo...pzbPFCaSUeFWJq7

Edited by w140, 13 March 2024 - 09:36.


#14071
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 30.05.2006
Multumesc

Benzinaria aia de dupa Hamza, eu il prinsesem pe mosulica pe dreapta, am inteles ca acum este mai incoace spre hamza pe stanga, este deschis non stop la PTT ala? Sau ce program mai are acum?

Se plateste cash, card? Lire?

Mai sunt valabili pasii de aici pt creare cont HGS? Eu incercasem prima data de pe telefon si am pierdut 2 adrese de mail aiurea. A mers doar de pe laptop...

Quote

După ce ați procurat HGS vă puteți crea un cont pentru a accesa aplicația HGS unde puteți vedea toate trecerile dar și soldul. De asemenea veți putea încărca ONLINE HGS-ul, fără a mai fi nevoit să stați la ghișee... Detalii mai jos:
Intrati (De pe calculator/laptop, NU TELEFON) pe linkul de aici
https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf
2. aveti sus in dreapta pe portocaliu MÜŞTERİ HİZMETLERİ GİRİŞ
3. scrieti in stanga nr pasaportului cu care s-a achizitionat HGS-ul, adresa de e-mail si parola + reconfirmarea ei.
4. veti primi in 2-4 minute mail, dati click pe Üyeliğinizi aktive etmek için lütfen tıklayın >> adica confirmarea contului
Si cam asta ar fi tot! Va puteti loga apoi si pe aplicatia mobilă HGS, noi am testat si ne apare si soldul dar si alimentarea facuta.
Pentru incarcarea contului online, folositi linkul acesta
https://pttbank.ptt....es/auth/login-2

https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf mie nu mi se mai incarca.

Vreau sa ajut pe cineva sa isi faca cont...

Edited by Maskatu, 13 March 2024 - 10:16.


#14072
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
@Maskatu .... am scris anulo trecut.... la Mosulica s-a desfintat. E doar cea de pe stanga AICI. Deschisa non-stop. Daca nu e usa deschisa are afis de unde sa-l chemi pe Nenea sa deschida. Am platit cash. Lire.

#14073
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 30.05.2006
Multumesc, fiind cu rulota cam cat sa puna pentru drum pana spre zona Kusadasi?

Edited by Maskatu, 13 March 2024 - 10:55.


#14074
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 09.01.2015

View Postfoxbat, on 13 martie 2024 - 08:30, said:

nu te mia stresa. majoritatea portilor nu mai au plata pe loc (ma rog, la urmatoarea) ci sunt bazate pe LPR. platesti la unele la iesire (tot pe banda 1 sau 0 , unde scrie ca e cu cash/card) sau la iesire din tara, in 2 minute, cu cardul la ghiseu. Am mers fara hgs (Am tot povestit) ani de zile (chiar cu acceasi masina) si n-am avut nicio problema. Numai cand am vazut  ce bataie de cap e cu el mi-a trecut.
daca platesti la iesirea din tara sau ulterior(online) esti taxat suplimentar, pentru intarziere?

#14075
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,901
  • Înscris: 22.12.2005
parca da, daca depasesti 15 zile. (personal desi am stat peste 30 nu s-a intampla asa).
dar poti plati ORICAND pe net, linkurile sunt pe aici ( eu asa am facut pentru un amic care a furat niste amenzi si nu le avea cu internetul - ca sa nu afle "peste un an" ). am platit peste vreo 6 luni (cand am aflat la o bere ca nu stia de hgs etc) si la sume ~ 500 TRY a avut penalitati de intarziere gen 7..10 TRY

#14076
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,893
  • Înscris: 16.04.2007

View PostMaskatu, on 13 martie 2024 - 10:13, said:

https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf mie nu mi se mai incarca.

Vreau sa ajut pe cineva sa isi faca cont...

Merge, dar se incarca foarte greu.
La Firefox trebuie trecut Enhanced Tracking Protection pe OFF

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate