Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...
 Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

Proceduri vamale Port Constanta

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.
 Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
14182 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: IMPORTANT (20 membri au votat)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 voturi [35.00%])

    Procentaj al voturilor: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 voturi [65.00%])

    Procentaj al voturilor: 65.00%

Votează Vizitatorii nu pot vota

#14023
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.439
  • Înscris: 30.04.2008

 Whiky, on 01 februarie 2024 - 02:26, said:

Dintre cei care ati folosit in Turcia o asigurare de sanatate, va rog sa imi dati nume de asiguratori seriosi, acceptati in spitalele de stat. In al doilea rand am o nelamurire: in eventualitatea folosirii acestei asigurari, cheluielile de tratament trebuie sa le suport eu (urmand a-mi fi rambursate de catre asigurator) sau asiguratorul plateste direct spitalului? Si a treia intrebare: aceste asigurari se pot folosi doar in regim de stat (spitale) sau si privat (clinici, consult etc)?

Din punctul meu de vedere Allianz si Generali sunt seriosi. Toti asiguratori se obliga sa achite direct cheluielile acoperite de asigurare, doar ca mai sunt unele cabinete si clinici medicale (private sau de stat) care nu doresc a se complica, si cer sa achiti tu, dupa carer tu te descurci cu asiguratorul tau. Cu cat este mai serios asiguratorul tau, cu atat mai mici sanse sa fi pus in situatia de a achita tu serviciile medicale.
Daca ai mai multe iesiri pe an, cel mai rentabil este Allianz MultiTravel pentru 1 an, pana in 100 lei/an indiferent de nr. de calatorii, dar fiecare calatorie sa nu dureze mai mult de 25 zile/calatorie.

Noua "luminita" de la capatul tunelului https://www.puterea....a-de-asigurari/

Editat de w140, 01 februarie 2024 - 16:03.


#14024
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.774
  • Înscris: 03.04.2017
Cu o mentiune ca allianz,in cazul asigurarilor de calatorie,e revanzator pentru mondial assiatance,iar in caz de ceva nu ii suni pe ei ci pe mondial.Probabil in situatia asta sunt mai multi asiguratori,dar nu vezi asta decat pe polita.

#14025
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 791
  • Înscris: 14.10.2018

 w140, on 01 februarie 2024 - 16:00, said:

Din punctul meu de vedere Allianz si Generali sunt seriosi. Toti asiguratori se obliga sa achite direct cheluielile acoperite de asigurare, doar ca mai sunt unele cabinete si clinici medicale (private sau de stat) care nu doresc a se complica, si cer sa achiti tu, dupa carer tu te descurci cu asiguratorul tau. Cu cat este mai serios asiguratorul tau, cu atat mai mici sanse sa fi pus in situatia de a achita tu serviciile medicale.
Daca ai mai multe iesiri pe an, cel mai rentabil este Allianz MultiTravel pentru 1 an, pana in 100 lei/an indiferent de nr. de calatorii, dar fiecare calatorie sa nu dureze mai mult de 25 zile/calatorie.

Noua "luminita" de la capatul tunelului https://www.puterea....a-de-asigurari/
Toti asiguratorii lucreaza cu societati mari de asigurare la asigurarile de calatorie (de obicei, Mondial). Asa ca, nu prea conteaza unde faci asigurarea, cel mai mult conteaza ca asiguratorul din Ro sa plateasca polita la asiguratorul mare, ca sa fii acoperit. De obicei, nu ar trebui sa platesti nimic in cazul unui incident asigurat, cu exceptia tractarii/remorcarii/cheltuieli legate de hotel, etc. Cheltuielile legate de spitalizare, nu. Insa, in TR costurile sunt destul de mari, asa ca iti recomand sa faci o asigurare cu val de minim 10.000 euro/persoana. Oricum, esti obligat sa suni la ei inainte sa beneficiezi de asigurare, asa ca o sa iti spuna ei exact ce si cum. Eu am avut mereu asigurare de calatorie, o singura data am apelat la ea in Egipt si nu am platit absolut nimic.

Editat de officer_nats, 01 februarie 2024 - 18:57.


#14026
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.439
  • Înscris: 30.04.2008
@dacrad2, mai precis: Mondial Assistance parte a grupului international Allianz, si suntem lider mondial in domeniul asigurarilor de calatorie. https://www.mondial-...despre-noi.html

@officer_nats, tocmai asta si spuneam, doar ca in cazul unor cabinete sau clinici conteaza si numele asiguratorului de pe polita.
Eu folosesc de 12 ani, fara probleme, Allianz MultiTravel (raport foarte bun de pret la mai multe iesiri).

Editat de w140, 01 februarie 2024 - 19:41.


#14027
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.774
  • Înscris: 03.04.2017

 w140, on 01 februarie 2024 - 19:32, said:

@dacrad2, mai precis: Mondial Assistance parte a grupului international Allianz, si suntem lider mondial in domeniul asigurarilor de calatorie. https://www.mondial-...despre-noi.html
Nu conteaza ca e din grupul allianz,sunt 2 entitati difeeite la noi in tara.

#14028
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.439
  • Înscris: 30.04.2008
ia-o cum vrei atata timp cat sunt parte a grupului international Allianz :)

Editat de w140, 01 februarie 2024 - 21:10.


#14029
Whiky

Whiky

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 357
  • Înscris: 11.02.2010
Multumesc frumos pentru toate raspunsurile. Acum ma apuc de studiat ofertele. Pentru mine e important ca, in caz de ceva, sa plateasca asiguratorul direct, sa nu fiu eu obligata sa am niste mii de euro in plus.
Pentru masina exista ceva?

#14030
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.439
  • Înscris: 30.04.2008
Dupa cum spuneam, de preferat sa alegi unul din asiguratorii cat de cat "seriosi", majoritatea lor, in general sunt dispusi sa plateasca direct, conditia principala este ca si clinica sau cabinetul respectiv sa fie de acord.

Pentru asistenta rutiera auto, cele mai comune sunt:
-A24 Assistance
-Asistenta Rutiera 9695 (pentru mașini cu vechime pana in maxim 15 ani)

Editat de w140, 02 februarie 2024 - 02:12.


#14031
Whiky

Whiky

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 357
  • Înscris: 11.02.2010
Acum am descoperit o problema: noi vom pleca in Turcia impreuna cu mama mea, 77 de ani. Doar cei de la Generali am descoperit pana acum ca ar putea face o asigurare pentru ea. Nu are probleme majore de sanatate, dar varsta totusi...

#14032
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.439
  • Înscris: 30.04.2008
LaterEdit:

 w140, on 02 februarie 2024 - 02:11, said:

....
Pentru asistenta rutiera auto, cele mai comune sunt:
-A24 Assistance
-Asistenta Rutiera 9695 (pentru mașini cu vechime pana in maxim 20 ani)


#14033
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.706
  • Înscris: 17.01.2008
@Whiky, pentru mașina, ce?
Asistenta rutiera sau ceva în caz de accident ?
Asistenta rutiera, a zis colegu mai sus, pentru accident (din vina ta, la propria mașina). Exista CASCO cu acoperire și pe Turcia. Dacă ai CASCO, iți faci extindere teritoriala pentru Turcia (dacă polița nu acoperă) pe perioada concediului.

#14034
Whiky

Whiky

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 357
  • Înscris: 11.02.2010
Nu, nu am CASCO, dar voi explora si acesta posibilitate.

#14035
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.465
  • Înscris: 17.05.2004
Buna seara!
Nu face obiectul grupului dar am nevoie de un sfat referitor la trimiterea unui colet in Turcia Ankara.
Nu am trimis niciodata si nu stiu ce curier sa folosesc
Multumesc!

#14036
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.729
  • Înscris: 02.02.2009

 dannek, on 12 februarie 2024 - 00:15, said:

Buna seara!
Nu face obiectul grupului dar am nevoie de un sfat referitor la trimiterea unui colet in Turcia Ankara.
Nu am trimis niciodata si nu stiu ce curier sa folosesc
Multumesc!

FedEx economy express

#14037
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.198
  • Înscris: 05.09.2007
Cat mai e lira la casele de schimb??? Ma tot contrazic cu o colega cum e mai bine  Lei - Lire  sau  Lei - Euro - Lire.

#14038
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.706
  • Înscris: 17.01.2008
Lei sau euro pe Revolut, si schimbi in moneda de lire cand ai nevoie pentru plata la POS sau de scos la ATM...
Lira se devalorizeaza in continuare.

Leu Euro este ceva cunoscut, si nu variaza mult.

#14039
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.542
  • Înscris: 30.06.2023
Salut

Incearca la Soferii turci cu autocarele, sunt prieteni din Pitesti care au trimis prin ei, diferite pachete.

#14040
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.198
  • Înscris: 05.09.2007
@Danutz .... Posted Image... am intrebat punctual. Stiu de Revolut, ING ... Dar in piata nu au POS. Posted Image .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate