Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...
 Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?
 Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii
 [TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14198 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

Percentage of vote: 35.00%

2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

foxbat

foxbat

Guru Member

• Grup: Senior Members

View Postzicu111, on 21 mai 2024 - 07:11, said:

Salutare tuturor, plec in Istanbul pe 4 iunie, masina este pe numele tatalui meu, doar eu voi conduce intreg drumul, am inteles ca trebuie sa merg la notar sa fac un contract de comodat, care ulterior va trebui tradus in limba turca si apostilat. Este ok asa,nu?

eu am trecut doar cu el in Ro/En. de cateva ori.

Johnao

Johnao

Member

• Grup: Members

View Postfoxbat, on 21 mai 2024 - 16:53, said:

eu am trecut doar cu el in Ro/En. de cateva ori.

asa este, se practica tot mai des; dar nu e 100% sigur, in sensul ca poti nimeri in vames mai strict
varianta tradusa in turca si cu apostilare iti asigura linistea si nici nu mai e asa de scumpa, s-au prezentat detalii concrete acum cateva pagini

foxbat

foxbat

Guru Member

desigur, variantele care asigura linistea sunt recomandate. Tinand cont de noua lege in care poti intra cu CI-ul ma astept sa fie mai relaxati insa.
recomand asigurare (cu repatriere), btw.

marian.bazavan

marian.bazavan

Senior Member

Si acum ca de la 1 iunie, doar cu buletinul .... sa fim atenti ce si cum. Primii care intra in Turcia sa ne comunice si noua problemele ce apar ... vama, accesare cont HGS pt alimentare la PTT, cazare hotel, control in trafic sau in statiune, schimb euro-lire la casele de schimb.

foxbat

foxbat

Guru Member

tu nu te bucuri de vacanta, asa i ? tot ce ai insirat sunt detalii..:(

crisioana

crisioana

Junior Member

Am înțeles ca de la 1 iulie intră în reparații Podul Prieteniei pe partea bulgară și se circulă pe o bandă , reparația ține 2 ani.

csi1

csi1

Senior Member

am fost in TR in august 2023 si dupa vreo cateva luni nu aveam nimic de plata. acum vad ca pe numarul de inmatriculare am ceva  , cum pot verifica ce e ? suma e ridicola, dar is curios despre ce e vorba.

Attached File  Screenshot 2024-05-29 at 22-20-37 Dijital Vergi Dairesi.png   24.43K   36 downloads

Edited by csi1, 30 May 2024 - 04:27.

marian.bazavan

marian.bazavan

Senior Member

Cred ca e mai de graba o amenda de circulatie .... e data de politie... cred ca numarul de 4 cifre e adresa unde a avut loc "infractiunea" la regurile de circulatie. Eu am avut 215 TL pt parcare. Colegii de forum mi-au confirmat ca e amanda de circulatie.

w140

w140

Senior Member

View Postcsi1, on 30 mai 2024 - 04:26, said:

am fost in TR in august 2023 si dupa vreo cateva luni nu aveam nimic de plata. acum vad ca pe numarul de inmatriculare am ceva  , cum pot verifica ce e ? suma e ridicola, dar is curios despre ce e vorba.

Attachment Screenshot 2024-05-29 at 22-20-37 Dijital Vergi Dairesi.png

"Amenzi Rutiere Scrise Conform Legii Rutiere Nr.2918"

Este amenda la regimul circulatiei, poti sta linistit, acestea nu se majoreaza (pana nu ai fost instintat).
Daca vei mai merge in TR cu acelasi numar de inmatriculare, mai mult ca sigur ca in vama la verificarea "datoriilor" te vor instinta ca trebuie sa achiti o amenda de 713,25 TL.

Edited by w140, 30 May 2024 - 14:01.

csi1

csi1

Senior Member

nu am avut nici o amenda scrisa iar la iesire din tara nu aveam nimic  de plata. ciudat e ca vreo 5-6 luni nu figuram cu nici o restanta.
in 2022 am avut vreo 5(una scrisa , restul camere)  :)

marian.bazavan

marian.bazavan

Senior Member

Amenda mea a aparut dupa cateva luni bune...avea si parte de penalizare. Apoi a disparut si la final a reaparut. Platita (doar partea de amenda, nu si penalizarea) online si gata.
Iar pt @Fox ... acele mici amanunte, "detalii" iti pot strica vacanta. Un RCA sters din greseala de pe mail ... 3 ore in vama. Daca pleci cu lectiile de acasa invatate ... cum apesi pe acceleratie cum esti in vacanta ... ZEN. Totul pregatit. Pac, pac esti deja pe plaja cu Efesul la nas.

foxbat

foxbat

Guru Member

:)
eu ziceam ca prea multe detalii (evident, rca-ul nu e un detaliu) nu ajuta. evindet,fara acte nu pleci de acasa.
am una d'asta in "Curte", la 30 de ani isi face 1000 de probleme cu liste si altea alea, parca plecam pe luna.
apa, paie si bataie ca viata trece.

nu mi dau seama cum poti sa planifici ceva nu se planifica ( de exemplu opresc cand am nevoie sau am de vazut ceva, eventual ma uit de statii de carburant dar sa stau cu planificarea de "unde schimb" (De exemplu) deja nu mai e viata.

w140

w140

Senior Member

View Postmarian.bazavan, on 31 mai 2024 - 07:23, said:

Amenda mea a aparut dupa cateva luni bune...avea si parte de penalizare. Apoi a disparut si la final a reaparut. Platita (doar partea de amenda, nu si penalizarea) online si gata.
...

...asta se intampla in 2022, au disparut in preajma zilei de nastere a "sultanului", dupa care Posted Image amenzile au reaparut, fara majorari/penalizari de intarziere, deoarece se prezuma ca nu poti fi penalizat pentru neachitarea in termen a unei amenzi despre care nu ai cunostinta. Posted Image

Edited by w140, 31 May 2024 - 11:16.

marian.bazavan

marian.bazavan

Senior Member

Era vorba nu de unde schimb, ci de ce ne cer acum ... C.I. sau inca pasaportul. La receptie tot asa ....

marian.bazavan

marian.bazavan

Senior Member

Azi, acum cateva minute, pe facebook ..... "vamesul turc, nici nu a vrut sa auda de buletine .... A cerut direct pasapoartele!" Deci atentie in aceste zile de inceput. Despre asta spuneam ....

danutzu_1069

danutzu_1069

Senior Member

Accesul cu CI nu are o data anume de intrare in vigoare asa cum spune toata lumea si care "scoate la inaintare" decretul emis de Erdoğan.
Acolo nu specifica o data anume.

officer_nats

officer_nats

Member

View Postmarian.bazavan, on 31 mai 2024 - 07:23, said:

Amenda mea a aparut dupa cateva luni bune...av
Ciudat, unui coleg care a fost luat de radar la dus spre Kusadasi (cu tot cu oprit, scanat pasaport si cred ca si talon, tiparit si inmanat amenda), dupa 8 zile, la iesire, i-a aparut in sistem la iesire din TR. August 2023.

View Postdanutzu_1069, on 01 iunie 2024 - 16:15, said:

Accesul cu CI nu are o data anume de intrare in vigoare asa cum spune toata lumea si care "scoate la inaintare" decretul emis de Erdoğan.
Acolo nu specifica o data anume.
Daca nu se specifica data in actul normativ, de obicei acesta intra in vigoare la cateva zile de la tiparirea in Monitorul Oficial. La noi e 3 zile termenul.

Edited by officer_nats, 01 June 2024 - 20:13.

officer_nats

officer_nats

Member

Ceva noutati legate de PTT de la benzinaria PO de langa Hamza? Se poate plati cu cardul incarcarea HGS?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate