Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bolojan la presedintie?

Huawei band 8

Statii de benzina DHR

Windows XP Volume License
 Noul degresant universal

Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...
 Lamurire bec led h7

Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse
 Cat spatiu stocare aveti in total...

Reflux

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14171 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

Percentage of vote: 35.00%

2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

ph13xlv

ph13xlv

Active Member

• Grup: Members

View Postfoxbat, on 13 martie 2024 - 10:51, said:

parca da, daca depasesti 15 zile. (personal desi am stat peste 30 nu s-a intampla asa).
dar poti plati ORICAND pe net, linkurile sunt pe aici ( eu asa am facut pentru un amic care a furat niste amenzi si nu le avea cu internetul - ca sa nu afle "peste un an" ). am platit peste vreo 6 luni (cand am aflat la o bere ca nu stia de hgs etc) si la sume ~ 500 TRY a avut penalitati de intarziere gen 7..10 TRY
inseamna ca mai bine merg fara HGS?!

marian.bazavan

marian.bazavan

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postph13xlv, on 13 martie 2024 - 12:08, said:

Ai pus o intrebare care o sa nasca iar o mare polemica intre DA (@Danutz) si NU (@foxbat) ... Posted Image Posted Image Posted Image. E bine si - si. Fiecare abordare are beneficii dar si dezavantaje. TU decizi. Eu unul am HGS. Pt mine e mai comod. Il reincarc online si mai il verific dupa un timp de la terminarea concediului sa fiu sigur ca nu a ramas ceva neplatit. Se poate ca sa nu inregistreze la timp trecerea prin porti si sa o faca doar dupa ce ai terminat concediul. Aici intervine sansa de a fi penalizat. Daca ai HGS retrage de acolo fara penalizata. daca nu ... la urmatoarea vizita in Turcia ai de platit sau .... online.

Edited by marian.bazavan, 13 March 2024 - 12:52.

w140

w140

Senior Member

View PostMaskatu, on 12 martie 2024 - 08:42, said:

Știți/ există vreun camping în apropierea Istanbulului unde să lași autorulata să fie în siguranță (fără chei lăsate lui Dorel turc) și de acolo să poți lua transportul în comun pentru a vizita orașul? Că de intrat cu rulota prin istanbul.....exclus.

View PostMaskatu, on 13 martie 2024 - 10:44, said:

Multumesc, fiind cu rulota cam cat sa puna pentru drum pana spre zona Kusadasi?

Pana la urma ce este, autorulota sau rulota? Posted Image

Calculul nu-i acelasi pentru rulota+auto vs autorulota, conteaza si ampatamentul, asta pentru a putea stabilii "clasa vehiul / Sınıf Araçlar" la taxele HGS.

Cred ca rulota se incadreaza la "clasa 1" datorita ampatamentului de pana in 3,20 m, insa conteaza si cu ce tip de auto este trasa rulota, poate este un Van cu ampatament mai mare de 3,20 m. https://www.kgm.gov....yollar/HGS.aspx

Daca nu pleaca in perioada imedioat urmatoare, nu cred ca merita facut de pe acum calculul, fiind sanse mari ca taxele de drum sa creasca, la cum involueaza LT.

Edited by w140, 13 March 2024 - 16:16.

foxbat

foxbat

Guru Member

View Postph13xlv, on 13 martie 2024 - 12:08, said:

eu asa am mers dupa ce m-am informat aici. peste 15.000 km in 3 ani

View Postmarian.bazavan, on 13 martie 2024 - 12:51, said:

Ai pus o intrebare care o sa nasca iar o mare polemica intre DA (@Danutz) si NU (@foxbat) ... Posted Image Posted Image Posted Image. E bine si - si. Fiecare abordare are beneficii dar si dezavantaje. TU decizi. Eu unul am HGS. Pt mine e mai comod. Il reincarc online si mai il verific dupa un timp de la terminarea concediului sa fiu sigur ca nu a ramas ceva neplatit. Se poate ca sa nu inregistreze la timp trecerea prin porti si sa o faca doar dupa ce ai terminat concediul. Aici intervine sansa de a fi penalizat. Daca ai HGS retrage de acolo fara penalizata. daca nu ... la urmatoarea vizita in Turcia ai de platit sau .... online.

:) dragut. deci s-a tinut minte. nu i nicio polemica de fapt. unii sunt "de tarc" ( aka all inclusive)- altii - calatori in lume.  fiecare alege ce i se potriveste. intial si eu am zis sa merg cu hgs. dupa ce am vazut ca mai mare bataia de cap decat benficiile(mai ales ca turcii s-au lamurit ca pt turisiti mai bine lasa plata cu cardul) am mers asa cum am povestit.
in ce priveste o parte din intrebarile de pe aici mi-am exprimat parerea - e mai bine sa nu iasa acei useri din tara. nu e deloc jignitor cum s-a interpretat ci este un sfat.

Drumuri faine!

Johnao

Johnao

Member

subscriu, prea mare bataie de cap cu HGS; de fiecare data, platesc in vama la iesire, fara nicio penalitate

danutzu_1069

danutzu_1069

Senior Member

Io nu mai recomand nimic.... fiecare face si trage dupa cum il taie capul....

Daca e careva interesat de taxe, raspund cu placere.

@Mascatu, asa cum spunea si colegu' W140, conteaza ampatamentul, nr de axe. Caravana este asociata cu clasa 2, daca este remorca la un turism... aici nu stiu sa spun, dar avand 3 axe ar putea intra la clasa 3.

w140

w140

Senior Member

View Postdanutzu_1069, on 13 martie 2024 - 20:58, said:

...daca este remorca la un turism... aici nu stiu sa spun, dar avand 3 axe ar putea intra la clasa 3.
Nici eu nu stiu, dar ma gandesc ca pt. rulota + autovehicul tragator ar putea trebuii cate un HGS separat, fiecare (fiind vehicule distincte) avand atat talon, cat si numar de inmatriculare distinct.
Spre exemplu daca mi-ar face HGS pe un ansamblu autovehicul+rulota/remorca, care din cele doua numere de inmatriculare ar figura pe acel HGS?, ...si daca peste un an intru cu respectivul auotovehicul, dar cu un alt tip de remorca/rulota (alta clasa) si alt numar, cum fac, existand rulote/remorci cu o axa si cu doua axe.
Inclusiv un camion din TR, plimba/trage remorci diferite, cu nr diferit de axe, si cu numere diferite, aceeasi remorca fiind trasa si de camioane diferite.

In cazul asta cred ca mai simplu este fara HGS Posted Image , la autostrazile private plateste pe loc, iar daca urca pe autoztrazile de stat, platese ulterior in vama si/sau online in timpul perioadei de gratiere.

Nu avem aici nici un coleg care sa fi intrat in TR cu remorca/rulota, si HGS, sa ne lamureasca?

Edited by w140, 13 March 2024 - 22:44.

kesarion111

kesarion111

Active Member

Nu stiu cum e la turci, in Bulgaria daca ai remorca cu alte numere trebuie inca o vigneta cu nr ala si alta ptr masina.

piciul

piciul

Active Member

Nu la toate remorcile trebuie vigneta,la a mea nu trebuie *750Kg

Edited by piciul, 14 March 2024 - 06:13.

w140

w140

Senior Member

@kesarion111 si @piciul, ...Mulţam fain!, bine de stiut pt. (traversat) BG

Edited by w140, 14 March 2024 - 14:16.

eurobuc

eurobuc

New Member

• Grup: Candidate Members
cumparat de la Migros si platit cu debit card CECbank. cumparat de 1886 lire si debit cardul a platit 269 ron. convertit pe google 1886 inseamna 267 ron.

cristiany

cristiany

Senior Member

OARE TREBUIE SĂ CUMPĂR VINIETĂ ELECTRONICĂ PENTRU REMORCĂ/CARAVANĂ?

Când greutatea totală a compoziției autoturism + remorcă/caravană e peste 3,5 t, atunci cumpărarea vinietei electronice Categoria 3 pentru remorcă/caravană e obligatorie.  Perioada de valabilitate a vinietei pentru remorcă/caravană poate fi diferită de acea a automobilului.

sursa: https://www.bgtoll.b...i-si-raspunsuri

dacrad2

dacrad2

Senior Member

Nu mi se pare normala chestia cu 2 vigniete,cum iti citeste numarul de la remorca? Mai mormala e o vignieta pentru ansamblu masina+remorca. Din ce stiu eu citirea numarului se face din fata nu din spate.

w140

w140

Senior Member

Tocmai am facut o simulare de achizitionat BGVigneta pentru un ansamblul de Autoturism + Remorca ce depaseste 3,5T, si: pentru o saptamana trebuie achizitionata o (clasica) BGVigneta cu 13 leva pt. Autoturism + suplimentar o BGVigneta tot de 13 leva pt. Remorca. (raspuns final: doua BGVignete Posted Image )
https://web.bgtoll.bg/Home

Acum totul pare clar pt BG, ramane enigma pt. HGS-ul din TR.

Attached Files

Edited by w140, 14 March 2024 - 19:14.

Twinsen

Twinsen

Member

Tot am citit si sunt in cautarea unei aplicatii de navigatie pentru Turcia care sa aiba si camerele radar.
Inteleg ca Waze nu sta stralucit la partea de rutare , dar pe atentionari radar e ok ?
Daca il folosesc pe autostrazi si drumuri express e ok ?

w140

w140

Senior Member

View PostTwinsen, on 22 martie 2024 - 01:09, said:

Tot am citit si sunt in cautarea unei aplicatii de navigatie pentru Turcia care sa aiba si camerele radar.

CamSam, ...si nu doar pentru Turcia

Attached Files

Edited by w140, 22 March 2024 - 13:22.

eurobuc

eurobuc

New Member

• Grup: Candidate Members

View PostTwinsen, on 22 martie 2024 - 01:09, said:

Inteleg ca Waze nu sta stralucit la partea de rutare , dar pe atentionari radar e ok ?
Daca il folosesc pe autostrazi si drumuri express e ok ?
in Turcia s-a raspandit calculul vitezei medii pe o anumita distanta si, daca depasesti viteza medie impusa de reglementari, iei amenda. deci nu tine cu incetinirea ca este radar si pe urma este liber la zbor. viteza medie impusa presupun ca este viteza maxima permisa; deci daca in zona radarului (sa zicem ca sunt 2 radare) mergi cu 129 km/h si in rest cu 160 mai mult ca sigur viteza medie trece de 130 (sa zicem ca aceasta este maxima impusa) si vei fi bun de plata.

w140

w140

Senior Member

In Turcia sunt si camere fixe de viteza, si politie cu radar.
Camerele EDS (Electronic Detection Systems) sunt cu diferite "destinatii", spre exemplu, pe langa cele ce masoara viteza medie intre doua puncte sau limita de viteza la punct fix, mai sunt si camere SDS care monitorizeaza trecerea pe culoarea rosie a semaforului, trecerile de pietoni, intersectiile, banda speciala destinata doar transportului in comun, banda de refugiu pe autostrada, sens unic, etc.
Turcii macar presemnalizeaza ca te monitorizeaza, nu ca si bulgarii. Spre exemplu in Sofia, unde in mare parte este stearsa linia continua de demarcatie pt banda destinata transportului in comun, daca nu esti atent, decartezi Posted Image .

Attached Files

Edited by w140, 22 March 2024 - 21:26.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate