Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14145 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#14095
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 30.04.2008
LaterEdit:

View Postw140, on 22 martie 2024 - 21:15, said:

In Turcia sunt si camere fixe de viteza, si politie cu radar.
Camerele EDS (Electronic Detection Systems) sunt cu diferite "destinatii", spre exemplu, pe langa cele ce masoara viteza medie intre doua puncte sau limita de viteza la punct fix, mai sunt si camere
EDS care monitorizeaza trecerea pe culoarea rosie a semaforului, trecerile de pietoni, intersectiile, banda speciala destinata doar transportului in comun, banda de refugiu pe autostrada, sens unic, etc.
Turcii macar presemnalizeaza ca te monitorizeaza, nu ca si bulgarii. Spre exemplu in Sofia, unde in mare parte este stearsa linia continua de demarcatie pt banda destinata transportului in comun, daca nu esti atent, decartezi
Posted Image .

Scuze, graba :) .

Edited by w140, 22 March 2024 - 22:06.


#14096
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
Acum doua saptamani am fost intr-o min-vacanta in Bulgaria, zona Veliko-Tarnovo. Cu ocazia asta am testa si eu varianta ce include Veliko spre Turcia. E adevarat doar pana la Vonesta Voda. Ca asfalt ... bun spre f bun. Trafic, aici nu inteleg alegerea acestui traseu, plin de TIR-uri pe ambele sensuri si de bulgari bombardieri. TIR-uri ce merg in gasca, greu de depasit, mai ales daca din sens opus vine tot asa o gasca. Multe camere, fie de BgToll fie de viteza. Mai sunt si pandarii cu pistolul de viteza. Am observat ca numarul celor care te atentioneaza de "pandari" a scazut. Asa ca ... mers legal.
Concluzia mea, strict personala, pt Turcia ramane ACEST TRASEU.

#14097
Kata13133

Kata13133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 06.03.2016
Salutare tuturor! La finalul lui aprilie (29) voi pleca, cu masina, spre Turcia (Istanbul, zona Fatih). Este primul meu drum spre Turcia, sens in care am nevoie de sfatul vostru, pentru a alege varianta optima (calitate drum, aglomeratie, distanta). Precizez ca voi pleca din Calarasi. Studiind putin, am cateva nelamuriri

1) pe unde sa intru in Turcia? Malko Tarnovo sau Hamzabeyli?

2) oarecum legat si de primul. Ce drum sa aleg? Cel mai simplu ar fi sa trec cu bacul si sa intru in Bulgaria pe la Silistra, dar primul bac trece la 7, ultimul la 22. Daca plec de seara (22), ma gandesc ca ajung prea devreme (neavand experienta drumului m-am orientat strict in functie de timpii dati de maps). Daca plec la 7, ma gandesc ca ajung prea tarziu. Cazarea incepe, in principiu, la 14 si nu as vrea sa ajung prea tarziu, poate ma mai pot bucura de cateva ore de plimbare in ziua sosirii.
Daca nu trec cu bacul, ar fi variante de ocolire pe la Negru Voda (apoi Dobrici, Varna, Burgas, Malko Tarnovo) sau Giurgiu (apoi Razgrad, Targoviste, Iambol, Hamzabeyli). Diferenta, conform maps dintre cele doua varinate este de 10km.
Pe unde ar fi drumul mai bun si circulatia mai lejera?
Multumesc!

#14098
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 28.01.2008
Eu as merge prin Giurgiu. Apoi Razgrad, Targoviste, Iambol, Hamzabeyli.

#14099
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
@Kata .... tinand cont de orele bacului... singura varianta, cat de cat acceptaat e cea prin Giurgiu - Ruse. De acolo ai 2 trasee, unul prin Veliko-Tarnovo iar altul prin Razgrad. Eu unul folosesc doar cel prin Razgrad.

#14100
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 02.02.2009
Pleci la 4 din Călărași, la 6 ești la Giurgiu, la 11 la Hamzabeyli (prin Razgrad), la 15.30 ești la hotel.Dacă folosești bacul de 7 vei ajunge pe la 17.30.Si tot prin Hamzabeyli.

Edited by eumorocanosul, 02 April 2024 - 17:52.


#14101
Kata13133

Kata13133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 06.03.2016
La Giurgiu ma gandeam si eu, avand in vedere ce mai citisem pe forum. Multumesc frumos tuturor!

#14102
adrian20p

adrian20p

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.07.2011
Salutare! Aveti o recomandare unde se poate face o procura pentru masina? De preferat pentru o perioada mai mare de un an, majoritatea fac doar pe un an din ce am vazut.

#14103
Johnao

Johnao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 11.03.2021
eu am facut aici si a fost f ok, ieftin si rapid https://dilmer.ro/#servicii
am facut doar pt o saptamana dar poti intreba pt cazul tau

#14104
adrian20p

adrian20p

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.07.2011
Super, am vorbit deja, valabilitate cat vreau eu. Si ieftin, 200 de lei.

#14105
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
Daca e doar pt Ro sau UE.... e ok, dar pt Turcia nu uita: procura tradusa in turca, legalizata si apostilata la ambasada sau consulat.

#14106
Johnao

Johnao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 11.03.2021
cei pe care i-am recomandat se ocupa si de apostilare la ambasada

Edited by Johnao, 04 April 2024 - 11:49.


#14107
sarojna

sarojna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 10.07.2007

View PostKata13133, on 02 aprilie 2024 - 09:26, said:

Salutare tuturor! La finalul lui aprilie (29) voi pleca, cu masina, spre Turcia (Istanbul, zona Fatih). Este primul meu drum spre Turcia, sens in care am nevoie de sfatul vostru, pentru a alege varianta optima (calitate drum, aglomeratie, distanta). Precizez ca voi pleca din Calarasi. Studiind putin, am cateva nelamuriri

1) pe unde sa intru in Turcia? Malko Tarnovo sau Hamzabeyli?

2) oarecum legat si de primul. Ce drum sa aleg? Cel mai simplu ar fi sa trec cu bacul si sa intru in Bulgaria pe la Silistra, dar primul bac trece la 7, ultimul la 22. Daca plec de seara (22), ma gandesc ca ajung prea devreme (neavand experienta drumului m-am orientat strict in functie de timpii dati de maps). Daca plec la 7, ma gandesc ca ajung prea tarziu. Cazarea incepe, in principiu, la 14 si nu as vrea sa ajung prea tarziu, poate ma mai pot bucura de cateva ore de plimbare in ziua sosirii.
Daca nu trec cu bacul, ar fi variante de ocolire pe la Negru Voda (apoi Dobrici, Varna, Burgas, Malko Tarnovo) sau Giurgiu (apoi Razgrad, Targoviste, Iambol, Hamzabeyli). Diferenta, conform maps dintre cele doua varinate este de 10km.
Pe unde ar fi drumul mai bun si circulatia mai lejera?
Multumesc!

Va salut, cum au zis colegii, сea mai buna varianta ar fi pe la Ruse - Razgrad ....... Hamzabeyli .... Istanbul.
In Isanbul trebuie avut in vedere ca bulevardul Ordu Cd. (Laleli- zona Unversitate - Old Bazar) este inchis circulatiei auto si daca aveti cazare in zona de sud a acestui Bulevard, trebuie sa va setati traseul cu mare grija, altfel ajungeti cu masina pe stradutele din bazar (asa am patit eu acum 2 ani) foarte aglomarete.
Nu reusesc sa atasez un desen cu zona si traseul de urmat

Edited by sarojna, 08 April 2024 - 08:09.


#14108
Kata13133

Kata13133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 06.03.2016
Multumesc mult, dar... Este lrima oara in Turcia. Am inteles ca la eu e mai greu cu waze. Voi merge, probabil, cu maps, here sau mapsme. Pe unde ma duce, pe acolo o iau. Acum, ce o fi o fi. Doar sa ajung acolo, ca in cele 7 zile cat stau nu misc masina din parcare😁

#14109
sarojna

sarojna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 10.07.2007

View PostKata13133, on 08 aprilie 2024 - 08:13, said:

Multumesc mult, dar... Este lrima oara in Turcia. Am inteles ca la eu e mai greu cu waze. Voi merge, probabil, cu maps, here sau mapsme. Pe unde ma duce, pe acolo o iau. Acum, ce o fi o fi. Doar sa ajung acolo, ca in cele 7 zile cat stau nu misc masina din parcare��

https://www.google.r...8!3e0?entry=ttu

Noi AICI lasam masina in otoparc - de ani de zile - nu au fost probleme
https://www.google.c...00582?entry=ttu

Edited by sarojna, 08 April 2024 - 08:19.


#14110
Kata13133

Kata13133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 06.03.2016
Asta e traseul de urmat? Cred ca in aceeasi zona am hotelul. Mersi

#14111
sarojna

sarojna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 10.07.2007

View PostKata13133, on 08 aprilie 2024 - 08:19, said:

Asta e traseul de urmat? Cred ca in aceeasi zona am hotelul. Mersi

DA, v-am lasat si locatia cu otoparc-ul

#14112
Kata13133

Kata13133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 06.03.2016
Ok. Mersi frumos!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate