Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14153 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#13123
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 03.04.2017
Dar oare merita? Eu care vin din nord,cu dacia spring,ar trebui sa fac cel putin 2 incarcari complete pana la iesirea din tara,apoi cateva inca pana la istanbul.Se muta vacanta mea la punctele de incarcare,chiar daca per total costurile vor fi poate mai mici.

#13124
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Unde mai pui ca poate prinzi ocupate punctele de incarcare si stai si te uiti la masina, ca de plecat nu mai poti pleca. Sincer, masina electrica in concediu e o bataie de cap cu tehnologia din acest moment. Mergi in strainatate pe autostrada vara si de multe ori vezi cozi de zeci de masini la pompe. Si aia alimenteaza fiecare si pleaca in 5 min. Ce cozi s ar forma daca ar trebui sa stea toti cu orele? Momentan nu exista infrastructura pt asa ceva, degeaba se incapataneaza unii sa ne bage pe gat electricele. Am vazut imaginile cu cozile de masini ramase inzapezite noaptea pe drum si se plangeau soferii ca li se termina benzina. Dar daca acele masini erau electrice? Da, pana la piata sau la supermarket e ok cu electrica, dar mai departe mi se pare o prostie si o sursa suplimentara de stres.

#13125
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005
scuze ca am generat acesta discutie. era de interes daca in Tr se merge si electric. restul de preferinte, angoase, pareri (de pe margine :) chibitari) nu sunt in ideea respectiva.
eu sunt "cap de petrol " si numar corect de roti (2). insa nu mai suntem singuri in acest trafic. deci chiar daca nu sunt in gasca EV (cu toti parametrii ei) tot ma intereseaza subiectul.
ca idee - seamna nitel cu viata "off grid" - cu caravan/rulota esti mult mai aproape de viata cu EV-ul.
Aparent se merge foarte ok in Tr cu electrica- am intrat pe topicul indicat de un coleg mai sus. Ma mai mult - cu Spring-ul.

#13126
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Acuma depinde si de stilul in care mergi. Unii, multi, merg oricum distante de 350-400 km si se cazeaza. Indiferent ca s pe 2 roti sau pe 4. Noi care mergem uzual peste 800 km si uneori 1000+ km daca e nevoie, am ajunge in 3 zile la destinatie, in loc de 10-12 ore. :) Cum ar fi Timisoara-Edirne dintr o bucata, de exemplu? :) Complet fezabil, daca am fi in schengen. Dar cu EV? Not so much...

Edited by camelia19, 04 February 2023 - 11:31.


#13127
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005
Nu e chiar asa.vezi link mai sus.

#13128
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 03.04.2017
Despre care din linkuri vorbesti?
Oricum ai lua-o stai foarte mult la incarcare.

#13129
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005

View Postmanuale, on 03 februarie 2023 - 21:21, said:


Da, au fost mai multi cu masina electrica in TR. Majoritatea doar pana la Istanbul. Cu Jaguar e-Peace, cu Tesla, cu Kia eNiro, cu Dacia Spring de cateva ori. Una dintre calatorii cu Springul, chiar acum la final de ianuarie iar mai inainte la Kusadasi.
https://www.facebook...52238286070640/

Multummeac
Tare omu' cu springul im Tr

#13130
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Foarte, foarte urat...
https://www.europafm...n-turcia-video/

#13131
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
Aseara nu am avut ce face si m-am uitat pe Youtube la ce au postat "vlogerii" in legatura cu drumul spre si dinspre Turcia. A fost o seara, cateva ore, de relaxare si zambet. Nu am vazut atatea erori privind ce documente trebuie sa avem, ce traseu sa alegem, ce taxe adicalea ce si cum.
Fac un mic rezumat la ce avem de facut sa avem o vacanta mai fara grija.
1. Alegem traseul convenabil pt destinatia aleasa. Folosim Gmaps ca model initial, urmand ca la plecare sa folosim ori telefonul ori GPSul dedicat. Facem variante si variante.
2. Verificam actele masinii:
- RCA valabil cu casuta TR nebarata
- ITP valabil
- daca nu e masina personala si proprietarul nu se afla in masina  - procura tradusa in turca si apostilat la ambasada turca sau consulat (asa zice legea lor). Merge, cu noroc (vames permisiv), si doar o procura tradusa in egleza si legalizata la notariat - nu recomand.
3. Verificam valabilitate pasapoarte _ minim 6 luni
4. Achizitionam, daca vrem (recomand), vigneta bulgareasca online. Se poate achizitiona si la intrarea in Bulgaria de la tonomate sau benzinarii. Atentie!!!!  Au camere (cam 2000) de citit nr masina pt verificare achizitionarii vignetei, iar suplimentar au ramas si masinile BgToll.
4. Tot daca vrem achizitionam asigurari de sanatate.
5. Daca folosim cash recomandare - cumparam euro in Romania si ii schimbam in lire in Turcia. Schimbul il facem la casele de schimb sau la bijutieri (au un curs de multe ori mai bun fata de casele de schimb). Putem avea ceva lire pt prima alimentare in Turcia sau trecerea cu ferry. Restul pe card.
6. Taxa pod Giurgiu.
7. Achizitionare HGS (valabil pe autostrazile de stat si pe cele particulare) sau incarcat contul. Se poate si fara, plata cash sau card la portile de pe autostrada. Daca ai Hgs retragera banilor din cont se face dupa citirea nr inmatriculare sau la unele porti dupa abtipildul HGS lipit pe parbriz.

Poate mai sunt si alte lucruri, sfaturi de spus. Sa le punem aici, iar daca nu am scris destul sa-mi spuneti.

#13132
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 30.04.2008

View Postmarian.bazavan, on 06 februarie 2023 - 11:15, said:

...
5. Daca folosim cash recomandare - cumparam euro in Romania si ii schimbam in lire in Turcia. Schimbul il facem la casele de schimb sau la bijutieri (au un curs de multe ori mai bun fata de casele de schimb). Putem avea ceva lire pt prima alimentare in Turcia sau trecerea cu ferry. Restul pe card.
...

Poate mai sunt si alte lucruri, sfaturi de spus. Sa le punem aici, iar daca nu am scris destul sa-mi spuneti.

Pentru schimb valutar care nu este efectuat la banca, recomand sa aveti bacnote cat mai apropiate de suma pe care doriti sa o schimbati, si asta pentru a nu fi nevoiti sa primiti si rest in valuta. In acest fel evitati riscul de-a va alege cu bacnote "nedorite", pentru care s-ar putea ca mai tarziu sa dati explicatii autoritatilor.

La taxi incercati sa stabiliti in prealabil pretul cursei, iar atunci cand platiti cursa "scoateti in evidenta" valoarea fiecarei bacnote pe care o dati taximetristului, astfel evitati spre exemplu sa va dea inapoi o bacnota de 5 lire pe care va sustine ca i-ați dat-o in loc de bacnota de 50, data in realitate.

Edited by w140, 06 February 2023 - 15:32.


#13133
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
La banca doar de la ATM. Sunt f putine banci care accepta schimb valutar si acela doar pt posesorii de card de la acea banca.

#13134
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View Postfoxbat, on 06 februarie 2023 - 16:58, said:

Aventura,ce mai.pentru  ce "turisti" e nevoie de asa explicatii? Uof..
Poate pentru unii care n au mai fost niciodata in Turcia? :) Chestia cu procura tradusa si apostilata e ceva mai rar intalnit, de exemplu.

O alta chestie care nu a fost mentionata, presupun ca permisul auto romanesc este recunoscut. Acum prin tari de pe alte continente nu mai miști nimic fara International Drivers Licence si inteleg ca in Ro e o avere sa-l procuri.

Edited by camelia19, 06 February 2023 - 18:15.


#13135
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 30.04.2008

View Postcamelia19, on 06 februarie 2023 - 18:10, said:

....
O alta chestie care nu a fost mentionata, presupun ca permisul auto romanesc este recunoscut. Acum prin tari de pe alte continente nu mai miști nimic fara International Drivers Licence si inteleg ca in Ro e o avere sa-l procuri.
In TR permisul romanesc de conducere este recunoscut fara probleme, nu este nevoie de International Drivers Licence.

View Postmarian.bazavan, on 06 februarie 2023 - 16:02, said:

La banca doar de la ATM. Sunt f putine banci care accepta schimb valutar si acela doar pt posesorii de card de la acea banca.
Am dorit sa scot in evidenta faptul ca nu fac referire la banci. Posted Image

Edited by w140, 06 February 2023 - 18:41.


#13136
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005

View Postcamelia19, on 06 februarie 2023 - 18:10, said:

Poate pentru unii care n au mai fost niciodata in Turcia? Posted Image Chestia cu procura tradusa si apostilata e ceva mai rar intalnit, de exemplu.

O alta chestie care nu a fost mentionata, presupun ca permisul auto romanesc este recunoscut. Acum prin tari de pe alte continente nu mai miști nimic fara International Drivers Licence si inteleg ca in Ro e o avere sa-l procuri.

de fapt nu este. ajunge cea in EN. notar.
Tr este destinatia de "mancat si baut la greu".deci daca e nevoie sa se posteze detalii despre asta ..
despre mersul in tari "grele" ce sa mai zicem.
no offence - daca exista"turisti" care nu stiu sa citeasca ce scrie mare pe toate tablele la fiecare granita (Asta  ca plan C) sau nu se uita pe site-urile tarilor in care se duc - nici pe softpedia nu vor citi.
in afara de info de baza pe care orice sofer la are in minte (daca nu, nu are ce cauta la volan), orice calatorie de placere are farmecul ei si descoperirile ei.
sa mergi pe o urma de firimituri ca in povestile copilariei nu mia e ce trebuie.

hai sa punem informatii serioase - drumuri, sfaturi de rute, indicatii de locuri mai rare si mai misto, sfaturi de chestii de vazut, eventual service-uri/statii EV, samd.

calitatea materialului arata si nivelul publicului caruia i se adrezeaza.sa nu l scadem atat de mult.

#13137
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
Nea @Fox ... am scris cele de mai sus pt ca cei care se dau pe video se declara cunoscatori si pe drept cuvant sfatuitori. Aproape toti spun ca informatiile scrise pe diferite forumuri sunt incomplete, neadevarate, eronate, putine, derutante - nu mai enumar caracteristicile forumurilor din gura lor - si ca ei, doar ei dau sfaturi 100% corecte. Eu aici, pe forum, de la colegi am invatat multe. Chiar la pct. 1. am zis de trasee, alegere, variante, sfaturi. Doar stii ca eu unul sunt promotorul drumurilor neortodoxe, mai la stanga, mai la dreapta. Calitate o da informatia, curiozitate de a afla, curajul de a cere un sfat. Ma gandeam acum cateva zile sa fac un rezumat cu postari de pe GMaps cu traseele mai atipice pe unde am fost.Acum chiar o sa fac. Zici de "orice sofer" dar la cateva pagini se intreaba de procura, de taxa de pod, de hgs...... Asta e ... primim intrebari, dam sfaturi :) :) :) si le repatam in fiecare luna, an si veac :) :)

#13138
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 17.01.2008
Nu va mai spun cați "atotștiutori" in ale taxelor de drum sunt pe grupurile de FB pe care le urmăresc.... Posted Image
Te doare mintea ce debitează unii... care știu ei, ca așa au făcut si nu au pățit nimic.... Posted Image

LE: Am fost intrebat chiar si pe messenger apropo de hgs si taxe... Desigur, la întrebările pertinente, am răspuns detaliat.

LLE: Apropo despre recentele cutremure, O52, autostrada din zona calmitata a suferit daune considerrabile si este inchisa. Si alte drumuri din zona au aceiasi soarta...
https://goo.gl/maps/Gy8XzJDVPXxuN5BC8

Edited by danutzu_1069, 06 February 2023 - 22:39.


#13139
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005

View Postmarian.bazavan, on 06 februarie 2023 - 21:16, said:

Nea @Fox ... am scris cele de mai sus pt ca cei care se dau pe video se declara cunoscatori si pe drept cuvant sfatuitori. Aproape toti spun ca informatiile scrise pe diferite forumuri sunt incomplete, neadevarate, eronate, putine, derutante - nu mai enumar caracteristicile forumurilor din gura lor - si ca ei, doar ei dau sfaturi 100% corecte. Eu aici, pe forum, de la colegi am invatat multe. Chiar la pct. 1. am zis de trasee, alegere, variante, sfaturi. Doar stii ca eu unul sunt promotorul drumurilor neortodoxe, mai la stanga, mai la dreapta. Calitate o da informatia, curiozitate de a afla, curajul de a cere un sfat. Ma gandeam acum cateva zile sa fac un rezumat cu postari de pe GMaps cu traseele mai atipice pe unde am fost.Acum chiar o sa fac. Zici de "orice sofer" dar la cateva pagini se intreaba de procura, de taxa de pod, de hgs...... Asta e ... primim intrebari, dam sfaturi Posted Image Posted Image Posted Image si le repatam in fiecare luna, an si veac Posted Image Posted Image

View Postmarian.bazavan, on 06 februarie 2023 - 21:16, said:

Nea @Fox ... am scris cele de mai sus pt ca cei care se dau pe video se declara cunoscatori si pe drept cuvant sfatuitori. Aproape toti spun ca informatiile scrise pe diferite forumuri sunt incomplete, neadevarate, eronate, putine, derutante - nu mai enumar caracteristicile forumurilor din gura lor - si ca ei, doar ei dau sfaturi 100% corecte. Eu aici, pe forum, de la colegi am invatat multe. Chiar la pct. 1. am zis de trasee, alegere, variante, sfaturi. Doar stii ca eu unul sunt promotorul drumurilor neortodoxe, mai la stanga, mai la dreapta. Calitate o da informatia, curiozitate de a afla, curajul de a cere un sfat. Ma gandeam acum cateva zile sa fac un rezumat cu postari de pe GMaps cu traseele mai atipice pe unde am fost.Acum chiar o sa fac. Zici de "orice sofer" dar la cateva pagini se intreaba de procura, de taxa de pod, de hgs...... Asta e ... primim intrebari, dam sfaturi Posted Image Posted Image Posted Image si le repatam in fiecare luna, an si veac Posted Image Posted Image

Da, de fapt ai dreptate. ca nu ma doare mana sa dau "search" in toata zona si gasesc o info sau 2 care ma intereseaza.  pentru restul, next next.
trist dar ai dreptate.scuze, uneori ma aprind cand vad unde s-a ajuns cu nivelul.
btw. voi repeta si aici - am mers in Tr peste 10k km (spre Georgia apoi in sud , practic toata tara ) in cateva ture. si autostrazi si nationale. hgs-ul nu l-am luat ci am platit cu cardul /cash mereu. Evindent folosind portile marcate corespuznator.
in plus -ultima data ( ian 2023) - la portile(unele) la care dadeau bilet si cu care plateai la urmatoare m-am trezit ca au bagat LPR (automat)- scria asta pe o el deci sa nu mai stai ca boul sa apesi pe butoane (eu tot incercand :) pana mi-a dat un claxon scurt un TIR din spate).  La urmatoarea poarta a verificat ceva in calculator (si m-a si intrebat  de unde vin, sistemeul fiind nou si poate si in teste - imi amintesc ca zona aia in 2022 primeai biletel) si mi-a luat banii  rapid.

#13140
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View Postfoxbat, on 07 februarie 2023 - 08:53, said:

hgs-ul nu l-am luat ci am platit cu cardul /cash mereu.

Din cat ai umblat tu, sunt porti unde sa nu mearga cu cardul, numai cash?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate