Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14141 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#13087
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005

View Postw140, on 22 ianuarie 2023 - 12:27, said:

Eu stiu ca nu poti intra in Turcia cu doua autovehicule ce au acelasi proprietar.
O poti face doar daca unul din cele doua autovehicule are o procura de imputernicire pentru o alta persoana prezenta in autovehicul respectiv.

Procura: https://forum.softpe...8#entry29632654

am fost eu in situaia asta. se tiganesc cu tine la vama.. (scuter + caravan + cap tractor etc).

#13088
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 05.09.2007
Un coleg m-a rugat sa il sfatuiesc pt un traseu din Bucuresti pana in Side. Am zis ca dupa mine sunt 2 variante: PRIMA varianta, A DOUA varianta. La ambele variante am recomandat 2 opriri. Un singur sofer in masina, dar si copii. La PRIMA - Istanbul/Bursa si Afyon. La A DOUA - Canakkale si Pamukkale. Eu unul cred ca la dus A DOUA varianta, la intors PRIMA. Voi, cei care ati ajuns pe acele meleaguri ce sfat puteti da?
P.S. Nu mai pleaca nimeni in vara asta in Turcia cu masina??? E deschis topicul de plecari :) ;)

#13089
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Eu vreau sa merg prin iulie august dupa ce termina pitica scoala. Nu vreau nici sa ma duc in plina vara sa ma coc acolo. Cred ca renunt la circuit cum am facut anul trecut si plusez zile la resort. Nu stiu daca ar merita sa schimb Kusadasi cu alta locatie... ce statiuni ar mai fi prin zona?

Drumul paan acolo mi se pare crunt. Imi place sa conduc dar nu sa petrec cate o zi in masina. :(

#13090
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009

View Postmarian.bazavan, on 26 ianuarie 2023 - 08:46, said:

Un coleg m-a rugat sa il sfatuiesc pt un traseu din Bucuresti pana in Side. Am zis ca dupa mine sunt 2 variante: PRIMA varianta, A DOUA varianta. La ambele variante am recomandat 2 opriri. Un singur sofer in masina, dar si copii. La PRIMA - Istanbul/Bursa si Afyon. La A DOUA - Canakkale si Pamukkale. Eu unul cred ca la dus A DOUA varianta, la intors PRIMA. Voi, cei care ati ajuns pe acele meleaguri ce sfat puteti da?
P.S. Nu mai pleaca nimeni in vara asta in Turcia cu masina??? E deschis topicul de plecari :) ;)

Prima varianta e mai ok. Dar nu prin Bursă. Nu are rost sa plătească câteva sute de lire podul și autostrada pana la Bursa.
Merge spre Izmit pe autostrada de stat și apoi face dreapta către Kutahya. O singura noapte de cazare în zona Kutahya sau Eskisehir.

#13091
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 05.09.2007

View PostMaskatu, on 26 ianuarie 2023 - 09:09, said:

Eu vreau sa merg prin iulie august dupa ce termina pitica scoala........ ce statiuni ar mai fi prin zona?
Drumul paan acolo mi se pare crunt. Imi place sa conduc dar nu sa petrec cate o zi in masina. Posted Image
La fel si eu. Pitica mea termina a 8-a. Intre testele de terminare si repartizare liceu avem concediu. Anul acesta direct Canakkale pana in Patara. Lung, dar il fac tiptil. La distante rezonabile ai Didim si peninsula Bodrum.


View Posteumorocanosul, on 26 ianuarie 2023 - 09:17, said:

Prima varianta e mai ok. Dar nu prin Bursă. Nu are rost sa plătească câteva sute de lire podul și autostrada pana la Bursa.
Merge spre Izmit pe autostrada de stat și apoi face dreapta către Kutahya. O singura noapte de cazare în zona Kutahya sau Eskisehir.
E genul care prefera autostrada, podul .. cat mai putin si lejer de condus. Teleportarea era ideala. Si Bursa e departe :) pt el.

#13092
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
Nenea Marian,

Depinde ce se doreste?    Se doreste mers lejer cu opriri nenumarate, atunci varianta 2...Se doreste mers in forta (1 cazare intermediara) atunci varianta 2.

Personal aleg varianta 1 cu facut dreapta la Sapanca/Sakarya (Istanbul – Adapazari – Osmaneli – Bilecik - Bozüyük – Kütahya) oprire in Bilecik (GRAND HOTEL BAŞARAN) sau Bozüyük (Grand Çalı Otel) sau Eskişehir (Eskişehir Subay Orduevi).

Mie mi s-a parut (cam poluat) Kütahya, orasul este foarte misto pentru shoping, aerisit, bulevarde mari...... am stat in/la Hilton Garden Inn, foarte bun (recomand). Dimineata are de parcurs mult mai putin (Kutahya - Afyon - Sandikli - Burdur - Antalya – Kadriye - Belek - Side).

Varianta de intoarcere aceasi, cu oprire in Izmit (daca pleci de la plaja la orele prinzului) daca te tine buzunaruț atunci Wyndham Grand İzmir Özdilek este alegerea corecta , daca e pe saracie Oglakcioglu Park Boutique Hotel.

Drumuri bune sa avem!

#13093
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 05.09.2007
O sa-i arat si varianta ta. Dar parca vad ca o singura oprire nu-l coafeaza. Nu stiu de ce pt mine parca dusul prin Canakkale si intoarcerea prin Istanbul e varianta castigatoare indiferent de destinatie. Poate in cazul in care prima oprire importanta e Cappadocia sa folosesc solutia cu Istanbul ca si traseu prim.

#13094
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010

View Postmarian.bazavan, on 26 ianuarie 2023 - 12:02, said:

Nu stiu de ce pt mine parca dusul prin Canakkale si intoarcerea prin Istanbul e varianta castigatoare indiferent de destinatie.Poate in cazul in care prima oprire importanta e Cappadocia sa folosesc solutia cu Istanbul ca si traseu prim.


Păi e mai pitoresc, mai liber și mai lin (fără trafic intens de autocamioane) senzație plină.
Folosesc varianta costieră (Canakkale) când nu mai am răbdare și plec cu minim 3 zile înainte de începerea sejurilor (2-3), oprim te miri unde....altfel mergem prin centrul Turciei, practic și rapid. Spor!

#13095
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 05.09.2007
De ceva ani nu mai folosesc varianta costiera pt plecarea din Canakkale. Imi pare o varianta obositoare, trafic, atentie marita ... Asa ca traseul meu este prin munti, prin sate uitate, trasee de juma de masina pe sens :) , opriri pe la mici "bombe" de Kofte sau Ciorba. Cules de fructe de pe marginea drumului ...

#13096
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007

View Postmarian.bazavan, on 26 ianuarie 2023 - 08:46, said:

P.S. Nu mai pleaca nimeni in vara asta in Turcia cu masina??? E deschis topicul de plecari Posted Image Posted Image


Eu anul trecut am ratat Turcia din cauza colegei de camera care a schimbat locul de munca si nu a mai putut lua concediu ,anul asta astept grupul sa vad ce alegere face, dar cu siguranta sfarsit de august Turcia,plati  vacanta in Bulgaria si Grecia pentru acest an.

#13097
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 14.10.2018

View PostMaskatu, on 26 ianuarie 2023 - 09:09, said:

Eu vreau sa merg prin iulie august dupa ce termina pitica scoala. Nu vreau nici sa ma duc in plina vara sa ma coc acolo.
Pai, in iulie-august te coci, nu e plina vara? Tin minte ca in 2007 eram in Marmaris, si la 1 iulie si nu puteam merge descult pe plaja, am scapat si berile din mana... :))))

#13098
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
Dupa zeci (20) de ani de Turqie, noi ne alegem sejururile/vacantele in perioada urmatoare : 01 - 22 iunie si 28 august - 20 septembrie.

In luna iunie: ziua este mai lunga, foamea (de bani) este mai mica, preturi mai mici (cazare, transport cu avionul, shoping, etc.), curatenie si servicii foarte bune (abia au inceput sezonul estival), temperaturi climatice optime (aer/apa), umezeala acceptabila, trafic redus, etc.

Septembrie: este cu dus si intors mai mult intors......ziua este mai mica, preturi mai mari la orice, caldura persistenta, umezeala mare (mergem de regula in zona montana/mare), trafic intens, aglomeratie peste tot (plaja, mare, shoping, belvedere, etc.). Singurul avantaj este ca prindem de regula una din sarbatorile lor traditionale, Ziua Victoriei ....o singura data am fost de Ziua Republicii...

#13099
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 30.04.2008
Noi pt balacit (in zona Antalya) preferam perioada 5-15 Septembrie. Fata de lunile iulie si august: preturi mai mici la cazari, caldura ceva mai suportabila, in statiuni nu mai este asa aglomerat, pt. unele produse incep sa apara reducerile de sfarsit sezon, aglomeratia din vami mult diminuata, apa marii poate chiar mai calda decat in august, capitol la care luna iunie lasa de dorit pt cei ce prefera pt balaceala apa foarte calda. Pana si vara pare mai lunga :)

Edited by w140, 27 January 2023 - 14:32.


#13100
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 30.04.2008

View PostMaskatu, on 26 ianuarie 2023 - 09:09, said:

Eu vreau sa merg prin iulie august dupa ce termina pitica scoala. Nu vreau nici sa ma duc in plina vara sa ma coc acolo. Cred ca renunt la circuit cum am facut anul trecut si plusez zile la resort. Nu stiu daca ar merita sa schimb Kusadasi cu alta locatie... ce statiuni ar mai fi prin zona?

Drumul paan acolo mi se pare crunt. Imi place sa conduc dar nu sa petrec cate o zi in masina. Posted Image

Poti time cont si de faptul ca Mediterana este mai calda decat Egeea, implicit sezonul este mai lung la Mediterana, iar diferenta de km (din punctul meu de vedere) este nesemnificativa, mai ales ca au drumuri bune si combustibil la pret cat de cat acceptabil.

Mai jos diferentele de km la cateva destinatii de balaceala vis-a-vis de Kusadasi, ...pe cele mai "scurte/ieftine" trasee in total km/sens sunt urmatoarele diferente:

- Didim + 60 km
- Bodrum +137 km
- Marmaris +165 km
- Antalya +275

Attached Files


Edited by w140, 27 January 2023 - 15:57.


#13101
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Cesme si Kas nu sunt considerate destinatii de balaceala? Noi am ales sa stam acolo 3, respectiv 4 nopti. Langa Cesme sunt Ilica beach si Altinkum, iar langa Kas este una din cele mai spectaculoase plaje turcesti (din cate am inteles), Kaputas beach.
Pana in Cesme ma gandeam sa mergem tot peste podul Canakkale, dar apoi sa continuam pe drumul de coasta, prin Ayvalik. Nu ar fi mai pitoresc decat cel prin interior?

Edited by camelia19, 27 January 2023 - 19:30.


#13102
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 30.04.2008
Normal ca si Cesme si Kas sunt destinatii de "balaceala". Dupa cum se vede eu am si precizat ca dau cateva exemple referitor la distanta vis-a-vis de Kusadasi, mai sunt destule destinatii de "balaceala" in zona, precum Fethiye, Ölüdeniz, etc., dar nu destinatia era scopul postarii mele, mai ales ca nu aveam nici o informatie asupra bugetului alocat.

View Postw140, on 27 ianuarie 2023 - 15:55, said:

...diferentele de km la cateva destinatii de balaceala...

De la Canakkale spre Izmir si eu prefer tot drumul de coasta, prin Ayvalik.

Edited by w140, 27 January 2023 - 19:48.


#13103
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 14.10.2018

View PostPovestitorul, on 27 ianuarie 2023 - 09:27, said:

Dupa zeci (20) de ani de Turqie, noi ne alegem sejururile/vacantele in perioada urmatoare : 01 - 22 iunie si 28 august - 20 septembrie.
+1 aici. De cativa ani, nu ma mai prinde 1 iulie in Turcia (sa nu mai vars berea :) )
Am facut cam toata coasta vestica (Kusadasi, Didim, Marmaris, Fethyie. Oludeniz), cu exceptia pen. Bodrum. Marmaris este statiunea noastra de suflet. Anul acesta mergem tot in Marmaris, deja am rezervat inclusiv cazarile intermediare dus/intors. Tarife mari.....

#13104
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Ok, cum n-am mai fost niciodata, voiam sa ma asigur ca nu am ales prost. :) Data viitoare o sa ajungem si in Oludeniz.  



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate