Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14153 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#13105
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

 camelia19, on 27 ianuarie 2023 - 20:10, said:

Ok, cum n-am mai fost niciodata, voiam sa ma asigur ca nu am ales prost. Posted Image Data viitoare o sa ajungem si in Oludeniz.  
Tot n-am inteles ce traseu v-ati ales "data aceasta". "Data viitoare" cand va fi? Sa nu-mi spui ca de la Kas te duci glontz spre Goreme...
Cappadocia va fi "data viitoare"? Turcia, chiar daca are drumuri expres exceptionale, este cam maricica, de fapt.

Sa nu-mi spui ca nu veti vizita Bergama, un must see din punctul meu de vedere, apropiat de comercialul Efes. Multi romani ignora Pergamul, unde se pot vedea trei obiective turistice importante: orasul antic Pergam (unde a existat Altarul lui Zeus sau "scaunul de domnie al Satanei", din Biblie), impresionanta Biserica Rosie (una din cele 7 biserici ale Apocalipsei - la Efes veti vedea inca una, a fecioarei Maria; daca ajungeti la Pamukkale, veti vedea inca una, la Laodicea) si Asklepeionul, centrul de recuperare fizico-terapeutica al vechiului Pergam, centru dedicat zeului medicinii, Asklepios (Asclepius, Aesculapius, Esculap), Asklepeion asemanator celui din Epidaur.
https://www.turismcu...l-3-pergam.html

#13106
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
@Camelia... anul acesta deja s-a batut in cuie ... Patara. Anul trecut tot Patar, acum 2 ani Kas, a fost si Oludeniz. Iti spun ...MERITA!!! Dar eu mereu aleg alt traseu ... mai prin coclauri, mai prin sate ... sa vada si ochiul meu ceva deosebit. Turcia nevopsita.

#13107
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
@florinbad, ba iti spun...Bergama ramane pe data viitoare, impreuna cu alte cateva obiective pe care imi doresc sa le vad, dar nu am reusit sa le fac loc in circuit: Troia, Olympos, Gobekli Tepe, Haran, Mount Nemrut, Karanlik Canyon, adrumul D915 si altele...plus zona de coasta Datca, Marmaris, Oludeniz. Toate adunate mai fac lejer de o vacanta faina, e mare tara asta. Principalele obiective au fost de la inceput Cappadocia si Efes,  de fapt Cappadocia a fost motivul principal pt care am ales Turcia.
Itinerariul (cel putin in momentul asta) e urmatorul:
- 1 noapte Kastanies (GR);
- 3 nopti Cesme (de vizitat Cesme, Alacati, Ilica beach, Altinkum beach);
- 2 nopti Kusadasi (de vizitat Efes, Templul Artemisei, Selcuk, Casa Fecioarei Maria, Dilek National Park);
- 4 nopti Kas (de vizitat Amyntas Rock Tombs in Fethye si Saklikent N.P. pe drum dinspre Kusadasi, o zi in Castellorizo, Kaputas beach, in general relaxare);
- 2 nopti Antalya (de vizitat ruinele de la Myra si Biserica Sf.Nicolae in drum dinspre Kas, apoi Antalya Kaleici, plaja, relax)- am ales Antalya pt ca era prea departe sa mergem din Kas direct spre Goreme si sa mai si vizitam chestii pe drum;
- 5 nopti Goreme (de vizitat Catalhoyuk si Sultanhani Caravanserai pe drum dinspre Antalya, apoi tot ce se poate in 4 zile pline in Cappadocia+ zbor cu balonul-240 euro/pers cu Royal Balloon cos de 16 pers si Sunset Camel Safari cu Savran 45 euro/pers., astea-s deja bookuite);
- 2 nopti Pamukkale (oprire la Lake Tuz pe drum si a doua zi Pamukkale dimineata+ Laodiceea);
-1 noapte Edirne (probabil).
Exceptand prima si ultima noapte am facut deja rezervarile (anulabile, deci suporta modificari), in plus orice sugestii sunt binevenite. Stiu ca am omis destule chestii care poate sunt destul de apropiate de locurile pe unde trecem, am ales ce mi s-a parut mai interesant si ideea e sa ne si relaxam cateva zile la plaja. Probabil am putea vizita mai multe intre cazari, dar fiind cu moto e mai complicat sa ne tot echipam si dezechipam, ca nu putem umbla prin caldura cu costumele de moto, oricat de pentru vara ar fi ele.
In total vor fi vreo 5500-6000 km, depinde cat ne invartim pe langa cazari. O sa fie o vacanta cu multe premiere pt noi: prima oara in Turcia, prima oara in Asia si prima oara intr-o tara musulmana. So...looking forward to it. :)

 marian.bazavan, on 28 ianuarie 2023 - 22:54, said:

eu mereu aleg alt traseu ... mai prin coclauri, mai prin sate ... sa vada si ochiul meu ceva deosebit. Turcia nevopsita.

Si noi preferam drumurile mai mici si mai goale, sa surprindem mai bine farmecul locurilor.

Edited by camelia19, 28 January 2023 - 23:19.


#13108
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
@Camelia ..... In drumul spre Kas ai urmatoarele atractii: Kayakoy , Saklikent (merita si prea - s-a scurtat cu mult, o prabusire de stanca), neaparat papuci de apa si protectie pt electonice). Biserica Sf.Nicolae este f aproape de Kas, in Demre. Amyntas Rock Tombs in Fethye ....merita.
Sfat:
Zona Kas ... 4 nopti... Din Kusadasi direct Kas. O zi Fethye cu Amyntas Rock Tombs si Kayakoy plus plaja in Oludeniz. O zi Saklikent cu plaja Patara. O zi Kaputas. De mancat f bine langa Kaputas ...AICI. Plaje bune in Kas ... AICI SI AICI.

#13109
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Multumesc, Marian. Trec si Kayakoy pe lista, sa vedem daca-i facem loc. Plajele alea 2 din Kas le-am notat si eu, Akcagerme e chiar la cateva minute de cazare (3 House Apart Kas).

Edited by camelia19, 28 January 2023 - 23:49.


#13110
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Vizita Kayakoy-ului dureaza o ora, puteti sa-l vedeti. La toate obiectivele aveti parcare (la Amyntas este mai micuta insa moto-ul intra usor, daca nu, o bagati in ghereta pazniculuiPosted Image; dupa ora 19:00 intrarea este libera). Sa vizitati si zona Marinei din Fethiye, bulevardul Carsi. Fethiye este orasul meu de suflet.

#13111
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

 florinbad, on 28 ianuarie 2023 - 23:54, said:

Fethiye este orasul meu de suflet.

Am stat in cumpana daca sa aleg Fethye sau Kas pentru cazare. Pana la urma balanta a inclinat spre Kas datorita posibilitatii de a vizita Kastelorizzo si pentru ca, din ce am citit, Kas e un orasel mai linistit.

#13112
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 17.01.2008
@camelia19, am rezerve in ceea ce privește drumul de la Pamukkale la Goreme, intr-o zi si cu opriri pentru vizite... Mai trebuie o oprire intermediara...
(înțeleg ca traseul este parcurs invers fata de lista, de la coda la cap)
Pe GMaps sunt 7 ore de condus.... car vor fi mai multe, in mod sigur.... O oprire in Konya, de exemplu, este benefica, ai ce vizita si acolo...
Idem si pentru Goreme Antalya....plus opriri pentru vizite, masa.... mult timp pe drum....
Totuși este concediu nu maraton... sa intre cat mai mult...
Trebuie sa ai in vedere si aglomeratia din orase, pana la obiective, si aglomeratia din obiectivele de vizitat...

#13113
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Se duc cu moto, nu cu masina mica.
Teoretic, se strecoara mai usor in aglomeratii iar viteza de croaziera este mai mare.

#13114
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
Kas ... oras aglomerat, strazi inguste, trafic, strazi in panta .... mie unul nu mi-a placut. Fethye ... mai aerisit
@Camelia, asa cum zice @Danutzu cam multe intrun timp asa scurt. Cam  pe fuga. Daaa ... obiective frumoase, interesante pe care nu merita sa le ratezi, dar parca daca tot esti in vacanta cred ca si relaxarea isi are locul ei. Cea mai mare parte a timpului . Eu combin un  obiectiv - doua cu plaja din ziua respectiva. Seara ... terasa. O zi cu de toate.

Edited by marian.bazavan, 29 January 2023 - 13:07.


#13115
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Cam asa ar trebui sa arate traseul, in varianta gandita in momentul asta.
Attached File  Untitled.jpg   156.07K   27 downloads

 danutzu_1069, on 29 ianuarie 2023 - 11:37, said:

am rezerve in ceea ce privește drumul de la Pamukkale la Goreme, intr-o zi si cu opriri pentru vizite... Mai trebuie o oprire intermediara...
(înțeleg ca traseul este parcurs invers fata de lista, de la coda la cap)
Traseul va fi parcurs in ordinea enumerata, cu Pamukkalele spre final. Deci drumul va fi de la Goreme la Pamukkale, cu o oprire scurta la Lacul Tuz (arata interesant in poze). Din Antalya pana in Goreme sunt 550 km sau 7h30min fara oprire conform google maps. Daca oprim la Catalhoyuk si Sultanhani probabil o sa fie in total vreo 10 ore. Teoretic e posibil, dar depinde si la ce ora plecam din Antalya. Daca o sa ni se para in momentul ala ca e prea obositor, vom renunta la unul din obiectivele intermediare, nu e nicio problema.

 marian.bazavan, on 29 ianuarie 2023 - 12:58, said:

@Camelia, asa cum zice @Danutzu cam multe intrun timp asa scurt. Cam  pe fuga. Daaa ... obiective frumoase, interesante pe care nu merita sa le ratezi, dar parca daca tot esti in vacanta cred ca si relaxarea isi are locul ei.

Tocmai pentru ca sunt faine obiectivele, le-am pus pe lista. In sensul ca le avem in vedere, stim ca sunt acolo, sa nu trecem pe langa ele ca voda...conform zicalei. O sa ne oprim la ele in functie de timpul si energia noastra la momentul respectiv. Nu e nimic batut in cuie, nu e nimic obligatoriu, nu intra zilele-n sac. Stii cum e, e bine sa treci totul pe lista ca sa ai de unde taia. Posted Image Clar vor fi si cateva zile de plaja. In principiu in Cesme nu mi-am propus mare lucru tocmai pentru ca vom veni dupa 2 zile lungi de mers multi kilometri. Doar de vizitat Alacati si in rest plaja, iar seara plimbat pe faleza din Cesme, deci lejereala. Pentru Kas la fel, relaxare, plaja, o zi in Kastellorizo care e tot relaxare practic si daca vom vrea sa vizitam ceva mai la distanta, vizitam, iar daca nu, nu. Nici noi nu agream alergatura nebuneasca in vacante, dar nici nu suntem genul care sa stam numai la plaja, dupa 2-3 ore ne plictisim. :)

Edited by camelia19, 29 January 2023 - 14:13.


#13116
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 17.01.2008
Desi aparent nu are legatura cu destinatiile clasice pentru petrecerea concediului, totusi poate este folositor celor care calatoresc pe relatia Pamukkale - Antalya. De vreo cateva zie s-a dat in circulatie si ultimul sector din centura estica a orasului Denizi, centura ce include si tunelul Honaz, in lungime de 2.6 km.

#13117
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
Da, e o varianta buna mai ales pt cei care pleaca din Pamukkale. Evita orasul, unde daca aveai "noroc" cam stateai la semafor. Cred ca e buna ca si varianta si pt cei care vin dinspre Canakkale, Bursa cu trecere prin Balikesir. Dar pt cei care vin dinspre Aydin varianta ASTA imi pare mai acceptabila. O testez sigur in vara asta ! :)

#13118
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005
a mers cineva cu masina electrica in TR?

#13119
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 30.04.2008
Poate te ajuta: Infrastructura de încărcare a vehiculelor electrice in Turcia https://ro.rayhaber....sarj-altyapisi/

Edited by w140, 03 February 2023 - 12:24.


#13120
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 17.01.2008
@marian.bazavan, ti-am luat-o inainte.... Am fost eu vara trecuta... Posted Image
Drum pustiu in mare parte, asfalt ok, doar o banda pe sens.
Probabil acolo unde se lucreaza la O31 (unde se "intersecteaza") sa fie reconfigurat traseul, fata de ce zice GPS-ul...
adica cam pe aici: https://goo.gl/maps/yqeJaAZCndTzkiEUA

@foxbat, nu stiu daca merita... sunt multi km.... pierzi vreme la incarcat... (vorbim de electrice 100%)

Edited by danutzu_1069, 03 February 2023 - 12:57.


#13121
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
@Danutzu ... mercic... :) aista e drumurili care imi plac.. Singur pe ele. Mai in gluma , mai in serios, parca daca mergi pe astfel de drumuri ajungi, e adevarat cu o juma de ora - o ora mai tarziu, mai putin obosit, mai putin stresat si cu :) liniste in masina (copilotul pe mute - admira peisajul).  Pt o suta de metri  de drum dificil nu ma stresez.

#13122
manuale

manuale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 30.05.2007

 foxbat, on 03 februarie 2023 - 08:53, said:

a mers cineva cu masina electrica in TR?
Da, au fost mai multi cu masina electrica in TR. Majoritatea doar pana la Istanbul. Cu Jaguar e-Peace, cu Tesla, cu Kia eNiro, cu Dacia Spring de cateva ori. Una dintre calatorii cu Springul, chiar acum la final de ianuarie iar mai inainte la Kusadasi.
https://www.facebook...52238286070640/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate