Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 

De cat timp nu mai aveti un job ? De cat timp va cautati un loc de munca ?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
esy72bj

esy72bj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 21.03.2010
Deschid acest subiect pentru ca trecem majoritate printr-o perioada mai nefasta din punctul de vedere al ofertelor locurilor de munca, al nivelului salarial, al conditiilor de lucru etc.

     Dar cei mai afectati sunt persoanele care chiar nu au deloc un job de o anumita perioada de timp.

     Persoane care probabil cauta zilnic joburi pe site-urile de profil, ziare, cunostiinte si aplica CV-uri peste tot , merg la interviuri dar nu mai sunt chemati ulterior sau primesc raspunsuri negative, prelungindu-se astfel o senzatie de neputinta si agonie ce provoaca in final din ce in ce mai multa frustrare.

#2
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010
de 9 luni...

#3
esy72bj

esy72bj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 21.03.2010

 nelubuz, on 23rd August 2010, 20:30, said:

de 9 luni...

Si esti pe somaj sau fara?
Si perspective ai avea sa-ti gasesti ? Adica relatii, interviuri etc?

#4
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010
fara somaj. am fost la interviuri, relatii n-am ... traim din salariul sotiei ( 550 ron ) si din ce mai castig eu cand gasesc vreo lucrare ( sunt electrician ). daca asta se poate numi trait...  am CV-uri pe toate site-urile posibile si am aplicat deja la zeci de job-uri. doar de la dedeman m-au chemat la interviu dar am fost eliminat in faza finala.

Edited by nelubuz, 23 August 2010 - 20:26.


#5
esy72bj

esy72bj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 21.03.2010

 nelubuz, on 23rd August 2010, 21:04, said:

fara somaj. am fost la interviuri, relatii n-am ... traim din salariul sotiei ( 550 ron ) si din ce mai castig eu cand gasesc vreo lucrare ( sunt electrician ). daca asta se poate numi trait...


Inteleg.Imi pare rau. Imi dau seama ca e foarte greu.
Chiar si cu salariul sotiei este foarte putin  pentru preturile actuale.
Dar avand experienta ca electrician nu se mai cauta pe santiere ?
Nu va intreb de posturi de electricieni de intretinere pe la firme si institutii ca stiu ca acolo se angajeaza doar pe cunostiinte.

#6
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010
nu prea se mai construieste.

#7
to_the_limit

to_the_limit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,232
  • Înscris: 03.04.2004
De 4 luni, am depus sute de cv-uri, am fost in faze finale la interviuri, am fost respins pe criterii de bani in cele mai multe cazuri ( 1000 de ron fix li se parea exagerat) era vorba de sales, acum m-am angajat intr-o multinationala, am aplicat ptr interviu in aprilie, procesul de recrutare a durat pana acum la inceputul lunii august, au fost 3 intrevederi. Concluzia, se poate, e foarte greu, oncurenta maxima iti trebui si noroc totusi.
Nu renuntati.

#8
esy72bj

esy72bj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 21.03.2010

 to_the_limit, on 23rd August 2010, 23:17, said:

De 4 luni, am depus sute de cv-uri, am fost in faze finale la interviuri, am fost respins pe criterii de bani in cele mai multe cazuri ( 1000 de ron fix li se parea exagerat) era vorba de sales, acum m-am angajat intr-o multinationala, am aplicat ptr interviu in aprilie, procesul de recrutare a durat pana acum la inceputul lunii august, au fost 3 intrevederi. Concluzia, se poate, e foarte greu, oncurenta maxima iti trebui si noroc totusi.
Nu renuntati.

E clar la ce nivel s-a ajuns in vanzari daca spuneti ca 1000 RON li se parea prea mult.

Foarte indelungat procesul de recrutare ! Cred ca si la NASA angajeaza mult mai repede.
Dar macar v-au facut contract pe perioada nedeterminata ?
Puteti sa ne spuneti fiind oricum sub protectia anonimatului ce salariu v-au propus?

#9
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010
la mine a fost aceeasi problema. eu tot 1000 ron le-am cerut.

#10
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,796
  • Înscris: 13.01.2005

 nelubuz, on 24th August 2010, 09:43, said:

la mine a fost aceeasi problema. eu tot 1000 ron le-am cerut.
București sau provincie?

#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
cu 15-20 milioane lei vechi se poate cumpara o casa veche cu curte cu tot intr-un sat uitat de lume
si se poate supravietui din munca pamantului asa cum fac milioane de batrani si amarati din aceste sate
iar cu 5 milioane din somaj esti deja bogat pe acolo
adevarat, fara mall, fara bamboo, fara mcdonalds, cu wc in fundul curtii, cu apa la galeata...dar romanul prefera sa stea in apartamentul ceausist de la etajul 9 si  sa se vaiete

#12
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 aeon, on 24th August 2010, 22:56, said:

cu 15-20 milioane lei vechi se poate cumpara o casa veche cu curte cu tot intr-un sat uitat de lume
si se poate supravietui din munca pamantului asa cum fac milioane de batrani si amarati din aceste sate
iar cu 5 milioane din somaj esti deja bogat pe acolo
adevarat, fara mall, fara bamboo, fara mcdonalds, cu wc in fundul curtii, cu apa la galeata...dar romanul prefera sa stea in apartamentul ceausist de la etajul 9 si  sa se vaiete

e rau cand ai cap doar ca sa nu-ti intre ploaia in gat...

ca sa faci agricultura iti tb cunostinte nu te duci la tara iei pamantul si sare mancarea pe masa...sunt lucruri care se invata in ani de zile nu vin eu de la bloc si gata ma fac taran de succes...nu mai spun de costurile initiale plus cele de pe parcurs si de riscurile implicate intr-o recolta...

#13
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010

 mufa, on 24th August 2010, 10:45, said:

București sau provincie?
focsani.   pt. aeon : cu copilul ( clasa a-4-a ) ce fac ?

Edited by mufa, 24 August 2010 - 11:57.


#14
itika

itika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 07.04.2010

 aeon, on 24th August 2010, 10:56, said:

cu 15-20 milioane lei vechi se poate cumpara o casa veche cu curte cu tot intr-un sat uitat de lume
si se poate supravietui din munca pamantului asa cum fac milioane de batrani si amarati din aceste sate
iar cu 5 milioane din somaj esti deja bogat pe acolo
adevarat, fara mall, fara bamboo, fara mcdonalds, cu wc in fundul curtii, cu apa la galeata...dar romanul prefera sa stea in apartamentul ceausist de la etajul 9 si  sa se vaiete

Te superi daca te intreb ce varsta ai?  :photo:

Daca vrei sa te faci pustnic, si decizi ca nu mai ai chef sa fi activ social poate fi considerata si asta o optiune! NUMAI CA:

1. Si intr-un catun retras ai nevoie de sapun, pasta de dinti, underweari & co, si astea sunt PE BANI.

2. Banuiesc ca intentionezi sa manaci si paine sau mamaliga alaturi de zarzavaturile din gradina. Ei bine - aratul, semenatul , secerisul -COSTA

3. Daca se intampla sa te imbolnavesti ce te faci?  :worthy:

4. De regula la "cucuietii din deal" nu ai sanse sa gasesti loc de munca nici sub salariul minim pe economie. Si ca sa fi "bogat" cu 5 mil ajutor de somaj/pensie etc, trebuie sa fi activ social sub o forma sau alta - adica sa ai dreptul sa beneficiezi de ele.

5. Pentru un pensionar ar  fi o idee foarte buna sa vanda si sa se mute la tara, cu conditia ca in caz de nevoie sa aiba acces rapid la asistenta medicala (deci...nu la cucuietii din deal)

6. Si in fine, sa inchei.......nici chiar la cucuietii din deal n-am vazut cocioaba sub 3000 euro. Poate ne dai tu un link, sa ne minunam si noi.  :w00t:

Adevarul e ca si mie uneori imi vine sa ma fac pustnic cand vad atata mizerie in jur, da' vezi ca nici asta nu-i usor!  :lol:

Edited by itika, 24 August 2010 - 11:03.


#15
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010
sunt de acord cu tot ce a spus itika. citez:" fara mall, fara bamboo, fara mcdonalds". nici nu stiu ce sunt acestea ! toata viata mea am stiut numai sa muncesc si sa invat ca sa-mi pot face meseria mai bine ! nu din cauza lipsei locurilor de distractie nu plec din oras ! sunt enorm de multe lucruri de care trebuie sa tin cont ! in primul rand copilul, caruia nu-i pot inchide orizontul astfel !

#16
itika

itika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 07.04.2010
Nelubutz, si eu locuiesc intr-un mare oras, muncim si eu si sotul, si drept sa-ti spun cu mall-ul, restaurantele si alte cele mai rarut ca-i scump, si nici nu suntem noi genul sa tanjim dupa ele. Dar nu poti renunta in secolul XXI la apa curenta, caldura, igiena, asistenta medicala, educatie si hrana variata, mai ales daca ai copil de crescut.
Sfat prietenesc: e adevarat, salariile sunt nesimtit de mici pt preturile din RO, dar pt inceput accepta sa lucrezi si pe mai putin de 1000 lei, pana gasesti altceva mai bun. Cand ai gasit, iti dai demisia si gata. Sa traiti trei persoane de 550 lei e foarte putin.

#17
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Fiind o perioada foarte grea toata lumea trebuie sa faca niste compromisuri . @Nelubuz  - gandeste-te ca si 5 mil salariu inseamna mai mult decat 0 lei salariu , lucrarile la altii ti le poti face seara plus ca mai poti gasi clienti pe la job carora sa le faci diverse chestii  .  Daca stai acasa consumi, daca lucrezi consumi mai putin dar si produci, nu conteaza cat , e un venit suplimentar. Cand gasesti ceva mai bun lasi loc de buna ziua si ai plecat. Tot la job ai posibilitatea sa interactionezi cu alti oameni , nu stii ce poate sa apara- stand acasa nu poti sa te intalnesti cu un posibil angajator. Pe aceste linii am mers dintotdeauna si plecand de la un salariu de 80usd acum 3 ani am ajuns sa stau cat de cat linistit, fara grija zilei de maine , lasand loc de buna ziua peste tot si vazandu-mi linistit de treaba mea , nu a altora.

#18
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 14.04.2010
Eu am stat 13 luni de zile fara un loc de munca... de 3 luni de zile lucrez dar a trebuit sa fac un sacrificiu sa plec din Brasov si sa merg in Bucuresti... sacrificii trebuie sa facem la un moment dat si dupa cum mai spunea cineva trebuie sa accepti cam ce ti se da acum pt ca multi angajatori realizeaza criza de locuri de munca si profita de pe urma acestui lucru...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate