Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

Spalatorie Ecologica, Help me !

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Sarkelaru

Sarkelaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 03.07.2007

 sergiu123, on 30th August 2010, 23:08, said:

vrei sa incepi singur sa vezi de ce esti in stare dar iti bazezi toata filozofia pe pile si relatii.fara suparare,simt ca esti un pdl-ist,tu,ai tai,rude,prieteni,habar n-am,deci fara suparare,mie mi se face scarba si ies din discutia asta.multa bafta in continuare!


 tomtom, on 31st August 2010, 00:01, said:

Adicatelea, "oamenii de afaceri" "e" patronii cu "nonstopu" care vinde pe datorie in sat si "tzaranii" "e prostii care nu e oameni de afaceri" :w00t:


Aaaaa ... Muncind?

Oricum imi place "stereotipul" tau ... Vrei sa faci bani fara sa muncesti. Tipic romanesc. Mult succes :D


Vai de capul nostru!  :lol:
Subscriu!

#20
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Omule ai masina ? Daca da inseamna ca e doar pentru facut impresii seara la sosea ca altfel nu vad cum ai putea sa-ti faci un "bussiness plan" in baza unor tarani de la sate (ca aia de la oras sunt peste tot) care sa vina sa-si spele masina cu abur. Pai tu iti imaginezi cum o sa dai noroiul gros de pe contraaripa jos cu abur?... exact n-o sa-l dai. Si fiind zona rurala sunt absolut sigur ca masinile caere vor veni vor fi pline de noroi.

#21
republikbanat

republikbanat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 06.07.2009
ba sunt 12000 clienti, ba 8000, ba 5000...
toti te cunosc personal si isi spala masina la tine ca tata era mare afacerist in judet.daca e asa cum spui tu pun pariu ca 30% din ei sunt invidiosi si nu isi vor spala masina in veci la tine...
dar sa spunem ca ai 5000 clienti lunar! cum le satisfaci pretentiile??cum le vei spala masiniile cand tu vei spala singur?cate masini poti spala singur pe zi???max 10(cu toate ca mai mult de 6 nu ai cum!!!) ok! 10 pe zi inseamna 310 pe luna lucrand non stop de luni  pana luni!!!cu ceilalti clienti ce faci?? 310*6 ron spalatul=1860 ron!!!s-ar putea si contabilul sa fie mare fan al familiei tale si sa lucreze moca, cei de la curent sa nu doreasca din simpatie sa iti  ia banii,nici apa sa nu o platesti,nici detergentii si nici statul sa nu doreasca sa iti ia vreo taxa si ai sa ramai cu 1860 ron pe luna in conditiile in care lucrezi non stop 7 zile pe saptamana!!! buna afacere spun eu :first:
acuma daca tatal tau e mare afacerist in judet, cei de la mediu iti sunt la picioare, primaria la fel de ce nu ai u n job caldut la o institutie de stat sau la o multinationala???a da stiu!!!visul tau de mic copil este sa speli masini!!!

Edited by republikbanat, 30 November 2010 - 12:29.


#22
autocarma

autocarma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.07.2010

 karcher, on 30 noiembrie 2010 - 11:21, said:

Daca tot te cunosc oamenii din zona sfatul meu este sa nu le speli masina cu aburi pentru ca in 2-3 ani de spalat masina cu aburi o sa le crape vopseaua pe masina

eu spal masina de peste 5 ani cu aburi si nu mia crapat nimic.
mai degraba mia cazut vopseaua la jetul puternic de la spalatoriile clasice.

#23
12345671

12345671

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 16.05.2009
stii ce ma intrebam eu? daca ai numarat tu personal toate masinile din satele alea 3. pentru ca sincer, ma indoiesc ca 80% din locuitorii unui SAT din Romania (adica 50% tzarani, dupa cum ai spus) au masini.si pe langa asta, la sate sunt destul de sigur ca lumea mai isi spala destul de mult masina si in curte. oricat ar fi de ieftin la spalatorie, unii "tzarani" chiar nu au bani de dat pe asa ceva.
2. 200 de litrii de apa cred ca nu consumam nici eu cand imi spalam masina in strada cu furtunu si se scurgea apa pana in capatul strazii, nu mai zic de un sistem de spalat cu presiune.
3. in ce spalatorie ai intrat tu si ai vazut un singur angajat? eu am intrat in destule si pot sa iti zic ca mai putin de 3 persoane nu cred ca s-au ocupat vreodata de masina mea. ai calculat cat timp iti trebuie sa speli o masina singur? e destul.
4. care sunt drumurile internationale din Romania? sunt chiar curios
5. ce afacerist esti tu daca nu ai concurenta si faci pretul cel mai mic din judet?
6. daca ai spatiu moca, fara chirie, fara autorizatii, deja pile, si 5000 de clienti (in teorie, desi eu cred ca vei da faliment), nu se numeste ca pleci prin forte proprii de la zero.
si 7. nu stiu ce autorizatii iti trebuie pentru a deschide ce vrei tu, dar sursele astea sigure care iti zic ca nu iti trebuie autorizatie de mediu, sunt cumva lucratorii de la agentia de mediu? ca daca nu, nu e foarte sigura

te salut

#24
Mihai1971

Mihai1971

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 02.05.2006

 12345671, on 20 ianuarie 2013 - 18:19, said:

3. in ce spalatorie ai intrat tu si ai vazut un singur angajat? eu am intrat in destule si pot sa iti zic ca mai putin de 3 persoane nu cred ca s-au ocupat vreodata de masina mea. ai calculat cat timp iti trebuie sa speli o masina singur? e destul.
4. care sunt drumurile internationale din Romania? sunt chiar curios
3. dumneavoastră sunteți un mare boss, acolo unde merg eu la 20 de lei interior + exterior și 5-10 lei bacșiș se ocupă un singur dorel de mașina mea. nu te deranjează să dai bacșiș către cel puțin 3 persoane?! pe mine m-ar deranja, iar dacă aș fi patronul unei spălătorii nu aș permite nmai multor angajați să se ocupe de aceeași mașină, fix din acest motiv, clientul s-ar simți stânjenit, poate nici n-ar mai da bacșiș deloc, foarte probabil nici nu va reveni la mine....

4. cred că se referă la drumuri europene!

în rest de acord cu dumneavoastră.

numai bine!

#25
12345671

12345671

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 16.05.2009

 Mihai1971, on 20 ianuarie 2013 - 18:37, said:

3. dumneavoastră sunteți un mare boss, acolo unde merg eu la 20 de lei interior + exterior și 5-10 lei bacșiș se ocupă un singur dorel de mașina mea. nu te deranjează să dai bacșiș către cel puțin 3 persoane?! pe mine m-ar deranja, iar dacă aș fi patronul unei spălătorii nu aș permite nmai multor angajați să se ocupe de aceeași mașină, fix din acest motiv, clientul s-ar simți stânjenit, poate nici n-ar mai da bacșiș deloc, foarte probabil nici nu va reveni la mine....

4. cred că se referă la drumuri europene!

în rest de acord cu dumneavoastră.

numai bine!
5 lei la 3 persoane cred ca e de ajuns. ca nu le dau la fiecare in parte. nu sunt mare boss ca se ocupa 3 persoane de masina mea. dar 3 persoane spala o masina zic eu de 5 ori poate mai repede ca una singura. si mai pot alterna si mai multe masini, deci cu siguranta mai multi bani. baiatul nostru care e singur intr-o spalatorie si se ocupa de tot se pare ca e mare muncitor. face singur de toate, nici nu mai mananca. si avand in vedere ca el deja a numarat 5000 de masini care vor fi spalate cel putin odata pe luna la el, zic eu ca va fi cam ocupat.

#26
apartamenteieftine

apartamenteieftine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.09.2010
Buna. Voiam sa te intreb daca merge spalatoria ecologica. Doresc sa deschid si eu o astfel de spalatorie intr-un cartier din Brasov si ma intreb daca ar merge treaba. Mai multi mi-au spus sa nu incep iarna ca nu prea merge spalatoria in perioada asta, dar ma gandeam ca totusi sunt niste avantaje daca speli cu abur iarna, nu?
Daca poti sa-mi dai informatii te rog sa o faci pe adresa mea de email: [email protected]. MUltumesc mult.

Edited by apartamenteieftine, 26 November 2014 - 10:43.


#27
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
A fost o idee la timpul ala... Nu te sfatuiesc sa incepi asa ceva...prea multa bataie de cap...nu merita pe nici o parte.

#28
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Aidica? A ramas doar la stadiul de "am vrut sa fac", n-ai inceput, ce te-a retinut?

#29
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

 ascu, on 16 februarie 2015 - 19:16, said:

Aidica? A ramas doar la stadiul de "am vrut sa fac", n-ai inceput, ce te-a retinut?
Adica profitul nu era asa mare la urma urmei. Am fost o zi la o spalatorie de genu sa vad cu ce se mananca. Desi locatia era excelenta..oamenii erau cam reticenti. Pe langa faptul ca aparatul de spalat ii vrajeala. Adica spala doar praful, doamne fereste sa vina unu cu noroi ca te-ai nenorocit.
Pe langa asta, cel care vinde aparatele de spalat, iti da un certificat in care specifica faptul ca nu ai nevoie de autorizatie de mediu. Un prieten de la mediu, mi-a zis ca pot sa ma sterg la fund cu acel certificat. Acum 2 ani (cred), cineva si-a deschis spalatorie auto normala, acolo unde vroiam sa deschid eu aia ecologica. Sa dovedit ca ideea mea (de baza) a fost geniala, inclusiv locatia. Are nenea clienti...de nu am avut nici o sansa sa-mi spal masina acolo, cand mai treceam prin meleagurile natale.

Atunci nu aveam bani sa-mi fac eu. Acum am bani sa-mi deschid 10 spalatorii, dar sunt ferm convins ca nu se mai merita. Cererea deja sa intalnit cu oferta cam peste tot...

#30
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
Ce mai trece timpul.....
E bine ca macar nu ai bagat bani in prostia aia de aparat minune care spala masina cu abur.
Mai sunt si acum la vanzare la TV-shop ceva similar pentru casa.Aparatul ala e bun doar pentru degresat.
Cat priveste spalatoriile sunt ceva sezonier.Uita-te la Lukoil! Vin taxiuri care cumpara un jeton de 3 lei si isi spala masina in 2 minute.Ce profit mai faci acolo....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate