Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 

Unelte,Scule,Utilaje,Procedee de lucru

- - - - -
  • Please log in to reply
1345 replies to this topic

#55
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 17.07.2008
O Makita costa 120€, nu stiu cum nu-ti poti permite. Avantaju cu masinile aste e ca le poti pune pe mers non stop si cum varfu nu se invarte nu te poti rani cand pui un surub. Oricum o masina de asta se amortizeaza aici in doua lucrari cel mult. La tine nu stiu cum e asa ca nu comentez.Acu vreau una cu incarcator ca sa nu mai pierd timpu nici cu pusu suruburilor. :dribbledrool:

Cu ajunsu unde ai nevoie si nu ajunge cablul- am prelungitor( si oricum lucrez doar cu prelungitor) si in 5 ani aici nu am patit asa rusine. Am si cu acumulator pt acolo unde asta nu intra de lunga.

#56
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View PostZECA, on Aug 11 2008, 19:06, said:

O Makita costa 120€, nu stiu cum nu-ti poti permite. Avantaju cu masinile aste e ca le poti pune pe mers non stop si cum varfu nu se invarte nu te poti rani cand pui un surub. Oricum o masina de asta se amortizeaza aici in doua lucrari cel mult. La tine nu stiu cum e asa ca nu comentez.Acu vreau una cu incarcator ca sa nu mai pierd timpu nici cu pusu suruburilor. :dribbledrool:

Cu ajunsu unde ai nevoie si nu ajunge cablul- am prelungitor( si oricum lucrez doar cu prelungitor) si in 5 ani aici nu am patit asa rusine. Am si cu acumulator pt acolo unde asta nu intra de lunga.
Mai o masina de duzina e la 30E ,una cu banda(incarcator)50E tot de duzina.
Am 2 bucati de duzina si-mi fac treaba cu ele.Am spus ca pana sa-mi pot permite am folosit....si inca le mai folosesc la mansarde sau locuri greu accesibile.Am si o mandrina la 90° dar o folosesc mai rar.

#57
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 17.07.2008
Zi si tu marca sculei astea sa nu mor prost. Aici marcile de duzina nu prea fac de rigips.

#58
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
CMI,Ferm,CMI are de toate pt toti,de la rotopercutante la masini de tuns iarba.

#59
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 17.07.2008
N-am auzit.

#60
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
CMI -24E



[ http://www.werkzeug-news.de/news7/img/obi-cmi-akkuschrauber.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


MAKITA pt gipscarton -186E

[ http://penzinger.de/onlinehandel/bilder/makita/6821.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by adi_master, 11 August 2008 - 20:02.


#61
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 17.07.2008
Pe o Makita din asta se plateste aici 120€. Cealalta nu am vazut-o in viata mea :scared: . Oricum nu-mi place :puke: . Am una asemanatoare Black&deker

#62
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
ZECA,
Nu tine daca-mi place sau nu coloarea sau aspectul.E de duzina,e super usoare,isi face treaba(am una de 3 ani luata cu 15E) inca mai functioneaza,si inca bine,2 akuu la ea.
Eu merg pe principiul ca noi le facem si nu ele pe noi.
Clar ca ravnesc si eu la scule de scule.......dar cand vezi pretul ti se intoarce.Iar deosebirea intre o lucrare facuta numai cu scule profii si un cu scule de duzina.....e fix 0(zero).

#63
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 17.07.2008
Diferenta nu e in calitatea lucrarii pe care o faci ci multe alte probleme. Vezi tu eu am un negot-nu pot aparea in fata clientului cu pantalonii rupti( nu ca tu i-ai avea) dar la mine e si imaginea. A doua cauza- lucrez mult mai repede-am doua masini de taiat unghiuri la parchet(plinta) una de 200€ de trei ani si una de 600€ . cu cea de 600€ am pus un ap intreg de plinta un om intr-o zi sunt cateva sute de euro. cu cealalta intr-o zi jumate. Adunand jumatati platesc masin in 4 lucrari si dupa aia am profit de pe urma ei pano-ngrop.

#64
paulsistefy

paulsistefy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 17.07.2008

View Postadi_master, on Aug 11 2008, 18:18, said:

ZECA,
Nu tine daca-mi place sau nu coloarea sau aspectul.E de duzina,e super usoare,isi face treaba(am una de 3 ani luata cu 15E) inca mai functioneaza,si inca bine,2 akuu la ea.
Eu merg pe principiul ca noi le facem si nu ele pe noi.
Clar ca ravnesc si eu la scule de scule.......dar cand vezi pretul ti se intoarce.Iar deosebirea intre o lucrare facuta numai cu scule profii si un cu scule de duzina.....e fix 0(zero).

depinde si cine lucreaza cu ele..indiferent de marca de natie...nici eu nu am auzit de firma aceea dar presupun ca  daca ti-ai facut treaba sunt bune..partea proasta este ca daca dai scule bune sau naspa pe santier tot le fac varza muncitorii indiferent de unde sunt...daca le dai cu p.v. de predare-primire si le strica a doua zi iti pleaca...si nu mai recuperezi nimic ptr ca multi sunt veniti din tara nu mai stai sa ii cauti sa dai de ei sa recuperezi prejudiciul..asa am si eu cateva scule destul de bunicele ...dar nu  le folosesc decat eu....asa ca cum o dai n-o dai...cel mai bine este sa ai echipa responsabila ..dar mai greu ..poate se intoarce zeca...  :P

#65
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 17.07.2008
refer sa mi-i iau tinerei si neformati intr-o anumita directie proasta. In tara am avut echipa de hidroizolatii si intr-o zi i-am zis lui costel( asase numea) sa mature bine pe jos ca urma sa punem membrana, n-a facut-o -am maturat eu si intre timp l-am pus pe costica al meu sa plimbe toata ziua pe bloc matura doar cu pauza de masa. Parea un soldat cu pusca pe umar. La alta lucrare cu bitum fierbinte nu am putut face focul langa bloc si l-am facut langa garaje la vreo 100m si a cazut beleaua pe costica sa aduca galetile cu bitum si iam zis sa nu se opreasca sub nici o forma-ia sarit un papuc din picior si nu sa oprit sa- culeaga. Pe colegu lui il chema adi si era un gagicar de nedescris-la-m prins de multe ori privind gagici cu arzatoru in mana, pana intr-o zi cand i-am bagat arzatoru sub fund oleaca si de atunci na mai aruncat cu ochii prin alte parti. Inca cred ca e un pic si vina patronilor ca nu apreciaza pe mine nu ma doare gura sa laud pe unu care face treaba buna si sa-i dau o prima si asta atrage.

#66
paulsistefy

paulsistefy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 17.07.2008

View PostZECA, on Aug 11 2008, 19:10, said:

refer sa mi-i iau tinerei si neformati intr-o anumita directie proasta. In tara am avut echipa de hidroizolatii si intr-o zi i-am zis lui costel( asase numea) sa mature bine pe jos ca urma sa punem membrana, n-a facut-o -am maturat eu si intre timp l-am pus pe costica al meu sa plimbe toata ziua pe bloc matura doar cu pauza de masa. Parea un soldat cu pusca pe umar. La alta lucrare cu bitum fierbinte nu am putut face focul langa bloc si l-am facut langa garaje la vreo 100m si a cazut beleaua pe costica sa aduca galetile cu bitum si iam zis sa nu se opreasca sub nici o forma-ia sarit un papuc din picior si nu sa oprit sa- culeaga. Pe colegu lui il chema adi si era un gagicar de nedescris-la-m prins de multe ori privind gagici cu arzatoru in mana, pana intr-o zi cand i-am bagat arzatoru sub fund oleaca si de atunci na mai aruncat cu ochii prin alte parti. Inca cred ca e un pic si vina patronilor ca nu apreciaza pe mine nu ma doare gura sa laud pe unu care face treaba buna si sa-i dau o prima si asta atrage.

era adi_master cumva? :D
da zeca ai mare dreptate ..eu am un baiat florin il cheama iti face tot ce vrei de la finisaje pana la instalatiii fie ele electrice sau termice...a fost acum 2 ani plecat in spania...de.... vraja tuturor...la var'su ..s-a intors saracu suparat dupa 3 luni ca ala lua pe el 90 euro si lui ii dadea 30 euro la zi...si mai ales ca a vazut ca facea multe incepuse sa il trimeata numai pe el la lucrarile mai dificile..si la aceeasi bani...mi-a dat telefon sa imi zica daca se intoarce acasa daca il mai primim la firma...si astazi este unul din cei mai buni ...poate chiar singurul si imi este mai mult decat un coleg de munca ...imi este mai ceva decat un prieten...si ia mai multi  bani decat lua in spania...bravo lui...
si inca ceva ..mai este un tip la noi care nu stie sa fac nimic...dar este un salahor cu diploma...nu am vazut vreunul care sa munceasca ca el..nu sta deloc..se ridica primul de la masa si incepe munca...este un fel de banel nicolita in constructii ...nu stie nimic dar prin efortul lui santierul ramane curat si ajuta mult ..
ar trebui sa facem un topic unde sa ne laudam cu mana de lucru :D  si cu fotografii ca sa ne dam seama

#67
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008
ZECA acesta "masina de insurubat gips-carton"face parte din categoria bormasini si nu surubelnite electrice
v-am intrebat pentru ca in max o sapt vreau sa achizitionez o masina de insurubat pentru gips-carton dar acum oscilez intre 2 firme made in germany
bosch sau kress modelul inca nu m-am hotarat.......oricum nu sunt fff multe
un sfat ceva daca ati lucrat cu modelele astea ZECA ,ADI............. ;)

#68
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 17.07.2008

View Postmatzu_2003, on Aug 11 2008, 23:04, said:

ZECA acesta "masina de insurubat gips-carton"face parte din categoria bormasini si nu surubelnite electrice
v-am intrebat pentru ca in max o sapt vreau sa achizitionez o masina de insurubat pentru gips-carton dar acum oscilez intre 2 firme made in germany
bosch sau kress modelul inca nu m-am hotarat.......oricum nu sunt fff multe
un sfat ceva daca ati lucrat cu modelele astea ZECA ,ADI............. ;)
In spaniola se numeste atornilladora-surubelnita, nu taladro-bormasina. Da nu ma cert cu prietenii pt asta. Daca intrebi de Bosch des bune ma faci de rusine, iar Kress apartine lui bosch. Ia si tu decizii cum crezi Kress e un pic mai butucanos. DeWalt taticu-i marca buna nu stiu preturile la noi.

#69
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Masina asta face parte din categoria masinilor de insurubat.

#70
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008
nu imi place dewalt dar cred ca o sa merg pe bosch pana la urma,,,,,,,,

#71
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Vad ca e o discutie intre "profi" pe topicul asta, da' imi iau inima in dinti si pun si eu o intrebare (desi sunt loco; discutia vad ca e la nivel UE  :)  ) :

Imi trebuie un rotopercutor; am o casa in constructie si vreau sa pun personal niste polistiren + mai o gaura,mai ceva de spart. Deci nu e luat pt. forjat,dar nici n-as vrea una-doua sa mi se strice.

Ce am vazut pe la mine: Stern RH 32 A de 1250 W la 280 ron
Au zis ca aduc si Einhell la aceiasi putere,cu 10 ron mai ieftin si culoare albastru (exista Einhell albastru? eu n-am vazut)

Ce parere aveti de astea? La o adica m-as putea duce si pe la Buc,dupa altceva, dar nu am bani de Bosch etc.

Merci.

#72
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Einhell e marca de duzina tare respandita.
Am un prieten care are un ciocanrotopercutor de 1 an (cred)si la forjat destul........inca merge.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate