Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Unelte,Scule,Utilaje,Procedee de lucru

- - - - -
  • Please log in to reply
1345 replies to this topic

#37
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Daca tot suntem la capitolul procedee.......
Cum finisati voi placile de gipscarton pe latime!?
Eu personal le fac sanfren in 45° dupa montaj,umplu cu pasta,banda fibra si iara pasta sau daca nu-s presat de timp dau un CT 127 pe tot tavanul/perete(mai inalt de 2600mm).

#38
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 17.07.2008

View Postadi_master, on Aug 9 2008, 16:45, said:

Nu s-a intamplat nimic ^_^ ,eu am mutat posturile aici sa nu distrugem de tot acel topic!!Aici e locul procedeelor de lucru indiferent ca tine de gipscarton,faianta etc.
Erau anumite lucruri acolo care trebuiau sa ramana.

Inseamna ca procedeele tale de a face un perete de rigips tre sa le muti aici-ca sa vezi domle!

cu burghiele in fine fiecare stie ce spune pe partea lui, aici nu ma complic, dar esti pe cale sa renunti la una din cele mai bune metode de a face un tavan intr-o baie.
MATZU ma bucur ca m-ai adaugat ca prieten.Ma simt onorat.
La rigips sunt tatic si la parchet si bai si buc si gleturi etc.
eu doar tai franjurii placii de la capat si pun banda de hartie-e cea mai rezistenta si folosesc doar pasta de glet special pt rigips nu altceva. NU smirgheluiesc dupa. B)

#39
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View PostZECA, on Aug 9 2008, 18:13, said:

Erau anumite lucruri acolo care trebuiau sa ramana.

Inseamna ca procedeele tale de a face un perete de rigips tre sa le muti aici-ca sa vezi domle!
Despre ce drac vorbesti!!!!

#40
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008
la fel ca tine adi -----sanfren in 45 si folosesc banda plasa astfel un sfert pe o placa si trei sferturi pe celalta si dupa accea mai pun o plasa din care un sfert pe partea de trei sferturi si trei sferturi pe partea de un sfert ....asa realizez o dubla ranforsare cu care nu am avut niciodata probleme sa imi crape iar la muchiiile tesite din fabrica tot la fel NU folosesc banda de hartie ...............decat la colturi fol banda de hartie sa iasa coltul frumos.........
de chituit chituiesc cu P35 sau ceva mai rapid P15
trei maini de chit si nu prea slefuiesc 2maini de umplere si a treia de finisaj
ZECA--- :worthy: :worthy: :worthy:  te salut ca nou prieten

Edited by matzu_2003, 09 August 2008 - 18:34.


#41
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 17.07.2008

View Postadi_master, on Aug 9 2008, 18:20, said:

Despre ce drac vorbesti!!!!
Da cine naiba stie-nu vezi ca deabia m-am trezit de la siesta?
era un baiat caruia i-am dat o solutie la problema expusa cu gresia

View Postmatzu_2003, on Aug 9 2008, 18:32, said:

la fel ca tine adi -----sanfren in 45 si folosesc banda plasa astfel un sfert pe o placa si trei sferturi pe celalta si dupa accea mai pun o plasa din care un sfert pe partea de trei sferturi si trei sferturi pe partea de un sfert ....asa realizez o dubla ranforsare cu care nu am avut niciodata probleme sa imi crape iar la muchiiile tesite din fabrica tot la fel NU folosesc banda de hartie ...............decat la colturi fol banda de hartie sa iasa coltul frumos.........
de chituit chituiesc cu P35 sau ceva mai rapid P15
trei maini de chit si nu prea slefuiesc 2maini de umplere si a treia de finisaj
ZECA--- :worthy: :worthy: :worthy:  te salut ca nou prieten
Eu folosesc doar banda de hartie desi in tara se fol cea autoadeziva dar la modul de a construi aici du merge bine, se crapa din cauza ca nu poate prelua multe miscari.

#42
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008
am folosit la inceput banda de hartie si nu mi-a placut cum lucreaza ........acum v-am spus folosesc doar la colturi banda de hartie ca sa imi iasa colturile frumos................si ca pe o constatare ce am facut la banda de hartie era ca la unele imbinari cand zugraveam mi se tragea materialul in imbinare si rezulta un c.....t si eram nevoit sa ii mai dau o mana dupa aeceea si asa am renuntat la banda de hartie in defavoarea celei de plasa care mi se pare mult mai buna
si cu care  nu am mai avut probleme pana acum la imbinari .........
de construit pereti cand construiesc pe structura daca mi se cere placare dubla merg pe interax la 60cm daca merg pe placare simpla fac structura cu interax la 40
la plafoane in mare majoritate a cazurilor merg pe structura dubla cu interax la 40 placare cu placa de 12.5mm
baile structura cu interax la 40 placare dubla, primul strat transversal al doilea longitudinal
cand o sa am niste poze o sa pun cum realizez si chenarul geamurilor sau a usilor din profil pentru ca am vazut fff multe variante ptr aceasta operatiune
dar dati si voi niste delalii de executie ......sa vedem cum executati aceste operatiuni

#43
silviu318

silviu318

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.06.2008

View Postadi_master, on Aug 9 2008, 17:28, said:

5kg..........duce deja spre ciocanrotopercutor cu greutatea asta.ce marca e?
Tocmai am cantarit-o si are 1,8 kg, dar la mana pare mult mai grea si dupa 30 de minute de "jucat" cu ea am inteles, e din cauza acumulatorului. Centrul de greutate se schimba in orice pozitie fata de una fara acumulator. Ciudata chestie. Marca e Makita.

#44
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008

View PostM_ALINSEB, on Aug 8 2008, 11:10, said:

are cineva vreo idee cum pot lipi rigipsul ( cu ce material cum se numeste) de polistiren?
din intrebarea ta reiese ca ai deja lipit polistirenul cu planeitatea de rigoare,,,,polistirenul se prinde in diblri speciale 5 pe fiecare placa iar placa de gips carton o poti lipi cu adeziv p120 lafarge si tragi cu gleriera cu dinti de 0,5cm pe toata suprafata
am lucrat cu acest tip de adeziv dar numai la coji de dublare si nu si in acest caz...............

#45
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
aici ai o optiune cand fereastra e la cota 0 fata de perete(la LED peretii sunt de lemn)---http://forum.softped...m...t&p=4745021
La spaleti normali.........prind taieturile(bucatile de gipscarton) de profilul CD60 plasat la echer fata de spalete,iar la interior il lipesc de spalete.

#46
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 17.07.2008

View Postadi_master, on Aug 9 2008, 20:50, said:

aici ai o optiune cand fereastra e la cota 0 fata de perete(la LED peretii sunt de lemn)---http://forum.softped...m...t&p=4745021
La spaleti normali.........prind taieturile(bucatile de gipscarton) de profilul CD60 plasat la echer fata de spalete,iar la interior il lipesc de spalete.
B) Strasnica idee, o folosesc si eu dar daca ai nenorocul sa cedeze hartia de pe spatele rigipsului ce faci? Oricum cine vede si nu stie zice ca asa trebuia sa fie.

#47
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 17.07.2008

View Postmatzu_2003, on Aug 9 2008, 20:03, said:

din intrebarea ta reiese ca ai deja lipit polistirenul cu planeitatea de rigoare,,,,polistirenul se prinde in diblri speciale 5 pe fiecare placa iar placa de gips carton o poti lipi cu adeziv p120 lafarge si tragi cu gleriera cu dinti de 0,5cm pe toata suprafata
am lucrat cu acest tip de adeziv dar numai la coji de dublare si nu si in acest caz...............
:lol: Nevasta a aruncat azi niste coji de paine ramase de la ficamea si niste coji de banane. :lol: Fii mai explicit si detaliaza un pic procedeul asta cu cojile ca poate scoatem pe-aici un ban gramada din resturi de genu asta - CE ZICI ADITA NE LIPIM LA CEVA IDEI ?
:samui: Vorbeste omule in crestineste ca nu mai intelegem nimic nici eu si nici clientu si stam aici sa ajutam nu sa zapacim lumea :bigwhitegrin:

#48
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
pai...poti sa te complici putin si sa bagi si ceva dibluri fara guler si sa-l prinzi si mecanic...pana acum nu am intalnit probleme la spaleti.

#49
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 17.07.2008
Normal ca nu a intalnit pana acum cum nici eu, era doar curiozitate bolnavicioasa sa vad ce zici-oricum nu poti impinge peretele ca nu ai unde e tocul geamului si de tras inafara de perete nu am auzit pe nimeni. DA LUMEA_I MARE.

#50
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Zeca sa-ti dea d-zeu  sa ai parte de un client care dupa ce ai montat gresia,arunca cu sicla de sampanie pe ea sa vada daca se sparge! :roflmao:

#51
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 17.07.2008
:bandit: Am intalnit si eu in tara si nu am avut probleme. E chestie de noroc-nu arunca cu sticla pe fiecare placa ca o ia razna, asa ca cate una prost pusa poti sa ai-si cum esti prof. o sa ai putine din astea. Daca in germania fac de astea lasai naibii si vino aici ca aici nu te intreaba nimic si cam faci ce vrei, se bazeaza pe cinstea ta :harhar:

#52
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008
ce tipuri de bormasini folositi la prinderea placilor de gips-carton?
modele ,,,,randament

#53
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 17.07.2008
Nu sunt bormasini sunt surubelnite speciale de rigips care au un cioc de opritor tu impingi si surubu nu intra mai mult decat vrei tu( reglaj). La fel au ambreiaj chiar daca tu apesi pe buton nu se invarte varfu de surubelnita pana nu sprijinin surubu in placa.4000rot/min. si bune rau la treaba.

#54
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Se gasesc si bituri cu opritor tot pt gipscarton....se poate atasa la orice masina cu baterie sau bormasina.
Pana sa-mi pot permite o masina destinata.........am lucrat si lucru cu aceste bituri cu opritor montate la masini usoare(makita de ex)
Biturile cu opritor sunt bune acolo unde ai nevoie de mobilitate si cablul de curent nu ajunge.

Edited by adi_master, 11 August 2008 - 19:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate