Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Unelte,Scule,Utilaje,Procedee de lucru

- - - - -
  • Please log in to reply
1345 replies to this topic

#1333
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
La biti conteaza mai putin jocul, dar sigur ca e bine sa fie cat mai mic.
La burghie cu prindere rapida e mult mai important.

Insa nici sistemul Festool nu e perfect - nu au burghie de 2, 2,5 si 4,7-4,8, cu toate cele de 2 si 2,5 sunt foarte cerute de utilizatori, iar cele de 4,7-4,75-4,8 sunt iar burghie normale pt. butoni de polita si alte pregauriri (dibluri de balamale etc).

Cele de 2 si 2,5 sunt obligatorii pt pregaurire in MDF, plus zencuire, si sunt f. utile si pt. holtzsuruburi de 4,5 si 5, si uneori ajuta chiar si pt 4 daca sunt lungi de 50 cel putin pt. centrare care este f. importanta.
Nu poti sa dai cu 3 pt 4-4,5-5...

Desigur nu e o catastrofa, insa ajuta sa fie nu atat pt burghiul chior, cat pt ansamblul cu limitator, combinatia cu zencuitor, si desigur era util si pt schimbarea mai rapida.
In atelier poti sa ai tzaspezeci de bormasini cu diverse accesorii gata prinse in mandrina, insa pe teren e incomod/greoi sa cari multe dupa tine, sau iei sculele altor echipe care puteau lucra in paralel.
Desigur poti avea burghiul in mandrina festool si bitii in capul centrotec.
Daca ai nevoie si de zencuitor insa, fie trebuie sa scoti bitii, fie burghiul, fie sa mai cari un cap sau o mandrina...

Edited by loock, 21 February 2018 - 23:46.


#1334
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postkolfleading, on 21 februarie 2018 - 21:59, said:

...

Exista un tip de adaptor pentru biturl standard 1/4", care nu are joc: Wiha CentroFix.
Eu am cumparat un astfel de adaptor, dar am fost foarte dezamagit de excentricitate.

...
Adaptoarele uzuale merg bine doar cu bituri cu coada tip C6.3 (coada plina) - asa sunt toate biturile de 25 mm, dar si unele de 50 mm.

Biturile cu coada tip E6.3 (cu canal pentru bila, de la 50 mm lungime in sus) au joc mare in adaptoare (in afara de Wiha CentroFix).
O sa ma uit dupa Wiha Centrofix.

Exact asta am observat, daca nu introduc tot adaptorul, jocul este foarte redus. Cum il introduc tot si ajunge la zona pentru bila, cum joaca de parca zici ca i-a ramas gaura mare Posted Image

Pentru ca este destul de lung, ma gandeam sa tai din el aproximativ 7mm, doar cat sa scap de zona cu decupaj pentru bila. Maine fac operatiunea sa vad ce iese.
Ma enerveaza cand uneori la insurubare se misca aiurea in toate directiile.
La bitii scurti, introdusi direct in GSR 10,8 Li, nu exista deloc jos. Sta super.

Edited by serginho74, 21 February 2018 - 23:49.


#1335
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu am luat de aici: http://www.protehno....aptors/1566752/

Pentru bituri tip C6.3, se pot gasi multe adaptoare decente (cu magnet sau cu inel) care nu au joc.
Prinzi adaptorul in mandrina si apoi biturile in adaptor.

Problema este la biturile de tip E6.3. Pentru astea, am gasit pana acum doar Wiha Centrofix care le prinde fara joc.

Attached Files



#1336
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Astazi am luat un port bit si de la Wiha, alaturi de cel de la Felo. Este varianta cu magnet, foarte interesant design si full metal. Fireste, ca are joc destul de pronuntat si nici nu este lung sa pot taia din el.
M-am mai gandit la o solutie, o s-o pun in practica, sa vedem ce iese.

Edited by serginho74, 22 February 2018 - 19:58.


#1337
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
M-am jucat azi cu o masina de insurubat/desurubat de la Fein, Pff, ce scula. Peste orice am testat vreodata.

#1338
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postserginho74, on 22 februarie 2018 - 22:33, said:

M-am jucat azi cu o masina de insurubat/desurubat de la Fein, Pff, ce scula. Peste orice am testat vreodata.

In prezent majoritatea sculelor Fein se fac tot in China; scula are eticheta in patina pt acumulator.
Unele mai sunt facute si prin Germania si alte parti, insa au trecut si ei pe China.
Si sunt diferente destul de mari intre modele, fiind si ele impartite in cel putin 3 clase, entry/hobby, profesionale, industriale.
Ce model era ?
Majoritatea sunt cam grele chiar si la 14,4V.
La 10,8V nominal zis 12 max au doua modele, dintre care unul simplu cu doua trepte si unul mai pricopsit cu 4 viteze si mandrina detasabila ( ASCM 12C) dar evident mai scump, si care cu acumulatorii compacti ramane la o greutate decenta.

Fein are de zeci de ani damblaua sa incarce materialul carcaselor sculelor si al valizelor cu fibra de sticla pana la 70%, care le face rezistente la anumite solicitari dar mai casante, si costa mult productia deoarece mananca matritele ca pe prajitura...
De cand le fac in China au inceput sa apara suprafete rugoase si taioase, de la armatura de sticla pt ca au scazut calitatea matritelor, insa in general e mai mult la valize. E un dezavantaj minor care se poate rectifica usor cu niste smirghel in locurile cu probleme...
Mai nasol e ca unele scule sunt facute la un standard inferior fata de alte modele, de ex. unele nu au bobinajul bine protejat de uzura la praf - si pt cine le foloseste serios este bine sa se intereseze care sunt cele care au bobinajul protejat cu epoxy, care au angrenaje si motoare heavy duty si care nu, etc.

Edited by loock, 23 February 2018 - 19:56.


#1339
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
https://fein.com/ro_...50-w8c-0360998/
Asta era.. Mi-a placut totul la ea in functionare, mai putin jocul la schimbatorul de sens, care era cam mare pentru gustul meu si mergea cam "belereag" asa...

Am scule de la Makita, Metabo, Milwaukee, Bosch, Kress... nu-mi lipseste aproape nimic. Doar rindea electrica nu am dar nici nu pot sa spun ca mi-a trebuit.

De la Milwaukee am din seria M12 FUEL bormasina care are si percutie si masina de insurubatcu percutie. Sunt doi monstri pur si simplu. De departe cele mai bune pe care am pus mana vreodata. Restul nu m-au cucerit cu nimic, ma refer la polizoare unghiulare, pendulare, slefuitoare, etc.

Edited by serginho74, 23 February 2018 - 21:06.


#1340
alinteodor79

alinteodor79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.04.2018
intentionez sa cumpar un circular Bosch 8 sjl.  
Am rugamintea sa ma ajutati cu pareri despre acest circular sau altele asemanatoare ca pret(1500 lei)
Nu lucrez in domeniu, va fi folosit ocazional pe langa casa. Ma intereseaza precizia taierii si unghiurile sa fie exacte.
Multumesc.

#1341
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

View Postbiburadu, on 15 decembrie 2017 - 19:27, said:

Cu ce scula se poate debita OSB3 ?Nu-mi trebuie mare finete,dar nici franjuri,adica sa fie o taietura cat de cat curata,pentru ca vreau sa prind "felii" pe o placa intreaga,astfel incat sa rezulte un fel de sertar.Multumesc pentru eventuale lamuriri.

Circular nu pendular daca vrei calitate si precizie la taiere.

View Postcorturarul, on 06 ianuarie 2018 - 10:30, said:

ce parere aveti de Fierastrau circular Bosch Professional GKS 190, 1400 W, 5500?

Proasta, pentru o scula profesionala. Talpa este din tabla si flexeaza cand apesi pe circular sa tai in special la taieturi cu adancime mica,  sunt scule hobby mai ieftine care ii dau clasa.

#1342
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Mda trebuie să îmi schimb ochelari, am răspuns la posturi vechi

#1343
Fides

Fides

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 06.05.2019
O recomandare,  vä rog.

Am in plan sa cumpär o masinä pentru frezarea lacaselor pentru lamele de imbinare (biscuiti) si as vrea ceva profesional de la o firma care vinde si lamele de imbinare pentru acea masina.

Pana acum mi s-a parut interesant acest model:   https://www.virutex....cte&id=49&lg=en
Stiu ca firma este ok dar parcä este putin cam scumpä pentru mine. As cauta alternative mai rezonabile ca pret.  
Orice sugestie va fi primitä cu multumiri!   Posted Image

Edited by Fides, 02 August 2019 - 16:36.


#1344
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
In general biscuitii nu se mai folosesc deoarece noii adezivi asigura o imbinare la fel de rezistenta.

#1345
mikipcn

mikipcn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 23.08.2007

View Postpufarin, on 02 august 2019 - 17:45, said:

In general biscuitii nu se mai folosesc deoarece noii adezivi asigura o imbinare la fel de rezistenta.
Și eu mă gândeam la achiziția unei ,,biscuitoare,,... pentru a nu mai lucra cu dibluri..... Acum sesizez că sunt învechit...
Poti da exemple de adezivi și eventual metoda de lucru ?
Am mai lipit cu spray și activator , timpul de lipire este foarte scurt și  nu am încredere în el pentru piese mai mari .
Multumesc

#1346
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Orice adeziv D3, D4 de la producatori cunoscuti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate