Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Unelte,Scule,Utilaje,Procedee de lucru

- - - - -
  • Please log in to reply
1345 replies to this topic

#1315
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Pendular si masina de gaurit/insurubat Ryobi Japonia  ori Trotec Germania  ?
Nu stiu ce sa cumpar ... Poate are careva o ideea .Vreau sa comand azi .
Cu stima .

#1316
spyros

spyros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.12.2007
Ryobi nu m-ai este de mult Japonia , este China cu acte in regula , apartine de tti industries la fel ca Milwaukee, Aeg ,Porter cable ,Ridgid  si acuma sunt chiar hoby , acum ceva timp (10 ani ) erau bune , dar nici atunci nu gaseai japonia ,gaseai ceva taiwan ,singapore sau malaezia  , acum nu stiu cum m-ai sunt ca si calitate .

Oricum nici acele Trotec nu sunt germane sau facute in de , tot china sunt , teoretic si cele de la lidl tot germane sunt , practic sunt china.

Probabil ca ryobi sunt o.k. ptr casa la lucru din an in paste ,gindestete ca Milwaukee sunt gama pro ,Aeg ,Ridgid (u.s.a.) Porter cable sunt gama medie ,si ryobi sunt hoby.

Cred ca m-ai bine ei stanley sau Worx , dar sigur au alte preturi.

Edited by spyros, 20 November 2017 - 01:22.


#1317
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010

View Postgi0, on 09 noiembrie 2017 - 15:53, said:

Buna ziua .
Peteti spune o parere despre cele doua pendulare , pe care ma sfatuiti sa o iau ?
https://fierastrau-p...-k-p237982737/#
https://fierastrau-p...sek-p273334051/
Dar desprea aceasta filetanta ?
https://masina-de-ga...8kb-p206828310/
Multumesc .
Cu stima .
bazaconii sunt toate

#1318
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Timp de aproape 10 ani mi-am rezolvat 90% din problemele ce necesita gaurire sau insurubare cu un Hitachi DS 10 DFL.
Dar, dupa atata amar de vreme s-a uzat. Bateriile inca merg. Mandrina nu prea mai strange (patineaza burghiul) si axul masinii si-a facut joc in carcasa (am si fortat-o de cateva ori cu suruburi mari in lemn sau in dibluri Fischer in beton).

Am zis ca o schimb, am luat de Black Fraierday un set format din:
  • BOSCH GDX 18V-LI (surubelnita cu impact ce accepta si biti hexagon 1/4", dar si chei tubulare patrate 1/2").
  • BOSCH GSB 18-2-LI Plus (bormasina cu percutie)
Am luat varianta GSB (cu percutie) pentru ca am o casa in constructie, cu pereti de caramida, iar rotopercutorul este prea puternic pentru caramida, o sparge prea tare.

Despre GDX 18V-LI pot sa va spun ca este o scula faina, ergonomie foarte buna, performante la nivelul asteptarilor. Imi place si as vrea s-o pastrez.

Despre GSB 18-2-LI Plus sunt cam dezamagit.
Plusuri:
  • Turatie mare (500 / 1900 RPM),
  • Cuplu mare (mi se pare ca are o forta enorma fata de masinuta mea anterioara). Poate infileta in treapta a II-a holzsuruburi de 6 x 70 mm in lemn de rasinoase.
Minusuri:
  • Ergonomie slaba - maner gros, se ingroseaza catre baza, greutate mare la varf. Se simte mult mai greoaie decat GDX, desi nu este (vedeti mai jos).
  • Ambreiajul (limitarea de cuplu de insurubare) chiar si pe treapta 1 este prea puternic
  • Mandrina cu excentricitate mult prea mare pentru gusturile mele.
Acest ultim punct este o mare dezamagire pentru mine. M-am interesat prin service si se pare ca "asa face toate". Zice lumea ca masinile din aceasta clasa de preturi, nici la concurenta nu stau mai bine (Makita, Dewalt). Nu mi-e foarte clar daca mandrina este de vina sau axul masinii (care iese din cutia de viteze).
Daca ar fi mandrina de vina, as putea s-o schimb cu alta mai de calitate...

Din cauza excentricitatii, varful de insurubat "bate" si surubul "danseaza" in toate partile pana prinde in lemn. Suruburile de diam. 3.5 - 4 mm fug de pe pozitie sau se infileteaza stramb (inclinat) din cauza asta.

M-am interesat s-o returnez, sa dau niste bani in plus si sa iau GSB 18V-EC, dar vanzatorul mi-a dat de inteles ca nici alea nu-s mai bune. Si ca si la Makita a avut reclamatii de la "clienti pretentiosi" pentru probleme de mandrina excentrica.

De curiozitate, GSB 18-2-LI Plus are motor Mabuchi Motor RS 755VC-8016 (de 14.4 V).
Gasiti in atasament specificatiile motorului.
DS 10 DFL are motor Mabuchi Motor RS 550VC-8022

In caz ca intereseaza pe cineva:
  • Acumulatorul Bosch de 2.0 Ah = 0.350 Kg
  • Acumulatorul Bosch de 4.0 Ah = 0.610 Kg
  • GSB 18-2-LI Plus fara acumulator = 1.235 Kg
  • GDX 18V-LI fara acumulator = 1.180 Kg
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iZhjnpHeJ9s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j9M9Aa1oWwY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by kolfleading, 21 November 2017 - 09:18.


#1319
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
In final, m-am suparat si am schimbat mandrina la GSB 18-2-LI Plus.
Am o bormasina cu percutie Hitachi pe cablu pe care nu prea o mai folosesc, asa ca i-am demontat mandrina (Jacobs 500 Series) si am transplantat-o pe GSB.
Acum merge perfect.
Dezavantajul este ca e mai grea de bot cu vreo 100 gr.

Mai vreau totusi sa mai mentionez un plus: tragaciul la masina asta este foarte bun, permite controlul foarte precis al turatiei.

PS: Mandrina are prindere 1/2" - 20 UNF, deschidere 1.5 - 13 mm.

Attached Files


Edited by kolfleading, 24 November 2017 - 22:46.


#1320
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Azi am pus niste rafturi intr-un garaj.
Am bagat un diblu Fischer de 10 x 50 mm in beton si holsurub de 6 mm si l-am insurubat cu GSB-ul, cu ceva peripetii.
GSB-ul l-a bagat fluierand, fara sa se simta vreun efort.
Dar, din gresala, am bagat surub de 60 mm lungime, mai lung decat gaura din beton. Cand a ajuns la fundul gaurii, mi-a dat un kickback si mi-a sucit mana si m-am julit bine de tot.
Nu mi-am dat seama de ce s-a oprit asa ca am mai facut o incercare, am prins mai bine de masina si...s-a rupt surubul.

Parerea mea este ca de la 20 - 25 Nm in sus, masina ar trebui sa aiba deja maner auxiliar si, ideal, vreo forma de Kickback Control. Din pacate pentru mine, am vazut ca exista Kickback Control de la clasa imediat superioara (GSB 18 V-EC). Maner auxiliar vine doar de la doua clase mai sus (GSB 18 VE-EC, etc.).

Edited by kolfleading, 25 November 2017 - 11:32.


#1321
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
In caz ca intereseaza pe cineva: cu GSB-ul de mai sus am reusit, cu putin efort, sa dau cateva gauri de 6 x 50 mm in beton C16/20.
Apoi am reusit sa largesc gaura la 8 mm destul de usor.
Am folosit burghie Bosch Multi Construction CYL-9 (albastre).

Nu e recomandat s-o folositi pentru beton, dar la nevoie te descurci.

#1322
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Cu ce scula se poate debita OSB3 ?Nu-mi trebuie mare finete,dar nici franjuri,adica sa fie o taietura cat de cat curata,pentru ca vreau sa prind "felii" pe o placa intreaga,astfel incat sa rezulte un fel de sertar.Multumesc pentru eventuale lamuriri.

#1323
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postbiburadu, on 15 decembrie 2017 - 19:27, said:

Cu ce scula se poate debita OSB3 ?Nu-mi trebuie mare finete,dar nici franjuri,adica sa fie o taietura cat de cat curata,pentru ca vreau sa prind "felii" pe o placa intreaga,astfel incat sa rezulte un fel de sertar.Multumesc pentru eventuale lamuriri.
cu un pendular, cu panza mai mica.

#1324
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Pendularul...sa fie de 140 de lei sau de 1140 de lei?Am avut o experienta neplacuta cu o scula Black&Decker (fierastrau electric),cat de cat firma precum si una placuta cu  Sthor (nici nu auzisem de marca pana am cumparat-o),un unghiular de 115 de care trag de vreo opt ani.

#1325
corturarul

corturarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.02.2011
ce parere aveti de Fierastrau circular Bosch Professional GKS 190, 1400 W, 5500?

#1326
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Dupa cum am scris pe alt topic, am observat ca Bosch GSR 18-2-LI si respectiv Bosch GSR 10,8-2-LI au carcasa extrem de asemanatoare.
M-am apucat si am rasfoit prin catalogul de piese de schimb de la Bosch si am constatat ca cele doua masini folosesc aceeasi cutie de viteze!
Dar stiam ca mai exista si GSR 12V-15 (aceeasi cutie de viteze) si GSR 12V-15 FC (FlexiClick), care sunt acelasi lucru cu cele de 10,8 V, doar re-branduite sa para mai "noutate tehnica Heavy Duty".

Mi-ar placea un FlexiClick, dar nu mi-a placut niciodata manerul gros de la sculele de 10,8 / 12V de la Bosch.
In plus, am deja mai multe scule Bosch 18V si n-am prea vrut sa ma mai incurc cu inca un model de acumulator, incarcator, samd...asa ca am ezitat sa-mi cumpar una.

Asa ca mi-a venit o idee: am cumparat de pe olx un Bosch GSR 18-2-LI aproape nou, fara acumulatori, si am comandat o cutie de viteze ca piesa de schimb pentru GSR 12V-15 FC (135 RON, cod 1 600 A00 9AN).

Am riscat putin, dar am avut noroc: cutia de FlexiClick s-a potrivit perfect in carcasa si la motorul lui GSR 18-2-LI.

Asa ca am obtinut ceea ce eu consider scula perfecta pentru 99% din lucrari. Mi-am facut FlexiClick la 18V cu maner subtire, cum imi place mie. Posted Image
Are 0.810 Kg fara acumulator, respectiv 1.16 Kg cu acumulator 18 V / 2 Ah. Imi place foarte mult balansul sculei, pozitia centrului de greutate, manerul, sensibilitatea tragaciului...
Are un magnet foarte puternic in capul axului si se poate folosi pentru insurubat chiar si fara accesoriul port-bit.

Acum astept sa prind vreo okazie sau vreo oferta buna pentru accesoriile FlexiClick (GFA 12-X, GFA 12-B, GFA 12-E, GFA 12-W).

Attached Files



#1327
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Am vazut postarea respectiva inainte...

HP-ul are avantajul ca are si percutie si e si brushless ( avantaj discutabil in caz de reparatie...), pe langa un look mai aparte - e mai pregnant la DF332 care are gatul mai scurt...

Din cauza ca am ales in general scule usoare, am evitat sa iau modele cu percutie, cu exceptia celor care erau deja grele.
Am percutie la Festool PDC si la Makita DHP 481.

Insa daca tot o ai luata, era buna acolo, in masura in care e bine facuta si fiabila, nu ca panaramele alea de 330/030...
Cand vrei sa mergi mai light cu greutate mai mica, ajuta percutia pt. caramida si zidarie usoara.
Cand stiu sigur ca nu dau de beton, pot sa las in valiza Makita HR 2450 sau/si DHR 241.
Pt ca Festool PDC si DHP 481 sunt inca grele, daca iau doar GSR 10,8 2 Li trebuie sa folosesc niste burghie widia de 5mm foarte bune si ascutite, si sa maresc apoi gaura la 6 sau cat am nevoie...Sigur, fac asta daca e vorba doar de cateva gauri si stiu sigur ca nu e beton.

Vad ca-ti plac systeiner-ele Festool.
Pe mine ma enerveaza la ele sistemul si sistemul de inchidere, si faptul ca au maner doar pe fata, si dupa ce am deja 3 rupte la atelier, reparate cu suruburi, am decis ca prefer L-boxxurile Bosch care au si maner pe cant pe langa cel de pe fata.
Nu-mi plac nici makpacurile Makita, au tot asa doar maner pe fata, facute in graba cu polimerizare neterminata unele mai miros similar cu stirenul, si au si un sistem de cleme naspa care se inchid absurd de greu - cel putin ce am nimerit la un multicutter, am inteles ca foarte recent au imbunatatit clemele.
Asa ca tin in Lboxxuri orice, nu doar Makite, ci si Festool si Hilti-uri - valizele Hilti contemporane arata si mai ridicol cu rotunjimile lor...

Edited by loock, 09 February 2018 - 14:19.


#1328
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pe langa ce se vede in poze, aveam deja mai multe scule Bosch 18 V (inclusiv rotopercutor, polizor unghiular, aspirator, lanterna, adaptor USB, etc...).

Imi lipsea doar o surubelnita usoara si compacta, de uz general. Asa am ajuns sa iau setul de 3 scule Makita (HP332 + TD110 + DF031). Deh, erau la oferta si nu m-am putut abtine, le-am luat pe toate trei.

Apoi am vazut la cineva un Bosch GSR 18-2-Li care mi-a placut si am descoperit si combinatia cu cutia de viteze FlexiClick. Fara mandrina are doar 1.15 Kg cu 2Ah. Acum am absolut tot ce am nevoie pe platforma Bosch 18 V.

Prin urmare, nu mai am nici un motiv sa ma incurc cu doua tipuri de acumulatori, doua tipuri de incarcatoare, samd. De aceea am decis ca pot sa vand setul de scule Makita CXT, ca nu pierd nimic.

Systainerul il folosesc pe post de "masa de lucru" cand dezasamblez cate ceva, ca sa nu pierd suruburile sau piesele mici.

Edited by kolfleading, 09 February 2018 - 17:07.


#1329
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am cumparat GFA 12-X (adaptor hex 1/4") si GFA 12-B (mandrina rapida), 2 x 100 RON.
Se potrivesc perfect si sunt foarte multumit de rezultat.
Dupa cum se vede in poza, GFA 12-X prinde si biturile Festool Centrotec.

Poate mai incolo o sa-mi iau si adaptorul excentric si adaptorul unghiular.

PS: Zilele astea am avut de lucrat prin tablouri electrice, asamblat niste prelungitoare, samd.
Cea mai potrivita surubelnita electrica pentru astfel de activitati este Festool TXS. N-o fi foarte puternica, dar ergonomia si precizia in controlul turatiei sunt absolut exceptionale. Iar biturile Festool Centrotec de 100 mm sunt cele mai drepte bituri. Nu sunt perfecte, dar eu n-am gasit altele mai drepte. M-am razgandit, n-o mai vand.

Daca am loc de doua bormasini in trusa de scule, iau Festool TXS si Bosch GSR 18-2-Li Plus.
Daca trebuie sa iau numai una (din motive de spatiu sau greutate), iau GSR 18-2-Li "FlexiClick" si cele doua adaptoare.

Attached Files



#1330
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
A reusit cineva sa duca jocul din adaptor sau prinderea in hex 1/4", spre zero?
Ma enerveaza biturile care se misca.

Astazi am luat un adaptor magnetic de la Felo care tine singur holtzsuruburile.

#1331
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Sistemul Centrotec al celor de la Festool are joc aproape inexistent.

Exista un tip de adaptor pentru biturl standard 1/4", care nu are joc: Wiha CentroFix.
Eu am cumparat un astfel de adaptor, dar am fost foarte dezamagit de excentricitate.

In rest, daca vrei sa nu aiba joc, trebuie sa-l prinzi in mandrina.
Adaptoarele uzuale merg bine doar cu bituri cu coada tip C6.3 (coada plina) - asa sunt toate biturile de 25 mm, dar si unele de 50 mm.
Biturile cu coada tip E6.3 (cu canal pentru bila, de la 50 mm lungime in sus) au joc mare in adaptoare (in afara de Wiha CentroFix).

Edited by kolfleading, 21 February 2018 - 22:04.


#1332
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Am la firma un adaptor wurth incredibil de bun, care nu are nici joc, nici excentricitate, retine biturile doar magnetic foarte bine - nici sa iasa singure dar nici sa le scoti cu patentul, si transmite campul magnetic f. bine si prin bit a.i. sa poti sa ti bine si hotzsuruburi in varf.
Posibil sa fie tot o clona dupa un model bosch mai premium.
Bosch are multe modele, si cele uzuale sunt niste porcarii absurd de proaste, mai proaste decat chinezariile non-name, avand si excentricitate ridicola, si joc aberant de mare, si prindere magnetica ridicol de slaba, si transmitere magnetica extrem de slaba.

Pt cap Festool centrotec (492135) exista adaptor Festool (496450) pe care il prinzi in mandrina normala.
In capul centrotec poti sa pui apoi fie prelungitor magnetic Festool centrotec ( exista mai multe modele) in care poti sa pui biti normali, fie fara prelungitor poti sa pui biti centrotec, inclusic burghie, zencuitoare, etc.

Edited by loock, 21 February 2018 - 23:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate