Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Unelte,Scule,Utilaje,Procedee de lucru

- - - - -
  • Please log in to reply
1345 replies to this topic

#1
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Ca urmare a cererii voastre deschid acest topic pentru idea de a ne lauda cu jucariile noastre, sculele, utilajele folosite, randament, preturi, etc...topic destinat in special constructorilor.
Spam-erii cu 2-3 posturi sunt rugati sa se abtina in a-si prezenta produsele spre comarcializare, sterg tot si banez direct orice tentativa.

#2
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008
iata seria mea de jucari in materie de reamenajari interioare sculele sunt noi noute si nu le-am folosit nici macar o data ,,,,,am scos ce mai era in decor ca sa ramana in imagini doar sculele..... electricele si boloboacele inca nu le-am postat dar sunt tot din gama pro.....si laserul bineinteles cand o sa am timp o sa le postez



:naughty: :naughty: :naughty: :naughty:calarasi este pwterea in constructii :naughty: :naughty: :naughty: :naughty:

Attached Files



#3
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Le-ai pozat la CONSTRUCT AMBIENT, sau le-ai lustruit pt a le poza, ca nu arata a scule muncite...? asa, arata bine in poze

#4
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Postmatzu_2003, on Jul 17 2008, 00:58, said:

sculele sunt noi noute si nu le-am folosit nici macar o data


Inseamna ca ai mult de lucru!?


Sculele mele sunt .....saracele muncite rau.
Nu am scule foarte profii dar nici de hobby.
Am tot ce-mi trebuie si ravnesc la o masina electrica de taiat marmura(taie cam orice fel de placa ceramica) e la vre-o 650E.
Deci:
1)trusa pe rotile(plina cu maruntisuri:electro,sanitar acesorii pt gipscarton)
2)masina de taiat(orice in functie de panza) cu banc
3)electro:2 insurubante cu acumulator -makita;ciocan rotopercutor -hilti;circular de mana-b&d(hobby..dar bun)2pistoare(aer) surubelnita,1 mandrina;compresor electric.
Nu pot acum sa le enumar pe toate dar sunt multe.
Ravnesc la o masina cu baterie de la metabo--190E cu frana de rotor electronica(super daca ai probleme cu frecarea biturilor).

#5
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

View Postadi_master, on Jul 17 2008, 15:12, said:

Inseamna ca ai mult de lucru!?


Sculele mele sunt .....saracele muncite rau.
Nu am scule foarte profii dar nici de hobby.
Am tot ce-mi trebuie si ravnesc la o masina electrica de taiat marmura(taie cam orice fel de placa ceramica) e la vre-o 650E.
Deci:
1)trusa pe rotile(plina cu maruntisuri:electro,sanitar acesorii pt gipscarton)
2)masina de taiat(orice in functie de panza) cu banc
3)electro:2 insurubante cu acumulator -makita;ciocan rotopercutor -hilti;circular de mana-b&d(hobby..dar bun)2pistoare(aer) surubelnita,1 mandrina;compresor electric.
Nu pot acum sa le enumar pe toate dar sunt multe.
Ravnesc la o masina cu baterie de la metabo--190E cu frana de rotor electronica(super daca ai probleme cu frecarea biturilor).
Iar m-ai prins ca n-am fost atent! Baga poze cu cele mai obosite, ca-ti dam premiu! (2 stele ti-ajung?) :bigwhitegrin:

#6
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008
[quote name='adi_master' date='Jul 17 2008, 15:12' post='4915310']
Inseamna ca ai mult de lucru!?


ceea ce ati vazut este al doilea rand de scule pe care l-am achizitionat cu putin timp in urma si m-a scuturat de cateva mii de euro,,,,,,si ceea ce ati vazut aproape majoritatea sculelor sunt din gama pro
masura si trasare JOHNSON, STANLEY, CRAFTSMAN, CST BERGER
electrica KLEIN
scule electice MAKITA KRESS

#7
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
in sfarsit au gasit si baietii un topic oficial unde sa isi laude jucariile :) , incepand cu Astra  :D

#8
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Nu, ii mai las sa-si laude jucariile si apoi vin si eu cu artileria grea.
Cel mai mandru sunt de un circular cu trepied Bosch, m-a costat vreo 900 koko.
Da merita! Tre sa fac o lista cu cele bune si cele proaste.
M-a dezamagit Hitachi enorm :huh:

#9
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
scula pe care eu o iubesc cel mai mult e un polizor unghiular (flex) mare Hilti. E cumparat acum 4 ani cam cu 500 eur si a vazut de la taiat profile "I" de 20, pana la taiat beton si curatat cu perii. Arata jalnic (poate imi aduc aminte sa pun o poza), e patat de vopseluri si mortare, zgariat si lovit, dar merge ca in prima zi si nici carbunii nu a fost nevoie sa ii schimb vreodata. Hilti rulz!

#10
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Hilti e marca profesionala facute sa reziste.In Germania nu gasesti firma(de constructii) sa nu aiba macar un ciocan rotopercutor hilti.Sunt foarte scumpe.......dar merita toti banii.

#11
silviu318

silviu318

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.06.2008
I  :wub: Bosch (albastre dar merg si alea verzi). Am asa:  
- 1 bormasina "verde" de 8 ani ( sambata mi sa dus a 2-a  pereche de carbuni)  
- 2 masini de slefuit "verzi"
- 1 masina de slefuit "albastra"
- 1 polizor unghiular "albastru"  
- 1 ferastrau vertical "albastru"  
- 1 Makita cu acululator  
********************************************************************************
***********************
- 1 set de scule la kg ( bormasina, flex, ferastrau vertical si o masina de slefuit, doar bormasina mai "traieste" :lol: )
- 1 bormasina antica( dar buna cu exceptia butonului care e ca si cel de la priza)  
- 1 freza manulala (oberfreza parca i se spune)
si niste utilaje...

Edited by silviu318, 05 August 2008 - 13:49.


#12
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 17.07.2008
Pai eu am destule cu care sa ma laud DeWalt pt tot ce e rotopercutor-2, surubelnite cu limitador pt rigips-1, ferastrau pendular -1, polizor unghiular-1, Black&deker pendular, bormasina storm, surubelnita cu baterie pt mobile de rigips, lasere autonivelante de 360º, vertical si orizontal, masini de prelucrat lemnul Virutex, Riobi, rindele electrice, scari de lemn si aluminiu, Stanlei cu instrum. de masur-cateva rulete( 4-5), Ironside pt cutere bimaterial de mare anduranta etc. O sa pun si poze chiar daca niciodata nu m-am gandit sa fac poze la scule. Oricum vreo 6000€. :D

#13
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008
sa vedem poze cu ce te lauzi zeca :P


astra este cerere de casatorie dupa cum vad in imagine  ;)

#14
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 17.07.2008
De unde poze fratilor ca numa la scule n-am facut poze :photo: .Da las ca v-arat eu voua B) .A si doua furgonete-citroen berlingo si jumpy. Poze cu cele mai importante doua-scula de atras clientii-magazinu, si scula de multumit clientii -eu

Edited by adi_master, 05 August 2008 - 19:44.


#15
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
ZECA   vb de scule,unelte si procedee de lucru,nici decum de masini,magazine si persoane  :cursing:






Avertisment celoc care se abat de la subiect:Se lasa cu suspend daca continuati.


#16
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 17.07.2008
Adita fara nici un chef sa ne suparam- masinile sunt sculele cu care te duci si vii de la munca, cari material dar daca pt tine scula e doar ce ai in  mana!!!, iar aici in spain lumea considera magazinul ca o scula chiar asa e inregistrat la finante atat timp cat nu vand nimic inauntru,iar tu te vaduvesti singur de scula cea mai importanta care le face pe celalalte sa se miste creierasu pe carel duci pe umar. Nu cred ca zici de reclama ceva cas la 3000km :cursing:

Chiar daca-s nou cred ca am dreptate iar daca esti moderator e doar o parere personala de-a ta cu masinile si eu, sau nu ai auzit ca resursa cea mai importante intr-o firma e personalul?

#17
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
ZECA
Hai sa ne intelegem!
Si eu sunt la 1500km si e același  drac!
Masina indiferent de care e..........e transport si atat!
Sa fie clar!!!!----cititi numele topicului si postati on-topic

Edited by adi_master, 06 August 2008 - 22:21.


#18
paulsistefy

paulsistefy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 17.07.2008

View Postadi_master, on Jul 21 2008, 08:20, said:

mirela,
se da cota cazii si se pleaca din coltul vizibil.....logic cred :huh:
daca cada are panta....cota se va da la -20mm fata de cota 0

adi ...in primul rand nu ai cum sa iti dai seama pana nu dai cu firul cu plumb sa vezi care este planeitatea peretelui ..sau ma rog dupa caz cu bolobcul...daca sus la plafon are mai mult de incarcat?si in cazul acesta stratul de adeziv cu placa ceramica o sa formeze un strat mai gros si in cazul acesta perimetralul o sa fie la interior ...placa de gips cum o sa o mai prinda de el?
e clar ca e o prostie  si nu stiu ce meserias pleaca de sus in jos?!
mai ales ca a zis ca este vb de o baie de bloc unde peretii sunt  varza deci va avea surprize daca va da cel putin nivelul cu furtunul...eu zic sa o monteze el singur ca o sa faca mai multa treaba si cu mult mai multa responsabilitate... :OK:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate