Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Unelte,Scule,Utilaje,Procedee de lucru

- - - - -
  • Please log in to reply
1345 replies to this topic

#19
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 17.07.2008
Narcis- cauta adeziv special pt placi de ceramica portelanica-e alb la culoare, sau adeziv pt lipit ceramica in piscine-astea doua lipesc si pe prenandezu ala a tau.
Liviu-m nasol momentu daca nu-o-poti spala nici cu acid special diluat. Incearca cu decalcificant pt wc-uri dar mai intai fa o proba pe un rest de placa murdara.Nu-i dracu atat de negru.
Pt. PAUL si ADI eu toate tavanele le fac peste faianta terminata intreaga sus - insemnezi cu un rest de placa grosimea unei placi si pui prof-structura(ud30+cd60) bagi apoi placa intre faianta si structura-o insurubezi doar in cd ca-n sus nu poate sa plece din cauza structurii, si pe laterale in jos nu cade din cauza de faianta. Cand da sotia toate pozela va pun sa vedeti. Acu cand pui profilu pe faianta insurubezi in rost suruburi cu cap de burgiu si nu mai e nevoie de dibluri.

#20
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008
la bai asa fac si eu tavanele asemeni lui zeca-----acelasi procedeu.....................
:coolspeak:

Edited by adi_master, 08 August 2008 - 21:03.


#21
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Postmatzu_2003, on Aug 8 2008, 20:47, said:

la bai asa fac si eu tavanele asemeni lui zeca-----acelasi procedeu.....................
:coolspeak:
va complicati prea mult!!!
Daca pui tu faianta.....ai grija,si stii prea bine cum sa te inchizi!!
Dar cel mai simplu e sa prinzi ud-ul direct peste fainta.....sau va e frica ca sparge-ti placile la gaurire!?Voi poate stiti!!dar mai explic inca o data pt cine nu stie:
Se da nivelul ca camera.daca  ud-ul are gauri prevazuta se insemneaza pe faianta pozitia lor.(daca ud-ul nu-i prevazut cu gauri....logic se executa la sol)Pe trasajul gaurilor se va ciobii cu un ac de trasat sau  cu coltul unei surubelnite late, 1m²(pe centrul trasajului(gaurii)),se va aseza rotopercutanta pe semn (sa nu fie setata pe bataie(ciocan)se va gaurii cat sa trecem de placa....apoi se va da gaura pana la nivelul diblului cu percutia activata.Se aseaza ud-ul la pozitie si se introduc dibluri cu guler.
Sa aveti spor!!

Edited by adi_master, 08 August 2008 - 21:22.


#22
paulsistefy

paulsistefy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 17.07.2008

View Postadi_master, on Aug 8 2008, 19:20, said:

va complicati prea mult!!!
Daca pui tu faianta.....ai grija,si stii prea bine cum sa te inchizi!!
Dar cel mai simplu e sa prinzi ud-ul direct peste fainta.....sau va e frica ca sparge-ti placile la gaurire!?Voi poate stiti!!dar mai explic inca o data pt cine nu stie:
Se da nivelul ca camera.daca  ud-ul are gauri prevazuta se insemneaza pe faianta pozitia lor.(daca ud-ul nu-i prevazut cu gauri....logic se executa la sol)Pe trasajul gaurilor se va ciobii cu un ac de trasat sau  cu coltul unei surubelnite late, 1m²(pe centrul trasajului(gaurii)),se va aseza rotopercutanta pe semn (sa nu fie setata pe bataie(ciocan)se va gaurii cat sa trecem de placa....apoi se va da gaura pana la nivelul diblului cu percutia activata.Se aseaza ud-ul la pozitie si se introduc dibluri cu guler.
Sa aveti spor!!


dragii mei ...adi si zeca ...eu totusi raman la parerea mea ca trebuie montat inainte tavanul ..se da intai nivelul camerei,se monteaza gipsul si dupa aceea pleci cu faianta de jos ....va complicati prea mult..cu profile peste faianta ..cu placi intre faianta si profil si tot asa...

#23
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Postpaulsistefy, on Aug 8 2008, 21:30, said:

dragii mei ...adi si zeca ...eu totusi raman la parerea mea ca trebuie montat inainte tavanul ..se da intai nivelul camerei,se monteaza gipsul si dupa aceea pleci cu faianta de jos ....va complicati prea mult..cu profile peste faianta ..cu placi intre faianta si profil si tot asa...
Gresit!!
Sa-ti spun dece:trebuie sa calculezi in asa fel incat sa-ti iasa cat de cat placa intreaga in partea de sus.......dar cum la noi nu intalnesti o baie sa samene cu alta.........ramane numai aplicarea peste.

#24
paulsistefy

paulsistefy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 17.07.2008
nu inteleg ce treaba are o baie cu alta ....suprafetele oricum sunt intotdeauna altele....scuza=ma dar nu inteleg adita...cred ca si oboseala de peste zi..am stat mai toata ziua cu binoclul in monitor...ca nu stie sa isi calculeze faiantarul sau ca nu vrea asta este alta treaba ...isi face caclulele la faianta cu rost sau fara rost si asta este...e tarziu..nu mai pot mai vb si maine...o noapte cat mai linistita....

Edited by paulsistefy, 08 August 2008 - 22:25.


#25
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008
dragi colegi eu tehnica asta o aplic cred de mai bine de 5 ani si tot din spania am invatat asa ceva ..............
iar la final ii dau o garnitura de silicon de jur-imprejur la imbinarea dintre tavan si faianta, dupa vopsea bineinteles
zeca stie pentru ca si el tot acolo a invatat  :P

Edited by matzu_2003, 08 August 2008 - 22:43.


#26
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Mai baieti!! ''cati meseriasi.......atatea stiluri de a lucra sunt.'',important este ca produsul finit sa fie acelasi.

#27
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
ZECA,vad ca pintre marcile de scule folosite ai si Ryobi,cum se comporta?cate acumulatoare ai?La mine in zona 2 acumulatoare ajung la 80E.........iar sculele....cea mai ieftina e 125E(ferestrau pendular)

Attached Files

  • Attached File  cc.JPG   48.24K   300 downloads

Edited by adi_master, 09 August 2008 - 08:52.


#28
silviu318

silviu318

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.06.2008

View Postadi_master, on Aug 9 2008, 09:46, said:

ZECA,vad ca pintre marcile de scule folosite ai si Ryobi,cum se comporta?cate acumulatoare ai?La mine in zona 2 acumulatoare ajung la 80E.........iar sculele....cea mai ieftina e 125E(ferestrau pendular)
Ryobi- astea sunt profesionale? nici nu am auzit de ele  :peacefingers:

#29
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 17.07.2008
Asa zic ei ca-s profesionale, dar e pe jumatate adevarat-sunt mari si un pic greoaie-ex-o surubelnita de rigips Riobi 2,5kg+150€, surubelnita de rigips Makita 1,8kg+125€, surub.....DeWalt de care am eu 1,8kg+180€( imi place combinatia de galben+negru). Destul de scumpe pt ce ofera. Acu au scos alta marca de aceeasi firma cica mai prof dar si mai scumpa. Sunt scule pt amatori cu aere de profesionali, si le gasesti in magazine generaliste, eu scule cumpar la oferte de la distribuitori specializati pe una sau doua marci. :first:

#30
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 17.07.2008
Paul tata nu-ti mai chinui neuronii te rog ca deja miroase a ars. Lasa meseriasii ca de aia-i angajezi. Eu cand ma duc la un client masor intrb ce vrea si lucrez , clientu nu-mi zice mie nimic de cum sa tin spaclu, ciocanu, mala doar ce culori vrea si la sfarsit ce multumit e de cat de frumos ramane. Cu tavanela ramane mai frumos sa-l pui pe faianta crede-ne a Matzu si pe mine, pe adita lasa-l sa dea gauri in faiante pana oboseste, ca daca ai ceramica portelanica si tre sa dai gauri cu burghie speciale de 25€ bucata si tin 10 gauri, si stai 15min/gaura si-njuri ca-ti curge transpiratia in ochi si nu poti pune percutia ca strici faianta etc. :angry:

#31
silviu318

silviu318

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.06.2008

View PostZECA, on Aug 9 2008, 11:36, said:

surubelnita de rigips Makita 1,8kg+125€, surub

A mea are cam 5 kg si nu cred ca e de rigips, cred ca e mai puternica dar am dat 1000 RON pe ea!!!!! O folosesc pt holsuruburi si merge in lemn de brad fara gaura unul de 5x90 si nu se "ineaca".

#32
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008
eu am folosit amandoua tehnicile dar aceasta pe care am mentionat-o mai sus  este cea mai rapida si cea mai eficienta

#33
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View PostZECA, on Aug 9 2008, 10:51, said:

Paul tata nu-ti mai chinui neuronii te rog ca deja miroase a ars. Lasa meseriasii ca de aia-i angajezi. Eu cand ma duc la un client masor intrb ce vrea si lucrez , clientu nu-mi zice mie nimic de cum sa tin spaclu, ciocanu, mala doar ce culori vrea si la sfarsit ce multumit e de cat de frumos ramane. Cu tavanela ramane mai frumos sa-l pui pe faianta crede-ne a Matzu si pe mine, pe adita lasa-l sa dea gauri in faiante pana oboseste, ca daca ai ceramica portelanica si tre sa dai gauri cu burghie speciale de 25€ bucata si tin 10 gauri, si stai 15min/gaura si-njuri ca-ti curge transpiratia in ochi si nu poti pune percutia ca strici faianta etc. :angry:
in 3 minute se da o astfel de gaura in placa cu burghiu normal de beton(pastila vidia),pretul sa fie undeva la 4,99E si il am la peste 30 de gauri garantat.


View Postmatzu_2003, on Aug 9 2008, 14:41, said:

eu am folosit amandoua tehnicile dar aceasta pe care am mentionat-o mai sus  este cea mai rapida si cea mai eficienta
Mai inca o data: cati meseriasi atatea stiluri!!N-am incercat....si nici nu incerc........nu intodeauna sunt eu cel care pune faianta si prefer sa fiu mai mult decat sigur ca tavanul va iesii cum trebuie.


View Postsilviu318, on Aug 9 2008, 14:16, said:

A mea are cam 5 kg si nu cred ca e de rigips, cred ca e mai puternica dar am dat 1000 RON pe ea!!!!! O folosesc pt holsuruburi si merge in lemn de brad fara gaura unul de 5x90 si nu se "ineaca".
5kg..........duce deja spre ciocanrotopercutor cu greutatea asta.ce marca e?

#34
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008
ce s-a intamplt cu topicul asta ca cineva l-a sucit rau de tot???????????????????????????????????????
pe pagina 1 cred ca cineva a copiat ceva din greseala

Edited by matzu_2003, 09 August 2008 - 16:36.


#35
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Nu s-a intamplat nimic ^_^ ,eu am mutat posturile aici sa nu distrugem de tot acel topic!!Aici e locul procedeelor de lucru indiferent ca tine de gipscarton,faianta etc.

#36
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008
aha am inteles!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :coolspeak:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate