Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Muzica clasica

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
2500 replies to this topic

#37
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005

View Postjablonsky, on Nov 7 2006, 04:55, said:

e dobitoc !!
Subscriu.  :D  :D  :D
Iar ca sa nu fiu off-topic:
Mozart, Chopin, Brahms, Beethoven, Vivaldi, si ce-o mai fi prin playlist. Ascultam mai multe(nu le retineam dupa titlu  :cursing: ) dar am sters intr-o zi (din greseala) fisierul in care era si muzica clasica. Am recuperat foarte putine.  -_-

#38
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Îs multe ...
Dar acu ascult de exemplu  
Ciprian Porumbescu - Hora Detrunchiatilor
Ciprian Porumbescu - Opereta Crai Nou (are mai multe piese miºto)
sau tot Porumbescu , Zîna Dunãrii

#39
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Ascult destul de mult muzica clasica, in special Mozart, Ceaikovski, Chopin, Vivaldi, Brahms etc. O piesa clasica excelenta este Valsul de Sostakovici (din OST Eyes wide shut), dar sunt o gramada pe care nu pot sa le enumar aici.

Cu opera nu prea ma impac, cu cateva esceptii (Traviata, Rigoletto sau cateva arii cum ar fi Nessun dorma, mai ales cantata de inegalabilul Pavarotti).

#40
nociva

nociva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 04.12.2006
A murit muzica clasica sau au murit ascultatorii acestui gen? :nonobad:

#41
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006
Nu a murit... insa aceasta este prea speciala pt. a fi ascultata la orice colt de strada si in metrou de carte orice cocalar cu 4 clase... ea trebuie inteleasa. Muzica clasica merita o auditie, nu doar sa o bagi in player si sa dai volumul la maxim in timp ce citesti ziarul

#42
fairyfeller

fairyfeller

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.11.2007
nu, nu a murit deloc. dar nu prea multa lume o asculta si de obicei iti trebuie o anumita stare si cultura, sa fim sinceri, ca sa poti gusta asa ceva. de vreo 2 ani a aparut o trupa, sa zic asa, numita IL DIVO. toti au o baza si o formare muzicala clasica dar interpreteaza cantece pop in maniera clasica . sunt foarte d eefect si foarte placuti. cei carora nu le place muzica clasica ar putea incepe cu ei. sunt foarte armoniosi, desi fiecare este pe un segment diferit: tenor, bariton.

aveti aici un exemplu.:http://youtube.com/watch?v=TWJTKc2-SWU
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kQKLUeZi4Ls?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uifNNK3lfGY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ji5MwyRFoT8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#43
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005

View PostChampy0n, on Dec 21 2007, 22:44, said:

trebuie inteleasa. Muzica clasica merita o auditie, nu doar sa o bagi in player si sa dai volumul la maxim in timp ce citesti ziarul
Nu a murit si putem vedea acest lucru pentru ca in rafturi inca mai sunt colectii de muzica clasica sau cd-uri. Oricum, putini sunt cei care mai asculta, de obicei cand spui ca asculti muzica clasica ti se adreseaza o privire de parca ai fi furat ceva, probabil ca din cauza aceasta putini  au curajul sa asculte, desi e placuta si se dau dupa turma.

Muzica clasica nu este muzica de "auzit" cand vrei sa faci altceva, este muzica de ascultat.

Edited by Zyx, 23 December 2007 - 01:21.


#44
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006
Nu mi se pare ca oamenii iti adreseaza priviri gen "freak" atunci cand aud ca asculti muzica clasica, cel mult un "aaaah". Eu ii consider pei cei care asculta in mod frecvent aceasta muzica oameni culti si de generatie veche. Restul ascultatorilor (printre care si eu) ei bine... pur si simplu place la urechile mele sau am nevoie de ceva in concordanta cu starea sufleteasca

#45
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Intrebarea asta e cam cu dus si-ntors. Dupa parerea mea au murit compozitorii de muzica clasica. Putina lume asculta muzica compusa dupa 1950 (si poate in afara unui singur user de pe acest forum, cam nimeni nu poate macar sa citeye un singur nume de compozitor din ultimii 50 de ani. Insa capodoperele muzicii clasice se vor mai asculta multa vreme de aici incolo. Intr-adevar, nu oricine poate aprecia aceasta muzica la justa sa valoare (sunt multi care fac :puke: numai cand aud asa ceva), dar va exista intotdeauna o minoritate de oameni care vor audia cu placere operele marilor compozitori.

#46
nociva

nociva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 04.12.2006
Eu nu pot intelege cum unii oameni pot face  :puke: cand asculta asa ceva. Este greu de inteles, corect, este foarteee greu sa-ti dai seama cine a compus ce a compus, eu una fac gafe frecvent, dar e frumoasa.
Eram o data in fata facultatii... si ascultam la casti Paganini interpretat de Vanesa Mae, se auzea ce ascultam.. si niste tipi de langa mine se tot hlizeau si tot isi dadeau coate ceva de genul : uite si la aia!
Mi s-a parut inadmisibil sa te hlizesti cand cineva asculta paganini... dar deh, mai bine guta. :bicycle: :bandit: :ciocan:

#47
B-A-C-H

B-A-C-H

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 25.03.2007

View Postpufonel, on Dec 24 2007, 18:39, said:

Intrebarea asta e cam cu dus si-ntors. Dupa parerea mea au murit compozitorii de muzica clasica. Putina lume asculta muzica compusa dupa 1950 (si poate in afara unui singur user de pe acest forum, cam nimeni nu poate macar sa citeye un singur nume de compozitor din ultimii 50 de ani. Insa capodoperele muzicii clasice se vor mai asculta multa vreme de aici incolo. Intr-adevar, nu oricine poate aprecia aceasta muzica la justa sa valoare (sunt multi care fac :puke: numai cand aud asa ceva), dar va exista intotdeauna o minoritate de oameni care vor audia cu placere operele marilor compozitori.

Da... au murit compozitorii, dar inca nu au murit toti interpretii :)

#48
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005

View Postnociva, on Dec 29 2007, 00:50, said:

Mi s-a parut inadmisibil sa te hlizesti cand cineva asculta paganini... dar deh, mai bine guta. :bicycle: :bandit: :ciocan:

La un concert, Tudor Gheorghe spunea ceva de genu ca in timpul comunismului era mereu spionat si era nevoit sa faca versuri cu 2 taisuri astfel incat sa fie greu invinuit. Dupa revolutie a zis sa iasa si el la rampa dar au iesit  "tiganii", apoi bun o sa astepte pana se linistesc ei si apoi o sa debuteze si el. Dar dezamagirea mare e ca nu se mai linistesc. :)

Cam asta e la noi pacatul, mergem mai mult spre involutie decat evolutie culturala. Presupun cu toata convingerea ca peste hotare muzica clasica este audiata in procente mai mari decat la noi in concordanta cu gradul de civilizatie.

Cat despre cei care se hlizeau la auzul unei muzici clasice prima observatie care se paote face este ca nu stiu sa respecte preferintele celor din jur crezand ca totul se invarte in jurul lor iar acest lucru nu lam observat numai la generatia "guta" si la cei cu muzica electronica, minimal si ce genuri mai sunt. Astfel ne intoarcem iar la educatie...

Acum nu putem spune ca numai cei educati din familii de profesori, doctori, avocati pot asculta muzica buna poate nu chiar clasica(deja deviez de la subiect :) ) ci si cei care au avut in timpul aolescentei un model pozitiv si aspira la mai mult, la asi depasi conditia sociala. Dar si la acest capitol suntem deficitari....

#49
nociva

nociva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 04.12.2006

View PostZyx, on Jan 13 2008, 19:20, said:

La un concert, Tudor Gheorghe spunea ceva de genu ca in timpul comunismului era mereu spionat si era nevoit sa faca versuri cu 2 taisuri astfel incat sa fie greu invinuit. Dupa revolutie a zis sa iasa si el la rampa dar au iesit  "tiganii", apoi bun o sa astepte pana se linistesc ei si apoi o sa debuteze si el. Dar dezamagirea mare e ca nu se mai linistesc. :)

Cam asta e la noi pacatul, mergem mai mult spre involutie decat evolutie culturala. Presupun cu toata convingerea ca peste hotare muzica clasica este audiata in procente mai mari decat la noi in concordanta cu gradul de civilizatie.

Cat despre cei care se hlizeau la auzul unei muzici clasice prima observatie care se paote face este ca nu stiu sa respecte preferintele celor din jur crezand ca totul se invarte in jurul lor iar acest lucru nu lam observat numai la generatia "guta" si la cei cu muzica electronica, minimal si ce genuri mai sunt. Astfel ne intoarcem iar la educatie...

Acum nu putem spune ca numai cei educati din familii de profesori, doctori, avocati pot asculta muzica buna poate nu chiar clasica(deja deviez de la subiect :) ) ci si cei care au avut in timpul aolescentei un model pozitiv si aspira la mai mult, la asi depasi conditia sociala. Dar si la acest capitol suntem deficitari....
Eu nu cred asta. Consider ca cei care asculta muzica clasica nu se lauda, ascultand doar pentru ei.
NU consider ca e vorba de educatie, ai mei nu asculta muzica in general, deci nu au avut cum sa-mi faca o cultura muzicala, eu am descoperit tot singura, la 14 15 ani manelele, pe urma pop dance, pe urma rockul, muzica veche,folk-ul si cea clasica.  Educatia ti-o faci si singur.
Ca sa asculti acest gen de muzica trebuie sa ai si inclinatie, unii pur si simplu nu o inteleg, la fel cum eu nu inteleg jazzul si blues-ul. NU e o rusine asta.
Sunt multe aspecte de luat in considerare.

Edited by nociva, 03 February 2008 - 15:15.


#50
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
nu a murit. Au aparut multe alte genuri care au prins la publicul tot mai mult si mai incult.

#51
Elizabeth

Elizabeth

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.02.2008
muzica clasica e nemuritoare! atata vreme cat exista oameni care apreciaza frumosul, adevarata valoare, va dainui si ea..

http://www.trilulilu.../b61028ab447790

asculta doar...

#52
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
la fel cum manelistii isi dau coate uitindu-se la aia care asculta muzica "clasica", si aia, la rindul lor, scuipa in directia manelistilor. deci n-are nici un sens ca unii sau altii sa se dea mai interesanti. e o prostie sa te lauzi cu ce muzica asculti sau ce filme preferi

#53
Elizabeth

Elizabeth

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.02.2008
muzica clasica e valoroasa dincolo de orice discutie. si sigur nu moare.

si era doar un exemplu...pana nu experimentezi ceva, poate nu poti sa-ti dai parerea cu adevarat.asa si cu muzica.
dar  oricum, fiecare e liber sa sa aleaga ce-i place... :)

Edited by Elizabeth, 03 February 2008 - 21:49.


#54
rapid_edy_milan

rapid_edy_milan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.02.2008

View Postnociva, on Dec 19 2007, 11:41, said:

A murit muzica clasica sau au murit ascultatorii acestui gen? :nonobad:

NU a murit insa cred ca au murit majoritatea ascultatorilor...deoarece apar fel de fel de specii de TAMPITI..pe scurt mamelele - manelele
:cursing: KK-mas pe ele...desi vad ca homosexualii le asculta cu mare placere...ba chiar dau la max. sa auda si altii prostia lor....OMFG :angry:

Edited by rapid_edy_milan, 04 February 2008 - 10:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate