Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Accident in lant, sofer baut, dosar penal, asigurare pauza

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Am avut un accident acum o 10 zile, un mos baut a intrat in masina din spatele meu, iar aceasta din urma a fost proiectata in masina mea
a venit politia, i`a luat alcolemie 0.60, i`a facut dosar penal, am dat declaratie am semnat constatarea politistilor de circulatie, semnat si delaratia mea
problema este ca nu am inca asigurarea celui care a provocat accidentul
tipu` care se ocupa cu dosarul mi`a spus sa astept ca ma suna in ziua cand am dat declaratia pentru dosar si nici in ziua de azi n`am primit nici un telefon

acum nu inteleg un lucru, se anuleaza rca`ul celui care a fost baut si vinovat de accident?
tre sa`l dau in judecata ca sa imi recuperez paguba?
nu stiu care e faza, politaiul imi spune sa astept sa stranga toate probele
pana la urma cum sta treaba?

#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Asigurarea celui care te-a lovit (cea obligatorie daca o are) iti plateste daunele (in mod normal). Nu mosul betiv te-a lovit ci ala care a intrat in tine.
Dupa care, asigurarea lui se judeca pentru a recuperea de la asigurarea celui din spatele lui daca au chef... Nu te lasa pacalit sa te judeci tu cu betivul, nu el te-a lovit!
Nu presupune automat ca cel care a fost "proiectat" nu are vina, nu este inca dovedit nimic (pana la proces). Pana una-alta, ai fost lovit in spate de x-ulescu. Nu conteaza de ce, conteaza ca te-a lovit (poate nu tinuse piciorul pe frana, poate nu avea franele bune, tu nu esti in masura sa costati asta).
Daca cel care te-a lovit nu are asigurare este mai nasol.

Edited by SuperDuper, 12 August 2010 - 02:37.


#3
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
tocmai ca cel din spate nu are nici o vina
era a doua masina oprita la semafor inaintea mea, deci deja era oprita
mosu` beat tre sa repare masina la amandoi

#4
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,209
  • Înscris: 03.08.2010

 Cutzu, on 12th August 2010, 08:07, said:

tocmai ca cel din spate nu are nici o vina
era a doua masina oprita la semafor inaintea mea, deci deja era oprita
mosu` beat tre sa repare masina la amandoi
Tie tr sa iti repare masina nu mosul,ci ala care era in spatele tau,deci pe asigurarea lui iti repari masina.Ca mosul e vinovat asta e alta poveste.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Temeiul platii nu este "atingerea masinii A de masina B", ci raspunderea civila delictuala. Asiguratorul doar plateste in locul celui vinovat, pentru ca cel pagubit sa-si primeasca mai repede banii. Insa raspunderea este a celui vinovat de accident, aspect constatat in procesul verbal completat de politie.

Prin urmare nu exista niciun temei ca cel din spate sa plateasca. Daca el nu trebuie sa plateasca, in mod cert nici asiguratorul lui nu o va face.

#6
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
bun
si eu cum imi repar masina?

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Cutzu, on 12th August 2010, 11:36, said:

bun
si eu cum imi repar masina?
Pai ai primit o copie a constatarii? Ce scrie in ea referitor la cine e responsabil de accident?
Dosarul penal este pentru circulatia pe drumurile publice sub infuenta bauturilor alcoolice, iar nu pentru accident (din povestea ta n-am inteles ca cineva sa fi fost ranit).

Oricum, daca ai numarul masinii responsabile de producerea accidentului (conform constatarii), poti obtine numarul contractului de asigurare de aici. Cu numarul contractului si constatarea te duci la asigurator.

#8
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
aaaaaaaaa
si daca au trecut 24 sau 48 de ore de la accident nu mai pot face nimic parca nu?


gata, am aflat si care e smecheria, tot tre sa astept pana imi ies fire albe
tre sa asteptam rezultatul de la parchet in legatura cu dosarul penal intocmit pentru mos
dupa aia primim copie cel din spatele meu si eu de la asigurarea mosului

complicat rau cu astia

parca tot nu`mi vine sa cred ca asta e procedura

Edited by Cutzu, 12 August 2010 - 10:52.


#9
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
"Temeiul platii nu este "atingerea masinii A de masina B", ci raspunderea civila delictuala."
Nu vorbeam despre temeiul LEGAL al platii ci la desfasurarea procesului de plata. Evident ca in final cel vinovat plateste, dar...
In alte tari "normale" nu sta asiguratul sa astepte rezultatele anchetelor si proceselor.
Asigurarile platesc "clientii" si este treaba lor sa se descurce ulterior. Altfel, de ce sa te mai asiguri, daca tot trebuie sa astepti hotararea judecatorului?
Asigurarea celui care te-a lovit in spate plateste in prima faza (bine, nu pe loc, dupa constatarea de catre agentii lor de costatari), urmand ca dupa o luna sau un an, cand se pronunta hotararea si "dezvinovatirea" celui de la mijloc (clientului lor), asiguarea sa ia banii de la cel declarat LEGAL vinovat.

Romania insa este patria birocratilor.

Edited by SuperDuper, 12 August 2010 - 21:16.


#10
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
era usor sa`mi plateasca asiguratorul celui care m`a lovit in spate, dar aici nu e vina lui
initial asta am vrut, dar politaiul care a facut constatarea a zis clar ca cel care a provocat accidentul plateste pentru amandoi, ma rog asiguratorul
cu toate ca, acum am vorbit cu alt politai, cica de obicei asiguratorii nu platesc accidentele in care soferul vinovat a fost baut
in concluzie ori am pe cineva la asiguratorul celui vinovat, o pila sa pot face o magarie
ori astept raspunsu`la dosar

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Cutzu, on 12th August 2010, 23:42, said:

cu toate ca, acum am vorbit cu alt politai, cica de obicei asiguratorii nu platesc accidentele in care soferul vinovat a fost baut
La RCA, asiguratorul este obligat sa plateasca intotdeauna, iar in cazul in care era baut soferul se pot intoarce impotriva lui, pentru a-si recupera pagubele.

Revin si intreb: ai primit o copie dupa constatare? Ce scrie in acea bucata de hartie referitor la accident si cine e raspunzator de producerea lui?

#12
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
mi`a dat doar dovada de reparatie, parca asa se numeste
a luat`o taica`miu ca l`am trimis sa vada care e treaba

#13
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
casco n-ai? nu de alta, da un accident din 2008 ianuarie, cu vinovatu fără asigurare obligatorie încă se judecă. așa că posă aștepți  reparația până la sf. așteaptă ;)
sfatu meu e să îți repari mașina și să-l dai în judecată pe moș.

#14
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
crezi ca mai postam daca aveam casco
sper sa o rezolv pana vine frigu`
nu mi se inchide portbagajul, il tin in elastice

#15
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
azi m`a sunat politaiul care s`a ocupat de dosar, sa ridic foaia cu anexa 2, pentru constatator de asigurare si reparatii
deci se rezolva :D

thx all

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate