Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Hotie tipic romaneasca

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
floryn07

floryn07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 17.05.2009
Este vorba de o editura al carei nivel de hotie intrece limita imaginabilului.
Prin ianuarie (februarie cel tarziu) am achizitionat acest pachet de la editura in cauza, nu online, ci printr-o "campanie publicitara " desfasurata in scoala la care invat. Prin urmare nu am citit, sa le zicem: "termenii si conditiile lor", pe care le puteti citi si dvs atat   pe site cat si in fragmentul urmator:

Quote

Cum funcționează?

Pachet promoțional, pentru numai 14,99 lei!
Completați câmpurile de mai sus, pentru a putea primi valorosul pachetul promoțional În cazul în care comandați acum, primiți CADOU și un dicționar translator electronic în 12 limbi. Pentru pachetul de prezentare plătiți numai 14,99 lei, preț ce conține deja cheltuielile de ambalare și trimitere, precum și TVA-ul.

Fără obligații
În cazul în care în termen de 10 zile de la preluarea pachetului de prezentare, nu primim refuzul dumneavoastră, la fiecare 3-4 săptămâni vă vom trimite câte un pachet nou al publicație, pentru 24,99 lei. Puteți întrerupe oricând primirea pachetelor ulterioare: este suficient să ne anunțați în scis la SC IMP SRL, O.P. 39 – C.P. 150. București sau telefonic la (021) 305.41.40 (tarif normal).

Depinde doar de dumneavoastră până când doriți să colecționați cărțile
Preluarea trimiterilor ulterioare nu vă obligă la cumpărare, le puteți trimite înapoi în termen de 10 zile lucrătoare. Primirea pachetelor ulterioare poate fi întreruptă oricând: este suficient să ne anunțați în scris sau telefonic.

Am platit primul pachet de 15 ron si am semnat de primirea lui, dupa care exact cum precizeaza si in "oferta lor" la un interval de cateva saptamani ma trezesc cu alte porcarii pe care nu le-am comandat. Spre deosebire de primul pachet, pe care l`am platit la posta si am semnat de primirea lui, ma trezesc cu acest al doilea pachet pus intre ulucile de la gard( stau la casa; erau niste cd-uri in pachet) si nu mai vorbesc ca nu am semnat nimic de primirea lui. Prin urmare nu le`am platit nimic ( si nici nu le`am trimis pachetul inapoi pt ca nu cunosteam procedura - regulile le`am gasit pe site).
Dupa inca o luna, se presupune (asa zis ei in factura- pe care am sa o atasez la final) ca as mai fi primit inca un pachet. Urmatoarele luni din aprilie si pana in iulie inclusiv sunt "bombardat" cu Avertismente de plata care sosesc lunar. Astazi l-am primit pe al treilea si o sa il atasez aici [ http://i26.tinypic.com/34yw8sh.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Din cate puteti observa sunt amenintat ca banii ii vor recupera de la mine prin intermediul unei firme specializate, ale carei cheltuieli le voi plati tot eu.

Ce spuneti de asta? Eu ma gandesc sa nu platesc, atata vreme cat nu am semnat pentru cele 2 pachete si nu mi-au fost inmanate personal de care personalul Postei Romane!
Crede-ti ca au ce imi face in situatia de fata? M-ati sfatui sa platesc? Daca da, de ce?

Va multumesc anticipat !

PS: Sunt parintele "victimei". Fica mea este minora (daca ar conta cu ceva in analiza cazului).

#2
djandrey08

djandrey08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 04.03.2008
Si mie imi trimit d-astea, cu toate ca nam cumparat nimic de la ei niciodata.

Oricum le zic PAS de fiecare data :))

#3
floryn07

floryn07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 17.05.2009

View Postdjandrey08, on 3rd August 2010, 13:29, said:

Si mie imi trimit d-astea, cu toate ca nam cumparat nimic de la ei niciodata.

Oricum le zic PAS de fiecare data :))

Aceeasi firma? Esti sigur ca nu au ce faca? Pe mine m-au disperat numai cate scrisori si porcari mi-au trimis!

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Sorry dar e pt prosti.
Ignora-i, daca nu ai semnat de primire nu au decat sa se dea cu fundul de pamant.
Nu ii suna, nu le da motive sa escaladeze.

Asta nu ii va impiedica sa te dea pe mana firmelor de recuperari, care te vor hartui telefonic.

#5
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
in primul rand, ati semnat initial pe foile pe care scria ca veti primi in continuare pachete etc etc
deci ei sunt indreptatiti sa le trimita catre voi

in al doilea rand, ei sunt de o nesimtire crasa sa puna problema in asa fel ...
partea buna e ca nu ai semnat nimic pt pachetele primite ulterior, deci ei nu au nici o dovada ca tu le-ai primit.
poate sa te dea la toate firmele din lume de recuperare ... daca nu au o semnatura de primire de la tine ... nu au nici o proba. tu zi-le ca nu ai primit nimic.

sugestia mea e ca atunci cand cei de la recuperare te suna ... da-le ignore ... sau raspunde-le si sa lasa-i sa vorbeasca singuri, tu vezi-ti de treaba. chiar nu au ce sa-ti faca ...

#6
djandrey08

djandrey08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 04.03.2008

View Postfloryn07, on 3rd August 2010, 13:30, said:

Aceeasi firma? Esti sigur ca nu au ce faca? Pe mine m-au disperat numai cate scrisori si porcari mi-au trimis!
Dacum... I-am recunoscut dupa modelul scrisorii.

#7
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Sunt multe astfel de încercări de a "prosti" diverse persoane... și culmea este că mare parte cad în această cursă!
Alte firme practică un alt soi de "prosteală" și după ce ai comandat un anumit produs, primești o scrisoare prin care afli că tocmai ai fost selecționat pentru a participa la o tombolă având drept premiu o mașină sau nu știu câte zeci ce mii de euro... numai că mai trebuie doar să mai faci o comandă de numai câteva zeci de lei...
Dacă "pui botu' " și faci comanda, te prind de fraier și mai primești o astfel de scrisoare prin care afli că deja ai fost ales câștigătorul tombolei, numai că...ghici!, mai trebuie să faci o comandă de câteva zeci de lei, pentru a intra în posesia șansei de a câștiga marele premiu!
Cunosc un caz concret...  :huh: ... in care o persoană a cheltuit câteva sute bune de lei pe fel de fel de cărți, dar nu a câștigat decât... experiență!
Ăștia nu erau violenți ca să te amenințe că te dau în judecată sau alte alea... doar speculau naivitatea și...prostia omenească!  :hypocrite:

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 25.01.2007
la un moment dat inceteaza. le-am trimis scrisoare de renuntare si tot au mai trimis vre-o doua pachete. asa ca am ajuns in aceeasi situatie.

#9
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View Postfloryn07, on 3rd August 2010, 13:23, said:

Este vorba de o editura al carei nivel de hotie intrece limita imaginabilului.
Prin ianuarie (februarie cel tarziu) am achizitionat acest pachet de la editura in cauza, nu online, ci printr-o "campanie publicitara " desfasurata in scoala la care invat. Prin urmare nu am citit, sa le zicem: "termenii si conditiile lor", pe care le puteti citi si dvs atat  .

ignora-i si zi merci pentru carti. daca nu au confirmare de primire nu au nicio dovada ca ai primit cartile si drept urmare ca le datorezi ceva.
nu le returna cartile, ca asta inseamna ca le-ai primit.
daca te contacteaza cei de la firma de recuperare explica-le ca nu-ti recunosti nicio datorie deoarece nu ai primit nimic.
legal nu au ce sa faca. se vor plictisi la un moment dat, mai ales ca suma e mica.
si data viitoare mai multa atentie la "conditii"

Edited by darkangelo, 04 August 2010 - 10:09.


#10
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
apropos de confirmare de primire - am uitat o data la mama niste chestii pe care am rugat-o sa mi le trimita cu confirmare de primire. dupa cateva zile le-am gasit fain-frumos in cutia postala (la care pe vremea aia nu aveam cheie). am intrebat-o pe mama daca a primit si confirmarea - of cors ca o primise. cand am mai fost pe-acasa mi-am vazut si "semnatura" :)

habar n-am cum se rezolva chestiile astea, dar sunt convinsa ca o hartie cu o semnatura oarecare au. ok, arati ca nu-i semnatura ta, da' nici postasul nu-i obligat sa-ti ceara specimen de semnatura ca la banca.

#11
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View Postcharme, on 4th August 2010, 11:21, said:

apropos de confirmare de primire - am uitat o data la mama niste chestii pe care am rugat-o sa mi le trimita cu confirmare de primire. dupa cateva zile le-am gasit fain-frumos in cutia postala (la care pe vremea aia nu aveam cheie). am intrebat-o pe mama daca a primit si confirmarea - of cors ca o primise. cand am mai fost pe-acasa mi-am vazut si "semnatura" :)

habar n-am cum se rezolva chestiile astea, dar sunt convinsa ca o hartie cu o semnatura oarecare au. ok, arati ca nu-i semnatura ta, da' nici postasul nu-i obligat sa-ti ceara specimen de semnatura ca la banca.
nu, dar daca ajungi la tribunal se termina smecheria.

#12
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Da, e clar c apostasul a semnat el pentru primire, altfel nu avea cum sa declare ca ai primit coletul.

#13
rohypnol

rohypnol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 26.11.2007
Pachetul nu a ajuns la destinatar. Tu nu recunosti ca ai primit nimic, nici daca ajungi la instanta.

Recomand sa editezi poza din postul de mai sus sa te asiguri ca nu se mai vede NICIUN element care sa duca la identificarea ta :) Sterge urmatoarele: nume, prenume, date calendaristice, serii, coduri de bare, cod client, sume de plata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate