Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Budapesta intr-o zi (si locuri de parcare)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
shark95

shark95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.11.2009
In aceasta vara am de gand sa merg o saptamana la Baile Felix. Intr-una din zile vreau sa merg sa vizitez cateva obiective din Budapesta(Parlamentul, Citadela, Palatul Regal, Piata Eroilor, Podul cu Lanturi, Basilica Sfantul Stefan si Marea Sinagoga).
Am cateva intrebari:
1.Credeti ca voi avea timp sa le vizitez pe toate intr-o zi tinand cont ca vreau sa ma intorc la Felix in aceeasi zi?
2.Am inteles ca in Budapesta sunt probleme cu locurile de parcare(este scris doar in maghiara pe acele aparate la care platesti parcarea). Unde as putea sa parchez? Exista parcari gratuite?
3.M-am gandit sa parchez masina la mall-ul West End City Center si de acolo sa plec pe jos sa vizitez toate obiectivele cu exceptia Pietei Eroilor. E distanta mare tinand cont ca as vrea sa intru si inauntru sa le vizitez pe fiecare?

Dati-mi o solutie cum pot sa fac sa le vizitez  pe toate si sa-mi las si masina in siguranta ( sa nu stau cu frica ca mi-o ridica politia).

#2
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Poti avea o zi plina in Budapesta, daca pleci foarte devreme dimineata din Baile Felix. Treci in Ungaria, mai castigi o ora din fusul orar si nu te opresti pana in Budapesta. Fa-ti o lista cu ce ai dori sa vezi, oricum nu se poate tot. Budapesta este o capitala superba care are nevoie de timp pentru detalii. Gandeste-te ca numai in zona Piata Eroilor de care aminteai, ai un parc urias, ceva castelas al huniazilor, renumitul circ de stat, plus cea mai veche si cea mai impresionanta gradina zoo din Europa, din cate am avzut pana acum, care numai aceasta ti-ar putea rapi 4-5 ore. Chiar daca costa ceva, mai ales pentru o zi, parcheaza cat se poate de legal. Cauta parcarile amenajate din centru - cu bariera si monitorizare video, cele de suprafata sau cele garaj. Poti sa-ti iei din Carrefour un antifurt de volan, foloseste-l de fiecare data, mai ales din considerente de intimidare - este foare vizibil din interior. Nu lasa absolut nimic la vedere in masina si nu vei avea probleme. Poti sa scoti forinti cu cardul la orice bancomat.

#3
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009
Eu personal as incerca sa parchez prin zona Moszkva Ter. Inclusiv la Mamut I-II e parking de vreo 1200 locuri. Poti sa-ti cumperi de la casieria din fata statiei de metrou un bilet pentru o zi, cu care poti sa folosesti orice autobuz/metro, tramvai, etc. Eeventual poti sa investesti si intr-o harta a mijloacelor de transport in comun. E foarte de ajutor pentru ca iti usurezi mult viata cu ea, avand in vedere ca o sa folosesti ceva autobuze/tramvaie, functie de traseu.
De acolo as urca pe jos la citadela (sau cu autobuzele mici care pleaca dupa ce urci scarile din spatele statiei de metrou) la citadela.
Tot acolo vezi si Sf. Stefan si Palatul Regal. In Palat e mai mult expusa arta moderna, mie nu mi se pare prea grozava, dar poti sa casti un pic gura la interioare.
Te intorci un pic si cobori cu cabina pana la Podul cu lei. Daca e coada mare, cobori pe serpentine. Treci podul si faci stanga spre Parlament. Poti sa iei si unul din tramvaiele care merg de-a lungul Dunarii daca vrei sa ajungi mai repede. Trebuie sa te interesezi daca se poate vizita, acolo nu stiu ce reguli mai au. Eu am fost doar in biblioteca acolo. Stiu ca sunt parca si ceva ore de vizita/tururi. De-acolo te intorci si faci un tur pe Vaci utca, poti sa faci si pauza de masa. Merita sa incerci cate o bodega de pe strazile mai laturalnice unde de multe ori mancarea e mai buna si mult mai ieftina decat pe Vaci.
Dupa aceea te bagi in spate sa vezi bazilica si sinagoga. In bazilica poti sa urci si in turn, vederea e frumoasa, dar platesti bilet si acolo.
Apoi cauti cea mai apropiata statie de metrou galben. Daca nu te descurci, te intorci acolo unde incepe Vaci utca si te bagi in statia din fata cofetariei Gerbaud. Poti sa mananci si o prajitura la Gerbaud, daca iti plac dulciurile si daca ti se pare acceptabil pretul. Cladirea e frumoasa, dulciurile bune, dar in general e greu sa gasesti masa libera si e cam inghesuiala permanent. Cu metroul te duci pana la Hösök Ter unde poti sa te uiti prin piata, poti sa bagi nasul prin copia castelului Huniazilor, poate si la Zoo cum spunea cineva mai sus. Daca ai chef poti sa intri la braseria de la Gundel si sa mananci o portie de clatite Gundel originale. Sunt mai piparate, dar deh, e originalul, nu copia care se vinde peste tot in RO.
Daca mai ai timp si chef poti sa te intorci si sa treci Dunarea in celalalt capat al Vaci utca, ca sa vezi hotelul Gellert si zona din jur, destul de frumoasa dpdv arhitectonic. De acolo pleaca si un autobuz spre dealul Gellert unde mai poti sa vizitezi o fortareata.
Apoi inapoi la Moszkva Ter si gata. Mie personal imi place mult si partea de Buda pe care merge de exemplu autobuzul 54 spre Zugliget. Acolo sunt cartiere unde stau oamenii mai cu dare de mana, ceva restaurante bune samd. Dar banuiesc ca n-o sa ai timp s-o iei si incolo.

Drum bun si distractie placuta!

#4
shark95

shark95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.11.2009
Daca dorm o noapte acolo: unde e mai ieftin dar cat de cat aproape de centru? (suntem 3 persoane si as fi dispus sa dau cam 50 de euro pe camera).

#5
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009
Eu stau de obicei la Ibis Garden Hotel. E la vreo 5/6 statii de tramvai de Moszkva Ter, zona Huvosvolgy. Mie imi place pentru ca e in Buda, e foarte linistit, cu o curte mare, multa verdeata, situatia cu parcarea nu e asa de ascutita ca in centru, au si camera de trei paturi. Pretul corespunde asteptarilor tale. De rezervat n-am rezervat niciodata camera acolo, am luat mereu de la receptie. Daca nu gaseam acolo, as fi luat la una din pensiunile din zona.
Din lantul Ibis mai sunt cateva hoteluri, chiar si prin centru, pe la 40-50 EURO.

#6
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
daca nu ai plecat inca: eu am stat la Peter's apartments, 35 euro pe noapte, 2 pers si un catel, plus 5 euro parcare in curtea interioara cu poarta inchisa. e la 10-15 min de mers pe jos pana la Parlament ( noi am mers cu cutzu in lesa si oprea la fiecare stalpisor, de asta nu stiu exact timpul), 5 min de metrou si W End. am postat la topicul de Ungaria la inceputul lui august. am trecut si 2 restaurante de langa hotel unde am mancat f bine si acceptabil ca pret.

#7
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Cu autobuzul in Dunare, spectaculos :coolspeak:
http://riverride.hu/..._galeria_en.php
Mi-a placut, desi formula 2 in 1< 1+1, dar ai ce povesti!
Nu-s pozele mele, eram inside...

Attached Files


Edited by April26, 17 May 2011 - 22:34.


#8
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Pentru parcare in Budapesta (noi am parcat chiar langa Dunare, la Academie) fiti atenti ca va trebuie forinti MONEDE!!! Am gasit si noi un bancomat si am scos bani dar ne-a luat o ora pana am reusit sa schimbam - e drept, pentru doua masini si 4-5 ore ne trebuiau cam 2500 forinti.  Urata treaba! De acum, pana la Budapesta, oresc in benzinarii si fac rost de monede!

#9
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

 Pitzifelnic, on 30th July 2010, 19:44, said:

Eu personal as incerca sa parchez prin zona Moszkva Ter. Inclusiv la Mamut I-II e parking de vreo 1200 locuri. Poti sa-ti cumperi de la casieria din fata statiei de metrou un bilet pentru o zi, cu care poti sa folosesti orice autobuz/metro, tramvai, etc. Eeventual poti sa investesti si intr-o harta a mijloacelor de transport in comun. E foarte de ajutor pentru ca iti usurezi mult viata cu ea, avand in vedere ca o sa folosesti ceva autobuze/tramvaie, functie de traseu.
De acolo as urca pe jos la citadela (sau cu autobuzele mici care pleaca dupa ce urci scarile din spatele statiei de metrou) la citadela.
Tot acolo vezi si Sf. Stefan si Palatul Regal. In Palat e mai mult expusa arta moderna, mie nu mi se pare prea grozava, dar poti sa casti un pic gura la interioare.
Te intorci un pic si cobori cu cabina pana la Podul cu lei. Daca e coada mare, cobori pe serpentine. Treci podul si faci stanga spre Parlament. Poti sa iei si unul din tramvaiele care merg de-a lungul Dunarii daca vrei sa ajungi mai repede. Trebuie sa te interesezi daca se poate vizita, acolo nu stiu ce reguli mai au. Eu am fost doar in biblioteca acolo. Stiu ca sunt parca si ceva ore de vizita/tururi. De-acolo te intorci si faci un tur pe Vaci utca, poti sa faci si pauza de masa. Merita sa incerci cate o bodega de pe strazile mai laturalnice unde de multe ori mancarea e mai buna si mult mai ieftina decat pe Vaci.
Dupa aceea te bagi in spate sa vezi bazilica si sinagoga. In bazilica poti sa urci si in turn, vederea e frumoasa, dar platesti bilet si acolo.
Apoi cauti cea mai apropiata statie de metrou galben. Daca nu te descurci, te intorci acolo unde incepe Vaci utca si te bagi in statia din fata cofetariei Gerbaud. Poti sa mananci si o prajitura la Gerbaud, daca iti plac dulciurile si daca ti se pare acceptabil pretul. Cladirea e frumoasa, dulciurile bune, dar in general e greu sa gasesti masa libera si e cam inghesuiala permanent. Cu metroul te duci pana la Hösök Ter unde poti sa te uiti prin piata, poti sa bagi nasul prin copia castelului Huniazilor, poate si la Zoo cum spunea cineva mai sus. Daca ai chef poti sa intri la braseria de la Gundel si sa mananci o portie de clatite Gundel originale. Sunt mai piparate, dar deh, e originalul, nu copia care se vinde peste tot in RO.
Daca mai ai timp si chef poti sa te intorci si sa treci Dunarea in celalalt capat al Vaci utca, ca sa vezi hotelul Gellert si zona din jur, destul de frumoasa dpdv arhitectonic. De acolo pleaca si un autobuz spre dealul Gellert unde mai poti sa vizitezi o fortareata.
Apoi inapoi la Moszkva Ter si gata. Mie personal imi place mult si partea de Buda pe care merge de exemplu autobuzul 54 spre Zugliget. Acolo sunt cartiere unde stau oamenii mai cu dare de mana, ceva restaurante bune samd. Dar banuiesc ca n-o sa ai timp s-o iei si incolo.

Drum bun si distractie placuta!
Sa inteleg ca Mamut I II este un fel de park an ride ca cele din Austria, poti sa detaliezi putin, ma interesaza parcari pazite care dau si bilet pentru transportul in comun, exista asa ceva in Budapesta, unde sunt?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate