Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Este legala ridicarea masinilor parcate ilegal?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
cannavaro

cannavaro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.08.2006
De cateva zile ma tot cert cu un prieten (care a auzit de la un avocat) ca ridicarea masinilor parcate in zonele cu oprirea interzisa este ilegala doar amenda fiind legala si un eventual proces ar fi castigat de proprietarul masinii fara probleme in cazul ridicarii automobilului. Voi ce parere aveti?

#2
shteck2k6

shteck2k6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 19.10.2006
Am auzit si eu acelasi lucru. Chiar sunt curios daca este adevarat. Mie era sa mi-o ridice o singura data dar am fost rapid si m-am bagat in masina, scapand astfel doar cu o amenda de 60 ron.

#3
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Voi ce ziceti? E legal sa va sechestreze un bun proprietate personala, ca asa li s-a pus lor pata?

#4
SexandLoto007

SexandLoto007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 04.04.2010

View PostGoofy, on 22nd July 2010, 00:24, said:

Voi ce ziceti? E legal sa va sechestreze un bun proprietate personala, ca asa li s-a pus lor pata?

Nu. Atata timp cat nu au mandat (cazurile infractorilor in serie), NU.

Se numeste furt.

#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Si daca ti-ai dat acordul in prealabil cand ai acceptat permisul auto si ai plecat pe drum public ce te faci?
Mai cititi odata legea circulatiei.

Edited by SuperDuper, 22 July 2010 - 00:08.


#6
micutza08

micutza08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 10.10.2008
Nu au voie sa ti-o ridice firmele de capul lor, cum se intampla intr-o perioada. Daca insa un politist a dispus luarea acestei masuri, treaba se schimba. Asta a fost raspunsul celor de la rutiera(mi-au zis conform caror legi, dar normal ca am uitat imediat ce numere a insirat el pe acolo).

#7
shteck2k6

shteck2k6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 19.10.2006
Am vazut o ridicare de BMW 525 E39 incredibila. Nu stiu daca a durat 2 minute toata operatiunea. Efectiv fugeau aia pe langa masina sa o prinda cu chingi. Incredibil...  :puke:

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
De ce te ofuschezi? Era parcata corect cumva?
Sau, ca romanu', crezi ca poti face ce vrei pe strada, ca de... este a nimanui? Ce vina au soferii aia care nu pot trece de tabla aia parcata ilegal, ca soferul nu avea chef sa dea din picioare mai mult de 20 de metri?
Serios, ce mare filozofie? NU parchezi ilegal, NU iti ridica nimeni masina. Alegerea este pur personala, invatati sa acceptati ca exista si raspundere pentru actiunile noastre pe lume asta, nu mai dati vina pe altii - firme de ridicari, politisti, ceasu rau, pisica neagra...

Edited by SuperDuper, 22 July 2010 - 02:17.


#9
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu e adevarat.... este doar un zvon de care doar acum am aflat.
In zona unde oprirea este interzisa, este interzisa si stationarea, asa ca cei cu ridicarea masinilor au unda verde!

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostSexandLoto007, on 21st July 2010, 23:26, said:

Nu. Atata timp cat nu au mandat (cazurile infractorilor in serie), NU.

Se numeste furt.
Codul penal si limba romana nu sint de acord cu tine (ingrosarea mea):

Quote

Furt: Luarea unui bun mobil din posesia sau detenția altuia, fără consimțământul acestuia, în scopul de a și-l însuși pe nedrept.
Ocrotirea proprietatii nu merge intr-un singur sens: daca tu iti lasi gramada de tabla in curtea MEA si eu ti-o iau de acolo ca ma incurca si ti-o pun la pastrare intr-un depozit tot eu ti-am furat ceva?! Vorbiti de furt cind va ia cineva masina de pe terenul vostru si dupa aia mai discutam.

In alta ordine de idei situatia ar trebui sa mearga si reciproc: orice dauna la masina trebuie platita de aia care au ridicat-o. Si am vazut atitea masini luate de praguri, cu usi indoite, cazute in bot sau in fund, etc, etc... Sincer sa fiu daca as fi avocat as pune pe unul sa-i filmeze pe astia care ridica masini si as astepta cu un evaluator la ridicare si as incerca sa-i iau de clienti pe toti pagubitii, chiar pentru o indoitura sau zgirietura oricit de mica.

#11
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Oricum, si daca ajung soferii sa parcheze legal si sa scada veniturile firmelor de ridicari, se rezolva cumva ca sa devina ilegal parcatul. Cum s-a facut in Timisoara, de exemplu, pe marile bulevarde s-a spus ca se va curata strada o data pe saptamana, s-au montat indicatoare cu interzis parcarea in fiecare zi de <insert zi here> intre 8:30 si 15:30, in mod random, si practic s-au redus locurile de parcare (si asa insuficiente) cu 1/6. :lol:

#12
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Problema nu e ca se ridica masini ci  de unde si cum se ridica. Nu se ridica pentru a fluidiza traficul ci pentru a le fi usor firmelor de ridicare, de exemplu la Eroilor se parcheaza si in intersectie la Municipal, nici o problema, nu le ridica nimeni, dar la Semanatoarea masinile parcate ok fara sa deranjeze decat linile netrase special... sunt ridicate cu o ravna nemaintalnita - tipic romanesc, sa iasa banul, nu sa fie fluidizata circulatia; asa ceva nu se intalneste in vest, dincolo masinile parcate ilegal care nu incurca sunt ridicate dupa cele ce incomodeaza cu adevarat, ma rog mai putin la prietenii nostri ciubucari italieni cu o predilectie catremasinile romanesti :coolspeak:

Edited by rvic77, 22 July 2010 - 12:43.


#13
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
normal ca e legala ridicarea masinilor parcate ilegal :lol:
primaria ar fi trebuit sa faca mai intai locuri de parcare si apoi sa vina cu masuri,dar traim in romania
cei mai prosti oameni mi se par aia care se iau la cearta cu "hingherii"
creieru' lor anemic nu poate sa inteleaga ca nu au venit ei acolo de capu' lor sa ridice masina,politia le-a spus

#14
micutza08

micutza08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 10.10.2008
Pe mine m-au ofticat ca au luat-o pe a mea, care nu incurca cu aboslut nimic, iar cu alea de erau in statia de ratb n-au avut nimic. Iar pe langa asta, pentru maxim o ora de stat la ei, mi-au luat "o zi", care nu costa, decat 100 si ceva de lei...

Sa va mai zic ca am sunat la ei inainte de a ajunge masina acolo cu gandu' ca le platesc benzina+ridicatu numai sa nu ma duc eu pana la mama naibii unde au ei sediul? Faceau maxim 5 minute inapoi, nu le er greu, dar nah "masina odata ridicata trebuie adusa aici, chiar daca ajungeati la locul faptei pana sa plecam".

Edited by micutza08, 23 July 2010 - 00:03.


#15
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View Postmicutza08, on 23rd July 2010, 00:57, said:

Pe mine m-au ofticat ca au luat-o pe a mea, care nu incurca cu aboslut nimic, iar cu alea de erau in statia de ratb n-au avut nimic. Iar pe langa asta, pentru maxim o ora de stat la ei, mi-au luat "o zi", care nu costa, decat 100 si ceva de lei...

Sa va mai zic ca am sunat la ei inainte de a ajunge masina acolo cu gandu' ca le platesc benzina+ridicatu numai sa nu ma duc eu pana la mama naibii unde au ei sediul? Faceau maxim 5 minute inapoi, nu le er greu, dar nah "masina odata ridicata trebuie adusa aici, chiar daca ajungeati la locul faptei pana sa plecam".

ce treaba are ce te oftica pe tine cu ce este legal?
nu vad pe nimeni indignat ca nu sunt locuri de parcare si ca ar fi obligatia municipalitatii sa le construiasca in loc sa dea banii pe mash-uri: daca fumati tigari de contrabanda, din canci parcari.

uite aici baza pentru ridicari in sect 6: link
ei spun ca se bazeaza pe:
"În baza prevederilor art. 23 alin. 2 lit. “a, b, c” din Anexa nr. 1 a Hotărârii Guvernului nr. 955/2004 pentru aprobarea reglementarilor – cadru de aplicare a Ordonanței Guvernului nr. 71/ 2002 privind organizarea și funcționarea serviciilor publice de administrare a domeniului public și privat de interes local aprobată cu modificări prin Legea nr. 3 din 2003 și art. 64 alin. 1 coroborat cu art. 128 alin. 1 lit. “d” din O.U.G. nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată și actualizată;"

#16
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008
Am inteles ca poti ramane fara masina sau poti pimi o amenda aberanta si daca parchezi pe un loc de parcare platit de o persoana la ADP.
Total aberant dar adevarat! Anul trecut lucram undeva prin SOS. Iancului, in spatele unor blocuri era sediul firmei la care lucram. Intr-o zi o femeie parcase pe locul unui locatar al unui bloc din imprejurimi pentru a fii prezenta la sedinta ficei sale, totul a durat aproximativ cateva zeci de minute.

Aparuse politia comunitare iar la cateva minute dupa aparitia acestora a sosit si posesoarea autoturismului.
Din cele vazute !!! Politia comunitara i-a facut un proces verbal cu o amenda de 5000 LEI ( CINCI MII LEI! ) pentru ca a parcat acolo.
Totul se intamplase in jurul orelor 18:00 - 19:00

Ce mi se pare aberant e faptul ca acela este un domeniu public nu unul privat.
Nici un indicator nu ma avertizeaza de faptul ca nu am voie sa parchez acolo desii existau legi cu privire la posibilitatea de a folosii aceste parcari pana in orele 22:00.

Iar cel mai aberant lucru este valoarea amenzii, chiar si 500 ron este exagerat de mare.


Din punctul meu de vedere, meritam aceste lucruri pentru ca tot ce se intampla in tara asta tacem si executam nimeni nu zice absolut nimic.
In scurt timp vom ajunge sa platim taxa si pentru fiecare pas facut pe strada, sau pentru fiecare gura de aer.

Edited by Don3, 01 August 2010 - 12:22.


#17
Jely25

Jely25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 25.02.2006

View Postrvic77, on 22nd July 2010, 13:42, said:

Problema nu e ca se ridica masini ci  de unde si cum se ridica. Nu se ridica pentru a fluidiza traficul ci pentru a le fi usor firmelor de ridicare, de exemplu la Eroilor se parcheaza si in intersectie la Municipal, nici o problema, nu le ridica nimeni, dar la Semanatoarea masinile parcate ok fara sa deranjeze decat linile netrase special... sunt ridicate cu o ravna nemaintalnita - tipic romanesc, sa iasa banul, nu sa fie fluidizata circulatia; asa ceva nu se intalneste in vest, dincolo masinile parcate ilegal care nu incurca sunt ridicate dupa cele ce incomodeaza cu adevarat, ma rog mai putin la prietenii nostri ciubucari italieni cu o predilectie catremasinile romanesti :coolspeak:
La eroilor este sectorul 5 ...si nu au contract cu nici o firma de ridicare a masinilor pe cand la semanatoarea esti deja in sectorul 6 ...mie mi au luat o din statia de taxiuri de vis a vis de p-ta Veteranilor in care nu era nici un taxi parcat ptr k era soare si toti taximetristii ocupau alte locuri de parcare de prin jurul locatiei unde era umbra ...am ajuns imediat dupa ce mi au ridicat o si am fost obligat sa iau un taxi care sa ma duca la Chiajna unde le depoziteaza ajungand inaintea lor acolo ...noroc k aveam bani la mine ptr taxi iar taxele alea aberante de ridicare ,transport si depozitare le am platit cu cardul:) amenda de la politie nici in ziua de azi nu e platita...

Edited by Jely25, 02 August 2010 - 21:59.


#18
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,564
  • Înscris: 16.03.2007
dar-ar domnu' sa le ridice pe toate parcate neregulamenar!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate