Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Cu masina spre ITALIA

- - - - -
  • Please log in to reply
545 replies to this topic

#397
concurent

concurent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 17.07.2007
Rugaminte,

Trebuie sa ajung la aeroportul Linate - Milano pe data de 16 decembrie, ora 08 AM.

Va rog, imi puteti spune ce traseu sa folosesc  pe ruta Bucuresti - Ungaria - Austria - Italia?

Ma intereseaza orasele principale, punctele de vama, taxele necesare pe tot traseul si data/ora la care ar trebui sa plec.

Am consultat si ViaMichelin dar parerea celor ce au fost spre Italia imi este de mare ajutor.

Va multumesc.

#398
mary_champ

mary_champ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 01.09.2005
Salut

As vrea sa merg la Roma pe traseul Braila - Bulgaria - Macedonia - Albania - Ferryboat- Italia - Roma.
A mai fost cineva? Ma interseaza in principiu Macedonia- Albania - Ferryboat...

Multumesc.

#399
concurent

concurent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 17.07.2007
Draga Mery,

Dupa cum vezi, trebuie sa ne gasim alte surse de ajutor.

Se pare ca cei ce au ajuns la destinatie au uitat de unde au plecat sau poate au uitat sa vorbeasca romaneste.

Iti doresc calatorie usoara si frumoasa pe oriunde ai merge!

Edited by concurent, 24 November 2011 - 13:17.


#400
danix_67

danix_67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.04.2008

 concurent, on 18th November 2011, 01:28, said:

Rugaminte,

Trebuie sa ajung la aeroportul Linate - Milano pe data de 16 decembrie, ora 08 AM.

Va rog, imi puteti spune ce traseu sa folosesc  pe ruta Bucuresti - Ungaria - Austria - Italia?

Ma intereseaza orasele principale, punctele de vama, taxele necesare pe tot traseul si data/ora la care ar trebui sa plec.

Am consultat si ViaMichelin dar parerea celor ce au fost spre Italia imi este de mare ajutor.

Va multumesc.

Nu mai fi asa suparat! Am sa incerc eu sa te ajut, chiar daca rasfoiai un pic prinpostari gaseai tot ce te intaresa.
Plecarea din Bucuresti te sfatuiesc sa fie in jurul orei 4-5 dimineata.Traseul pana la granita ar fi Bucuresti-Rm.Valcea-sibiu-Deva-Arad-Nadlac.Cum treci granita (se face un mic control doar la pasapoarte sau buletine) pe partea maghiara, iti iei vigneta de Ungaria.Te costa pentru perioada minima (daca nu ma insel 4 zile) vreo 7 Euro sau poti sa o iei pe o saptamana-vezi cum iti este mai rentabil.Dupa ce intri in Ungaria la MAKO urmaresti indicatorul de autostrada pentru Budapesta.Odata ce te-ai urcat pe autostrada nu te mai dai jos pana la Milano.Daca vrei sa te opresti 1 noapte, o poti face la Paprika (granita Ungaria cu Austria).Este un indicator care iti indica Centru Comercial la vreo 2 km de granita cu Austria.Aici gasesti cazare cu 40-50 Euro (chiar mai putin) si este super.De asemenea nu rata restaurantul Paprika unde cu siguranta vei ramane incantat.Cand intri in Austria opresti la primul SHELL dupa granita si iti iei vigneta.(la fel iti alegi perioada) si apoi drum bun spre Italia.Daca vrei sa surtezi putin la PANDORF o iei pe S4 sau S1
(sper sa nu gresesc) si astfel ocolesti RINGUL VIENEI (salvezi vreo 40 km).Drumul te duce spre GRAZ, KLAGENFURT, si apoi Italia.Pana la Milano platesti autostrada in jur de 40 Euro.Atentie la radare electronice in Italia  si la reducerile de viteza pe austrada din Austria unde este posibil sa intalnesti politisti cu radar.Daca mai vrei sa afli altceva iti stau la dispozitie.

#401
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Nu inteleg de ce multa lume prefera sa mearga in Italia prin Ungaria-Austria. Prin Ungaria-Slovenia e mai scurt ca distanta si timp, dar si mai ieftin.

#402
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

 biscatrix, on 27th November 2011, 18:10, said:

Nu inteleg de ce multa lume prefera sa mearga in Italia prin Ungaria-Austria. Prin Ungaria-Slovenia e mai scurt ca distanta si timp, dar si mai ieftin.
Af fi utile niște informații mai la zi, pt. că (cel puțin pt. mine) e surprinzător. Anul trecut în iunie vigneta la austrieci era 8,90eur, pe când la sloveni era 15eur. În plus, nici nu era gata autostrada între Maribor și lacul Balaton (decât pe unele porțiuni). Așa că am concluzionat că e mai ieftin și mai rapid prin Austria, și în consecință așa am și procedat. Ungurii mai aveau mult de lucru la M7, așa că tare m-aș mira să fie gata toată autostrada. Și nu înțeleg de ce e mai ieftin prin Slovenia, că nu e.

Sănătate și aștept explicații !

#403
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
M7 e gata pana in Croatia din 2008. Sunt probabil max. 15 km fara autostrada pe langa granita HU-SLO (legatura M70-A5) si inca vreo 3 km la intrarea pe autostrada italiana langa Trieste.
Ca timp scurtezi cu cel putin o ora, iar financiar, oricum as calcula, 15 Euro (vigneta SLO) fac mai putin decat 8 Euro (vigneta Austria) + combustibil pentru aproape 150 km cat e diferenta dintre cele 2 rute.  Iar la asta as mai adauga ca in Slovenia faci plinul cu 10-15 centi pe litru mai putin decat in Austria, deci la ~50l mai economisesti niste bani.

#404
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 biscatrix, on 28th November 2011, 09:08, said:

M7 e gata pana in Croatia din 2008. Sunt probabil max. 15 km fara autostrada pe langa granita HU-SLO (legatura M70-A5) si inca vreo 3 km la intrarea pe autostrada italiana langa Trieste.
Ca timp scurtezi cu cel putin o ora, iar financiar, oricum as calcula, 15 Euro (vigneta SLO) fac mai putin decat 8 Euro (vigneta Austria) + combustibil pentru aproape 150 km cat e diferenta dintre cele 2 rute.  Iar la asta as mai adauga ca in Slovenia faci plinul cu 10-15 centi pe litru mai putin decat in Austria, deci la ~50l mai economisesti niste bani.

+1. Tot din Tm, ultima data am facut drumul Torino-Tm prin Slovenia, tocmai pentru a scurta. Financiar, mi se pare acelasi lucru, totusi cu avantajul combustibilului mai ieftin in Slo, cum ziceai.

#405
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
@biscatrix și @denky: mulțumesc de informații. În septembrie 2007 am mers cum ziceți voi, iar între Maribor și Balaton erau gata doar M70 și o bucată de 12km din A5-ul sloven. Plus că a trebuit să ocolim pe la Redics, fiindcă pe la Törnyszentmiklos punctul de frontieră era închis noaptea. Iar în septembrie 2008 am mers prin Serbia și Croația, ceea ce a scurtat la maxim drumul dar l-a și scumpit al dreaq. De combustibil știam că e mai ieftin, dar deși am scris că vigneta la sloveni e 15eur, în mintea mea tot 35eur socoteam, cât era în 2008. Mea culpa !
Eheeee, dacă știam anul trecut despre ce ziceți voi ... dar deh, nu descoperisem încă forumul ăsta.
Ok, bună informația, aviz amatorilor.

Sănătate și tcb !

#406
marinaali

marinaali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 05.01.2010
Salut,
as vrea sa plec spre Italia (undeva in apropiere de Parma) pe 26 sau 27 decembrie (din Pitesti). Dupa ce am citit discutiile de pe acest forum am ajuns la concluzia ca cel mai bine ar fi sa aleg varianta Pitesti-Severin-Belgrad-Ljubljana-Trieste...., dar dupa calculele mele ar trebui sa fac o oprire pe undeva prin Slovenia. Rugamintea mea este daca poate cineva sa ma sfatuiasca cineva in legatura cu cazarea pe acest traseu? ...

#407
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008

 biscatrix, on 27th November 2011, 17:10, said:

Nu inteleg de ce multa lume prefera sa mearga in Italia prin Ungaria-Austria. Prin Ungaria-Slovenia e mai scurt ca distanta si timp, dar si mai ieftin.


eu pe multi nu-i inteleg de ce nu folosesc avionul pt a merge in Italia..mai ales ca trebuie sa strabata si toata Romanica..
daca e musai sa mearga cu masina si eu as opta prin Slovenia, fie prin Ungaria fie prin Serbia si Croatia. Drumul clasic prin Ungaria si Austria e destul de aglomerat mai ales centura Budapestei chiar daca acuma s-a scapat de cosmarul Szegedului..
si sa nu uit...ocoliti centura Aradului!!!!

#408
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

 Buhani73, on 28th November 2011, 18:35, said:

...ocoliti centura Aradului...
Mai bine ziceai direct: "Luați-o prin Arad", că doar nu există centură ocolitoare la centura Aradului  :coolspeak:  !

Sănătate și tcb !

#409
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
cred ca ai inteles bine ce am vrut sa zic...

#410
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Buhani73, on 28th November 2011, 19:10, said:

cred ca ai inteles bine ce am vrut sa zic...

Mai ales ca ne-am mai concentrat o data sa descriem traseul pe la Podgoria.
In ceea ce priveste avionul, de aici din vest e ok cu masina, la Mako esti pe autostrada si iesi mai bine decat cu avionul. Poate doar cu wizzair sa iesi mai bine, daca ai destinatia potrivita cu a lor. Si nu mergi in concediu (eu m-am fript si nu mai fac).

#411
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

 Buhani73, on 28th November 2011, 20:10, said:

cred ca ai inteles bine ce am vrut sa zic...
Evident, evident ... Am postat din simpatie.
Mi-a plăcut formularea ta supertare  :thumbup: .

Sănătate și tcb !

#412
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 21.08.2008
Am simulat si eu o ruta pina la Padova si nu m-a rutat prin Austria ci tot prin Slovenia si Croatia. Per total in afara de combustibil ce alte costuri mai sint (evident, vigneta)? Dezavantajul ca plec din estul tarii (daca ne hotarim) si cred ca trebuie sa fac o oprire...Ar fi cca 1600-1700km.

Edited by danghetau, 29 November 2011 - 14:26.


#413
marinaali

marinaali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 05.01.2010
Din ceea ce vad, eu am 1500 km din Pitesti pana in Parma si cred ca nu e o idee buna sa ma incapatanez sa-i fac dintr-o bucata, din cauza asta ma gandesc sa rezerv ceva prin Slovenia...

#414
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
pai mai sus era trecut vigneta pt Slovenia-15 euro. iar in Croatia daca vii dinspre Belgrad ar fi cam 97 de kuna (cam 13 euro) taxa de autostrada

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate