Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cu masina spre ITALIA

- - - - -
  • Please log in to reply
545 replies to this topic

#1
andre82

andre82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.07.2005
vreau sa plec intr-o luna cu sotia prin europa italia ,austria, ungaria.sa stau 12 zile in italia la hotel si in camping .ma intereseaza taxe de drum si orice informatie despre sejur daca stiti. preturi  in italia la muzee [roma ,venetia florenta etc.]
este pentru prima data cand ies cu masina. vamultumesc.

#2
Milan

Milan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2004

andre82, on Jul 20 2005, 21:20, said:

vreau sa plec intr-o luna cu sotia prin europa italia ,austria, ungaria.sa stau 12 zile in italia la hotel si in camping .ma intereseaza taxe de drum si orice informatie despre sejur daca stiti. preturi  in italia la muzee [roma ,venetia florenta etc.]
este pentru prima data cand ies cu masina. vamultumesc.

<{POST_SNAPBACK}>


In Ungaria, trebuie sa platim numai pentru motorways, pentru drumuri nu trebuie.

Sunt vignettes pentru 4, 10, 31 zile si pentru un an:

penru 4 zile costa 1460 Forint (cca. 6 Euro)
pentru 10 zile costa 2300 Forint (cca. 9 Euro)
pentru 31 zile costa3900 Forint (cca. 16 Euro)
pentru un an costa 35000 Forint (cca. 140 Euro)
(Pentru masinii)

Poti le cumperi la anumite petrol stations.

Edited by Milan, 21 July 2005 - 15:24.


#3
andre82

andre82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.07.2005
merci

#4
andre82

andre82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.07.2005
de italia, austria  stie cineva ceva? taxe de drum. plec cu o super nova sau cu un logan. vreau sa dorm in ungaria 2 nopti la hotel si in austria 3 tot la hotel. in italia dorm in camping si vreo 3 nopti la hotel. vreau sa stau vreo 20 de zile in total.am facut un calcul pt. 2 persoane:
ugaria 2 nopti de dormit  80 E
austria 3 nopti  116 E
italia hotel 3 nopti 240 E, camping 300 E
benzina 400E
taxe drum ???????????
raman cu 2000E sa vizitez si sa mancam.roma.venetia pisa florenta milano ,napoli viena ce sfat imi dati?
ce sa fac la vama am 2000 E si vreau sa stau 20 de zile 2 persoane dupa cate stiu eu 20 zile* 100 E= 2000 E pe persoana si noi suntem 2 persoane/ asigurarea medicala pe cat sa o fac? CE MA SFATUITI? VA MULTUMESC PT. ORICE INFORMATIE

#5
Giza

Giza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 20.07.2004
Pentru Austria vigneta costa 7.6 euro si se poate cumpara de la orice statie de benzina. Cazare in Budapesta incearca aici. Cazare in Austria iti recomand sa mergi in apropiere de Salzburg, in zona de munte, Berchtergaden, Bad Reichenhal, Reit im Winkl, Walchsee, gasesti pensiuni cu conditii nemaipomenite la pret super bun, aprox 18e de persoana pe noapte plus mic-dejun. Daca santeti mai multi, luati apartament, e mult mai confortabil si ieftin. Daca vrei iti dau eu numele catorva pensiuni testate de-a lungul anilor.

Edited by Giza, 22 July 2005 - 08:53.


#6
Giza

Giza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 20.07.2004
Depinde pe unde mergi in Austria spre Italia, in afara de vigneta se mai platesc cateva tunele si Europa Brucke, este un pod pe autostrada de la Innsbruck inspre Bolzano.

Edited by Giza, 22 July 2005 - 09:00.


#7
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
Am trecut eu intre Italia si Austria in vara asta venind din Franta.

Cel mai mult ne-a costa drumul de la Monte Carlo la Venetia ~ 44 Euro din care vreo 3 euro in Franta) - Acolo sunt f. multe tunele si viaducte.

Iar din Venetia pana in Austria au fost numai 11 Euro inclusiv autostrada.

Intre Austria si Italia nu mai este vama, dar te pomenesti ca fac controale inpoinate in mijlocu tarii in care opresc tot ce misca si controleaza actele.De mentionat, am ramas socat si placut impresionat :) citez politaiu' austriac "permis conducere and passport please"

Autostrada este in lucru pe o portiune destul de mare si se circula pe o singura banda.Vreo 10 minute de mers cu masina.

De la Graz poti sa o iei spre Unguria (sunt semne). Acolo vama nu este aglomerata si noi am trecut in nu exagerez 3 minute pe ceas. Dupa vama este o benzinaria pe stanga cu un motel unde ne-au luat 25 euro / camera pt 2 persoane.Este super curat, are baie, televizor cu MTV :) nu muzica ci magyar television :P asa am crezut si eu initial. Iar jos e si un bufet unde poti manca un sandwich sau sa bei o cafea.

In Ungaria iti accepta euro numai in benzinarii. Cursul este pe undeva pe la 240 Forinti pentru 1 Euro. In rest NU, deci sa fii pregatit cu Forinti daca ai de gand sa stai si pe acolo ceva mai mult si nu numai sa tranzitezi.

#8
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,861
  • Înscris: 28.11.2001
FireEyes, fain motelul ala de la granita austro-ungara.
In Italia e scumpa autostrada pentru ca iei bon cand intri iar la iesiri sunt casierii care iti calculeaza in functie de distanta.
In Venetia am dormit, o singura noapte, in camping Fusina, la casute. A fost cam 9E persoana dar era in decembrie.

#9
Milan

Milan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2004

FireEyes, on Jul 22 2005, 08:10, said:

...
In Ungaria iti accepta euro numai in benzinarii. Cursul este pe undeva pe la 240 Forinti pentru 1 Euro. In rest NU, deci sa fii pregatit cu Forinti daca ai de gand sa stai si pe acolo ceva mai mult si nu numai sa tranzitezi.

<{POST_SNAPBACK}>



Acum 100 HUF = 1,4470 Lei (nou) ( Vedeti www.transindex.ro ! )

E preferabil sa cumparati HUF in Romania in orasele pa care sunt vizitate de maghiari. La Oradea, la Cluj, la Targu Mures (sau la Arad, daca veniti din sud, si mergeti prin Nadlac) piate HUF-RON sunt foarte intensive si cursurile sunt efective. De exemplu puteti sa cumparati 100 HUF pentru 1,45 Lei, si puteti sa vindeti pentru 1,44 Lei.
Dimpotriva, la Sibiu si la Brasov cursurile sunt catastrophale: 1,4 - 1,5 etc. Si in Ungaria, cursurile sunt rele.

Edited by Milan, 22 July 2005 - 19:39.


#10
...easca

...easca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 21.06.2005
Pentru Venetia iti recomand sa iti cauti cazare in Mestre, de unde faci cu trenul 10 min pana in Venetia. Sunt cateva hoteluri chiar vis a vis de gara, daca iti poti permite iti sugerez Hotelul Plaza.

#11
andre82

andre82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.07.2005
multumesc de informatii, foarte utile.GIZA merci astept numele pensiunilor si ceva preturi.va multumesc!

#12
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002

petman, on Jul 22 2005, 18:44, said:

FireEyes, fain motelul ala de la granita austro-ungara.
In Italia e scumpa autostrada pentru ca iei bon cand intri iar la iesiri sunt casierii care iti calculeaza in functie de distanta.
In Venetia am dormit, o singura noapte, in camping Fusina, la casute. A fost cam 9E persoana dar era in decembrie.

<{POST_SNAPBACK}>


chiar, ca a venit vorba de bonuri, la tine scria ceva pe el ? Si daca scria ce scria? La noi era..blank...cand l-am dat la iesire....se uita casierul la el ca la felul 23...:D
Ce sistem au italienii?  N-am inteles ideea cu telepasurile acelea...ca printr-unul am trecut fara sa ne opreasca si sa ne zica nimeni nimic.

Edited by FireEyes, 23 July 2005 - 02:07.


#13
Giza

Giza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 20.07.2004
Uite aici doua pensiuni super civilizate, una in Reit im Winkl, Germania, un orasel foarte pitoresc, iti va placea, tipic Tirolez, iar aici in Walchsee, in Austria, pe malul unui lac, foarte frumos. Sa mai caut sa-mi mai aduc aminte nume de pensiuni unde am fost si iti mai scriu.

#14
Giza

Giza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 20.07.2004
Distanta dintre cele doua orasele e foarte mica, cativa km, iar distanta de acolo pana la Salzburg aprox. 45km pe autostrada Munchen - Salzburg.

#15
rosagold

rosagold

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.07.2005

andre82, on Jul 20 2005, 22:20, said:

vreau sa plec intr-o luna cu sotia prin europa italia ,austria, ungaria.sa stau 12 zile in italia la hotel si in camping .ma intereseaza taxe de drum si orice informatie despre sejur daca stiti. preturi  in italia la muzee [roma ,venetia florenta etc.]
este pentru prima data cand ies cu masina. vamultumesc.

<{POST_SNAPBACK}>


Ce ziceti de noua ordonanta. Aveti invitatii, rezervari?
Va intreb pentru ca intentionez si eu sa plec la Paris unde ma intalnesc cu un prieten care vine cu masina din Anglia. Apoi vrem sa mergem cu masina putin prin Europa dar fara a avea nimic rezervat dinainte. Ce credeti se mai poate iesi asa din tara. Problema ar fi ca nu as avea rezervata cazarea pentru toata durta si nici bilet pentru intors.

#16
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,861
  • Înscris: 28.11.2001

FireEyes, on Jul 23 2005, 03:06, said:

chiar, ca a venit vorba de bonuri, la tine scria ceva pe el ? Si daca scria ce scria? La noi era..blank...cand l-am dat la iesire....se uita casierul la el ca la felul 23...:D
Ce sistem au italienii?  N-am inteles ideea cu telepasurile acelea...ca printr-unul am trecut fara sa ne opreasca si sa ne zica nimeni nimic.

<{POST_SNAPBACK}>

Scria unde am intrat ....
Ai vazut ca sunt mai multe porti la fiecare intrare/iesire de pe auto, cash, telepass etc. Telepasurile sunt niste abonamente pentru cei care circula zilnic pe autostrada, abonamente lunare, anuale etc. Ei iti dau o cutiuta care e un fel de gps si tu treci prin acele porti care recunosc semnalul si iti ridica bariera. Poate ati trecut printr-o poarta TelePas. :)
Imi placea ca atunci cand era aglomeratie pe autostrada ii oprea pe camionagii si mergeau alea mici in disperare :) si cand se largea autostrada pentru iesire/intrare pe/de pe autostrada parca innebuneau toti, viteza tataaaaaaaaaaaaaaaa ....
Oricum, italienii sunt nebuni .... rup masinile.

#17
aledia

aledia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 06.02.2006
As dori sa calatoresc cu masina in sudul Italiei - Sicilia (Catania).  A fost careva acolo? Daca da, as dori sa aflu cat mai multe despre calatorie ex. trasee (plecare Bucuresti), preturi. Fiind un drum destul de mare unde as putea innopta la preturi accesibile?

#18
carbid

carbid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.02.2006
Junior, eu am fost in sicilia. Iti recomand sa mergi cu avionul pana la Roma sau Napoli, desi am auzit ca baga un low-cost o cursa Bucuresti-Catanya. De acolo inchiriezi, sau daca te duci pentru mai mult de o luna, iti recomand sa cumperi un jaf de Fiat cu 2-300 de euro. Du-te la Siracusa, Catanya, Taormina. Dormi la poalele Etnei , ca sa vezi vulcanul dimineata. Sa mananci peste sabie , neaparat. Mafioti nu cauta, ca n-ai sa gasesti. Bafta

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate