Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Filtre UV

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,048
  • Înscris: 12.06.2004
Big_ipaq, stiu de Rodenstock - eu ma leg doar de tratamentul antireflex folosit pe filtrele disponibile in Romania (poate au altele multicoated). Pentru motivul asta m-as baga (de ex.) direct la Hoya HMC daca n-ar fi asa de scumpe.
Sigur, daca ai un obiectiv Canon care mai o fi si zoom, s-ar putea sa nu observi nici o diferenta :P

#20
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004

Kunzite, on Jul 22 2005, 14:24, said:

Big_ipaq, stiu de Rodenstock - eu ma leg doar de tratamentul antireflex folosit pe filtrele disponibile in Romania (poate au altele multicoated). Pentru motivul asta m-as baga (de ex.) direct la Hoya HMC daca n-ar fi asa de scumpe.
Sigur, daca ai un obiectiv Canon care mai o fi si zoom, s-ar putea sa nu observi nici o diferenta :P

<{POST_SNAPBACK}>


Sunt cateva zoom-uri L Canon de care ai fi foarte incantat.

#21
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,048
  • Înscris: 12.06.2004
Merg si pe Pentax? :naughty:
Remember, vorbesc strict din punctul de vedere al eficientei tratamentelor antireflex. Canon nu-i nr. 1 in acest domeniu (m-ar mira sa fie chiar nr. 3, dupa Pentax si Zeiss), si inadins am spus zoom - astfel avand un numar semnificativ mai mare de interfete sticla-aer.

#22
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Sigur ca merg si pe Pentax. :D Eu odata am pus un obiectiv Canon pe geanta cu Pentax a unei prietene si a mers in continuare... ;)

Revenind la topic... Deci tratamente anti-reflex... Coating... Asta afecteaza si definitia sau doar lens flare, glare, samd?

#23
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,048
  • Înscris: 12.06.2004
Afecteaza multe lucruri, de ex. contrastul. Dar flare-ul acela este cel care se vede in vizor.
Yup, un zoom Canon L poate fi superb pana cand dai de o sursa de lumina in cadru - atunci iti doresti un obiectiv fix (cu putine elemente) si cel mai bun tratament antireflex posibil.

#24
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Kunzite, on Jul 22 2005, 04:24, said:

Big_ipaq, stiu de Rodenstock - eu ma leg doar de tratamentul antireflex folosit pe filtrele disponibile in Romania (poate au altele multicoated). Pentru motivul asta m-as baga (de ex.) direct la Hoya HMC daca n-ar fi asa de scumpe.
Sigur, daca ai un obiectiv Canon care mai o fi si zoom, s-ar putea sa nu observi nici o diferenta :P

<{POST_SNAPBACK}>

Kunzite, numai ce am returned nishte polarizoare Hoya HMC de 77mm... sux. luasem 5 pentru un set de camere (20D) cu noua 10-22!! :) B+W here I come... cred ca de acum stau departe de Hoya forever....

#25
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Probabil nu ai luat de care trebuie (extra slim) si vignetau. Dar daca e asa, e vina ta draga arty... Si B+W vor face la fel!

La ce unghi are 10-22 nu stiu daca poti pune nici filtre super slim pe el... Alta problema mai ai vazut la Hoya HMC?!?

#26
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Eu am un Hoya HMC pe 58mm. Mi se pare ok.

arty> ce parere ai de 10-22?

#27
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

big_ipaq, on Jul 22 2005, 13:21, said:

Probabil nu ai luat de care trebuie (extra slim) si vignetau. Dar daca e asa, e vina ta draga arty... Si B+W vor face la fel!

La ce unghi are 10-22 nu stiu daca poti pune nici filtre super slim pe el... Alta problema mai ai vazut la Hoya HMC?!?

<{POST_SNAPBACK}>


erau slimuri draghe... shi nu vigneta era problemutza cu ele.. ci contrastul de cacat ce'l scoteau... shi tentele color, deshi scria clar pe ele ca sunt neutre, ne/warming nenimica.... erau originale, nu gray sau alta balarie.

necro: parere? ce sa zic, sunt f mishto... sa vedem cum se comporta in timp... daca e sa am o nemultzumire e finishingul lensului... nu prea pare foarte de calitate asha, dar asta poate fi o chestie subiectiva.... faptul ca vine fara hood, ce ma streseaza la max shi ca nu gasesc hood'uri pentru ele.. peste tot nu le are pe stoc, shi se potriveshte cu cel de 16-35 dar nici ala nu'l gasesc :) ma enerveaza iara ca se roteshte frontul la zoom...

imi place ca e USHOARA, e kinda sharp..  ce mai, e una din solutziile reale UWA pe APS. mi'am mai deblocat cateva tone de bani facand un downgrade major la aparate... tragem mainly pe 20D, de fapt inca nu, dar foarte curand...  cool eh?

#28
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
si de ce 20D?!?!

#29
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
e ieftin, d'aia...

#30
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
arty> tocmai mi-a venit si mie 10-22-ul. O sa-l testez maine pt ca acum e bezna. La prima vedere pare fantastic.

Acum, ce spui tu ca se roteste frontul??? Nu se roteste nimic moshu, nici la zoom, nici la focus. Intr-adevar, la zoom se misca inainte si inapoi elementul frontal dar asta se petrece inauntrul obiectivului.

Aaa... si ca sa te oftic putin, am si hood la el, d-ala de 16-35 :P

#31
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
e posibil, parca se rotea... nu retzin, anyways, abia le'am luat shi eu, daca nu se toteshte shi mai bine. de unde ai luat hoodul?

#32
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
ah, insa e o chestie enervanta rau... inelul de focus shi de zoom sunt invers...

#33
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Crede-ma pe cuvant ca nu se roteste :) Ceea ce este un lucru foarte bun dar in acelasi timp absolut normal pt cat costa obiectivul.

Ce NU este normal e faptul ca kitroshii astia de Canon n-au fost in stare sa includa hood-ul ala in pret. C'mon guys, ce dracu era asa de greu??

Obiectivul precum si hood-ul au fost aduse de cineva din Asia. Probabil pe acolo nu-s asa multi mancatori de hood-uri :P

In legatura cu ring-ul de focus, probabil ca baietii s-au decis sa inverseze lucrurile la obiectivele EF-S ca sa le deosebeasca de EF-uri :lol:
Vezi poza asta.
17-85-ul e pe acelasi principiu.

#34
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
man, de unde exact?, imi trebuie hooduri...

#35
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Bangkok.

#36
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
din thailand.. de unde? gasibil online?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate