Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Filtre UV

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Biggy sa mor eu daca inteleg ce rost are sa dai $100 pe un filtru UV...

#2
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Pe bune ca nici eu nu inteleg, dar iata ca am chiar facut-o! :o Nu e chiar $100... :D

#3
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Pt mine UV-ul are scop de scut protector, sa protejeze lentila frontala a obiectivului. Nimic mai mult.

#4
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Inteleg ca la tine UV filter e ca in StarTrek. E un force field de protectie, nu e nici o optica acolo si lumina trece nestingherita. La noi, la muritori, e o sticla acolo, care afecteaza expunerea, mai mult sau mai putin.

Putem discuta 10 ani pe tema, cat de mult conteaza, in functie de cat de bun e filtrul. De acord cu asta. Problema e ca conteaza, mai mult sau mai putin. Deci pretul e corespunzator.

#5
acrac

acrac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 04.11.2004
La noi, la muritori, un filtru UV de 52 de mm  nu merita  100$.

#6
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Repeti ce am spus eu. Clar nu merita, dar unul din muritori a facut-o...

#7
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Ia uite ce misto am creat un thread nou fara sa stiu macar  :w00t:

Oricum, cum spunea si acrac, in faza asta a evolutiei chiar nu merita sa dau $100 pe un filtru UV. Eu pana acum n-am observat ca filtrul UV sa afecteze in vreun fel expunerea.

Chiar, a testat cineva asta?

#8
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Scuzele mele, m-am exprimat gresit. NU expunerea ci calitatea imaginii. E clar ca calitatea imaginii este afectata intr-o masura mai mare sau mai mica. E o sticla in plus prin care trece lumina. Si cum in lumea in care traim nimic nu e perfect, asa si sticla asta, nu e perfecta. Acum, e discutabil daca castigul in calitate e important sau nu, folosind sau nu un filtru UV. E discutabil si castigul de calitate printr-un filtru scump comparat cu unul ieftin. Dar diferente exista. Clar. Nu stiu daca sunt vizibile la un ochi normal, dar ele sunt acolo. De aici si problema cu pretul. Eu am dat pentru ca aveam nevoie de un filtru UV si era singurul existent la acel moment. In plus, cum 50mm 1.4 e cel mai sharp obiectiv care-l am, am spus ca poate nu se supara pe mine.

#9
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
E mai sharp decat 70-200/4?

Eu ma gandesc ca diferentele intre un filtru scump si unul ieftin sunt neglijabile.

#10
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,048
  • Înscris: 12.06.2004
Sigur ca-i mai sharp!
Diferenta aia am putut-o constata cand am incercat sa fac poze cu soarele aproape-n cadru. De atunci m-am hotarat ca vreau SMC si pe filtru - din pacate focus94 a decis altceva :angry:

#11
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Mda... o fi. Ar fi interesant daca cineva ar putea explica, sau ar da un link cu o explicatie a procesului de fabricatie a diferitelor tipuri de filtre si a modului cum polarizeaza alea scumpe si alea ieftine lumina.

#12
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,048
  • Înscris: 12.06.2004
Ar fi si mai interesant daca ti-as arata cum se vede in vizor printr-un obiectiv Pentax SMC 50mm f/1.7 (6 elemente/5 grupuri) si cum se vede cu acelasi obiectiv, dar cu un filtru UV Rodenstock (coated) atasat ;)

Edited by Kunzite, 21 July 2005 - 16:39.


#13
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Mie imi blac B+W'urile... shi nici nu's asha de scumpe... sharp UV'ul???? n'am shtiut :)

#14
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Kunzite> pai arata-mi. Sunt curios.

#15
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,048
  • Înscris: 12.06.2004
De UV era vorba? :o
Cum sa fie "sharp" un filtru, ca ala nu poate forma o imagine. Cel mult poate afecta sau nu semnificativ calitatea imaginii (si asta depinde si de obiectiv).
Eu de 50mm ziceam.

Necronomikon, cand reusim sa ne adunam amandoi la o intalnire (daca esti din Bucuresti).

#16
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Frate, eu sunt din Bucuresti. Cum de nu ai venit la nici o intalnire pana acum? Sau nu te-am intalnit eu...
Ca afecteaza semnificativ calitatea imaginii [filtrele UV], sunt cam sceptic. Eu folosesc d-alea ieftine si nu sesizez nimic.

#17
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,048
  • Înscris: 12.06.2004
N-am prea venit eu (parca am fost la una singura?) :(
O sa vezi. Rodenstock-urile teoretic sunt foarte bune, sticla Zeiss by Schott, alea-alea. Tratamentul antireflex suxx la greu.
Nu uita ce obiectiv folosesc!

#18
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004

Kunzite, on Jul 22 2005, 14:03, said:

N-am prea venit eu (parca am fost la una singura?) :(
O sa vezi. Rodenstock-urile teoretic sunt foarte bune, sticla Zeiss by Schott, alea-alea. Tratamentul antireflex suxx la greu.
Nu uita ce obiectiv folosesc!

<{POST_SNAPBACK}>


Asa ti-a placut de mult? Roddenstock e o firma austriaca cu mare traditie in optica...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate