Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Contributia la pensie

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
Am un prieten care, lucreaza in MApN si ca toti militarii contribuie la pensie cu procentul respectiv...nu stiu exact cat...nu asta este important.
Totodata  el avea facut un PFA pe muzica, PFA la care a platit timp de 3 ani de zile consecutiv, o anumita suma statului.

Acum 15 zile s-a trezit cu un avertisment, de la autoritatea fiscala de pe raza localitatii in care locuieste, prin care este OBLIGAT sa plateasca o CONTRIBUTIE la Casa de Pensii, in urma PFA-ului pe care l-a detinut astia 3 ani de zile. Si-a facut un calcul, si iese o suma de 15mil ROL. :confuzzled:

S-a dus la Fisc acolo a vorbit cu o doamna, explicandu-i acesteia ca el este angajat intr-o institutie a statului, in urma careia plateste DEJA contributia la pensie si nu intelege de ce trebuie sa mai plateasca inca o data O ALTA contributie...
Doamna i-ar fi zis ca aceasta contributie, pe care o plateste ca militar este pentru o alta pensie, "Pensie de Militar" si ca este obligat sa plateasca si contributia la pensie, RETROACTIV,  in urma PFA-ului detinut.

Acum va intreb pe d-voastra, daca acesta procedura este corecta...pentru ca mie  personal mi se pare o HOTIE pe FATZA a statului...punandu-l  pe prietenul meu sa plateasca de doua ori contributia pentru ACEEASI PENSIE. SI ca aia cu "O alta Pensie" este o aberatie idioata...Eu n-am auzit pana acum ca, cadrele militare iesite la pensie sa ia un altfel de pensie...insa poate ma insel.

Asadar, va rog pe d-voastra sa-l ajutati cu un sfat!!!
Va multumesc!!

Edited by ozzyboy, 14 July 2010 - 23:50.


#2
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
Consider ca este corect ce a patit amicul tau. Una e Mihai Popescu si alta e PFA Mihai Popescu. Ambii, desi in fapt sunt acceasi , au venituri diferite, din activitati diferite.....sa nu-mi spui (intentionat pusa) ca canta la fanfara armatei.

Edited by trustmygod, 15 July 2010 - 01:13.


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

View Postozzyboy, on 15th July 2010, 00:47, said:

.......... o HOTIE pe FATZA a statului...punandu-l  pe prietenul meu sa plateasca de doua ori contributia pentru ACEEASI PENSIE. SI ca aia cu "O alta Pensie" este o aberatie idioata...Eu n-am auzit pana acum ca, cadrele militare iesite la pensie sa ia un altfel de pensie...insa poate ma insel.
..........

militarii au alt sistem de pensii, reglementat prin legea 164/2001 (pt sistemul public de pensii, vezi legea 19/2000)

greseala pe care o faci tu (si probabil ca o face si el) e sa consideri ca este vorba de aceeasi pensie. de fapt este vorba de 2 pensii diferite, una din sistemul militar(necontributiva, bazata pe durata serviciului si pe valoarea ultimei solde) si una din sistemul publc (contributiva, bazata pe ce achita din veniturile pe PFA). teoretic, la iesirea la pensie cele 2 pensii se cumuleaza.

#4
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
Ok Smiley, am inteles...deci pensiile se cumuleaza...
Eu nu intelegeam, faza asta cu doua pensii, pentru ca am cunostinte care lucreaza in armata si  nu  i-am auzit sa ia doua pensii, DAR acum m-am lamurit...se cumuleaza si practic ia tot o pensie.

Multumesc ptr raspunsuri!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate